بازار سرمایه واکنش مثبت منفی به متغیرهای کلان اقتصادی سنا

حق شناس

اگر به هر دلیلی مولفه‌های کلان اقتصادی از حد استاندارد خارج شوند، بازار سرمایه نیز دچار ضرر و زیان می شود.

یک کارشناس مسائل اقتصادی درباره مولفه‌های اقتصاد کلان و نقش آنها در اصلاح بازار سرمایه، به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: زمانی که از واژه مولفه‌های اقتصادی صحبت می کنیم، منظور این است که نرخ رشد اقتصادی، تورم، ارز و سرمایه‌گذاری بر بازار سرمایه تاثیر داشته است.

هادی حق شناس در این‌باره افزود: بی‌تردید، زمانی که اقتصاد کشور در شرایط نرمال باشد، بازار سرمایه هم نرمال خواهد بود. اما اگر به هر دلیلی اقتصاد دچار تلاطم شود، متغیرهای خارجی چون کرونا و تحریم هم بر بازار سرمایه تاثیر گذاشته و بازار را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند.

حق شناس اظهار کرد: زمانی که به دلیل شرایط کرونا، بخش گردشگری کشور با رکود مواجه می‌شود، طبیعی است که ارزش شرکت‌های گردشگری در بازار سرمایه هم کم شده یا وقتی تردد و تعداد سفر در کشور به دلیل ویروس کرونا کاهش یابد، مصرف بنزین نیز کاهش یافته و روی سهام پالایشگاه‌ها در بازار سرمایه، تاثیر می‌گذارد و  زمانی که به دلیل تحریم، صادرات مواد پتروشیمی دچار مشکل شود، شرکت‌های پتروشیمی بورسی هم نوسان خواهند داشت.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: متخصصان و فعالان بازار ضمن تحلیل واقع بینانه از شرایط اقتصاد، باید بتوانند مولفه‌های اقتصادی و تاثیر آن بر بازار سرمایه را به طور دقیق سنجیده و آن را اندازه‌گیری کنند.

وی عنوان کرد: بازار سرمایه متاثر از نرخ ارز و نرخ ارز متاثر از شرایط اقتصادی است و اگر امروز تحریم‌های اقتصادی برداشته شود، به طور حتم، شاهد کاهش نرخ ارز خواهیم بود.

حق شناس گفت: اگر تحریم ظالمانه برداشته شود، بی تردید، در صادرات محصولات پتروشیمی شاهد اتفاقات خوب و مثبت خواهیم بود و سهام پتروشیمی‌ها در بازار سرمایه تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

وی خاطر نشان کرد: بنابراین، بسیار مهم است راجع به کدام اقتصاد یعنی اقتصاد با شرایط عادی یا اقتصاد با شرایط تحریم یا کرونایی صحبت می‌کنیم.

وی با اشاره به اخبار منتشره درباره توافق احتمالی ایران و عربستان، اظهار کرد: به طور قطع، توافق ایران با عربستان تاثیر مثبت روی روابط تجاری ایران با کشورهای دیگرخواهد گذاشت، زیرا عربستان موثرترین کشور عضو شورای خلیج فارس است.

وی با بیان اینکه عربستان به لحاظ اقتصادی قوی‌ترین این کشورها به شمار می‌رود، گفت: اگر روابط سیاسی بین ایران و عربستان به حالت عادی برگردد، هم روی نفت و هم روی روابط تجاری ایران با سایر کشورهای خلیج فارس اثر گذار است.

به گفته حق شناس، توافق احتمالی ایران و عربستان، مبادلات تجاری بیرون از خلیج فارس را هم تحت تاثیر قرار داده و بر توافق هسته ای ایران نیز تاثیر می‌گذارد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در صورت برگشت شرایط به حالت عادی، آثار مخالفت عربستان نسبت به برجام نیز کمتر شده و این امر به نفع کشورهای منطقه و به نفع ایران است.

وی تاکید کرد: هر گونه روابط حسنه با کشورهای همسایه یا کشورهای دوردست، بیانگر بهبود فضای کسب و کار است.

این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: زمانی که بتوانیم با کشورهای همسایه روابط تجاری برقرار کنیم، به این معنا است که قادر به صادرات و واردات کالا از آن کشورها هستیم و این موضوع بر درآمد ارزی، قیمت دلار و مولفه های کلان اقتصادی تاثیرگذار بوده و اثر روانی مثبتی بر کشور حاکم می‌شود.

*خبرنگار: پروین خدادادی

این رسانه پذیرای دیدگاه‌های کارشناسی مختلف در خصوص بازار سرمایه است اما دیدگاه‌های ارائه شده توسط کارشناسان لزوما دیدگاه این رسانه یا دیدگاه سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه نیست.

تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ویزیت و درمان رایگان مددجویان بهزیستی در موسسه خیریه حامیان کرامت مهریار؛ توسط پزشکان نیکوکار در قالب طرح جهادی در تبریز

1 ساعت پیش

برای رهن یک واحد آپارتمان ۹۰ متری در محدودۀ شادمهر به سرمایه ۳۰۰ میلیون تومانی نیاز است.

2 ساعت پیش

رئیس جمهور با اشاره به اراده جدی مسئولان عالی‌رتبه ایران و ترکمنستان به منظور گسترش هر چه بیشتر سطح روابط دوجانبه‌، منطقه‌ای و بین‌المللی، گفت: تقویت مناسبات دوجانبه می‌تواند به همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی سازنده‌ دو کشور در راستای صلح و ثبات در منطقه بینجامد.

4 ساعت پیش

با شکایت دهها زن از پزشک متخصص زنان دکتر ۷۵ ساله دستگیر شد.

5 ساعت پیش

علت فوت خانم وکیل جوان مشهدی هنوز مشخص نیست و اخبار رسمی قتل او را تائید یا تکذیب نکرده اند.

5 ساعت پیش

اهمیت فلزات غیرآهنی از آنجایی است که کاربرد فراوان و ارزش افزوده بالایی داشته و می‌تواند سهم مهمی در اقتصاد کشورمان داشته باشد.

6 ساعت پیش

رییس پیشین سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر اینکه خزانه در پایان دولت دوازدهم خالی نبوده، یادآور شد: خزانه ورودی مستمر دارد و هر روز در آن مبالغی تجمیع می‌شود. این بدان معناست که خزانه هیچوقت خالی نمی‌شود.

6 ساعت پیش

جدول تغیرات نرخ سود بین بانکی نشان می‌دهد که نرخ سود در این بازار از ۱۹.۱ درصد در اوایل مهرماه سالجاری به ۱۹.۸۶ درصد در اواخر این ماه رسیده است.

6 ساعت پیش

طرح فروش فوق‌‌العاده محصولات سایپا از دیروز سوم آبان‌ماه آغاز شده و متقاضیان امروز را نیز فرصت دارند اقدام به ثبت‌نام کنند.

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

7 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

7 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

7 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

7 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

7 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

7 ساعت پیش

بیشتر...