خبرآنلاین |
12 ماه پیش

کشف زره عجیب زیر پوست موش خاردار آفریقایی عکس خبرآنلاین

کشف زره عجیب زیر پوست موش خاردار آفریقایی! / عکس

ایسنا نوشت: دانشمندان کشف کرده‌اند که موش‌های خاردار آفریقایی دارای استخوان‌های زره مانندی در زیر پوست خود هستند که این موضوع درک ما از سازگاری و تکامل پستانداران را به چالش می‌کشد.

اگر چه پستانداران به داشتن مو معروف هستند، اما یک گونه از جوندگان با داشتن یک ویژگی متمایز که در زیر پوست آنها قرار دارد، دانشمندان را شگفت زده کرده است.

موش‌های خاردار آفریقایی که قبلاً تصور می‌شد فاقد هر گونه ویژگی متمایزی هستند، اکنون کشف شده است که استخوان‌هایی شبیه به آرمادیلوس موسوم به استئودرم(osteoderm) در زیر پوست خود دارند.

این کشف که در مجله iScience گزارش شده است، بینشی تازه از انواع سازگاری‌های پستانداران ارائه می‌کند.

کشف استئودرم در دُم موش‌های خاردار آفریقایی توسط پژوهشگران به طور تصادفی طی سی‌تی اسکن در موزه حاصل شده است.

ادوارد استنلی، رئیس آزمایشگاه تصویربرداری دیجیتال در موزه تاریخ طبیعی فلوریدا و از نویسندگان این مطالعه این استئودرم‌ها را کشف کرد که دیدگاه جدیدی را به مطالعه این جوندگان اضافه کرده است.

وی می‌گوید: کل دوره دکترای من بر روی توسعه استئودرم در مارمولک‌ها متمرکز بود و هنگامی که اسکن این نمونه پردازش شد، دیدم که دُم آن به وضوح با استئودرم پوشانده شده بود.

کشف اسرار موش‌های خاردار

کشف استئودرم در موش‌های خاردار آفریقایی، خطوط جدیدی را برای بررسی ویژگی‌های متمایز آن‌ها باز می‌کند. موش‌های خاردار به خاطر قدرت بازسازی خارق‌العاده‌شان شهرت دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهد بافت‌های بدن خود را سریع‌تر از سایر پستانداران و بدون بر جای گذاشتن جای زخم ترمیم کنند.

موش عجیب که زیر پوستش زره پوشیده! / عکس

پژوهشگران در حال بررسی فرآیندهای ژنتیکی هستند که این قدرت شفابخش فوق‌العاده را ممکن می‌سازد، زیرا ممکن است به عنوان الگویی برای بازسازی بافت انسان عمل کنند.

پژوهشی در مورد رشد استئودرم موش‌های خاردار توسط گروهی از دانشمندان به سرپرستی مالکوم مادن، پروفسور زیست شناسی دانشگاه فلوریدا انجام شده است.

یافته‌های آن‌ها با تأیید شباهت‌های بین این ساختارهای استخوانی و آرمادیلوها، از فرضیه تکامل مستقل حمایت کرد.

استئودرم موش‌های خاردار برخلاف کراتین موجود در پوسته‌های جوجه تیغی و فلس‌های پانگولین از استخوان ساخته شده است.

قبل از اینکه پژوهشگران به گکوهای ماداگاسکار که دارای استئودرم هستند روی آورند، هدف از ایجاد استئودرم در موش‌های خاردار ناشناخته بود. پوست شکننده موش‌های خاردار، مانند مارمولک‌ها به راحتی می‌ریزد و تصور می‌شود که استئودرم‌ها به عنوان یک مکانیسم دفاعی عمل می‌کنند.

پوست بیرونی و صفحات استخوانی می‌توانند هنگام حمله شکارچی از هم جدا شوند، زیرا زره مانع از رسوخ دندان‌های شکارچی به بافت می‌شود و به موش اجازه می‌دهد با رها کردن این صفحات بگریزد.

این مطالعه همچنین بر اهمیت بازبینی مجموعه‌های موزه‌ها به منظور کشف حقایق ناگفته در مورد قلمرو حیوانات تأکید می‌کند.

موش خاردار آفریقایی به ‌عنوان یک مورد جذاب، برجسته شده است و درک ما از قابلیت‌ها و تاریخچه تکاملی این گونه‌های کوچک اما استثنایی را دستخوش تغییر می‌کند و پژوهشگران به بررسی تنوع و پیچیدگی سازگاری‌های پستانداران ادامه می‌دهند.

۵۸۵۸#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

همراه اول همزمان با روز عرفه، از سه‌ بسته ویژه رومینگ خود با اپراتورهای ارتباطی کشور عراق رونمایی کرد. این بسته برای کاهش هزینه‌های ارتباطی زائران عتبات عالیات و مسافران کشور عراق تهیه شده است.

2 ساعت پیش

یک بنای سنگی حلقه‌ای شکل با قدمت ۴۰۰۰ سال در تپه‌ای در جزیره کرت یونان کشف شده است.

4 ساعت پیش

دانشمندان با به پایان رساندن کامل‌ترین پژوهش در مورد تأثیر فضا بر سلامت کلیه، متوجه شدند که سفرهای طولانی‌مدتی همچون سفر به مریخ، چگونه فضانوردان را در معرض ترکیبی از تشعشعات کیهانی و بی‌وزنی قرار می‌دهد و به کلیه، آسیب دائمی وارد می‌کند.

5 ساعت پیش

از زنبور ارکیده تا نجار بنفش، تصاویر این گزارش، زنبورها را با جزئیات شگفت‌انگیزی نشان می‌دهد.

19 ساعت پیش

داده‌های توییتر نشان می‌دهد که روز ۲۷ خرداد (یک روز پیش از برگزاری اولین مناظره انتخاباتی) بیش از ۴۶ هزار توییت با حدود ۶۰ هزار ریتوییت و ۴۱۴ هزار لایک راجع به انتخابات و نامزدهای انتخاباتی منتشر شده است.

2 ساعت پیش

زیرمجموعه گروه خودروسازی دانگ فنگ به نام وویا (Voyah) از جدیدترین کراس‌اوور خود یعنی Free ۳۱۸ EREV رونمایی کرد. این خودروساز قرار است با تمام محصولات خود توسط سروش دیزل به ایران بیاید.

3 ساعت پیش

سرویس گوگل‌ترندز با تحلیل رفتار کاربران ایرانی در جست‌وجوی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، اطلاعات جالبی را آشکار کرده است. تحلیل این اطلاعات می‌تواند دیدگاهی در مورد توجه فعلی کاربران اینترنتی به نامزدهای شش‌گانه ارائه دهد.

11 ساعت پیش

اگر ستاره‌ای بیش‌از به سیاه‌چاله‌ای نزدیک شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ سیاه‌چاله می‌تواند ستاره را از هم بدرد، اما چگونه؟ شبیه‌سازی جذاب DESY، این فرآیند را به شکل جذابی نمایش داده است.

19 ساعت پیش

در رویداد اپل که در تاریخ ۱۰ ژوئن برگزار شد، اپل تایید کرد که iOS ۱۸ سیستم پیام‌رسانی RCS را برای آیفون به ارمغان می‌آورد. 

دیروز

بیشتر...