مجله دلتا |
۱ هفته پیش

روستای لیوس روستای سنگی دزفول روستای سنگی لیوس روستای تاریخی مجله دلتا

در جنوب ایران روستایی تاریخی با قدمت طولانی وجود دارد که هنوز بعد از گذشت سالیان دراز همه چیز در آن، شیوه‌ای کاملا سنتی دارد.
روستای لیوس

روستای لیوسبه غیر از بافت سنتی و تاریخی جذابش، جاذبه‌های طبیعی زیبایی دارد که محبوبیتش را دو چندان کرده است. می‌خواهیم درباره این روستای جذاب سنگی حرف بزنیم،مجله دلتارا همراهی کنید.

روستای سنگی لیوس کجاست؟

برای رسیدن به روستای لیوس باید به ۷۳ کیلومتری شمال دزفول در دامنه کوه لنگر بروید. لیوس از شمال غربی به کوه لنگر و از غرب به دره کول منتهی می‌شود. این روستا جاذبه‌های زیادی برای دیدن دارد. آب و هوای معتدل کوهستانی از این روستا مکانی ساخته که در بیشتر ایام سال خوش آب و هواست. شما می‌توانید در گشت و گذار از جاذبه‌هایش، تعطیلاتی متفاوت را برای خود بسازید.

روستای لیوس دزفول

جاذبه‌های طبیعی روستای لیوس

جاذبه‌های طبیعی این روستا تمامی ندارند. کوهستان‌های زیبا، مراتع سرسبز، باغ‌های میوه، رودخانه و آبشار زیبایی دلفریبی به روستا داده‌اند. در فصل‌های پاییز، زمستان و بهار می‌توانید از این جاذبه‌ها دیدن کنید. در اطراف روستا، باغ‌های اناری هست که زیبایی دل‌انگیزی دارند. به غیر از درختان انار، درختان دیگری مثلکنار، انجیر، بادام کوهی و بابونه هم از چشم‌اندازهایی هستند که در هنگام گردش در اطراف روستا به آن‌ها برمی‌خورید.

جاذبه‌های طبیعی روستای لیوس

خانه‌های روستای تاریخی لیوس

به خانه‌های روستا که نگاه کنید همه آن‌ها با سبک معماری خاصی ساخته شده‌اند. در این روستا از همه بخش‌های ساختمان استفاده بهینه و مناسب شده است. مثلا از ستون‌های ساختمان به عنوان انبار گندم استفاده می‌شود. مردم برای اینکه بتوانند از نور خورشید استفاده کنند، خانه‌ها را به صورت جنوبی می‌سازند.در و پنجره‌های ساختمان‌ها، چوبی است. برای ساختن خود خانه‌های روستا از سنگ استفاده می‌شود. به همین دلیل است که همه اینجا را به روستای سنگی دزفول می‌شناسند. خانه‌های روستایی اینجا ۷۰۰ سال قدمت دارند.

خانه‌های روستای لیوس

پیشنهاد مطالعه:برای آشنایی با دیگر جاذبه‌هایایرانگردی،سفر به روستای ۴ هزار ساله در نوشهررا درمجله گردشگریدلتا مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌گردشگری #‌سفر منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ساخت تراریوم یا باغ شیشه ای به نوعی طبیعت را به خانه شما آورده و حس حضور در طبیعت سرسبز را به شما القا می کند، دراینجا وسایل مورد نیاز و مراحل ساخت تراریوم

1 روز پیش

خریداری 68 هزار تن پیاز کشاورزان هرمزگان جنوب کرمان پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

تولید میلیارد قطعه نشاء سبزی صیفی در گلخانه های استان بوشهر پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 روز پیش

اگر برای برنج کاران آب نیست، به نیشکر هم آب ندهند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

قیمت جهانی مواد غذایی برای یازدهمین ماه گران تر شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

بیشتر...