7 ماه پیش
57 بازدید

غفوری‌فرد: پیروز انتخابات ۱۴۰۰ یک‌ اصولگراست /قالیباف رئیس‌ مجلس می‌شود

کیاوش حافظی: حسن غفوری فرد، چهره شاخص اصولگرا که در سوابق خود از استانداری گرفته تا وزارت و مشاورت رئیس جمهور و نمایندگی را به ثبت رسانده معتقد است این عملکرد ضعیف اصلاح طلبان بود که باعث شکست سنگین شان در انتخابات اخیر مجلس شده است.

کاندیدای ریاست جمهوری در انتخابات سال ۸۰ معتقد است اگر میزان مشارکت در انتخابات دوم اسفند بالاتر از ۴۲درصد بود، با وجود آنکه احتمالا اصلاح طلبان کرسی های بیشتری را به دست می آوردند اما باز هم اکثریت مجلس از آن اصولگرایان می شد. به گفته غفوری فرد اصولگرایان حالا بیشتر از ۱۶ میلیون رایی را دارند که در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ به نام ابراهیم رئیسی در صندوق ها ریخته شد. او پیش بینی می کند انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ هم به نام یک اصولگرا رقم بخورد و قالیباف هم به احتمال بسیار زیاد ریاست مجلس را در اختیار بگیرد.

متن گفت و گوی خبرگزاری خبرآنلاین با حسن غفوری فرد، عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری را در ادامه بخوانید؛

*****

آقای غفوری فرد! تحلیل تان را از نتیجه انتخابات مجلس یازدهم بفرمایید، فکر می کنید بدنه رای اصولگرایان پای صندوق آمدند و به آنها رای دادند یا آنکه در غیاب رقیب اصلاح طلب بود که این نتیجه رقم خورد؟

سطح مشارکت نسبت به دوره های قبل یک مقدار پایین تر بود که فکر می کنم دلایل مختلفی برای آن وجود دارد. یکی هراسی است که در بین مردم درباره کرونا ایجاد کردند. دوم شایعاتی بود که شب انتخابات مثل فوت آقای شجریان پخش کردند که اینها بر روی روحیه مردم تاثیر منفی داشت. 

شایعه فوت شجریان و ترس از کرونا بر میزان مشارکت تاثیر داشت

شایعه درگذشت استاد شجریان ساعت ۱۱ شب روز انتخابات یعنی نیم ساعت مانده به پایان زمان رای گیری پخش شد. 
نه از شب قبل بود. این شایعه شب قبل از انتخابات پخش شد. 

یعنی پایین بودن درصد مشارکت را فقط بخاطر کرونا و شایعه درگذشت استاد شجریان می دانید؟ 
نه عوامل مختلفی نقش داشت، یکی از آن دلایل این شایعات بود. دیگری ترسی که در ارتباط با کرونا در دل مردم ایجاد کردند بود. این شایعات تاثیر بسیار منفی بر روی کل مردم داشت.  گروه های اصلاح طلب نیز اعلام کرده بودند ما نمی آییم یا می آییم و لیست نمی دهیم. در صورتی که بسیاری از این ها با حقیقت فاصله فراوان داشت. از ۳۰ نفر نمایندگان اصلاح طلب تهران ۲۲-۲۳ نفر تایید صلاحیت شده بودند. بنابراین اینکه ما هیچ کس را نداریم حرفی کاملا خلاف واقع بود. در تهران حداقل ۲۳ نفر از لیست قبلی آنها حضور داشتند و تایید صلاحیت شده بودند. 

وقتی اصلاح طلبان می گویند انتخابات تشریفاتی است، اثر منفی بر شور انتخاباتی می گذارد

آنها دائما اعلام می کردند که انتخابات تشریفاتی است. این ها اثر منفی داشت و متاسفانه باعث تفرقه در بین مردم شد؛ مردمی که هم در تشییع جنازه سردار قاسم سلیمانی و هم در ۲۲ بهمن با آن شور شرکت کرده بودند با این شایعات یک مقدار ترسیدند. اما اگر به روحیه ای که مردم برای ۲۲ بهمن یا حرکت خودجوش تشییع جنازه شهید سلیمانی داشتند صدمه وارد نمی‌شد، حتما آن شور برای مجلس هم وجود می داشت. اما این صحبت ها که "انتخابات معنی ندارد"، "ما هیچ کس را نداریم"، "رد صلاحیت کردند" و "انتخابات تشریفاتی است" بسیار تاثیرگذار بود، آن هم در زمانی که بیشتر از همیشه به وحدت احتیاج داریم. مخصوصا این موضوع کرونا الان جهانی شده و همه نیروها باید به مردم روحیه دهند و آنها را به فعالیت، کمک، یکپارچگی و وحدت تشویق کنند. 

فکر می کنید مساله کرونا را بعضی جریان های سیاسی عامدانه مطرح کرده بودند؟
من نمی توانم چنین چیزی بگویم اما هرکس که آن را عالمانه یا غیرعالمانه مطرح کرد تاثیر داشت. توجه کنید که بعد از گذشت یک ماه از شیوع کرونا، آماری که داده می شود حدود ۷۰ نفر است. بزرگ کردن این مسائل اگر بر روحیه مردم تاثیر منفی نداشته باشد قدرت بدن را کاهش می دهد. اگر فردی با شادی و نشاط با بیماری رو به رو شود قاعدتا بهتر می تواند با آن مقابله کند تا با روحیه ترس و ناامیدی. بنابراین این موضوع هم در انتخابات و هم بعد از انتخابات تاثیر داشت. 

الان که انتخابات گذشته است اما حداقل کسانی که به استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی قائل هستند باید دست از این تزریق ترس و ناامیدی به جامعه بردارند و مردم را تشویق کنند و به آنها روحیه دهند. گروه های مرجع سیاسی چه اصلاح طلب و چه اصولگرا باید کمک کنند و مردم را در این شرایط تشویق کنند تا مردم با این مشکل که مشکل جهانی است فعالانه برخورد کنند تا مشکل حل شود. وگرنه انتخابات گذشته و نمی شود با آن کاری کرد. اما بالاخره الان مملکت باید ادامه پیدا کند و حضور مردم در صحنه به خصوص در این شرایط که آدم وجهه های خوبی از فداکاری هم می بیند تشویق و آگاه شوند و آنها آینده را بسازند. 

مشارکت در انتخابات مجلس بالای ۵۰ درصد بود اگر...

اگر عواملی که می گویید نبود میزان مشارکت چقدر فرق می کرد؟
من قبلا پیش بینی کرده بودم که مشارکت بالای ۵۰ درصد می شود.  

آقای غفوری فرد هم ۷۰ درصد بالای ۵۰ است و هم ۵۱ درصد! مشخص تر منظورتان را بفرمایید.
انتخابات ریاست جمهوری و مجلس با هم فرق دارد. مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری معمولا همیشه بالای ۷۰ درصد است چون رای دادن ساده تر است و تاثیر آن هم بیشتر دیده می شود. اما میانگین مشارکت در مجلس بین ۵۰ تا ۶۰ درصد بوده. من فکر می کنم اگر مردم با همان روحیه ای که در راهپیمایی بسیار زیبای ۲۲ بهمن و حرکت خودجوش بیست و چند میلیونی تشییع پیکر سردار سلیمانی داشتند در انتخابات حضور می داشتند و شرایط حفظ می شد، مشارکت بالای ۵۰ درصد می بود. 

اگر بالای ۵۰ درصد بود فکر می کنید نتیجه انتخابات با آنچه الان شاهد آن هستیم چه فرقی داشت؟
من قبلا گفته بودم که بخاطر تجربه مجلس دهم، پس از این مجلس اصولگرا خواهد بود. دیدیم که مردم به اصلاح طلب ها رای ندادند و سرلیست اصلاح طلبان در تهران ۶۰ هزار رای آورد. 

اگر مشارکت بالاتر بود اصلاح طلبان در شهرستان ها شانس داشتند اما در تهران نه

این سوال را از این جهت پرسیدم که جریان اصلاح طلب می گوید هر وقت مشارکت در انتخابات بالا باشد نتیجه به نفع این جریان است. اگر چیزی که شما می گویید رخ می داد و مشارکت بالاتر از وضعیت کنونی بود، فکر می کنید آنها می توانستند کرسی های بیشتری به دست بیاورند؟
احتمال آن بود. اما به نظر می آمد وحدتی که در آخرین لحظات در اصولگرایان اتفاق افتاد، در تهران این نتیجه ۳۰ – صفر به دست می آمد. حالا ممکن بود در شهرستان ها افراد بیشتری از اصلاح طلبان وارد مجلس می شدند. در تهران فاصله از ۶۰ هزار رای با یک میلیون و ۳۰۰ هزار رای بود که فاصله خیلی زیادی است. با حضور بیشتر اصلاح طلبان نتیجه بهتری نمی‌توانستند بگیرند. مثلا با ۱۰ درصد نمی شد این فاصله را پر کرد. اما در شهرستان ها این امکان وجود داشت که افراد بیشتری بیایند. من می گویم در هر شرایطی هر چقدر شرکت می کردند باز هم اکثریت قاطع مردم از آن اصولگرایان بود. 

بر ۱۶ میلیون رأی اصولگرایان در انتخابات ۹۶ افزوده شده است

در انتخابات قبلی جریان اصولگرا ۱۶ میلیون رای داشت. الان آن تعداد رای در این انتخابات حضور داشتند؟ فکر می کنید آن ۱۶ میلیون رای تغییری – افزایش یا کاهش – داشته است؟ 
همانطور که عرض کردم بحث ریاست جمهوری با مجلس فرق می کند. اما فکر می کنم آن ۱۶ میلیون رای هست و به آن اضافه هم شده است. یعنی اگر همین الان انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شد نتیجه بیشتر به نفع اصولگرایان بود. 

به احتمال خیلی خیلی زیاد یک کاندیدای اصولگرا پیروز انتخابات ۱۴۰۰ است

در واقع این اتفاق را یک فتح سنگر به سنگر می دانید و فکر می کنید که اصولگرایان در انتخابات ۱۴۰۰ هم پیروز خواهند شد؟ 
بله. من به احتمال خیلی خیلی زیاد می گویم در انتخابات ریاست جمهوری با رای بسیار بالایی نامزد اصولگرایان رای خواهد آورد. 

از لیست امید آبی برای مردم گرم نشد/حضور اقلیت قوی اصلاح طلب به نفع مجلس است

آقای غفوری فرد! چیزی که ما در انتخابات مجلس می دیدیم این بود که به جای استفاده از کلمه اصولگرا از کلمه انقلابی استفاده می شد. آیا این می تواند به آن معنا باشد که زمان تغییر و بازسازی جریان اصولگرا رسیده است؟ 
من فکر می کنم مجلس یازدهم به اصول  و شعارهای اولیه انقلاب بیشتر پایبند باشد و بیشتر به آن توجه داشته باشد. خواست مردم هم این بوده است. به هرحال مجلس دهم خیلی موفق نبود. برخی اصلاح طلبان هم معتقدند که اگر نگوییم مجلس دهم ضعیف ترین مجلس اما یکی از ضعیف ترین مجالس بوده است و از لیست امیدی که مردم به آن امید داشتند خیلی آبی گرم نشد.

من هم معتقدم که خوب است که در مجلس یک اقلیت قوی اصلاح طلب حضور داشته باشد و اینکه همه اصولگرا باشند را خیلی مفید نمی دانم. به هرحال به رای مردم هم باید احترام گذاشت. در این انتخابات هیچ یک از آن ۳۰ نفر دوره قبل رای نیاورد و سرلیست آنها کمتر از ۷۰ هزار رای آورد. الان هم اصولگرایان و هم اصلاح طلبان باید آن را یک بررسی و تحلیل کنند. اولا اصولگرایان باید از مردم تشکر کنند و ثانیا نسبت به شعارهایی که دادند تعهد داشته باشند. رسانه ها هم این را بخواهند که انتخابات تمام شده و الان وقت رفاقت است و اصلاح طلب و اصولگرا با این همه مشکلات داخلی و خارجی در کشور وحدت داشته باشند. همه کسانی که به استقلال و تمامیت ارضی کشور علاقه دارند حتی اصولگرایان هم انتقاد از خود داشته باشند؛ به هرحال اصولگرایان هم نسبت به دوره قبل رای پایین تری آوردند. 

اگر مشارکت مردم کاهش پیدا کند نه به نفع اصلاح طلبان است و نه به نفع اصولگرایان. بنابراین هردو جریان باید تلاش کنند که در انتخابات آینده ریاست جمهوری مشارکت بالاتر و رقابت جدی تر باشد. از نظر آماری هر چقدر تعداد مشارکت کنندگان بالاتر باشد احتمال خطا کم تر خواهد بود. باید تلاش کنیم که مشارکت در انتخابات بعدی را به بالای ۷۰ درصد برسانیم. 

به احتمال زیاد قالیباف رئیس مجلس می شود

وقتی در انتخابات یک جریان سیاسی با اکثریت بسیار بالا پیروز می شود مشاهده می کنیم گروه هایی از درون خود آن جریان تشکیل می شود و انشقاق پیدا می کنند. به ویژه ما در این انتخابات شاهد جریانی تحت عنوان نواصولگرا بودیم. آیا این جریان می تواند در مقابل جریان اصولگرا قرار بگیرد؟ سابقا هم مشاهده شد که آقای قالیباف که ایده تشکیل جریان نواصولگرایی را مطرح کرده بود انتقادات تندی به جریان اصولگرا داشت. 
آقای قالیباف نفر اول لیست تهران و بالاترین رای را در کل کشور آورده است. او با احتمال خیلی خیلی زیاد رئیس مجلس آینده خواهد بود. در این شرایط بحث های قبلی که موقع انتخابات می شود با بحث اینکه فردی در جایگاه ریاست قرار بگیرد و وظیفه اش اداره مجلس باشد فرق میکند. رئیس جمهور شعارهایی می دهد اما وقتی انتخاب می شود رئیس جمهور همه کشور است نه رئیس جمهور گروهی که به آن رای داده اند. او حتی رئیس جمهور کسانی است که اصلا رای نداده اند. همانطور که رئیس جمهور، رئیس جمهور همه کسانی است که شناسنامه ایرانی دارند، رئیس مجلس هم رئیس مجلس آنهاست. 

اگر آقای قالیباف رئیس مجلس شود قاعدتا باید اینطور باشد. اما صحبت من فقط درباره ایشان نیست بلکه درباره بدنه نواصولگرایی هم صدق می کند.
اولین وظیفه برای بدنه یک جریان این است که وحدت ایجاد کنند و شعارهای تفرقه انگیزانه ندهند. با اصول وحدت و یکپارچگی هم مجلس را اداره کنند و هم  مشکلات کشور را حل کنند. همه این ها مقدمه برای حل مشکلات مردم است. الان مشکل مردم در این شرایط مشکلات معیشتی است. اگر همین مشکل کرونا حل نشود ضربه سختی به کشور خواهد زد که تا الان هم ضربه زده است؛ الان نزدیک عید است و خیلی از اصناف مشکل دارند. الان وقت این نیست که گروه بندی و دسته بندی ها به خصوص از طرف رئیس مجلس به وجود بیاید. به خصوص رئیس مجلس و هیات رئیسه مجلس وظیفه اداره مجلس قانونی را دارند. 

وحدت اصولگرایان دیر و زود داشت اما سوخت و سوز نداشت

در ارتباط با شورای ائتلاف جریان اصولگرا به نظر می رسید با دادن یک سری سهم ها توانست به تصمیم قطعی در انتخابات برسد. آیا اصولگرایان نباید فکری به حال لیدری این جریان کنند؟
در این انتخابات خوشبختانه از یک سال قبل برنامه ریزی و کار خیلی خوبی انجام شد. مقدمات یک ساختار جدید ریخته شده است که من امیدوارم اصولگرایان در آینده با اصلاح مشکلات و جزئیات بتوانند به فرمول جدیدی برسند. وحدت این دوره هم  دیر و زود داشت اما سوخت و سوز نداشت  و در آخرین لحظه وحدت بسیار خوبی ایجاد شد که من واقعا تبریک می گویم و از خیلی از افراد تشکر می کنم چرا که خیلی از افراد داوطلبانه از لیست کنار رفتند تا این وحدت انجام شود. من به همه آنها که شرکت کردند و آنهایی که داوطلبانه کنار رفتند تبریک می گویم. من این وحدت را یک فریضه بسیار زیبایی می دانم. 

اصولگرایان هیچگاه خود را از روحانیت جدا نمی کنند

یکی از مباحثی که وجود دارد بحث جامعه روحانیت است که طیف نواصولگرا خیلی قائل به محوریت این تشکل روحانی نیست. فکر نمی کنید این شیخوخیت می تواند پاسخگوی اختلافات باشد؟
اصولگرایان همیشه از اول انقلاب با پرچم روحانیت بوده اند. هیچ وقت خودشان را از روحانیت جدا نکرده اند. در هر صورت گاهی بحث ها و زاویه هایی داشته اند اما توصیه امام در وصیت نامه عبادی سیاسی ایشان این است که حتما از جامعه روحانیت و جامعه مدرسین فاصله نگیرند. اگر هم قبلا شعارهایی بوده ان شاءالله آن را کنار خواهند گذاشت و با وحدت و یکپارچگی با روحانیت هماهنگ خواهند بود و این مشکل برطرف خواهد شد. 

برای داشتن مجلس قوی، اصلاح طلبان با اصولگرایان همکاری کنند

با توجه به اینکه در جریان اصولگرا طیف های متعددی وجود دارد چه تصوری از ترکیب این طیف ها در مجلس یازدهم دارید؟ کدام یکی از آنها نسبت به دیگران در اکثریت خواهد بود؟
نمی خواهم الان بین اصولگرایان فاصله بیندازم. اصولگرایان از هر گروهی که هستند حالا که شیرینی میوه وحدت را چشیده اند باید با وحدت کامل مجلس را اداره کنند. قطعا دیگر فرصتی برای این کارها نیست. شرایط کشور این اجازه را نمی دهد که حتی بین اصولگرایان دسته بندی و گروه بندی وجود داشته باشد. توقع من این است که اصلاح طلبان هم با اصولگرایان همکاری و هماهنگی داشته باشند تا یک مجلس قوی داشته باشیم. 

17۲۷۲۷
 #‌سیاسی
منبع: خبرآنلاین


مطالب پیشنهادی

رییس مجلس ترکیه جویای حال علی لاریجانی بعد از ابتلا به کرونا

ایسنا نوشت: مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه طی تماس تلفنی با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن آرزوی بهبودی برای وی درباره اقدامات مشترک دو کشور برای مهار کرونا گفت وگو کرد.

تقدیر دستیار ویژه لاریجانی از کمک های چین به ایران در روزهای نشر کرونا

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل کمک‌های ⁧چین⁩ به ایران در مبارزه با ⁧کرونا را⁩ قابل تقدیر دانست.

انکار ادعای شبکه فارسی زبان خارجی درباره روحانی و شورای عالی امنیت ملی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ادعای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور درباره جلسه شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

ویدیو - رکورد جهانی که سپاه در مبارزه با کرونا شکست

معاون سلامت، آموزش پزشکی و دفاع زیستی سپاه گفت: سپاه در آماده سازی تخت های بیمارستانی ویژه برای بیماران کووید 19؛ رکورد زد.

بخاطر کرونا، دین و علم را مقابل هم قرار ندهید

متاسفانه چند هفته ای می‌شود که کشور درگیر ویروسی شده که مداس و دانشگاه ها، مراسمات مذهبی چون نمازجمعه و اعتکاف و کسب و کارها را به تعطیلی کشانیده است.

چگونه شیره بادام را بگیریم | چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام

چگونه شیره بادام را بگیریم و آیا می دانید چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام و خواص شیره بادام در بارداری و خواص شیره بادام برای استخوان ها را در پرشین وی بخوانید

نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش | نکات مهم و نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش

نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نکاتی پیرامون نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نحوه دم کردن انواع قهوه و روش دم کردن قهوه را در پرشین وی بخوانید

صادق خرازی: رهبری نمی‌گذارند دولت سقوط کند /سردار سلیمانی میلی به ریاست جمهوری ندارد

صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان می گوید: رهبری انقلاب نمی‌گذارند که دولت سقوط کند. من احتمال این موضوع را یک در هزار هم نمی‌بینم که رهبری اجازه دهند مجلس وارد استیضاح رئیس‌جمهوری شود مگر این‌که شرایط کشور به گونه‌ای شود که آقای روحانی بخواهد در مقابل همه‌چیز بایستد.

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

ویدیو - سعید حدادیان : به احترام اقلا ده میلیون خانواده مذهبی ، بهتاش فریبا نباید می‌رقصید آقای تنابنده

سعید حدادیان درباره سریال پایتخت صحبت‌هایی کرد و نسبت به بعضی صحنه‌ها انتقاد کرد.

اشتباهات رایج آشپزی | اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند

اشتباهات رایج آشپزی و اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند و نکات آشپزی و ترفندهای مهم آشپزی و نکات ماهرانه اشپزی را در پرشین وی بخوانید

توئیت دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با هشتگ اجتماع قلب‌ها

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در توییتر نوشت: نیمه شعبان نماد انتظار امیدآفرین و پیش‌برنده برای نسل ما بوده است.

چمران: رای اصولگراها کاهش یافته/انتخابات ۱۴۰۰ قابل پیش‌بینی نیست

مهدی چمران با بیان اینکه رای اصولگرایان کاهش داشته است گفت: من نمی خواهم به تقسیم بندی ها تاکید داشته باشم ولی به طور کلی مشارکت در این دور از انتخابات کمتر از دفعات قبل بود، ما پیش از این وقتی به مساجد و مجالسی که عموما می رفتیم شاهد شور و هیجان بیشتری بودیم اما اینبار شور و هیجان کمتری را دیدیم .

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

سیاسی کردن کرونا به نفع هیچ‌کس نیست

بیش از یک ماه از ورود و شیوع فراگیر ویروس منحوس کرونا در کشور می گذرد، علاوه بر به خطر افتادن سلامت جسمی و روانی مردم، مشکلات معیشتی، تعطیلی همه مشاغل، به صفر نزدیک شدن درآمد نفتی و افزایش تورم؛ هزینه و خسارت های اقتصادی، فراوانی را به مردم و کشور وارد کرده است. 

نصیحت مشفقانه به منتخبان جدید خانه ملت

من به تازگی راجع به کارنامه سال ۹۸ فکر می کردم، از سیل در روزهای ابتدایی سال شروع شد، ابتدا پنج استان را به خود درگیر کرد و سپس به ۲۵ استان رسید.

نماز جمعه تهران همچنان برگزار نخواهد شد

فارس نوشت:مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان تهران، از لغو نماز جمعه بیست و دوم فروردین‌ماه سال ۹۹ در تمام شهرهای استان تهران خبر داد.

ویدیو - روایتی دیده نشده از امام خمینی(ره) از برداشت‌های مختلف درباره انتظار فرج

در روز نیمه شعبان و ولادت حضرت ولیعصر(ع)، روایتی از امام خمینی(س) از برداشت های مختلف درباره انتظار فرج که برای اولین بار منتشر می شود را مشاهده می کنید.

تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، آرمان‌ها و دغدغه‌ها

ضمن عرض تبریک چهل و یکمین سالروز تأسیس جمهوری اسلامی در ایران به محضر هموطنان عزیز، لازم می دانم به همین مناسبت مطالبی را در خصوص نحوه تحقق آرمانهای نظام و نگرانیها و دغدغه های پیش رو باستحضار برسانم:

بو دادن بادام زمینی | روشی آسان و متفاوت برای بو دادن بادام زمینی

بو دادن بادام زمینی و بو دادن بادام زمینی در منزل و بادام زمینی و خواص بادام زمینی و بادام زمینی چه مواد مفیدی دارد و آشنایی با خواص بادام زمینی را در پرشین وی ببینید

مطالب مرتبط