آیچوب |
7 ماه پیش

چگونه از سنباده گرد لرزان استفاده کنیم بهترین روش برای سنباده کاری

سنباده کاری با سنباده گرد لرزان ساده و آسان به نظر می رسد؛ اما اگر ندانید چگونه از این دستگاه استفاده کنید به قطعه کار چوبی و دستگاه آسیب خواهید رساند!

سنباده گرد لرزان یکی از ابزارهای دوست داشتنی و جذاب برای نجارها و خویشساز ها است. شما می‌توانید با استفاده از دستگاه‌های سنباده زن و به خصوص سنباده گرد لرزان ایرادات ظاهری چوب مانند پستی و بلندی و خط و خش را برطرف کنید.

در نوشته‌های پیشین آیچوب در مورد انواع دستگاه‌های سنباده کاری چوب صحبت کرده بودیم؛ اما در این مقاله به روش درست و حرفه‌ای استفاده از سنباده گرد لرزان خواهیم پرداخت. نکته‌های مهمی که موجب سنباده کاری اصولی و عمر بیشتر دستگاه شما خواهد شد. با ما در ادامه همراه باشید.

استفاده درست از سنباده گرد لرزان

سنباده گرد لرزان را بهتر بشناسیم

دسترسی سریع :پنهان
1سنباده گرد لرزان را بهتر بشناسیم
2از سنباده با قطر مناسب استفاده کنید
3سنباده با گرید مناسب انتخاب کنید
4قطعه کار را در جای خود محکم کنید
5از جاروبرقی یا مکنده صنعتی استفاده کنید
6عملکرد سنباده گرد لرزان را بررسی کنید
7نظافت سنباده گرد لرزان
7.1جمع بندی سنباده کاری با سنباده گرد لرزان

همان‌طور که در نوشته‌های پیشین توضیح دادیم از سنباده گرد لرزان برای سنباده کاری پایانی چوب و سازه‌های چوبی استفاده می‌شود. اگر چه از سنباده گرد لرزان می‌توان برای عملیان رنگ بری (پاک کردن رنگ قدیمی چوب) هم استفاده کرد؛ اما توضیحات ما در این مقاله در مورد سنباده کاری و پرداخت پایانی چوب خام است.

سنباده گرد لرزان با نام Random orbital sander در فضای بین المللی شناخته می‌شود. سنباده گرد لرزان را می‌توان نمونه به روز شده و بهبود یافته سنباده تخت لرزان دانست.

با توجه به تجربه چندین ساله تیم آیچوب از کار با دستگاه‌های مختلف مانند سنباده تخت لرزان و سنباده گرد لرزان، قاطعانه می‌توانید بگویم با داشتم سنباده گرد لرزان دیگر تمایلی به استفاده از سنباده تخت لرزان نخواهید داشت.

قطر صفحه سنباده ۱۲۵ میلیمتری

از سنباده با قطر مناسب استفاده کنید

یکی از مهم‌ترین تفاوت های بین دستگاه‌های سنباده گرد لرزان، تفاوت در قطر پد سنباده آن‌ها است. در صنعت چوب عموماً از سنباده‌های گرد لرزان با قطر صفحه ۱۲۵ و ۱۵۰ میلی‌متر استفاده می‌شود. اساساً شما برای استفاده از دستگاه سنباده گرد لرزان باید سنباده با قطر مناسب این دستگاه استفاده کنید.

استفاده از ورق سنباده با قطر کمتر یا بیشتر از ابعاد استاندارد موجب اختلال در عملکرد سنباده می‌شود.

سنباده با گرید مناسب انتخاب کنید

در سنباده گرد لرزان هم مانند دیگر دستگاه‌های سنباده زن امکان استفاده از گرید های مختلف سنباده را خواهید داشت. شما باید با توجه به نوع پروژه و مقدار ایرادات موجود در آن اقدام به انتخاب شماره سنباده مناسب کنید. به عنوان مثال برای سنباده کاری سازه چوبی که ایرادات زیاد دارد، می‌توانید از سنباده ۶ یا ۸۰ شروع کنید و تا سنباده ۴۰۰ و حتی ۱۰۰۰ هم ادامه دهید.

در صورتی که از گرید مناسب برای سنباده کاری استفاده نکنید دو حالت دارد:

یا باربرداری زیاد می‌شود و خط و خش زیاد روی کار ایجاد می‌شود و یا اینکه با انتخاب سنباده با گرید بالا، سرعت باربرداری بسیار کم می‌شود و زمان زیادی برای سنباده کاری باید طرف کنید.

استفاده از سنباده گرد لرزان

قطعه کار را در جای خود محکم کنید

برای سنباده کاری اصولی و ایمن، یکی از موارد که باید در نظر داشته باشید، محکم کردن و ایمنی محیط کار است. شما باید قطعه کار را بر روی میز کار یا خرپا با استفاده از گیره نجاری یا هر ترفند دیگری محکم کنید. اجازه ندهید قطعه کار در زمان سنباده کاری به اطراف حرکت کند.

پیشنهاد آیچوب:

سنباده گرد لرزان چیست + نکته‌های خرید و کاربرد سنباده لرزان

از جاروبرقی یا مکنده صنعتی استفاده کنید

همه دستگاه‌های سنباده گرد لرزان یک خروجی گرد و غبار دارند که امکان نصب لوله جاروبرقی صنعتی یا مکنده را به آن خواهید داشت. یکی از ایده آل ترین حالت‌ها این است که با اتصال مکنده به سنباده گرد لرزان، به سلامتی خود و همکارانتان کمک کنید.

کیسه جمع آوری گرد و غبار سنباده گرد لرزان

عملکرد سنباده گرد لرزان را بررسی کنید

پیشنهاد می‌کنیم قبل از سنباده کاری با سنباده گرد لرزان، ابتدا عملکرد دستگاه و مقدار باربرداری آن را روی یک قطعه چوب پرتی آزمایش کنید. به عنوان مثال اگر باربرداری دستگاه خیلی زیاد باشد، ممکن است در زمان سنباده کاری سازه‌های روکش شده، باربرداری بیش از حد انجام شود و روکش از بین رود.

* قبل از شروع سنباده کاری مراقب باشید روی صفحه سنباده قطعات تیز و سخت مانند سنگ نچسبیده باشد. همین قطعه‌های کوچک خط‌های عمیقی روی کار ایجاد خواهند کرد.

* بهترین حالت برای شروع سنباده کاری این است که دستگاه را روی قطعه کار قرار دهید و بعد کلید روشن را فشار دهید و شروع به سنباده کاری چوب کنید.

* سنباده را به صورت یکنواخت روی کار حرکت دهید. هرچند که سنباده گرد لرزان مانند پولیشر یا سنباده تانکی قدرت باربرداری ندارد؛ اما نگه‌داشتن آن در یک منطقه مطمئناً موجب باربرداری بیش از حد خواهد شد.

* هرچند که در زمان سنباده کاری با سنباده گرد لرزان، حرکت در خلاف جهت راه چوب آسیب چندانی به آن نمی‌رساند؛ اما پیشنهاد می‌کنیم سنباده کاری را در جهت راه چوب انجام دهید.

ایجاد وزن زیاد در زمان سنباده کاری

* به هیچ عنوان برای انجام سریع سنباده کاری وزن خود را روی دستگاه نیندازید. با این کار به موتور دستگاه فشار زیاد وارد می‌شود و نمی‌توان انتظار داشت این دستگاه مدت زمان طولانی برای شما کار کند. هر جا دیدید چرخش صفحه سنباده کم یا متوقف شد، مطمئن باشید که وزن زیادی روی دستگاه قرار داده‌اید.

* به آرامی سنباده کاری کنید. هرچه زمان بیشتری برای سنباده کاری صرف کنید در مرحله رنگ کاری مشکلات کمتری خواهید داشت. در واقع هرچه زیر کار تمیزتر باشد نتیجه اجرای رنگ تمیزتر خواهد بود. کارشناسان توصیه می‌کنند بهترین سرعت برای سنباده کاری با سنباده گرد لرزان ۲۵ میلی‌متر در ثانیه است.

* در زمان سنباده کاری از قانون ۵۰ درصد استفاده کنید. در هر بار رفت و برگشت سنباده، ۵۰ درصد از صفحه را روی خط حرکت قبلی قرار دهید.

* از ورق سنباده با کیفیت استفاده کنید. تجربه نشان داده است که خرید سنباده چوب با کیفیت حداقل سه برابر هزینه شما را کاهش خواهد داد و کیفیت بیشتری در سنباده کاری خواهید داشت. ما در نوشته‌های پیشین برندهای معتبر سنباده مخصوص چوب فعال در بازار ایران را معرفی کرده بودیم.

* پیشنهاد می‌کنیم برای رسیدن به نتیجه بهتر و عالی در زمان پرداخت نهایی چوب، بعد از اتمام سنباده کاری با دستگاه سنباده گرد لرزان با دست و به آرامی و در جهت راه چوب دوباره سنباده کاری کنید تا مشکلات احتمالی ایجاد شده در زمان سنباده کاری با سنباده گرد لرزان را برطرف کنید.

پیشنهاد آیچوب:

آموزش ساخت سنباده پره ای برای سنباده کاری منبت

نظافت سنباده گرد لرزان

نظافت سنباده گرد لرزان از مهم‌ترین وظایف یک استاد کار است. هرچند که شرکت‌های تولید کنند سنباده گرد لرزان استانداردهای لازم برای به کار گیری دستگاه در شرایط خاک و غبار را رعایت می‌کنند؛ اما حتماً در زمان سنباده کاری (هر ۱۵ دقیقه) و بعد از اتمام سنباده کاری، با فشار هوای زیاد دستگاه را تمیز کنید.

در صورتی که مخزن یا کیسه جمع‌آوری گرد و خاک روی دستگاه نصب شده هر ۱۵ دقیقه محتویات داخل آن را (چه کم و چه زیاد) در کیسه دیگری تخلیه کنید.

گرد و خاک ایجاد شده با سنباده گرد لرزان

جمع بندی سنباده کاری با سنباده گرد لرزان

تلاش کردیم تجربیات خود از کار با دستگاه سنباده گرد لرزان را در این مقاله با شما به اشتراک بگذاریم. لطفاً شما هم اگر تجاربی از کار با این دستگاه سنباده زن چوب دارید در قسمت دیدگاه‌های همین نوشته با ما و دیگر مخاطب‌های آیچوب به اشتراک بگذارید.

به حرمت قلم نویسنده لطفاً از کپی کردن این مقاله خودداری کنید.

منبع:تیم آیچوب#‌چوب #‌صنعت_چوب منبع: آیچوب

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در دنیای کریپتوکارنسی‌ها تعداد زیادی صرافی فعال هستند که نحوه عملکرد آن‌ها به دو ­صورت متمرکز و غیرمتمرکز است. البته به ­دلیل مشکلات بسیار زیادی که ناشی

3 روز پیش

اصلی ترین روتین آرایش چیست؟ قدرت آرایش غیرقابل انکار است. محصولات مورد علاقه ما به ما کمک می‌کنند تا ظاهر زیبایی را که دوست داریم ایجاد کنیم، ویژگی‌های

۲ هفته پیش

رئیس اتحادیه تجار و بازرگانان سنگال از همکاری دوجانبه با ایران برای تولید و واردات شاهین و ساینا و دیگر خودرو‌ها به این کشور خبر داد.

۴ هفته پیش

چطور در خانه یک سافت باکس مقوایی رایگان بسازیم. خلاقیت در عکاسی, سافت باکس, نورپردازی

۱ هفته پیش

برنامه بزرگ ناسا برای آوردن اینترنت به ماه ! این آژانس در حال برنامه ریزی برای ایجاد تعدادی زیرساخت در ماه و اطراف آن است

۴ هفته پیش

پیر شدن واقعیتی اجتناب‌ناپذیر در زندگی است و سلول‌های بدن با بالا رفتن سن به تدریج پیر می‌شوند. اما برخی ویتامین‌ها و مواد مغذی وجود دارند که از پیری

۲ هفته پیش

آموزش مشاغل به کودکان با بازی و شعر «بزرگ شدی می‌خوای چیکاره بشی؟»؛ بعید است در زمان کودکی این سوال از شما پرسیده نشده باشد یا خودتان این سوال را از

۲ هفته پیش

این روزها نام سفرکارت علی بابا را می‌توان از زبان بسیاری از افراد شنید. جدیدترین محصول علی‌بابا به‌قدری خاص و متمایز طراحی شده که توانسته در مدت زمان

۱ هفته پیش

جاهای دیدنی اصفهان برای عکاسی اصفهان با داشتن بیش از صد اثر تاریخی، طبیعی و هنری مکانی جذاب را برای علاقه‌مندان به هنر و تاریخ باستانی ایران فراهم می‌کند.

۲ هفته پیش

بیشتر...