نشانه های آمادگی برای ازدواج آمادگی برای ازدواج چه نشانه هایی دارد

آمادگی برای ازدواج
ازدواج یکی از مهمترین تصمیمات زندگی هریک از انسان هاست. ازدواج یک شراکت بزرگ برای تمام زندگی است.آماده بودن برای ازدواج می تواند برای افراد مختلف معنای مختلفی داشته باشد. جولین دریکس ، مددکار اجتماعی بالینی مجاز در شیکاگو می گوید: “از دیدگاه مشاوره، آمادگی برای ازدواج به این معنی است که دو نفر توانایی دارند که در مواقع مهم ترجیحات فردی خود را به خاطر رابطه کنار بگذارند.” آن چه برای شما و همسرتان مهم است ممکن است متفاوت از زن و شوهر دیگری باشد، اما نکته اصلی این است که شما و همسرتان در یک مسیر هستید. در این مقاله به نشانه‌ های آمادگی برای ازدواج اشاره شده است:
سرفصل های مقاله
نشانه های آمادگی برای ازدواج
۱.خودتان را دوست دارید.
۲. آمادگی برای ازدواج یعنی برای عذرخواهی کردن بابت اشتباهاتتان مشکلی ندارید.
۳. در رابطه‌ تان یکدیگر را تهدید به رفتن نمی کنید.
۴. آمادگی برای ازدواج یعنی در رابطه تان منطقی بحث می کنید.
۵. تلاش می کنید.
۶. وضعیت مالی شما پایدار است.
۷. آمادگی برای ازدواج یعنی می دانید چرا می خواهید ازدواج کنید.
۸. شما به اندازه کافی زندگی را تجربه کرده اید.
۹. رابطه شما با شخصی که می خواهید با او ازدواج کنید، عمیق است.
۱۰. در آمادگی برای ازدواج، شما شریک زندگی خود را می شناسید و به او اعتماد دارید.
۱۱. شما به دنبال تغییر دادن همسر آینده تان نیستید.
۱۲. شما برنامه ریزی های طولانی مدت دارید.
۱۳. آمادگی برای ازدواج یعنی شما نمی توانید زندگی خود را بدون شخصی که به او علاقه دارید، تصور کنید.
۱۴. شما آماده تعهد هستید.
۱۵. خودتان را می شناسید.
۱۶. شما می توانید از خودتان مراقبت کنید.
۱۷. انتظارات واقع بینانه ای دارید.
۱۸. تکلیف شما با زندگیتان روشن است.
نتیجه گیری

نشانه های آمادگی برای ازدواج

نشانه های متفاوتی برای انسان های متفاوت وجود دارد تا بفهمند که آمادگی شروع یک زندگی مشترک را دارند یا خیر. اما در ادامه به مهمترین و کلی ترین نشانه های آمادگی برای ازدواج اشاره شده است:

 

۱.خودتان را دوست دارید.

تا 100 درصد از خود راضی نباشید، نمی توانید با شخص دیگری خوشحال باشید. “ازدواج این است که به دو زندگی مشترک، پیوسته باشید، نه این که زندگی های خودتان را رها کنید. به دنبال شریک زندگی براي پر کردن خلأ زندگی خود نباشید. ”

 

۲. آمادگی برای ازدواج یعنی برای عذرخواهی کردن بابت اشتباهاتتان مشکلی ندارید.

هر کس در یک زمان بالا می رود ، بنابراین اگر شما برای همیشه با کسی کار می کنید ، باید توانایی این را داشته باشید که به صورت شریک زندگی خود نگاه کنید و بگویید: “بد من”. و باید صادقانه باشد!

 

۳. در رابطه‌ تان یکدیگر را تهدید به رفتن نمی کنید.

ازدواج عبارت است از کار تیمی برای خاموش کردن شعله های یک آتش. برای خاموش کردن آتش، شما محل را ترک نمی کنید، بلکه تلاش می کنید تا آن را مهار کنید. رابطه هم همینطور است. اگر رابطه تان به حدی رسیده است که دیگر در مشکلات یکدیگر را به رفتن و ترک کردن تهدید نمی کنید، احتمالا شما آمادگی برای ازدواج دارید.

 

۴. آمادگی برای ازدواج یعنی در رابطه تان منطقی بحث می کنید.

اگر بدون درست کردن درام و یک صحنهٔ رمانتیک و غمگین، می‌ توانید با شخص مقابلتان منطقی صحبت کنید، مشکلاتتان را بگویید و مشکلات شخص مقابل را گوش کنید، شما آمادگی برای ازدواج دارید. در غیر این صورت، بهتر است به یک مشاور ازدواج مراجع کنید تا به شما کمک کند. ساختن یک رابطه و زندگی مشترک بدون داشتن بحث ‌ها و صحبت های سالم، غیرممکن است.

 

۵. تلاش می کنید.

همه دوست دارند بگویند عشق واقعی بدون دردسر است. اما این تصور کاملا اشتباه است. ازدواج و رابطه پر از فراز و نشیب هایی است که نیاز به تلاش های هر روزه برای حل کردن آن ها و ساختن آینده ای بهتر دارد. اگر فرد تلاش کردن نیستید یا تصورتان از رابطه یک عشق آتشین و همیشه شیرین و بدون مشکل است، برای ازدواج هنوز آماده نیستید.

آمادگی برای ازدواج

۶. وضعیت مالی شما پایدار است.

مشکلات مالی یکی از مهمترین دلایلی است که موجب مشکلات متعدد در ازدواج می شود.آمادگی برای ازدواج به معنای ثروتمند بودن نیست، اما باید مسئولیت مالی یک زندگی مشترک را به عهده بگیرید. حتی اگر شخص مقابل نیز شاغل باشد، ممکن است در بحران هایی نیاز باشد که شما یک نفره مخارج یک زندگی مشترک را پرداخت کنید.

 

۷. آمادگی برای ازدواج یعنی می دانید چرا می خواهید ازدواج کنید.

آیا واقعاً می خواهید تمام زندگی خود را با یک شریک سپری کنید؟ به این فکر کنید که چرا می خواهید ازدواج کنید. از ازدواج با همسرتان چه مزایایی خواهید برد؟ سوالات سختی از خود بپرسید و مطمئن شوید که آمادگی برای ازدواج دارید. اگر نمی توانید بفهمید که دلایل درستی برای ازدواج دارید یا خیر، به یکمشاور ازدواجمراجعه کنید.

 

۸. شما به اندازه کافی زندگی را تجربه کرده اید.

مطالعات نشان می دهد برای ازدواج بهتر است تا 25 سالگی صبر کنید. شما بعد از این سن، بالغ ترید، مراحل مهمی از زندگی خود را گذرانده اید. این بدان معنا نیست که شما باید با افراد زیادی رابطه داشته باشید و تجربه کنید، بلکه به این معنیست که شما این فرصت را داشته اید که با افراد مختلفی ملاقات کنید و متوجه شوید که در زندگی خود چه می خواهید و چه نمی خواهید. این به شما کمک می کند شریک زندگی کامل خود را انتخاب کنید و آمادگی برای ازدواج کسب کنید.

 

۹. رابطه شما با شخصی که می خواهید با او ازدواج کنید، عمیق است.

برایازدواج، شما نیاز به یک رابطهٔ عمیق دارید. عمیق تر از همیشه سرگرم بودن با یکدیگر، بیرون رفتن و … شما باید بتوانید مسائل سخت را با هم حل کنید.

 

۱۰. در آمادگی برای ازدواج، شما شریک زندگی خود را می شناسید و به او اعتماد دارید.

آمادگی برای ازدواج مستلزم این است که شریک زندگی خود را کاملا بشناسید. ازدواج نکنید فقط به این دلیل که چهار سال با هم قرار گذاشته اید. ازدواج کنید زیرا همسرتان را می شناسید. شما امیدها و آرزوهای او را می دانید. می توانید واکنش او را نسبت به موارد خاص تصور کنید. شما همه این ها را می دانید و هنوز هم او را دوست دارید. فراتر از آن، شما به او اعتماد دارید. اعتماد برای ازدواج بسیار حیاتی است، بنابراین اطمینان حاصل کنید که می توانید به طور کامل به شریک زندگی خود اعتماد کنید.

 

۱۱. شما به دنبال تغییر دادن همسر آینده تان نیستید.

اگر به دنبال ایجاد کردن تغییر در همسر آینده تان هستید، آمادگی برای ازدواج ندارید. ازدواج نکنید به این امید که شخص مقابلتان را تغییر می دهید، ازدواج کنید زیرا می توانید او را همان طور که هست، دوست داشته باشید. انتظار نداشته باشید که ازدواج رابطه شما را تغییر دهد. ازدواج قرار نیست شکاف بزرگ بین شما را التیام دهد.

 

۱۲. شما برنامه ریزی های طولانی مدت دارید.

آمادگی برای ازدواج ، مستلزم برنامه ریزی طولانی مدت و مشترک است. برنامه ریزی برای ادامه زندگی. در ازدواج شما به همان اندازه که به اهداف و آرزوهای خودتان اهمیت می دهید، به همان میزان باید به خواسته های همسرتان احترام بگذارید. اگر نمی توانید در کنار شخص دیگری برای زندگی تان برنامه ریزی کنید، شما آمادگی برای ازدواج ندارید.

 

۱۳. آمادگی برای ازدواج یعنی شما نمی توانید زندگی خود را بدون شخصی که به او علاقه دارید، تصور کنید.

به طور کلی، شما عاشق شریک زندگی خود هستید. نمی توانید خودتان را با شخص دیگری ببینید. بدون شریک زندگی خود نمی توانید خود را ببینید. اگر می دانید که نمی توانید با شخص دیگری خوشبخت باشید و نشانه های دیگر آمادگی برای ازدواج را دارید، می توانید این سفر زیبا را شروع کنید.

آمادگی برای ازدواج
۱۴. شما آماده تعهد هستید.

“تعهد یک مهارت است.” به عبارت دیگر، ممکن است روزهای سختی بعد از ازدواج پیش روی شما باشد. اگر بتوانید به وعده های خود عمل کنید، صبر و تحمل، نظم و انضباط داشته باشید، نشانه های آمادگی برای ازدواج را دارید. بدون تعهد شما نمی توانید از پس یک ازدواج بربیایید.

 

۱۵. خودتان را می شناسید.

در ازدواج، اهمیت به شخصیت، علائق و ویژگی‌ های همسرتان مهم است، اما تمرکز درباره خودتان نیز به همان اندازه اهمیت دارد. در ازدواج هیچ انسانی نباید شما را خوشبخت کند، بلکه باید به خوشبختی ای که قبلاً در زندگی پیدا کرده اید، اضافه کند.

 

۱۶. شما می توانید از خودتان مراقبت کنید.

یکی از مهمترین نشانه های آمادگی برای ازدواج این است که قادر به مراقبت از خودتان هستید. دکتر شرمن توضیح می دهد، در حالی که ازدواج منبع اعتماد به همسر است، هیچ یک از دو طرف نباید کاملاً خود را رها کند تا همسرش از او مراقبت کند. شما باید بدانید كه چگونه از نظر مالی و معنوی از خودتان حمایت كنید.

 

۱۷. انتظارات واقع بینانه ای دارید.

هیچ کس کامل نیست؛ بنابراین یکی از نشانه های آمادگی برای ازدواج این است که بفهمید لحظاتی پیش می آید که همسرتان شما را ناامید خواهد کرد. اگر نمی توانید از یک رابطه، همسر و ازدواج انتظارات واقع بینانه ای داشته باشید، بهتر است برای ازدواج عجله نکنید.

 

۱۸. تکلیف شما با زندگیتان روشن است.

نیازی نیست که بدانید در تمام زندگی تان چه خواهید کرد، اما یکی از مهمترین نشانه های آمادگی برای ازدواج این است که بدانید در کجای زندگی ایستاده‌اید و چه می خواهید. مسائلی مانند محل زندگی، سبک زندگی، فرزند داشتن یا نداشتن و … از مهمترین مسائلی است که پیش از آمادگی برای ازدواج، شما باید تکلیف آن ها را با خودتان روشن کنید.

 

نتیجه گیری

ازدواج تصمیم بسیار مهمی است. اگر شما و شخص مورد نظرتان آمادهٔ ازدواج نباشید یا در رابطه‌ تان اختلاف ها و مشکلات بزرگی وجود دارد، ازدواج هیچوقت رابطه را بهتر نمی کند. بلکه شما را مجبور می کند که سالیان سال در زندگی مشترکی باشید که از آن راضی نیستید. آمارها نشان می‌دهد که در ایران، در هر ساعت ۲۰ زوج از هم جدا می شوند. این جدایی ها ناشی از آماده نبودن افراد برای ازدواج، عدم شناخت از خود و دیگری و ندانستن نحوه صحیح زندگی زناشویی است. پس پیش از تصمیم به ازدواج، مراجعه به یک مشاور ازدواج را فراموش نکنید.

آیا بحث کردن در ازدواج طبیعی است؟

ساختن یک رابطه و زندگی مشترک بدون داشتن بحث ‌ها و صحبت های سالم، غیرممکن است.

چه روابطی مناسب ازدواج هستند؟

برای ازدواج، شما نیاز به یک رابطهٔ عمیق دارید. عمیق تر از همیشه سرگرم بودن با یکدیگر، بیرون رفتن و ... شما باید بتوانید مسائل سخت را با هم حل کنید.

خودشناسی چه نقشی در آمادگی برای ازدواج دارد؟

در ازدواج، اهمیت به شخصیت، علائق و ویژگی‌ های همسرتان مهم است، اما تمرکز درباره خودتان نیز به همان اندازه اهمیت دارد. در ازدواج هیچ انسانی نباید شما را خوشبخت کند، بلکه باید به خوشبختی ای که قبلاً در زندگی پیدا کرده اید، اضافه کند.#‌افسردگی #‌روانشناسی منبع: روانشناسی روان آرام

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کارگاه بهبود زندگی مشترک به رایگان جهت ارتقای زندگی افراد تهیه و تدارک دیده شده است. دراین بخش به موضوع عادات غلط در زندگی مشترک بپردازیم

3 روز پیش

اختلال اضطراب اجتماعی یا جمع‌هراسی نوعی اضطراب است که با ترس و اضطراب شدید در موقعیت‌های اجتماعی شناخته می‌شود و حداقل بخشی از فعالیت‌های روزمره شخص را مختل می‌کند. اضطراب اجتماعی یک اختلال بسیار ناتوان‌کننده‌است که می‌تواند بسیاری از جنبه‌های زندگی فرد را مختل کند. در موارد شدید، اضطراب اجتماعی می‌تواند کیفیت زندگی فرد را به شکل چشمگیری کاهش دهد.

3 روز پیش

اضطراب هشداری است مبنی بر اینکه خطری در راه است تا فرد بتواند برای مقابله با آن اقداماتی به عمل آورد. بنابراین اضطراب خطری بیرونی یا درونی را اعلام می کند و موجب حفظ حیات می شود اما هنگامی که اضطراب در زندگی روزمره به صورت غیرمنطقی و تشدید یافته باشد، به یک اختلال تبدیل می شود.

3 روز پیش

کارگاه بهبود زندگی مشترک به صورت رایگان برای افراد تهیه و تدارک دیده شده است. در این بخش قرار است به نارضایتی از زندگی مشترک پرداخته شود.

6 روز پیش

معلق ماندن در رابطه یا همان احساس بلاتکلیفی یکی از مشکلات عمده ایست که بسیاری از جوانان در روابط عاطفی خود با جنس مخالف آن را تجربه می‌کنند. در این شرایط افراد اغلب در مورد سرنوشت آینده خود دچار اضطراب و نگرانی هستند

6 روز پیش

بازی با احساس معمولاً در روابط عاطفی و از جانب هر دو جنس اتفاق می افتاد. اما تجربه و نتایج پژوهش ها نشان می دهد که مردان بیشتر با احساسات زنان بازی می کنند

6 روز پیش

درد سیاتیک چه علائمی دارد؟ چه کسانی بیشتر دچار درد عصب سیاتیک میشوند؟ کاردرمانی سیاتیک برای چه کسانی لازم است؟ مزایای کاردرمانی عصب سیاتیک چیست؟

۱ هفته پیش

تعریف خساست بسیاری از زنان با مراجعه به مشاوره خانواده اعلام می کنند که در زندگی زناشویی تحت فشار قرار دارند و از زندگی مشترک خود رضایت کافی ندارند و یکی از مهمترین دلایل آن را خسیس بودن شوهران خود…

۱ هفته پیش

کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره روان آرام با کادر متخصص خود می تواند در رفع و درمان اضطراب اجتماعی و ترس از جمع افراد به آنان کمک نماید.

۱ هفته پیش

اختلال خلق ادواری یا سایکلوتایمی معمولا به‌ عنوان یکی از اشکال خفیف اختلال دوقطبی در نظر گرفته می‌شود که خلق و خوی فرد مدام در حال نوسان است.

۱ هفته پیش

علل دروغ گفتن مردان به همسرانشان دروغ گفتن رفتاری است که در بسیاری موارد برای شنونده ی آن آزاردهنده می باشد و به ویژه در روابط زناشویی موجب ناامنی عاطفی و بی اعتمادی می شود. دروغگویی فارغ از هر نوع…

۱ هفته پیش

خودمانی بودن بیش از حد و نزدیک شدن فعال به بزرگسالان نا آشنا از علائم این اختلال می باشد

۱ هفته پیش

کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره روان آرام می تواند به افرادی که دچار نوعی از انواع تیک عصبی هستند و به دنبال درمان آنند کمک نماید.

۱ هفته پیش

لیتیوم چیست و چه کاربردی دارد؟ نام رایج دارو لیتیوم سیترات – Lithium- لیتیم- لیتیرام- لیتیم کربنات- لیتمون- پریادل می باشد. لیتیوم از جمله داروهای تثبیت کننده خلق است. این گروه از داروها برای به وجود…

۱ هفته پیش

منظور از شب ادراری حالتی است که کودک شب‌ها ناخواسته رختخواب خود را خیس می‌کند. شب ادراری تقصیر کودک نیست و نباید صبح در مواجهه با ملافه‌ی خیس او را متهم به تنبلی کرد.

۱ هفته پیش

بیشتر...