خبرآنلاین |
1 روز پیش

ناسا تاسواره خاص را به فضا پرتاب کرد خبرآنلاین

ناسا ۲ تاسواره خاص را به فضا پرتاب کرد

ایرنا نوشت: دومین جفت از ماهواره‌های مکعبی کوچک (تاسواره) متعلق به اداره کل ملی هوانوردی و فضا (ناسا) شامگاه پنجشنبه به وقت محلی از پایگاهی خصوصی در کشور نیوزیلند به فضا پرتاب شدند.

دو تاسواره یادشده با هدف تکمیل خُردپروژه تروپیکس از پایگاه خصوصی متعلق به شرکت راکت لب در نورث ایلند نیوزیلند ساعت ۲۳ شامگاه پنجشنبه به وقت محلی (ساعت هفت صبح روز جمعه به وقت تهران) و با تاخیری ۲۴ ساعته به مدار لئو (مدار پایینی زمین) پرتاب شد.

پروژه تروپیکس (سرواژه عبارت Time-Resolved Observations of Precipitation Structure and Storm)یا پایش‌های تفکیک زمانی برای پیش‌بینی ساختار و شدت طوفان‌ها با بهره برداری از تاسواره‌ها شامل ارسال ۶ تاسواره به فضا برای نظارت و مطالعه وقوع طوفان‌ها است که سال گذشته اولین جفت از این تاسواره‌ها پرتاب شد با پرتاب‌کننده آسترا واقع در کالیفرنیا پرتاب شد، ولی موفقیت‌آمیز نبود. اما جفت بعدی هفتم ماه مه (۱۷ اردیبهشت) پرتاب شد. ناسا اعلام کرده انتظار دارد چهار تاسواره از ابتدای فصل شروع طوفان‌ها در سال ۲۰۲۳ در آمریکای شمالی بتوانند داده‌های مناسبی را ارسال کنند.

ناسا ۲ تاسواره خاص را به فضا پرتاب کرد

جین مک‌نیکول، مدیر ماموریت‌های شرکت راکت لب گفت: تعداد طوفان‌هایی که هر ساله مشاهده می‌کنیم به دلیل تغییرات اقلیم در حال افزایش است و شدت این طوفان‌ها نیز هر روز بیشتر می‌شود. فناوری فعلی که در مدار زمین برای نظارت بر روند شکل‌گیری طوفان‌ها داریم ما را قادر می‌کند تا فقط چند ساعت قبل از وقوع این طوفان‌ها مطلع شویم اما در این مدت زمان ممکن است شدت طوفان تغییر کند.

وی ادامه داد: اما ماهواره‌های پروژه تروپیکس طوفان‌های استوایی شدید را از جهت دما، رطوبت و شتاب بررسی کرده و داده‌ها را ارسال می‌کنند چنین داده‌هایی می‌تواند زندگی افراد بسیاری را نجات دهد.

بر اساس این خبر ماهواره‌ها در این پروژه در مدار لئوی مشخصی بالای سر نواحی استوایی زمین قرار دارند، مدار آنها طوری است که می‌توانند طی یک ساعت بالای سر طوفان برسند. تجهیزات اندازه‌گیری خرد سریع و جدید تروپیکس مهم‌ترین نقطه قوت آن است و می تواند این سنجش‌ها را در یک ساعت ممکن سازد، در حالیکه در ماهواره‌های فعلی ۶ ساعت به طول می‌انجامد.

کارن اس‌تی گرمین، مدیر بخش علوم زمین در مقر ناسا در واشنگتن در این مورد می‌گوید: ارسال تصاویر بیشتر و متناوب‌تر نه تنها آگاهی‌های محیطی ما را در مورد اشکال طوفان افزایش می‌دهد؛ بلکه این داده‌ها اطلاعاتی در مورد الگوها هم به ما می‌دهد که با کمک آن می‌توانیم بفهمیم چطور شکل وقوع طوفان در یک بازه زمانی تغییر می‌کند.

۵۸۵۸#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

روزیاتو نوشت: گرت جان اسکام (Gert-Jan Oskam)، ۴۰ ساله، اهل هلند، در سال ۲۰۱۱ هنگام کار در کشور چین دچار یک تصادف وحشتناک با دوچرخه شد که توانایی حرکت دادن پاهایش را از او سلب کرد. اما یک ایمپلنت الکترونیکی پیشرو به او این امکان را داد تا یک بار دیگر کنترل پاهایش را به دست آورد.

5 ساعت پیش

خوشبختانه لازم نیست کابوس روبه‌رو شدن با ماری به وزن یک تن را داشته باشیم چرا مار عظیم‌الجثه ترسناک سال‌ها پیش منقرض شده است.

15 ساعت پیش

ایسنا نوشت: کارخانه جدید چین قادر به تولید ۵۰ موشک «لانگ مارچ ۸» در سال خواهد بود، در حالی که هیچ کارخانه دیگری در جهان نمی تواند با این سرعت موشک بسازد.

15 ساعت پیش

گجت‌نیوز نوشت: بائوجون یپ – Baojun Yep یک خودرو مینی شاسی بلند برقی است که قیمت آن در کشور چین، از 500 میلیون تومان بیشتر نمی‌شود!

16 ساعت پیش

واتس‌اپ به زودی قابلیت اشتراک‌گذاری صفحه نمایش را در دستگاه‌های اندروید پشتیبانی خواهد کرد و اگر در دو دستگاه آخرین نسخه برنامه را داشته باشند اشتراگ‌گذاری صفحه واتس‌اپ برای آن‌ها امکان پذیر خواهد بود.

1 ساعت پیش

تویوتا پیشرو در ساخت خودروهای هیبریدی و پلاگین هیبریدی بود و راه را برای خودروهای برقی کنونی هموار کرد. با این حال و با داشتن تکنولوژی اولیه، این برند ژاپنی برای ساخت خودروهای تمام برقی مردد بوده است.

6 ساعت پیش

ایسنا نوشت: شرکت «ویرجین گلکتیک» در آخرین پرواز آزمایشی کلیدی که پیش از آغاز گردشگری فضایی برای عموم انجام شده است، چهار نفر را با موفقیت به فضا فرستاد.

5 ساعت پیش

طبق گفته دکتر گری نولان، استاد دانشگاه استنفورد، موجودات فرازمینی نه تنها به کره زمین سر می‌زنند، بلکه مدتهاست در زمین حضور دارند و هنوز هم اینجا هستند.

6 ساعت پیش

مهر نوشت: وزیر ارتباطات و دیجیتال مالزی اعلام کرد تلگرام با وجود دعوت های مکرر برای برگزاری جلسه با دولت از همکاری امتناع کرده است.

15 ساعت پیش

بیشتر...