خبر 24 |
۳ هفته پیش

الاخبار: چرا ریاض چاره ای جز مذاکره با تهران ندارد خبر24

الاخبار: چرا ریاض چاره‌ای جز مذاکره با تهران ندارد؟
به گزارشخبر24، محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان سعودی در بن بستی قرار دارد که شاید مجبور شود سخت‌ترین گزینه پیش روی خود یعنی درخواست کمک از تهران را انتخاب کند تا بدین ترتیب بتواند از بحران یمن خارج شود.

روزنامه الاخبار با مقدمه فوق به بررسی مشکلات و بحرانهای ولی‌عهد سعودی پرداخت و نوشت، بن سلمان در تلاش بود که دشمن سعودیها و عربها را از اسرائیل به ایران تغییر دهد، ولی در حال حاضر چه اتفاقی رخ داده که مجبور است از ایران کمک بگیرد؟

به گزارش این روزنامه، بن سلمان نسبت به آینده خود نگران است؛ چرا که سرویس اطلاعات آمریکا با انتشار گزارشی، وی را شخصا مسئول قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار سعودی معرفی کرد، ولی اینکه دولت جو بایدن، او را مجازات نکرد، بدین معنا بود که واشنگتن نمی‌خواهد مستقیما در مسئله جانشینی پادشاه عربستان مداخله کند، ولی هیچ گونه اطمینانی به وی داده نشده است که پادشاه بعدی این کشور خواهد بود.

بنا بر این گزارش، ظاهرا تمامی بحرانهایی که ولی‌عهد سعودی مسئول آن است، پیامد هایی در داخل عربستان داشته است، ولی جنگ یمن، در صدر این پیامدها قرار دارد؛ به نحوی که این جنگ، طی هفت سال، مشکلات داخلی را برای ریاض به همراه داشته است.

الاخبار در ادامه نوشت، شاید بن سلمان آرزو داشته باشد که تهران به انصارالله اعمال فشار کند تا حملات موشکی و پهپادی خود به فرودگاهها و مراکز نفتی و مهم عربستان را متوقف کند، ولی ایران بارها تأکید کرده که این مسئله به ملت یمن مربوط است؛ ملتی که توقف حملات خود را به توقف حملات ائتلاف متجاوز سعودی و لغو محاصره کشور خود منوط می‌دانند. حملات یمن نیز خشم مردم عربستان را به همراه داشته است.

به گزارش این روزنامه، اما مهمترین تحول در روزهای گذشته، آغاز مذاکرات هسته‌ای وین و احتمال بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران است. به ویژه اینکه ریاض و تل‌آویو موفق نشدند مانع از بازگشت آمریکا به مذاکرات شوند و ریاض هم نتوانست حضور خود را در این مذاکرات تحمیل کند.

بنا بر این گزارش، اگر توافق هسته‌ای با ایران احیاء شود، این توافق، رکن اصلی راهبرد آمریکا برای خروج امن از خاورمیانه خواهد بود. لذا اگر واشنگتن، چنین راهبردی را اجرایی کند، می‌تواند هر گونه نقش منفی بن سلمان را خنثی کند و نیاز آمریکا به عربستان نیز کاهش خواهد یافت.

الاخبار با اشاره به اینکه بن سلمان در حال حاضر فقط یک برگه در اختیار دارد، نوشت، این برگه تهدید ضمنی آمریکا است مبنی بر اینکه اگر واشنگتن دست از حمایت او بردارد، جایگزین آن، تهدید منافع آمریکا در عربستان، بازار جهانی نفت و وضعیت خاورمیانه است. بدین معنا که بن سلمان سیاستهای ویرانگر بیشتری در پیش خواهد گرفت، اما این بار در داخل کشور خود.

به گزارش این روزنامه، آمریکا در حال حاضر –و لو به صورت ظاهری- مجبور شده است که پرونده مسائل داخلی سعودی را به تعویق بیاندازد. این در حالی است که حتی عادی‌ سازی روابط ریاض با تل‌آویو نیز برای ولی‌عهد سعودی کارگشا نیست؛ زیرا وی مطمئن است که چنین ماجراجویی می‌تواند خشم مردم عربستان را در پی داشته باشد و مشروعیتش به صورت کامل از بین خواهد رفت.


منبع: خبر 24

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رژیم اشغالگر با بمباران اردوگاه «الشاطئ» و کشتار شماری از فلسطینیان از جمله چند کودک و زن، جنایت دیگری را در غزه مرتکب شده است.

1 ساعت پیش

وزیر آموزش و پرورش دستورالعمل اجرایی ثبت نام دانش آموزان در مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ را ابلاغ کرد و بر اساس آن ثبت نام سال تحصیلی جدید در تمام دوره ها، الکترونیکی است.

1 ساعت پیش

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در تشریح تدابیر اتخاذ شده جهت مراسم حج امسال با توجه به اظهاراتی از سوی مقامات عربستان، گفت: وزیر بهداشت قول دادند که در صورت برگزاری مراسم حج و اعزام حجاج ایرانی، تامین واکسن کرونا برای حجاج را بدون نوبت انجام داده و واکسن برایشان تامین شود.

2 ساعت پیش

این روزها سایه خشکسالی بر زندگی مردمان اکثر نقاط کشور به‌ویژه مناطق خشک و نیمه‌خشک کشور سنگینی می‌کند، براساس آمارها و شواهد بارش‌ها در سال زراعی جاری بیش از ۳۰ درصد در چهارمحال و بختیاری کاهش داشته است و به گفته مسئولان تابستان سختی از نظر تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت در پیش خواهد بود.

2 ساعت پیش

سخنگوی کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها تاکید کرد: اولویت اول ما در بحث انتخابات ایجاد انسجام، وحدت و امید آفرینی و توجه به متن انتخابات به منظور مشارکت حداکثری مردم و انتخاب فردی اصلح است.

2 ساعت پیش

عضو سابق هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه ما در کشور، مشکل ساختار در حوزه اخلاق در پژوهش داریم گفت: یعنی مرجع رسیدگی به مشکلات فساد اخلاق در پژوهش در ایران متفاوت با سایر نقاط دنیا است. در ایران، این نهاد، زیرمجموعه‌ای از دانشگاه‌ها و یا زیرمجموعه‌ای از وزارتخانه‌های علوم و بهداشت است که این خود، عامل فساد واقعی و رانت اصلی است زیرا در همه‌ جای دنیا به جز ایران، مرجع قضایی و انتظامی رسیدگی به اخلاق در پژوهش، جایی خارج از آن دانشگاه و آن وزارتخانه است.

2 ساعت پیش

بازیکنان و از همه بدتر برخی از پیشکسوتان دو تیم پرسپولیس و استقلال، با به راه انداختن یک درگیری خشن و پر از صحنه‌های تاسف‌برانگیز، ضعف‌های اخلاقی و حرفه‌ای فوتبال ایران را به رخ تماشاگران کشیدند.

3 ساعت پیش

پایگاه هوایی «حتسریم» صهیونیست‌ها با موشک های مقاومت هدف قرار گرفت.

3 ساعت پیش

یک جمعیت‌شناس ضمن تحلیلی از وضعیت جمعیت خانوارهای ایرانی در کشور طی سال‌های گذشته، به طرح جمعیت و تعالی خانواده اشاره می‌کند و می‌گوید:  موادی که در این طرح آمده، در راستای رفاه خانواده است و بخشی از آن جنبه‌های مالی دارد؛ اما اینکه آیا این مواد بتواند جواب دهد و به افزایش موالید و باروری کمک کند، بعید می‌دانم. زیرا به قدری بار مالی این طرح زیاد است که امکان اینکه صد درصد محقق شود، بسیار ضعیف است. اگر این طرح به صورت بسته سیاستی اجرا شود ممکن است جواب دهد، اما اینکه جنبه‌هایی که بار مالی ندارند را اجرا کنیم و جنبه‌هایی که بار مالی دارند را مسکوت بگذاریم، جواب نمی‌دهد.

3 ساعت پیش

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی از اجرای بسته حمایتی جدید برای توسعه صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان در این صندوق خبر داد و گفت: این بسته جدید حمایتی دربردارنده ۳ نوع تسهیلات است.

3 ساعت پیش

دستگیری رئیس هیئت مدیره استقلال به اتهام موارد مالی، سوژه کارتونی از محمدرضا میرشاه‌ولد شده است.

4 ساعت پیش

دلیل فریادهای نیمکت نشینان استقلال بر سر مدافعان این تیم پس از گلزنی پرسپولیس مشخص شد.

4 ساعت پیش

گل محمدی بالاخره طعم پیروزی در دربی را چشید.

4 ساعت پیش

مغانلو با وجود ناکامی در گلزنی تأثیرگذاری خود را نشان داد.

4 ساعت پیش

وزارت اوقاف غزه اعلام کرد که رژیم صهیونیستی مسجد «قلیبو» در شمال غزه را با خاک یکسان کرده است.

4 ساعت پیش

بیشتر...