خبرگزاری تسنیم |
۴ هفته پیش

اولین مناظره اقتصادی تاثیر زیاد بر جابجایی آرا نداشت تسنیم


اولین مناظره اقتصادی تاثیر زیاد بر جابجایی آرا نداشت

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه آن چیزی که برخی کاندیداها بیان می‌کنند با عملکرد آنها هماهنگ نیست، گفت: بعد از مناظره اول به نظر نتوان به صورت جدی تغییری در آرای کاندیداها مشاهده کرد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، محسن محمدی حسن لویی کارشناس اقتصادی در ارزیابی خود از اولین مناظره اقتصادی 6 نامزد انتخابات ریاست جمهوری نوشت: اولین مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم در موضوع اقتصاد برگزار شد. با توجه به مواردی که از سوی کاندیداهای ریاست جمهوری چهاردهم مطرح شد، ذکر چند نکته ضروری است.

یکی از موارد بحث جهت گیری کلی کاندیداهای محترم می باشد که اکثرا این کاندیداها همانند مناظرات قبلی و به نوعی برای مناظرات چالشی آماده بودند.

طی روزهای اخیر یا هفته های اخیر شاهد دعوت کاندیداها به رعایت اخلاق، عدم طرح مباحث چالشی و عدم اتهام زنی به همدیگر بودیم. رعایت این موضوع قدری برای کاندیداها سخت بود.

با توجه به اینکه اکثر کاندیداها تخصص های غیر اقتصادی دارند تمرکز آنها هم در بیان مسائل و هم در راهکارهای اقتصاد سیاسی و پررنگ نشان دادن تحریم ها به عنوان یکی از شاخص های مهم اقتصاد سیاسی ایران بود. نکته قابل توجه و شاید قابل تقدیر در این مناظرات این بود که بعضی از کاندیداها با بیان بعضی از نکات مثل اهمیت بهره وری یا پایین بودن بهره وری در کشور یا اهمیت توجه به سرمایه های داخلی و یا نیاز به سرمایه گذاری خارجی معمولا همراه شده و سخنان همدیگر را تایید می کردند.

مشکلات و راهکارها مشخص است؛ کدام کاندیدا توان اجرا دارد؟

می توان از این یک نتیجه گیری کرد. مسائل مشخص است و راهکارها هم مشخص. اما آن چیزی که بین کاندیداها تفاوت ایجاد می کند این موضوع است که کدام کاندیدا بتواند این راهکارها را اجرا کند.

جذب سرمایه گذاری خارجی مورد تاکید همه کاندیداها بود اما در مورد اینکه این اتفاق با چه مطلوبیتی، با چه کیفیتی، با چه میزانی و از کدام کشورها تامین بشود، بین کاندیداها تفاوت وجود دارد.

تغییر موضع برخی کاندیداها نسبت به رویکردهای قبلی

بعضی از کاندیداها نسبت به برنامه های قبلی خود نسبت به اظهارنظر کارشناسان منتسب به جریان آنها و یا اعضای ستادشان تغییر موضع و تغییر نظر داشتند که امیدوارم این موضوع به صورت ریشه ای و ناشی از آگاه شدن آنها نسبت به موضوعاتی که قبلا مطرح کرده بودند باشد و نه صرفا بخاطر فضای ایجاد شده در مناظرات.

اما چیزی که بتوان برای مناظرات بعدی پیشنهاد داد و انتظار داشت این است که کاندیداهای محترم حتما با اشرافیت بیشتر و با بیان برنامه های خود به صورت صریح اقدام کنند. بعد از مناظره اول به نظر نتوان به صورت جدی تغییری در آرای کاندیداها مشاهده کرد.

تمرکز بر بهره‌وری و هدررفت انرژی

یکی از نکات بسیار روشن و امیدوارکننده درباره مناظره اول اشاره بیشتر این افراد به موضوع عدم بهره وری در حوزه انرژی و هدررفت بسیار بالای منابع کشور در این حوزه است. امیدواریم بعد از انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب دولت جدید تمامی این بزرگواران کمک کنند و برنامه های خود را برای بهبود شرایط فعلی و رفع ناترازی انرژی یاری دهند تا مسئله حل بشود. امیدوارم که اتفاقی که برای مسئله بورس در مناظرات دوره قبلی افتاد در حوزه انرژی تکرار نشود و صرفا به بیان چالش ها اکتفا نکنند.

عدم تسلط برخی کاندیداها بر برنامه هفتم توسعه

برنامه بعضی از کاندیداهای محترم و آن چیزی که در مناظرات بیان می کنند با عملکرد آنها هماهنگ نیست و بعضی از این بزرگواران در مسئولیت هایی که داشتند آنطوری که در مناظرات بیان می کنند عملکرد نداشتند. شاید بیراه نباشد که بگوییم احتمالا کاندیداهای محترم برنامه هفتم توسعه را به صورت کامل مطالعه نکردند و بعضی از اظهارنظرها و طرح هایی که ارائه می دهند بدون مطالعه دقیق برنامه هفتم و تکالیفی است که برای دولت مشخص شده است.

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بهرام رادان که تقریبا یک سالی میشه ازدواج کرده اینبار با انتشار تصویری جالب به همراه خانومش تولد وی رو تبریک گفت جانانه!

8 دقیقه پیش

معاون تجارت و خدمات وزارت صمت گفت: تا چند ماه پیش قیمت‌ها بر اساس کیلوگرم تعیین می‌شدند. این نحوه قیمت‌گذاری مشکلاتی برای تولید سایزهای کوچکتر ایجاد کرده بود. اکنون نحوه قیمت‌گذاری تغییر کرده است.

یک ربع پیش

بازار گوشت قرمز نسبت به روز گذشته تغییر اندکی داشت.

یک ربع پیش

واکنش معنادار پریچهر قنبری، همسر شهاب حسینی پای پست ساناز ارجمند در اینستاگرام توجه گروهی از کاربران فضای مجازی را جلب کرده است.

12 دقیقه پیش

بر اساس شاخص سرمایه‌گذاری لوکس نایت فرانک، خودروهای کلاسیک یکی از دارایی‌ها با بهترین عملکرد در سطح جهان بوده‌اند و در طول سال‌ها گاهی از کلاس‌های دارایی سنتی بهتر عمل کرده‌اند. حتی در دوران اوج کووید، اتومبیل‌های کلاسیک دومین سرمایه‌گذاری پرطرفدار بودند.

یک ربع پیش

اگر از شتاب پایین و سرعت کم خودروی خود خسته شده اید، با ما همراه باشید تا ۴ روش ساده و کم هزینه برای افزایش شتاب خودرو را به شما آموزش دهیم.

13 دقیقه پیش

چت‌جی‌پی‌تی در پاسخ به سوال‌های ما تاکید داشت: «اما لازم به ذکر است که این لیست تنها نظر شخصی بنده می‌باشد و ممکن است با نظر شما متفاوت باشد.»

14 دقیقه پیش

ثبت‌نام وام ضروری بازنشستگان و وظیفه بگیران صندوق‌ بازنشستگی کشوری برای سال آینده، از پس فردا (ششم اسفندماه 1401) آغاز می‌شود و تا 28 اسفندماه ادامه خواهد یافت.

9 دقیقه پیش

نیکی کریمی سوپراستار محبوب ایرانی در هفتاد و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «برلین» شرکت کرد.

یک ربع پیش

بیشتر...