چطور |
4 سال پیش

وقتی کسی پشت سرمان حرف می زند چه کنیم

همه‌ی ما بااحساسات منفیمختلفی در طول روز مواجه می‌شویم. گاهی‌اوقات به‌خوبی از پس این حس‌وحال بد برمی‌آییم و در برخی مواقع، اسیر سیاهی آنها می‌شویم. باید یادمان باشد که احساسات منفی از سوی منبعی به سمت ما فرستاده می‌شوند و نیزه‌های آن به‌قدری تیز و بی‌رحم است که دفاع از خود را بسیار دشوار می‌سازد. اولین قدم در راه حل مشکلات ناشیِ از احساسات بد، شناسایی دلیل است. مثلا گاهی‌اوقات، برخی از افراد در محیط کار و… شروع به ایجاد جوی منفی علیه ما می‌کنند. دلیلش این است که آنها با تمام وجود دوست دارند تا شهرت و اعتبار ما را خدشه‌دار کنند و زیرسؤال ببرند. در آن وقت ما باید بتوانیم رفتار هوشمندانه‌ای از خود بروز دهیم. این نوشته را بخوانید تا دقیقا بدانید که چه باید کنیم.

بدگویی دیگران از ما تجربه‌ی ناخوشایندی است

جردن هاربینگر مجری موفق برنامه‌ای به همین نام است و در قالب پادکست، برنامه‌های جالبی ارائه می‌کند؛ برنامه‌هایی که در هفته‌ی اول انتشار، میلیون‌ها بار شنیده می‌شوند. جردن، برنامه‌های موفق زیادی ساخته است. برنامه‌هایی که پرمخاطب و جالب بوده‌اند. اما در اواسط مسیر کاری‌اش به‌ناگاه اسیر ناجوانمردی یکی از هم‌صنفان خود شد. بدگویی و انواع رفتارهای ناجوانمردانه بخشی از تلاش‌های ناموفق شخص مزبور بود. این انرژی‌های منفی آسیب روحی زیادی به ما وارد می‌کنند.

مهم نیست که چند نفر در محیط کار و…، حرف‌های فرد بدگو را باور می‌کنند، در هرحال تخریب شخصیت و چهره نزد دیگران تلخ و سخت است. به‌همین‌دلیل، در ادامه، به ارائه راه‌حل‌هایی برای مقابله با این رفتار زشت دیگران در قبال خود پرداخته‌ایم. این روش‌ها را افرادی موفق مانند جردن هاربینگر ارائه داده‌اند؛ افرادی که علی‌رغم کارشکنی‌های متداوم حسودان و بدگویان همچنان موفق هستند:

پشت سر کسی حرف زدن وجهه شخص بدگو را خراب می‌کند نه شما

افراد منفی‌باف و تلخ کسانی هستند که بیش از دیگران به خود ضربه می‌زنند. حتما قبول دارید وقتی با بدجنسی تلاش می‌کنید، موجب آزار دیگران شوید، حجم زیادی از پریشانی و ناراحتی گریبان‌تان را می‌گیرد. پس قبل از اینکه به‌خاطر بدگویی و بدجنسی دیگران در قبال خود ناراحت و عصبی شوید، به‌یاد بیاورید که ابراز بدجنسی، شمشیری است برعکس که نوک تیز پیکان آن به درون قلب سیاه حامل آن فرو می‌رود.

ضمن اینکه دیگران نیز کسی را که مدام از دیگران بد می‌گوید و درصدد کارشکنی و تخریب است، دوست نمی‌دارند. به‌عبارتِ خودمانی اگر خانم یا آقای «الف» مدام پشت سر شما حرف می‌زند و کلافه‌تان کرده، کافی است از خود بپرسید:‌«منفور جمع کیست؟» و با صدای بلند پاسخ بدهید: «خانم/آقای الففف».

نگاهی بلندمدت داشته باشید

وقتی دچار آزار دیگران در قالب بدگویی و غیبت می‌شوید، به‌جای اینکه حرص بخورید و روان بی‌گناه‌تان را آزار بدهید، از خود بپرسید که این وضعیت تا چه مدت می‌تواند شما را تحت‌تأثیر قرار بدهد؟ یک روز؟ یک ماه؟ یک سال؟ سعی کنید، افق دیدتان را گسترده کرده و ببینید که این افراد سَمی و ناجور تا کجا برای‌تان دردسر و ناراحتی ایجاد می‌کنند؟ در بیشتر مواقع، حضور این افراد بدجنس هیچ تأثیری در موفقیت و زندگی شما نخواهد داشت. آنها دیر یا زود از صفحه‌ی زندگی و روزگار شما محو می‌شوند. پس نگران نباشید و وقت خود را صرف اتلاف انرژی برای حرف‌هایشان نکنید.

دوستان خوبی هم داشته باشید

مردی بیزار از غیبت

وقتی کسی بدگویی و غیبت می‌کند، کسانی را که گوش می‌دهند، در جرم خود شریک می‌سازد. واقعیت این است که همراهی با فردی که پشت سر دیگران حرف می‌زند تا حد زیادی مشابه خود غیبت است. داشتن دوستانی که هوای شما را همه‌جوره دارند و به دیگران اجازه غیبت نمی‌دهند، بسیار مهم است. وجود چنین افرادی در دایره‌ی دوستی و ارتباطات ضروری است. زیرا آنها نه‌تنها به بدگویی فرد بدجنس دل نمی‌دهند، بلکه از ادامه‌ی بحث هم جلوگیری می‌کنند.

وجود ارتباطاتی واقعی و صادقانه به شما کمک می‌کند تا از پخش شایعات دروغین درمورد خود جلوگیری کنید. در بعضی از موارد، اگر کسی نباشد که از شما دفاع کند، شایعات مهمل و بیهوده‌ای درباره‌تان پخش می‌شود که تلاش‌های بعدی برای ازبین‌بردن آنها بسیار سخت و دشوار است. به‌گفته‌ی هاربینگر، ما نیاز به روابط سطحی و عمیق داریم. نمی‌توان افراد خیلی زیادی را سال‌ها در دایره‌ی ارتباطی خود حفظ کرد تا درصورت بدگویی از شهرت و حیثیت شما دفاع کنند. وجود چند دوست و همراه صادق و نزدیک در این زمینه کافی است.

بهترین دفاع، ماندن و تأکید بر ارزش‌ها است

اگر به بدگویی‌ها توجه کنیم، حجم زیادی از انرژی خود را از دست خواهیم داد. کافی است یادمان باشد که انرژی‌های مثبت و خوبی‌های زیادی نیز در اطراف‌مان وجود دارد و فقط به بدی‌ها و سیاهی‌ها توجه نکنیم. باید بتوانیم ضمن عبور از تونل تاریک انرژی‌های منفی، خوبی‌ها را حس کنیم و بر ارزش‌های رفتاری و اخلاقی خود پابرجا باشیم. حرف‌ها، اصواتی سرگردان در هوا هستند که راحت فراموش می‌شوند؛ پس بهتر است در عمل خود را ثابت کنیم و جلوی حرف‌هایی را که پشت سرمان زده می‌شود، بگیریم. وقتی مدام کارهای مثبتی انجام می‌دهیم، به دیگران کمک می‌کنیم و عملکرد و رفتار خوبی داریم، دیگران به‌سختی می‌توانند پشت سرمان صحبت کنند.

با رعایت توصیه‌های بالا، بدگویی و غیبت درباره‌ی ما به حداقل خواهد رسید و به‌خوبی در برابر این میزان بی‌رحمی دیگران، از خود دفاع خواهیم کرد.

منبع: چطور

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

درمان اولیه چیست؟ درمان اولیه نوعی روان درمانی است که بر کمک به افراد در ارتباط با عمیق ترین عواطف و احساسات تمرکز دارد. هدف از درمان اولیه کمک به افراد برای حل مسائل روانشناختی با اجازه دادن به آنها…

5 ماه پیش

خشم چیست؟ خشم یک احساس سالم انسانی است. احساسات شدید آزار یا نارضایتی اغلب در پاسخ به این موارد می شود که یا شما، یا دیگرانی که به آنها اهمیت می دهید یا دارایی شما در معرض تهدید هستند. با این حال،…

5 ماه پیش

همانندسازی یا identification یکی از انواع ساز و کارهای دفاعی است که به طور ناخودآگاه از ساختار روانی انسان در برابر تنش‌های درونی و بیرونی محافظت می‌کند. در طی این مکانیسم فرد تلاش می‌کند با تقلید از الگوهای مهم در زندگی خود بر ضعف‌های وجود خویش غلبه نماید.

4 ماه پیش

در بحث‌های روزمره یا مکالمات آرام خودمان، احتمال زیادی وجود دارد که از زبانی استفاده کنیم که دستاوردهای ما را کوچک جلوه دهد. جملاتی مانند

5 ماه پیش

شوهرتان از جزئیات جدایی دوستش خبر ندارد! همسرتان پیگیرانه در فکر هدیه تولد دوستش است! عجیب است؟ از تفاوت دوستی در مردان و زنان گفتیم.

5 ماه پیش

استرس و ناامیدی به هم مرتبط هستند. هر دوی این احساسات بر یکدیگر تأثیر می گذارند. احساس استرس می تواند باعث ناامیدی شما شود و موقعیت های ناامید کننده اغلب باعث ایجاد استرس می شوند. استرس می‌تواند باعث…

5 ماه پیش

آیا متوجه می‌شوید که هر وقت مشکلی پیش می‌آید می‌گویید «همه تقصیر من است»؟ آیا با احساس گناه و شرم بی پایان زندگی می کنید؟ و خود را برای هر تعارض رابطه ای سرزنش کنید؟ مشکل تصمیم گیری

5 ماه پیش

عوامل ایجاد انگیزه در کارها چه برای تمیز کردن خانه خود انگیزه نداشته باشید و چه برای کاهش وزن انگیزه ندارید، کمبود انگیزه می تواند بزرگترین مانع برای رسیدن به اهداف شما باشد. هنگامی که انگیزه ای برای…

5 ماه پیش

تأثیر جمله «دوستت دارم» روی خانمها شگفت‌انگیز است. مردها معمولا این را می‌دانند، پس چه باعث می‌شود در برابر گفتن این ۲ کلمه مقاومت کنند؟

5 ماه پیش

بیشتر...