۵۰ درصد باغات چای کشور تبدیل به ویلا شدند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۵۰ درصد باغات چای کشور تبدیل به ویلا شدند
اقتصادسبز آنلاین: مدیر اجرایی سندیکای چای کشور اظهار داشت: در 5 ماه نخست سال جاری حدود 10 هزار تن چای را کیلویی97 سنت یعنی زیر یک دلار صادر کردیم و از سوی دیگر حدود 33 هزار و 437 تن چای از 24 کشور کیلویی 5 دلار وارد کردیم.

اقتصادسبز آنلاین: مدیر اجرایی سندیکای چای کشور اظهار داشت: در 5 ماه نخست سال جاری حدود 10 هزار تن چای را کیلویی97 سنت یعنی زیر یک دلار صادر کردیم و از سوی دیگر حدود 33 هزار و 437 تن چای از 24 کشور کیلویی 5 دلار وارد کردیم. در اینجا می‌خواهم این پرسش را از مسئولان مربوط بپرسم که صادرات چای چه مزیتی می‌تواند برای ما داشته باشد؟

به گزارش خبرنگار ما، صادق حسنی، مدیر اجرایی سندیکای چای کشور، با اشاره به خرید تضمینی برگ چای از سوی دولت، گفت: دولت تمامی برگ سبز چای را از چایکاران خریداری می‌کند و تا به امروز بالای 80 درصد از مطالبات چایکاران را پرداخت کرده؛ این آمار نسبت به سال‌های گذشته قابل توجه است.
این فعال اقتصادی ادامه داد: درست است که دولت در پرداخت مطالبات چایکاران مانند سال‌های گذشته تعلل نکرد اما این قیمت خرید نمی‌تواند جوابگوی تورم فعلی باشد.
حسنی با اشاره به درجه بندی برگ سبز چای، افزود: دولت برگ سبز درجه 1 و درجه 2 چایکاران را خریداری می‌کند. 40 درصد از برگ چای تولیدی درجه 1 و 60 درصد آن درجه 2 است.
این فعال اقتصادی درباره قیمت برگ سبز چای، گفت: قیمت درجه 2، کیلویی6690 تومان است در حالی که قیمت برگ سبز درجه 1 کیلویی4700 تومان خریداری می‌شود. دولت تمامی برگ‌های سبز خریداری شده را به کارخانجات چای می‌فروشد. در حال حاضر حدود 160 کارخانه تولید چای خشک در کشور فعال‌اند که برخی از آنها با 20 درصد از توان خود کار می‌کند.
به گفته وی، سال‌های گذشته با تعداد کارخانجات کمتر 70 هزار تن چای تولید می‌کردیم در حالی که امروز با افزایش تعداد کارخانجات تولید به 30 هزار تن هم نمی‌رسد. هم اکنون 50 درصد باغات چای از بین رفتند و تبدیل به ویلا شدند.
وی با بیان اینکه خشکسالی تاثیری در تولید چای نگذاشت، افزود: چایکاران ایرانی در مجموع 25 تا 30 درصد چای مصرفی کشور را تامین می‌کند. حجم قابل توجهی از چای ایرانی صادر می‌شود که اگر روند صادرات را متوقف کنیم باز هم برای 70 درصد نیاز داخلی با کمبود مواجه خواهیم بود.

بیشتر بخوانید:کشف ژنی که باعث رشد میوه‌‌ها می‌شود

حسنی با اعلام این مطلب که موافق صادرات چای نیست، تصریح کرد: در 5 ماه نخست سال جاری حدود 10 هزار تن چای کیلویی97 سنت یعنی زیر یک دلار صادر کردیم و از سوی دیگر حدود 33 هزار و 437 تن چای از 24 کشور کیلویی 5 دلار وارد کردیم. در اینجا می‌خواهم این پرسش را از مسئولان مربوط بپرسم که صادرات چای چه مزیتی می‌تواند برای ما داشته باشد؟
وی ادامه داد: اگرهر کیلو چای ایرانی در داخل کشور مصرف شود ما حدود 4 دلار به اقتصاد در شرایط بحران کمک کردیم.
دبیر اجرایی سندیکای چای کشور با بیان اینکه چای‌خیزترین کشورهای دنیا چای ایرانی را وارد می‌کنند، گفت: چای ایرانی در بازارهای هند، کنیا، ترکیه و چین بازارهایی را تصاحب کرده است. دیگر کشورهای که چای به آنجا صادر می‌کنیم عبارتند از روسیه، عراق، پاکستان، آلمان، لبنان، قطر، هلند، گرجستان، ترکمنستان، چین، امارات متحده عربی و اوکراین.
این فعال اقتصادی با بیان اینکه هندوستان 20 درصد از چای مورد نیاز بازار داخلی را تامین می‌کند، افزود: در 5 ماه نخست سال جاری حدود 5 هزار و 125 تن چای از هند وارد کردیم. همچنین از سریلانکا، امارات متحده عربی، ترکیه، چین، کنیا، ویتنام و آلمان چای وارد کردیم به نکته باید توجه کرد که ما از آلمانی چای وارد می‌کنیم که در آن یک باغ چای هم وجود ندارد.
حسنی با اشاره به اقبال از چای ایرانی در بازار داخلی، گفت: برند سازی به یکی از اهداف کارخانجات تولید چای تبدیل شده است در حال حاضر تعداد کارخانه‌های دارای پروانه استاندارد ملی رو به افزایش هستند و کارخانجات تلاش دارند تا تولیدات خود را بسته بندی و در بازار عرضه کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که از هر کیلو برگ سبز چند کیلو چای خشک تولید می‌شود، گفت: در فصل بهار چون برگ طراوات دارد از هر 5 کیلو برگ سبز یک کیلو چای خشک تولید می‌شود اما در تابستان یا پاییز ممکن است از 23 کیلو برگ سبز یک کیلو چای برداشت کرد. اگر شرایط آب و هوایی مساعد باشد در سال 4 چین در ماه‌های اردیبهشت، خرداد، مرداد و اوایل مهر خواهیم داشت.
این فعال اقتصادی با بیان اینکه برگ چای آفت ندارد، تصریح کرد: نماتد زخم ریشه یک بیماری رایج در باغات چای است که آسیب رسانی آن بسیار بالاست اگر در باغی این بیماری مشاهده شود نباید برگ چای آن برداشت کرد. / ایلنا#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

عده ای خواستار خشکاندن باغات پسته رفسنجان شده اند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

8 ساعت پیش

بومیان این دریاچه را نحس می‌دانند و حاضر نیستند در آن شنا کنند. اگر به ماجراجویی در دریاچه ناترون در تانزانیا علاقه دارید، همراه ما باشید.

9 ساعت پیش

چلوکباب از غذاهای خوشمزه و پرطرفدار ایرانی است که غذایی ملی محسوب می‌شود. با ما همراه باشید تا با بهترین کبابی های تهران آشنا شوید.

15 ساعت پیش

نارضایتی کشاورزان از نرخ خرید تضمینی چغندرقند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

15 ساعت پیش

تضمین معیشت کشاورزان با کشت قراردادی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

15 ساعت پیش

انگور استان مرکزی فاقد زنجیره ویژه تولید پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

15 ساعت پیش

صادرات بیش از 45 هزار تن انار فرآورده ها از ساوه پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

احتمال افت تولید زعفران نسبت به سال قبل پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

افزایش قیمت گندم در بازارهای جهانی به بیشترین میزان سه هفته گذشته پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

ما در این مطلب قصد داریم به معرفی یکی از  مکان‌های بی‌نظیر و طبیعی کشورمان بپردازیم. با ما همراه باشید تا با چاهکوه در قشم آشنا شوید.

1 روز پیش

وزیر کشاورزی به طور جدی به خرید تضمینی خرما رسیدگی کند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

تحویل کود اوره به کشاورزان بدون کودهای فسفاته پتاسه ممنوع شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

جنگل زیبا و تماشایی ابر شبیه به اقیانوسی در دل جنگل است. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با جنگل ابر در شاهرود آشنا شوید.

1 روز پیش

سفر به روستایی خلوت، قطعا از آن دسته تجربه‌هایی است که نباید از دست داد. با ما همراه شوید و درباره روستای دیورش در گیلان بیشتر بخوانید.

2 روز پیش

بیشتر...