سنگ شناس |
۳ هفته پیش

جعل شماره ریپورت حک شده GIA روی الماس سنتتیک سنگ شناس

گوهر شناسی و سنگ شناسی

جعل شماره ریپورت حک شده GIA روی الماس سنتتیک

تصویر حسن کرمیحسن کرمی2021-10-04
0خواندن این مطلب 2 دقیقه زمان میبرد

در ماه های اخیر ، GIA تعدادی الماس رشد یافته در آزمایشگاه را دریافت کرده که دارای inscription (شماره ریپورت حک شده لیزری روی کمربند الماس) جعلی و یکسان با شماره ریپورت شناسنامه الماس طبیعی GIA را دارند.

جعل شماره ریپورت حک شده GIA روی الماس سنتتیک
الماس 1.5 قیراطی که HRD گزارش جعلی بودن شماره ریپورت حک شده روی گریدل آن را داده است

این درحالی است که در اوایل مهر 1400 آزمایشگاه گوهرشناسی آنتورپ بلژیک HRD نیز خبر دریافت یک الماس 1.5 قیراطی با شناسنامه GIA و شماره ریپورت لیزری حک شده جعلی داد که در شناسنامه آن ذکر شده بود “طبیعی و بدون بهسازی” ، ولی بعد از بررسی ، آنها متوجه شدند یک الماس با رنگ بهسازی شده تحت روش HPHT است. بر اساس این گزارش ، از آنجایی که شاخص های هر الماس مانند یک اثر انگشت، منحصر به فرد است ، در این الماس نیز از نظر خصوصیات پاکی (Clarity) با آنچه در شناسنامه بود تطابق نداشت ، هرچند که باقی موارد بسیار شباهت داشت.

الماس 3.07 قیراطی سنتتیک CVD با inscription جعلی
شکل 2. این الماس 3.07 قیراطی سنتتیک CVD با inscription جعلی از سرتیفیکیت یک الماس طبیعی گرید بندی شده توسط GIA در گذشته می باشد تصویر از Ellen Barrie .

به تازگی GIA یک الماس 3.07 قیراطی را دریافت کرده است (شکل 2). مقایسه نشان داد تلاش برای تطابق دقیق الماس رشد یافته در آزمایشگاه با اطلاعات مندرج در شناسنامه اصلی الماس طبیعی که در سال 2018 برای درجه بندی به آنها ارائه شده بود (جدول 1) وجود داشته است.

جدول مقایسه مشخصات الماس طبیعی با شماره ریپورت اصلی و سنتتیک با شماره ریپورت جعلی حک شده

هر دو الماس گرد برلیانی درجه تراش excellent و از نظر وزن و ابعاد بسیار نزدیک بودند. با این حال ، الماس طبیعی دارای رنگ و پاکی کمی بهتر است (G-IF در مقایسه با H-VVS2). درجه پاکی الماس سنتتیک (VVS2) توسط دو نوع اینکلوژن تعیین شده است: pinpoints و needles.

تجزیه و تحلیل بیشتر الماس سنتتیک با استفاده از تکنیک های طیف سنجی پیشرفته انجام شد. در حالی که الماس اصلی از نوع Ia بود و غلظت بالایی از نیتروژن داشت ، تجزیه تحلیل طیف‌سنجی تبدیل فوریه فروسرخ (FTIR) نشان داد که الماس جدید دریافتی از نوع IIa است. بررسی با ابزار DiamondView نیز ساختار رشد رایج CVD با الگوی لایه ای سبز-آبی و باندینگ لایه ای (رشد start-stop) را تعیین کرد.

شماره ریپورت جعلی حک شده روی کمربند الماس
شکل 3. مطابق رویه های GIA ، حک لیزری عبارت LABORATORY-GROWN به گریدل (بالا) اضافه شده و شماره ریپورت حکاکی شده جعلی ناخوانا (پایین) روی آن انجام شده است. تصویر از Ellen Barrie .

بر اساس همه مشاهدات ، آنها به این نتیجه رسیدند که این یک الماس سنتتیک از نوع CVD است که پس از رشد تحت بهسازی HPHT قرار گرفته است.مانند تمام الماس های رشد یافته آزمایشگاهی ای که به GIA ارسال می شوند ، بر روی آنها “LABORATORY-GROWN” (شکل 3 ، بالا) حک لیزری می شود. در این لماس نیز این حک لیزری رونویسی شده (شکل 3 ، پایین) و شماره گزارش GIA جدید بر روی گریدل قرار گرفته است. این مثال اهمیت بررسی دقیق برای تأیید منشاء الماس را نشان می دهد.

منابع
Gems & Gemology, Summer 2021, Vol. 57, No. 2RAPAPORT: Belgian Lab Detects Diamond with Fake InscriptionEllen Barrie is supervisor of analytics at GIA in Antwerp, Belgium. Sally Eaton-Magaña is senior manager of diamond identification at GIA in Carlsbad, California.photo copyrights : GIA


#‌سنگ_شناسی #‌سنگ_قیمتی منبع: سنگ شناس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

آنوریسم بزرگ‌شدن یا برآمدگی دیواره سرخرگ‌هاست که معمولا علائمی ندارد و خطرناک نیست. اما در حالت پیشرفته‌، ممکن است باعث مرگ شود.

پریروز

فولیکولیتیس نوعی بیماری پوستی شایع است. به شما می‌گوییم فولیکولیتیس چیست و علت ایجاد، انواع آن و روش‌های تشخیص و درمان این بیماری کدامند.

6 روز پیش

در داستان شش کلمه ای خواننده تنها در چند لحظه، شاهد شکل‌گیری یک روایت کامل است. نوشتن آن از بهترین تمرینها برای علاقه‌مندان داستان‌نویسی است.

۱ هفته پیش

بازی مرکب به پربیننده‌ترین اثر در ۹۰ کشور بدل شد. نخستین باریست که یک سریال کره‌ای در چنین جایگاهی قرار می‌گیرد.علت این محبوبیت چه بود؟

۱ هفته پیش

داروی رقیق کننده خون که برای کمک به جریان روان خون در رگ‌ها استفاده می‌شود، می‌تواند از ایجاد لخته‌های خونی یا رشد آنها جلوگیری کند.

۱ هفته پیش

شما را با راهکارهایی کاربردی برای نگهداری از کتاب آشنا می‌کنیم تا در گذر سالیان، این دارایی‌های ارزشمند شما از گزند و آسیب به دور بمانند.

۱ هفته پیش

بیشتر...