مجله دلتا |
1 ماه پیش

دریاچه روپکاند دریاچه اسکلت هیمالیا عجایب دیدنی رمز رازهای جهانگردی مجله دلتا

تا به حال شده که به دریاچه‌ای بروید که اطرافش به جای درخت و چمن، اسکلت کاشته شده باشد؟ بله این دریاچه وجود دارد! این اجساد به جا مانده متعلق به مسافرانی است که میان راه، دچار حادثه اسرارآمیزی شده‌ و جانشان را از دست داده‌اند.
دریاچه روپکاند

دریاچه روپکانددر بیشتر اوقات سال یخ‌زده است. خیلی‌ها از وجود این دریاچه خبر ندارند و بعضی از کوه‌نوردان تصادفی به آن می‌رسند. برای همین در نگاه اول، این دریاچه چندان جذاب و شگفت انگیز به نظر نمی‌رسد. اما وقتی یخ دریاچه کاملا آب می‌شود و عمق دو متری آن به چشم می‌آید، آن موقع است که شگفتی آن پدیدار می شود. انبوهی از اسکلت‌های انسان‌ها زیر لایه ضخیمی از یخ جا خوش کرده‌اند و برای همین نام دیگر روپکاند را «دریاچه اسکلت» گذاشته‌اند. بامجله دلتاهمراه باشید.

اسکلت‌های باستانی دریاچه روپکاند

از قرن نوزدهم، بومیانهیمالیااز وجود چنین دریاچه‌ای باخبر بودند و درباره آن حرف می‌زدند. سال ۱۹۴۲ فردی برای انجام تحقیقات درباره دریاچه اسکلت، به منطقه موردنظر رفت. وی در این سال، وجود روپکاند را به طور قانونی به ثبت رساند. او از دیدن دریاچه روپکاند وحشت کرد چرا که نزدیک به ۲۰۰ اسکلت نه تنها در عمق دریاچه، بلکه در لابه‌لای صخره‌های منطقه کوهستانی به چشم می‌خورد.

دریاچه روپکاند معروف شد

دریاچه روپکاند معروف شد

دریاچه روپکاند خیلی زود توجه مردم را به خود جلب کرد. هر یک از محققان سعی می‌کردند نظریه‌ای درباره این که اسکلت ها از کجا آمده‌اند و متعلق به چه کسانی هستند ارائه دهند. یکی از اولین نظریه‌ها این بود که اسکلت‌ها بقایای جسد سربازهای ژاپنی جنگ جهانی دوم است. به علت قدمت بیشتر اسکلت‌ها این نظریه رد شد. نظریه دیگری می‌گوید اسکلت‌ها متعلق به جنگجوی کشمیری و ارتش اوست. آن‌ها پس از یک نبرد وقتی از تبت بازمی‌گشتند، به طرز اسرارآمیزی ناپدید شدند.

اسکلت‌های باستانی دریاچه روپکاند

دریاچه اسکلت، سال‌ها در ابهام

سال ۲۰۰۴ نشنال ژئوگرافی تحقیقات گسترده‌ای در این باره انجام داد. تحقیقات نشان داد که عمر آن‌ها تقریبا به سال ۸۵۰ بعد از میلاد مسیح بازمی‌گردد. همه این اسکلت‌ها متعلق به یک قوم بوده و همه آن‌ها در یک زمان مرده بودند. پس از مرگشان، شرایط آب و هوایی، اسکلت‌ها را در وضعیت خوبی نگه داشته بود. به طوری که با وجود گذشت بیش از ۱۲۰۰ سال از عمرشان، اسکلت‌ها هنوز سالم باقی مانده‌اند. حتی روی بعضی از اسکلت ها هنوز مو و گوشت دیده می‌شود.
نکته جالب توجه دیگری وجود دارد که نشان می دهد در همه اسکلت ها شواهدی از جراحت دیده می‌شود. همه آن‌هاترومای غیرنافذدر ناحیه سر و شانه‌هایشان داشتند.

اسکلت های دریاچه روپکاند

چه اتفاقی افتاده؟

به عقیده دانشمندان فقط بارش جسم سنگین از آسمان، باعث مرگ ۳۰۰ نفر به طور دسته جمعی خواهد شد. این جسم‌های سخت احتمالا به اندازه توپ کریکت بوده‌اند و قطر آن‌ها به ۲۲ سانتیمتر می‌رسیده است. اینکه آن‌ها چیزی برای حفاظت از خود نداشتند و محیط طوری نبوده که بتوانند زیر آن پناه بگیرند، تا حدودی قابل قبول است. البته برای محققان دریاچه اسکلت روپکاند، همچنان این سوال مطرح می‌شود که چرا زخم‌ها تنها در ناحیه سر و شانه بودند؟ و کمی غیرعادی است که هیچ‌کس به نظر نمی‌رسد که فرد دیگری را برای آسیب ندیدن حمایت کرده باشد. به هر حال تمام این احتمالات پابرجاست. اما هنوز هم نظر قطعی برای دلیل مرگ آن‌ها بیان نشده است.

دریاچه روپکاند یا دریاچه اسکلت

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با دیگر جاذبه‌هایجهانگردی،این جاذبه‌ها در طول روز ناپدید می‌شوند!را درمجله گردشگریدلتا مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌گردشگری #‌سفر منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

آدم‌ها به زندگی‌مان وارد می‌شوند؛ گاهی دوستان ابدی‌ می‌شوند، گاهی هم رابطه‌ با آنها پایان می‌یابد و تمام. اما چطور باید به دوستی پایان داد؟

2 روز پیش

جاده‌ای در سیبری وجود دارد که سال‌هاست تاریخچه‌ شومی را به دوش می‌کشد. جاده استخوان جاده‌ای در بزرگراه کالیما است که بسیار سرد است.

3 روز پیش

هرکسی وارد قبرستان آبی رومانی یا قبرستان مری شود با لب خندان بیرون می‌آید. از نگاه مردم این منطقه مرگ به بازی و شوخی گرفته شده است.

3 روز پیش

اگر به‌طور مرتب ورزش می‌کنید، حتما باید میان‌وعده‌هایی مقوی برای تأمین انرژی مصرف کنید. ببینید بهترین میان وعده برای ورزشکاران چیست.

3 روز پیش

در این مقاله می‌خواهیم ۲۰ کافه‌ روباز از بهترین‌های تهران را به شما معرفی کنیم تا دیگر وقتتان برای پیدا کردن کافه فضای باز هدر نرود.

4 روز پیش

دوران ویکتوریا پر از خطرات عجیب بود. افسانه‌ ترسناک غار جادوگر بل در تنسی داستانی است که از ادبیات فولکور آمریکا گرفته شده است.

4 روز پیش

روستای میمند کرمان با وسعت ۴۲۰ کیلومتر مربع، یکی از بزرگ‌ترین روستاهای دست‌کند ایران و جهان محسوب می‌شود که همچنان زندگی در آن جریان دارد.

4 روز پیش

در هر دوره‌ای، نام یکی از رژیم‌های غذایی بر سر زبان‌ها می‌افتد. این روزها، نوبت رژیم کتو رسیده است. اما این رژیم برای همه مناسب نیست.

5 روز پیش

جزیره شیطان گویان در قرون ۱۹ و ۲۰ به‌عنوان زندان مورد استفاده قرار می‌گرفت. این زندان به زندانیان سیاسی تبعیدشده اختصاص داشت.

5 روز پیش

این‌طور نیست که تمام ورزش‌ها ارزان یا رایگان باشند. فهرست گران ترین ورزش های جهان شامل ورزش‌های موتوری، اسب‌سواری، چوگان و... را ببینید.

5 روز پیش

دره‌‌ ماه شیلی در منطقه معروف سن پدرو، مملو از تپه‌هایی از جنس نمک است که ناهمواری‌های آن‌ باعث شده‌ ظاهری شبیه به سطح ماه داشته باشد.

6 روز پیش

قبرستان جن همانند نامش مکانی ترسناک است. مردم روستای تیس در چابهار به‌خاطر سنگ قبرهای بزرگ و عجیب بر این باورند که اینجا مکان دفن اجنه است.

6 روز پیش

استخر شیطان آبشار ویکتوریا بدون شک ترسناک‌ترین استخر دنیاست! این استخر مختص گردشگرانی است که به هیجان و ژانر وحشت علاقه زیادی دارند.

۱ هفته پیش

جهنم دره مشگین‌شهر یکی از زیباترین دره‌‌های ایران است. جهنم دره، مکانی واقعی و بسیار زیبا در دامنه کوه سبلان است.

۱ هفته پیش

درختان انبوه و قبرهای بسیار قدیمی، ظاهری هولناک به قبرستان هایگیت لندن بخشیده‌اند. این گورستان مخوف‌ترین قبرستان در سراسر انگلستان است.

۱ هفته پیش

بیشتر...