سلامت نیوز |
10 ماه پیش

ورزشکاران هنگام گرمازدگی باید چه اقدامی انجام دهند سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز، دکتر حسین فراهینی، متخصص ارتوپدی، فوق تخصص جراحی زانو، استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران در سیناپرس در پاسخ به این سوالات نوشت: در محیط های گرم، 60 درصد برون ده قلبی در پوست جریان دارد تا از طریق تعریق و تبادل گرما درجه حرارت بدن کنترل شود بنابراین کسانی که عادت به گرما ندارند از نظر فعالیت های ورزشی دچار اشکال می شوند. کاهش آب بدن به اندازه یک درصد وزن بدن به علت تعریق سبب کاهش فعالیت ورزشی می شود. برای جلوگیری از کم آبی توصیه می شود که ورزشکاران هر ساعت حدود یک فنجان آب اضافی استفاده ( یک و نیم تا دو لیتر آب در روز) و روزی 3 بار نیز وزن بدن شان را اندازه گیری کنند زیرا کاهش وزن در آب و هوای گرم به علت از دست رفتن آب نه چربی است. کسانی که به علت از دست رفتن آب بدن وزن کم می کنند لازم است روزی ده لیتر آب بنوشند تا وزن آنها ثابت باقی بماند. ادرار باید فراوان و کم رنگ باشد. ادار کم حجم، تیره و با بوی تند نشانه از دست رفتن آب بدن است.

کاهش نمک بدن به علت تعریق نیز سبب خستگی، تحریک پذیری، کاهش فشار خون، گرفتگی عضلانی و کاهش فعالیت ورزشی می شود. نمک اضافی باید به صورت قرص یا محلول های نمکی یک دهم درصد استفاده شود. یک رژیم نرمال باید الکترولیت های دیگر هم داشته باشد.

افزایش تعداد تنفس معمولا یکی از نشانه های گرمازدگی است. گاهی اوقات شخصی که توانایی تعریق آن کاهش یافته، گرمای اضافی را از طریق افزایش تعداد تنفس دفع می کند بنابراین فرد دچار قلیایی شدن تنفس غیر جبرانی با کاهش سطح هوشیاری و گرفتگی عضلانی طولانی مدت می شود. در گرمازدگی ایجاد گرفتگی شدید و طولانی مدت عضلات کمتر به وجود می آید اما افزایش تعداد تنفس در یک ورزشکار نشانه گرمازدگی است.

لباس ورزشکاران باید سفید، سبک و شل باشند. استفاده از پارچه های طبیعی نیز بهتر از مصنوعی است. در طی ورزش های استقامتی نیز نوشیدن آب در فواصل زمانی و اسپری آب روی پوست بدن این افراد لازم است. ورزشکاران باید از استفاده عطرهایی که توانایی تعریق را کاهش می دهند پرهیز کنند. همچنین آنها بعد از غذای غنی از گلوکز و کربوهیدارت باید از ورزش کردن در هوای گرم پرهیز کنند زیرا بعد از این نوع غذاها جریان خون بیشتر در دستگاه گوارش جریان پیدا می کند. ورزشکاران همچنین باید از انجام ورزش های استقامتی در هوای بالاتر از 28 درجه سانتی گراد پرهیز کنند.

بعد از ورزش هم باید آنها نوشیدنی خنک (نه یخ زده) بنوشند. همچنین آنها باید از دوش خیلی سرد هم پرهیز کنند زیرا سرد شدن پوست سبب تحریک پدیده گرمازایی در بدن و از طرف دیگر سبب انقباض عروق پوست شده و توانایی دفع گرما کم می شود.

بعد از حمام نیز بهتر است که ورزشکار در همان حالت گرم باقی بمانند تا تعریق ادامه پیدا کند زیرا در غیر این صورت و استفاده از دوش سرد ممکن است زمینه را برای گرمازدگی آنها فراهم کند. سالمترین و موثرترین روش سرد کردن، استفاده از دوش نسبتا سرد فقط برای سر و گردن، دست ها، مچ ها و پاها است.

عادت کردن به شرایط آب و هوایی جدید اثرات فیزیولوژیک مفیدی دارد. عادت کردن 10 تا 14 روز طول می کشد و بیشترین تغییرات در روزهای 3 تا 5 اتفاق می افتد و در طی چند هفته از بین می رود مگر اینکه به طور منظم در دوره های چهار روز یا کمتر در آب و هوای گرم حضور داشته باشند. برای عادت کردن باید از تمرینات سنگین و منظم ورزشی در گرما مانند ورزش در اتاق گرم یا سونا یا پوشیدن لباس های غیر قابل نفوذ، استفاده شود.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در این مقاله روش هایی برای تقویت میل جنسی، بدون توسل به دارو را بیان می کنیم.

3 روز پیش

تغییرات در میل جنسی طبیعی است. با این حال، داشتن میل جنسی بالا اگر شروع به ایجاد اختلال در عملکرد روزانه کند، می تواند مشکل ساز شود.

3 روز پیش

استاد ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: توصیه بنده به والدین این است که در ماه اول تولد، کودک پسر خود را ختنه کنند؛ چراکه کودکانی که در نوزادی ختنه نمی‌شوند یا دیر ختنه می‌شوند عفونت ادراری در این افراد 20 برابر کودکانی است که در نوزادی ختنه می‌شوند.

2 روز پیش

سطوح بالای قند خون می تواند به آسیب عروقی و عصبی منجر شود. این شرایط می تواند اختلال نعوظ در مردان و کاهش جریان خون در ناحیه تناسلی زنان را به همراه داشته باشد.

4 روز پیش

به خطرافتادن جان نوزاد با توصیه‌های غیرعلمی و انجام روش‌های درمانی خودسرانه در روزهای ابتدایی تولدپای نوزاد تازه متولدشده که به خانه می‌رسد، بایدها و نبایدها شروع‌می‌شود.

2 روز پیش

نقش عاطفی والدین بر اساس عشق، محبت و احترام است. این یک بخش اساسی از والدین بودن است اما نقش شما به عنوان والدین فقط احساسی نیست و فرزند شما دوست شما نیست.

دیروز

خلاقیت پاسخ منحصر به فرد کودکان به همه چیزهایی است که می بینند، می شنوند، احساس می کنند و تجربه می کنند. پاسخ‌های فردی کودک به مواد، تجربیات و ایده‌ها، خلاقیت و تخیل او را برمی‌انگیزد. پاسخ های کودکان می تواند فیزیکی، عاطفی، اجتماعی، فرهنگی یا ترکیبی باشد.

4 روز پیش

واضح است که اگر همه چیزهای منفی را رها کنید، می توانید از یک زندگی آرام لذت ببرید. حتی می توانید مغز خود را طوری آموزش دهید که روی همه چیزهای مثبت تمرکز کند. به دنبال چیزهای خوب زندگی خود باشید و در هر کاری که انجام می دهید یا به آن برخورد می کنید به دنبال خطا یا نقص در آن نباشید. همچنین تا حد امکان به آینده خوشبین باشید. این کارها در نهایت شما را شادتر و سالم تر می کند.

23 ساعت پیش

تغییراتی جسمی و روانی که با افزایش سن به وجود می‌آید، می‌تواند حفظ سلامتی و تندرستی را برای افراد چالش‌برانگیزتر کند.

2 روز پیش

بیشتر...