بازار زعفران تعریفی ندارد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بازار زعفران تعریفی ندارد
اقتصادسبز آنلاین: نایب رییس شورای ملی زعفران گفت: با توجه به تعطیلات ناشی از کرونا و کاهش قدرت خرید خانوار، بازار داخلی زعفران تعریفی ندارد.

اقتصادسبز آنلاین: نایب رییس شورای ملی زعفران گفت: با توجه به تعطیلات ناشی از کرونا و کاهش قدرت خرید خانوار، بازار داخلی زعفران تعریفی ندارد.

به گزارش خبرنگار ما، غلامرضا میری، نایب رییس شورای ملی زعفران، از ثبات قیمت زعفران در بازار خبر داد و گفت: قیمت کنونی زعفران بعد از رشد ۵ درصدی که در هفته‌های اخیر داشت، هیچ گونه تغییری نکرده است.
او حداقل قیمت هر کیلو زعفران را ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حداکثر ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: در حال حاضر حداقل قیمت هر مثقال زعفران ۴۰ هزار تومان و حداکثر ۷۰ هزار تومان است.
میری با اشاره به اینکه صادرات زعفران کماکان در حال انجام است، بیان کرد: بنابر آمار گمرک، صادرات زعفران در اردیبهشت نسبت به سال قبل تفاوتی نداشته و در فروردین‌ نسبت به سال ۹۹، رشد ۳۰۰ درصدی داشته است، از اردیبهشت به بعد گمرک آمار جدیدی اعلام نکرده است.
نایب رییس شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه بازار زعفران داخل تعریفی ندارد، بیان کرد: با توجه به تعطیلات ناشی از کرونا و کاهش قدرت خرید خانوار، تقاضا برای خرید در بازار داخل افت داشته است.

بیشتر بخوانید:دستگاه کالیبراسیون که به کشاورزان مشاوره مالی می‌دهد

او درباره آینده بازار زعفران بیان کرد: با کاهش کرونا و رونق کسب و کارها، انتظار می‌رود که تقاضا برای خرید در بازار افزایش یابد.
میری ادامه داد: بنابر توصیه‌های مکرر به کشاورزان مبنی بر اجتناب در ازدیاد عرضه زعفران به بازار و تعجیل در فروش، قیمت هر کیلو محصول ۵ تا ۶ درصد در هفته‌های اخیر افزایش یافت و همواره با استمرار مدیریت عرضه، قیمت محصول به نرخ واقعی خود می‌رسد.
به گفته او، علی رغم افزایش هزینه‌های تولید و رشد چندبرابری قیمت تمامی محصولات کشاورزی، اما قیمت زعفران نسبت به ۲ تا ۳ سال گذشته تفاوت محسوسی نداشته است که امیدواریم با حمایت دولت از صادرات و توسعه بازارهای جهانی بتوانیم سرانه مصرف در دنیا را افزایش دهیم تا تولید برای کشاورز مقرون به صرفه باشد.
میری با بیان اینکه ۴۷ کشور هدف صادراتی به ۶۴ کشور رسیده است، افزود: با روی کارآمدن دولت جدید و رفع مشکلات پیمان سپاری، مشکل بازگشت ارز، یکسان سازی نرخ ارز و اختلاف قیمت ارز سامانه نیما با بازار آزاد باید ترتیبی اتخاذ شود تا صادرکننده ارز را به داخل کشور آورد.
این مقام مسئول آینده تولید زعفران را منوط به قیمت دانست و گفت: اگر قیمت زعفران تغییری نکند، تولید کاهش محسوسی خواهد داشت، از این رو پیشنهاد ما به دولت جدید که در جریان مشکلات موانع تولید بوده‌اند، این است که از الان برای زعفرانی که قرار است در آینده تولید شود، نرخ مناسب بگذارند که برای کشاورز مقرون به صرفه باشد.
نایب رییس شورای ملی زعفران در پایان تصریح کرد: با توجه به شرایط خشکسالی و عدم سنخیت هزینه‌های تولید با قیمت محصول، کشاورزان رغبتی به کشت زعفران ندارند که اگر دولت اقدام‌ جدی برای افزایش نرخ محصول در راستای حمایت از کشاورزان نداشته باشد، به دلیل عدم رغبت تولیدکننده با افت تولید روبه‌رو خواهیم شد. / باشگاه خبرنگاران جوان#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

چشمه هفت رنگ مجن در شاهرود از نوع چشمه‌‌های گوگردی محسوب می‌شود و در ۲۵ کیلومتری شمال شاهرود در میان شکاف دره‌‌های قله شاهوار واقع شده است.

19 ساعت پیش

قبرستان هایگیت لندن از دوره ویکتوریا در این شهر باقی مانده و افراد سرشناس و حتی خون‌آشام‌ها هم در بخش‌های مختلف آن دفن هستند.

22 ساعت پیش

خزانه جواهرات ملی خزانه‌ای است که تعدادی از برترین جواهرات ایران و جهان را در خود جای داده و به نام موزه جواهرات ملی نیز شناخته می‌شود.

دیروز

باغ شازده ماهان از زیباترین جاذبه‌های ایران، در جنوب شرقی کرمان قرار گرفته‌است که تا حد زیادی در بین گردشگران ایرانی مهجور مانده است.

1 روز پیش

خانه وحشت وایت چپل یک خانه ظاهرا جن‌زده است که تجربیاتی ترسناک را برای مهمانان خود تهیه و تدارک دیده است.

2 روز پیش

در استان تهران یکی از آبشارهای بسیار زیبا را به شما معرفی می‌کنیم که با یکی دو ساعت پیاده‌روی به آنجا می‌رسید. نامش آبشار ایگل فشم است.

3 روز پیش

نگاهی بر بازار میوه صیفی پرتقاضاترین اقلام کدامند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

علیرضا مهاجر ، سرپرست معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی منصوب شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

آنالیز تولید صادرات گل گیاه پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

کاهش ۱۸ درصدی تولید برنج کشور پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

روکش تقویتی مخصوص محصولات گلخانه ای پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

واردکنندگان برنج دست به دامن رییس جمهور شدند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

در این بخش از گردشگری سیاه، ترسناک ترین مکان های دنیا را با هم می‌خوانیم که ترس را در وجود شما می‌اندازد. دیدن آن را از دست ندهید.

3 روز پیش

پیش بینی دولت قبل غلط از آب درآمد دولت جدید باید میلیون تن گندم وارد کند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

در یکی از مناطق شهری دانمارک دهکده سبز دایره ای قرار دارد. خانه‌های این منطقه در شبکه‌ای از فضاهای سبز دایره‌ای ساخته شده‌اند.

4 روز پیش

بیشتر...