حقوق نیوز |
۳ هفته پیش

آنچه باید درباره سردرگمی بدانید ابتلا به سردرگمی چقدر جدی است حقوق نیوز

آنچه باید درباره سردرگمی بدانید | ابتلا به سردرگمی چقدر جدی است؟

سردرگمی چیست؟

سردرگمی علامتی است که باعث می شود احساس کنید نمی توانید به وضوح فکر کنید. ممکن است احساس بی نظمی کنید و تمرکز یا تصمیم گیری برای شما مشکل است.

سردرگمی که به عنوان سرگشتگی نیز نامیده می شود. در حالت شدید خود به هذیان نیز نامیده می شود.

اگر شما یا کسی که برای او اهمیت قائل هستید برای مدت طولانی دچار سردرگمی شده اید، ممکن است زوال عقل دلیل آن باشد.

زوال عقل یک بیماری پیشرونده است که در اثر کاهش عملکرد مغز ایجاد می شود و منجر به از دست دادن توانایی شما در انجام کارهای روزمره می شود. همچنین بر قضاوت، حافظه و رفتار تأثیر می گذارد.

بیاموزید که چه چیزی ممکن است باعث سردرگمی شود و چه موقع به دنبال کمک باشید.

نشانه های سردرگمی چیست؟

مشاهده نشانه های سردرگمی به شما یا عزیزانتان کمک می کند تا سریعاً تحت درمان قرار بگیرید.

برخی از نشانه های سردرگمی عبارتند از:

 • حذف کردن کلمات یا مکث طولانی در حین گفتار
 • گفتار غیر طبیعی یا نامنسجم
 • عدم آگاهی از مکان یا زمان
 • فراموش کردن وظیفه در حین انجام
 • تغییرات ناگهانی در احساسات، مانند تحریک ناگهانی

زمان مراجعه به پزشک

اگر شما یا کسی که می شناسید علائم سردرگمی را نشان داد با پزشک تماس بگیرید. سردرگمی می تواند دلایل زیادی داشته باشد، از جمله آسیب، عفونت، مصرف مواد و داروها. مهم است که دریابید علت اصلی سردرگمی چیست تا بتوان آن را درمان کرد.

پزشک از شما یا عزیزانتان می خواهد زمان سردرگمی و آخرین باری که تفکر و رفتار "عادی" خود را نشان دادید را مشخص کنید. توانایی توصیف ویژگی ها و مدت زمان سردرگمی به پزشک کمک می کند تا علت آن را تشخیص دهد.

افرادی که دچار سردرگمی می شوند، گاهی اوقات می توانند تهاجمی یا غیرقابل پیش بینی عمل کنند. فردی که دچار سردرگمی می شود باید تحت مراقبت دقیق قرار گیرد و از آسیب رساندن به خود یا دیگران محافظت شود.

اگر سردرگمی آنها شدید باشد یا به مرز هذیان برسد، پزشک ممکن است بستری شدن آنها را در بیمارستان توصیه کند.

اگر سردرگمی به دنبال آسیب یا ضربه به سر اتفاق بیفتد، ممکن است یک ضربه مغزی باشد و باید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید. در صورت مشاهده سردرگمی در کنار علائم زیر بسیار مهم است که با پزشک تماس بگیرید:

 • سرگیجه
 • ضربان سریع قلب
 • پوست مرطوب و سرد
 • تب
 • سردرد
 • لرزیدن
 • تنفس نامنظم
 • ضعف در یک طرف بدن
 • لکنت زبان

آنچه باید درباره سردرگمی بدانید

دلایل اصلی سردرگمی چیست؟

عوامل متعددی می توانند باعث سردرگمی شوند. از مشکلات جدی سلامتی گرفته تا کمبود ویتامین.

مسمومیت با الکل نیز یکی از علل شایع سردرگمی است.

علل دیگر عبارتند از:

ضربه مغزی

ضربه مغزی یک آسیب مغزی است که در نتیجه ضربه به سر ایجاد می شود. ضربه مغزی می تواند سطح هوشیاری و قضاوت، هماهنگی و گفتار فرد را تغییر دهد.

اگر دچار ضربه مغزی شده اید ممکن است بیهوش شوید، اما ممکن است دچار ضربه مغزی شوید و از آن اطلاع نداشته باشید. ممکن است تا چند روز پس از آسیب احساس سردرگمی نکنید.

کم آبی بدن

بدن شما روزانه مایعات را از طریق تعریق، ادرار و سایر عملکردهای بدن از دست می دهد. اگر این مایعات را به اندازه کافی جایگزین نکنید، ممکن است در نهایت دچار کم آبی شوید.

این موضوع می تواند بر میزان الکترولیت ها (مواد معدنی) بدن شما تأثیر بگذارد و عملکرد بدن شما را دچار مشکل کند.

داروها

برخی از داروها می توانند باعث سردرگمی شوند. عدم مصرف داروها طبق تجویز نیز می تواند سردرگمی ایجاد کند. همچنین قطع مصرف دارویی که اخیراً مصرف آن را متوقف کرده اید نیز می تواند از علل سردرگمی باشد.

گیجی رایج ترین علامت عوارض پزشکی مربوط به درمان سرطان است. شیمی درمانی که از مواد شیمیایی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند، اغلب همراه با سلول های سرطانی بر سلول های سالم نیز تأثیر می گذارد.

شیمی درمانی می تواند به اعصاب شما آسیب برساند و بر عملکرد مغز شما تأثیر گذارد و باعث گیجی شود.

داروهای شبه افیونی یکی دیگر از علل شایع سردرگمی ناشی از داروها به ویژه در افراد مسن است. اینها داروهای قدرتمندی هستند که برای درمان درد استفاده می شوند.

سایر علل احتمالی سردرگمی چیست؟

سردرگمی می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود. سایر علل احتمالی عبارتند از:

 • تب
 • عفونت
 • قند خون پایین
 • نداشتن خواب کافی
 • کمبود اکسیژن
 • کاهش سریع دمای بدن
 • افسردگی یا سایر اختلالات خلقی
 • سکته
 • تشنج
 • استفاده غیرقانونی از مواد مخدر

در مورد سردرگمی چه می توان کرد؟

در موارد کوتاه مدت گیجی خفیف، ناشی از عدم تعادل تغذیه ای، کم آبی بدن یا کم خوابی ممکن است با درمان در خانه تسکین پیدا کنید.

اگر علت سردرگمی شما قند خون پایین است، نوشیدن یک نوشیدنی شیرین یا خوردن یک تکه آب نبات ممکن است تنها چیزی باشد که شما برای تسکین علائم خود نیاز دارید.

اگر سردرگمی شما ناشی از کم آبی است، نوشیدن آب یا نوشیدنی های الکترولیت می تواند به تسکین علائم شما کمک کند.

با این حال، سردرگمی ناشی از آسیب سر نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر سردرگمی شما ناشی از ضربه مغزی باشد، پزشک تصمیم می گیرد چه زمانی بهتر است شما را ترخیص کند.

آنها به شما توصیه می کنند که چگونه شیوه زندگی خود را بر اساس درمان ضربه مغزی تنظیم کنید، مانند خوردن غذاهای سبک و اجتناب از الکل برای مدتی.

ممکن است لازم نباشد در رختخواب بمانید، اما اگر فکر می کنید ممکن است در 12 ساعت اول پس از ضربه مغزی به خواب بروید باید هر چند ساعت یکبار معاینه شوید.#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نوجوانان تمایل به حفظ حریم خصوصی، فضا و استقلال دارند. این یک بخش طبیعی از رشد آنها است. این تمایلات می تواند گفتگوی واقعی با آنها را دشوارتر کند، به خصوص به عنوان والدین. در زیر مواردی وجود دارد که…

13 ساعت پیش

ورزش‌کردن، تناسب اندام و عزت نفس ارتباطی نزدیک و تنگاتنگ با یکدیگر دارند. ورزش باعث می‌شود اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنیم.

دیروز

ممکن است مشکلات خانوادگی ما منحصربه‌فرد به نظر برسند، اما روان‌شناسان بسیاری از نشانه‌ها و ریشه‌های مشکلات خانواده را مشابه می‌دانند.

دیروز

هیچ کس تک تک افرادی را که ملاقات کرده است دوست ندارد. اکثر مردم احتمالاً می توانند نام چند نفر را که چندان دوست ندارند نام ببرند. با این حال، برخی از افراد به مرحله‌ای می‌رسند که از افراد یا شرایط چنان آزرده، صدمه دیده یا ناامید می‌شوند که احساس می‌کنند از همه متنفرند

پریروز

با خواندن این مقاله و با وجود آنچه از خواص پوست موز می‌گوییم، حتما در تصمیم‌تان برای دور انداختن آن تجدیدنظر می‌کنید.

3 روز پیش

اغلب نوزادان تازه‌متولدشده به یرقان یا زردی مبتلا می‌شوند. اما زردی می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد و معمولا نتیجه یک بیماری زمینه‌ای است.

3 روز پیش

با وجود آنچه در سریال های طنز تلویزیونی می بینیم، واقعاً چیزی به عنوان یک زوج کامل وجود ندارد. در حقیقت، ازدواج سخت است. حتی همسران با نیت خوب دارای مشکلات زناشویی هستند و گاهی اوقات نمی دانند که حتی در ازدواج هم اشتباه می کنند.

6 روز پیش

ناسازگاری کودکان و نوجوانان یکی از مسائلی است که ممکن است بسیاری از والدین را درگیر و حتی نگران کند. این ناسازگاری به ویژه در دوران نوجوانی نمود بیشتری

۱ هفته پیش

اصطلاح نشخوار فکری چیست؟ حتما تا به حال پیش آمده است که مسئله ای ذهن شما را بیش از حد مشغول کرده باشد. هنگامی که به این موضوع بیش از حد فکر کنید و خود را

۱ هفته پیش

اگر به خودکشی فکر می کنید، ممکن است درد شما شدید و دائمی به نظر برسد. اما راه هایی برای کنار آمدن با افکار و احساسات خودکشی و غلبه بر درد وجود دارد. اگر افکار خودکشی دارید مهم نیست که در حال حاضر…

۱ هفته پیش

پرحرفی کودکان یکی از مسائلی است که والدین از آن شکایت دارند. به طوری که گاه پاسخ به تمامی سوالات و حرف‌های کودک غیر ممکن می‌شود. پر حرفی کودکان دلایل متعددی دارد که باعث می‌شود اطرافیان آشفته شده و واکنش منفی از خود نشان دهند.

۱ هفته پیش

چه درگیر باشید چه نباشید، دیدن افراد در دعوای خانوادگی شما می تواند واقعاً سخت باشد. ممکن است وقتی عزیزانتان بر سر یکدیگر فریاد و غر می زنند، ناراحت، عصبانی یا حتی شرمنده باشید

۱ هفته پیش

بیشتر...