حقوق نیوز |
۱ هفته پیش

اختلال خودزشت انگاری رابطه آن با اصلاح عکس های سلفی حقوق نیوز

اختلال خودزشت‌انگاری و رابطه آن با اصلاح عکس های سلفی

آیا اصلاح عکس های سلفی باعث اختلال خودزشت انگاری می شود؟

آیا تابحال خود و یا دوستانتان پس از گرفتن عکس های سلفی به اصلاح آن ها پرداخته اید؟ آیا پس از اصلاح این عکس ها آرزو کرده اید که کاش چهره ی متفاوتی داشتید و با استفاده از نرم افزارهای ادیت عکس به زیباسازی عکس های خود پرداخته اید؟

زیباسازیعکس های سلفیبا استفاده از امکانات دیجیتالی مدرن، ممکن است باعث تشویش روانی صاحبان این عکس ها و چه بسا باعث ایجاد اختلال در آن ها شود.

پزشکان دانشگاه پزشکی بوستون آمریکا در تحقیقات خود که نتایج آن را در مجله جراحی زیبایی صورت گاما منتشر کرده اند، نسبت به تاثیر این عکس ها روی آگاهی انسان ها از وضعیت جسمی بدنشان هشدار داده اند.

خانم نیلام فاشی که نظارت بر این تحقیقات را برعهده داشته، در این باره گفت: عکس هایی که انسان از خود می گیرد و با استفاده از امکانات دیجیتالی اقدام به زیباسازی آنها می کند، باعث می شود که انسان رابطه خود با واقعیت را از دست بدهد.

محققان مذکور که زیر نظر خانم نیلام فاشی تحقیقات خود در این خصوص را انجام داده اند، اشاره کرده اند نتایج نظرسنجی جدید از تعدادی از جراحان زیبایی در بسیاری از نقاط جهان نشان داده است که ۵۵ درصد از آنها تاکید کرده اند که یکی از بیماران آنها روزی از آنها خواسته است عملی را روی او انجام دهد که تصویرش در عکس های سلفی بهتر دیده شود در حالی که این تعداد در سال ۲۰۱۵ میلادی ۴۲ درصد بوده است.

به گفته پزشکان، بیمارانی که خواهان عمل جراحی برای بهتر دیده شدن خود در عکس های سلفی هستند، نمی خواهند مانند ستاره بدرخشند بلکه خواهان زیباسازی چهره آنها برای مثال بزرگتر کردن چشمان و زیبازسازیبینیهستند.

تهیه کنندگان این تحقیق تصریح کرده اند که عکس های سلفی اصلاح شده ممکن است باعث کاهشاعتماد به نفسصاحبان چنین عکس هایی شود بلکه حتی ممکن است باعث مبتلا شدن آنها به اختلال موسوم بهخودزشت انگاریدر آنها گردد؛ اختلالی که باعث می شود فرد ساعت ها بر یکی از عیوب جسمی خود تمرکز کنند در حالی که در اصل هیچ عیبی در آن وجود ندارد و چه بسا ممکن است باعث گوشه گیری این افراد در جامعه و محل کار شود.#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کارگاه بهبود زندگی مشترک به رایگان جهت ارتقای زندگی افراد تهیه و تدارک دیده شده است. دراین بخش به موضوع عادات غلط در زندگی مشترک بپردازیم

14 ساعت پیش

اختلال اضطراب اجتماعی یا جمع‌هراسی نوعی اضطراب است که با ترس و اضطراب شدید در موقعیت‌های اجتماعی شناخته می‌شود و حداقل بخشی از فعالیت‌های روزمره شخص را مختل می‌کند. اضطراب اجتماعی یک اختلال بسیار ناتوان‌کننده‌است که می‌تواند بسیاری از جنبه‌های زندگی فرد را مختل کند. در موارد شدید، اضطراب اجتماعی می‌تواند کیفیت زندگی فرد را به شکل چشمگیری کاهش دهد.

21 ساعت پیش

اضطراب هشداری است مبنی بر اینکه خطری در راه است تا فرد بتواند برای مقابله با آن اقداماتی به عمل آورد. بنابراین اضطراب خطری بیرونی یا درونی را اعلام می کند و موجب حفظ حیات می شود اما هنگامی که اضطراب در زندگی روزمره به صورت غیرمنطقی و تشدید یافته باشد، به یک اختلال تبدیل می شود.

دیروز

کارگاه بهبود زندگی مشترک به صورت رایگان برای افراد تهیه و تدارک دیده شده است. در این بخش قرار است به نارضایتی از زندگی مشترک پرداخته شود.

3 روز پیش

معلق ماندن در رابطه یا همان احساس بلاتکلیفی یکی از مشکلات عمده ایست که بسیاری از جوانان در روابط عاطفی خود با جنس مخالف آن را تجربه می‌کنند. در این شرایط افراد اغلب در مورد سرنوشت آینده خود دچار اضطراب و نگرانی هستند

3 روز پیش

بازی با احساس معمولاً در روابط عاطفی و از جانب هر دو جنس اتفاق می افتاد. اما تجربه و نتایج پژوهش ها نشان می دهد که مردان بیشتر با احساسات زنان بازی می کنند

4 روز پیش

درد سیاتیک چه علائمی دارد؟ چه کسانی بیشتر دچار درد عصب سیاتیک میشوند؟ کاردرمانی سیاتیک برای چه کسانی لازم است؟ مزایای کاردرمانی عصب سیاتیک چیست؟

6 روز پیش

تعریف خساست بسیاری از زنان با مراجعه به مشاوره خانواده اعلام می کنند که در زندگی زناشویی تحت فشار قرار دارند و از زندگی مشترک خود رضایت کافی ندارند و یکی از مهمترین دلایل آن را خسیس بودن شوهران خود…

6 روز پیش

کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره روان آرام با کادر متخصص خود می تواند در رفع و درمان اضطراب اجتماعی و ترس از جمع افراد به آنان کمک نماید.

6 روز پیش

اختلال خلق ادواری یا سایکلوتایمی معمولا به‌ عنوان یکی از اشکال خفیف اختلال دوقطبی در نظر گرفته می‌شود که خلق و خوی فرد مدام در حال نوسان است.

۱ هفته پیش

ازدواج بدون آمادگی و مهارت، اشتباه بزرگی است که انسانها می توانند مرتکب شوند. در این مقاله به نشانه های آمادگی برای ازدواج اشاره شده است.

۱ هفته پیش

علل دروغ گفتن مردان به همسرانشان دروغ گفتن رفتاری است که در بسیاری موارد برای شنونده ی آن آزاردهنده می باشد و به ویژه در روابط زناشویی موجب ناامنی عاطفی و بی اعتمادی می شود. دروغگویی فارغ از هر نوع…

۱ هفته پیش

کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره روان آرام می تواند به افرادی که دچار نوعی از انواع تیک عصبی هستند و به دنبال درمان آنند کمک نماید.

۱ هفته پیش

لیتیوم چیست و چه کاربردی دارد؟ نام رایج دارو لیتیوم سیترات – Lithium- لیتیم- لیتیرام- لیتیم کربنات- لیتمون- پریادل می باشد. لیتیوم از جمله داروهای تثبیت کننده خلق است. این گروه از داروها برای به وجود…

۱ هفته پیش

منظور از شب ادراری حالتی است که کودک شب‌ها ناخواسته رختخواب خود را خیس می‌کند. شب ادراری تقصیر کودک نیست و نباید صبح در مواجهه با ملافه‌ی خیس او را متهم به تنبلی کرد.

۱ هفته پیش

بیشتر...