خبرگزاری تسنیم |
1 ماه پیش

اتفاق مناظره اول که در دنیا کم نظیر بود تسنیم


7 اتفاق مناظره اول که در دنیا کم‌نظیر بود

امشب مناظره‌ای انجام شد، که علی‌رغم تیزی و تلوّن سیاسی و کارشناسی، دست‌کم هفت رویکرد و اتفاق کم‌تکرار داشت.

- اخبار اقتصادی -

گروه اقتصادیخبرگزاری تسنیم؛ رضا احسانی -این هفت پدیده به این شرح است:

1.وفاق و اخلاق‌مداری علی‌رغم رویکردهای متفاوت

برای اولین بار بعد از دوره‌های متمادی انتخابات، با وجود تفاوت جدی در دیدگاه‌ها و برنامه‌ها، و تیزی بحث‌های طلبگی بین نامزدها، ادبیات حاکم بر این مناظره عموماً و در بسیاری از موارد همدلی و حتی تأیید رقیب در بسیاری از موارد، و مهمتر از آن پرهیز جدی از تخریب رقیب بود. این سطح از سلامت ادبیات، از سال 1376 تاکنون _لااقل تا اینجای مناظرات _ کم‌نظیر بوده است.

2. توجه ویژه به ادبیات انقلاب اسلامی

وفاق بین نامزدهای ریاست جمهوری، در استفاده از ادبیات واژگانی و مفهومی انقلاب اسلامی، مانند توجه به ادبیات قرآنی و دینی، مواجهۀ تمدنی با استکبار جهانی، عدالت‌طلبی، خانواده، محرومیت‌زدایی، فسادستیزی، عقلانیت، کارآمدی، نگاه به داخل، بهره‌وری و رشد و غیره، طی ادوار، کم‌نظیر یا بی‌نظیر بوده است.

3. تأکید بر برنامه‌محوری و حرمت‌گذاشتن به قانون

لزوم پایبندی به قانون هفتم توسعه و سایر قوانین بالادستی، با وجود تمامی اشکالات این قوانین، و اعتراضات جدی و متعدد نامزدها نسبت به یکدیگر برای خرده‌گرفتن‌های گاه‌به‌گاه به این قوانین، و تذکرپیاپی برای پایبندی به این قوانین از نقاط قوت این مناظرات بود.

4.اولویت به‌کارگیری ظرفیت‌های داخلی

حتی آقایان پزشکیان و پورمحمدی هم که به اتکاء بدنۀ کارشناسی پشتیبان‌شان بر تعامل و استفاده از ظرفیت‌های دنیا تأکید دارند، مکرراً تأکید کردند که پیش از توجه به دنیا ظرفیت‌های داخلی باید تقویت شود. این اجماع بر لزوم «ساخت درونی قدرت» هم طی ادوار گوناگون ریاست جمهوری کم‌نظیر یا بی‌نظیر بوده است.

5.سنگینی سایۀ اقدامات شهید آیت‌الله رئیسی

علی‌رغم برخی انتقادات و مخالفت‌ها ذکر نام نیک و ارج نهادن حتی مخالفان به تلاش‌ها و اقدامات خالصانه و مجاهدانهشهید رئیسی از نقاط عطف، و محورهای مورد وفاق نامزدها بود.

6.راه‌های رفته

خوشبختانه اولین بار است که ادبیات فربه و عمیقی از سوی تمامی کاندیداها، در ذکر تجربیات و مسیرهای موفقیت‌آمیزشان در نهادهای گوناگون ارائه شد؛ که بسیار مغتنم و قابل توجه بود.

7.جدی شدن ادبیات حکمرانی ریال و زدودن دلار

برای اولین بار در ادوار گوناگون ریاست جمهوری، آگاهی نسبت به جایگاه ویژۀ نرخ برابری ارز به‌عنوان لنگر اقتصاد کشور و همچنین حکمرانی ریال و نیز اهمیت دلارزدایی از اقتصاد ملی ــهرسه به‌عنوان پیشران‌های مشکلات اقتصادی ــمورد توجه قرار گرفت که در نوع خود بسیار قابل توجه است.

این هفت مورد خاص، اتفاقاتی بی‌نظیر یا کم‌نظیر است که طی مناظرۀ دوشنبه‌شب بروز یافت. در مناظرات سایرکشورهای دنیا ــ حتی بخصوص در کشورهای مدعی توسعه‌یافتگی و پیشرفت ــ چنین سطحی از اخلاق‌مداری و فرّهی ابداً دیده نمی‌شود. امید که این رویۀ مبارک،که مایۀ مباهات و افتخار است، تا انتهای روند انتخابات ادامه یابد.

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

محصولات کلاسیک بخش مهم و البته بسیار جذاب دنیای خودرو است که طرفدارن خاص خود را دارد. پروژه هایی مانند بازسازی، نگهداری و نمایش این گروه از خودروها بعضا حتی از معرفی لوکس ترین های سال نیز پر مخاطب تر می شوند. بخش دیگری در رابطه با خودروهای کلاسیک به باز آفرینی مدرن این خودروها مربوط می شود.

نیم ساعت پیش

نیویورک تایمز در گزارشی به تشریح نکات توافق احتمالی و نزدیک ایران و آمریکا پرداخته است. مقامات اسرائیلی نیز گفته‌اند در آستانه اعلام این توافق قرار داریم. از نظر کارشناسان، این توافق برای جلوگیری از یک اقدام نظامی است.

نیم ساعت پیش

هجدهمین مرحله مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک قهرمانی جهان با برتری راننده هلندی تیم ردبول و دومین قهرمانی او در F1 به پایان رسید.

نیم ساعت پیش

جزئیات جدید پرداخت یارانه معیشتی 800 هزارتومانی با شرایط خاص منتشر شد.

نیم ساعت پیش

سال گذشته بود که سازمان استاندارد در بیانیه‌ای قاطع اعلام کرد که تولید پژو پارس به دلیل عدم رعایت برخی از آیتم‌های استاندارد 85 گانه از نیمه اسفندماه متوقف خواهد شد. این در حالی بود که ایران‌خودرو ده‌ها هزار دستگاه از این خودرو را پیش‌فروش کرده بود ولی درنهایت همه‌چیز به سود پژو پارس تمام شد.

نیم ساعت پیش

تصویری از نسرین کهزک که در سینمای قبل انقلاب به نام مستعار سپیده فعالیت داشت با چهره ای بسیار متفاوت منتشر شد.

نیم ساعت پیش

واکنش معنادار پریچهر قنبری، همسر شهاب حسینی پای پست ساناز ارجمند در اینستاگرام توجه گروهی از کاربران فضای مجازی را جلب کرده است.

نیم ساعت پیش

معاون زیربنایی شهردار کرمان، از پایان شمع‌گذاری مسیر غرب به شرق تقاطع غیرهمسطح شهید زنگی‌آبادی کرمان خبر داد.

یک ربع پیش

مدیر کل امور اتباع البرز در دیدار با خانواده های شهدای مدافع حرم لشکر فاطمیون بر تکریم خانواده های شهدا تأکید کردند.

نیم ساعت پیش

بیشتر...