منشاء جدید ویروس کرونا کشف شد/ پانگولین عامل ابتلا به کووید ۱۹ در انسان‌هاست!؟

منشاء جدید ویروس کرونا کشف شد/ پانگولین عامل ابتلا به کووید ۱۹ در انسان‌هاست!؟

به گزارش  خبرنگار حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،  ویروس کرونا از سه ماه پیش در سرزمین چشم بادامی‌ها و شهر ووهان در استان هوبئی چین دیده شد، بسیاری از محققان منشاء ویروس کرونای جدید یا کرونا ویروس سارس ۲ را بازار فروش غذا‌های دریایی وحیوانات وحشی ووهان چین در جهان معرفی می‌کنند، جهان شیوع پیدا کرد.

وضعیت ابتلا به کووید ۱۹ در جهان

این ویروس موذی و بی رحم حالا بیش از نیم میلیون نفر در جهان را مبتلا کرده است و شمار بسیاری از بیماران روی تخت‌های بیمارستانی با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند، تخت‌های بیمارستانی بسیاری از کشور‌ها دیگر جوابگوی بیماران نیست و مبتلایان به کرونا ویروس جدید در راهرو‌ها بستری شده اند و در برخی کشور‌ها با صحنه‌های دردناک انتقال شمار زیادی از اجساد رو به رو هستیم و تاکنون حدود ۲۴ هزار نفر در دنیا جان خود را بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ از دست داده اند.

تاکنون واکسن و درمانی برای ویروس کرونا پیدا نشده است، اما درمان‌های حمایتی و تشخیص زودهنگام در روند درمان موثر هستند و روش‌های درمان بسیاری در سراسر جهان برای درمان کرونا در حال تحقیق و بررسی است. در کنار اخبار دردناک وناراحت کننده اخبار مسرت بخشی از آزمایش واکسن و اثر بخشی برخی روش‌های درمانی هم شنیده می‌شود و خوشبختانه با رژیم‌های دارویی پیشنهادی شمار بسیاری ازمبتلایان به کووید ۱۹ از لبه پرتگاه مرگ باز گشته اند و تاکنون بیش از ۲۳ هزار نفر بهبود پیدا کرده اند.

منشاء جدید ویروس کرونا کشف شد/ پانگولین عامل ابتلا به کووید ۱۹ در انسان‌هاست!؟

آمریکا به کانون آلودگی در جهان تبدیل شد

چند روز پیش مارگارت هریس، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی (WHO) نسبت به شیوع گسترده و پرشتاب ابتلا به ویروس کرونا در اروپا و آمریکا به شدت هشدار داده بود.

به گفته سخنگوی سازمان بهداشت جهانی در ژنو ما در ایالات متحده شاهد افزایش بسیار سریع موارد (ابتلا به کرونا) هستیم و شتاب ابتلا به ویروس ایالات متحده آمریکا می‌تواند این کشور را تبدیل به کانون جدید شیوع کروناویروس در جهان کند.

این پیش بینی درست از آب در آمد و هر چند که در ابتدا چین کانون آلودگی ویروس کرونا در جهان بود، اما اکنون شمار مبتلایان به کرونا ویروس جدید در آمریکا حتی از چین پیشی گرفته است و ۸۳ هزار و ۲۰۶ نفر به این ویروس مبتلا شده اند و تاکنون ویروس کرونا در آمریکا ۱۷۴ نفر قربانی گرفته است، اکنون چین با ۸۱ هزار و ۲۸۵ هزار نفر در رتبه دوم و ایتالیا با ۸۰ هزار و ۵۸۹ نفر مبتلا در جایگاه سوم قرار دارد، اما شمار قربانیان کرونا ویروس در ایتالیا، اسپانیا و چین بیش از سایر کشورهاست.

منشاء جدید ویروس کرونا کشف شد/ پانگولین عامل ابتلا به کووید ۱۹ در انسان‌هاست!؟

وضعیت ابتلا به کرونا در ایران

ایران سی امین کشور جهان بود که موارد ابتلا به کرونا در آن گزارش شد، بنابر اعلام وزارت بهداشت ایران وزارت و بر اساس یافته‌های آزمایشگاهی، ۲۳۸۹ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد؛ با این حساب، مجموع بیماران مبتلا به این بیماری تا ۷ فروردین به ۲۹ هزار و ۴۰۶ نفر رسید.

خوشبختانه تا کنون ۱۰ هزار و ۴۵۷ نفر از مبتلایان به این بیماری، بهبود یافته و ترخیص شده اند. حدود ۲ هزار و ۷۴۶ نفر از بیماران، مورد شدید ابتلا به این بیماری هستند.

در ۲ روز گذشته ۱۵۷ نفر از بیماران کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و در مجموع، شمار درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۲ هزار و ۲۳۴ نفر افزایش یافت.

۳۰ ژانویه سال ۲۰۲۰ سازمان بهداشت جهانی همه‌گیری کوروناویروس نوین ۲۰۱۹ را به‌عنوان فوریت بهداشت عمومی با نگرانی بین المللی اعلام کرد. در ۱۱ فوریه سال ۲۰۲۰ سازمان بهداشت جهانی رسماً بیماری ایجاد شده کرونا ویروس نوین ۲۰۱۹ را بیماری کووید ۱۹ نامگذاری کرد. در همان روز گروه مطالعه کروناویروس کمیته بین المللی طبقه بندی ویروس‌ها آن را به عنوان سندروم تنفسی حاد شدید کرونا ویروس ۲ نامگذاری کرد.

منشاء جدید ویروس کرونا کشف شد/ پانگولین عامل ابتلا به کووید ۱۹ در انسان‌هاست!؟

ویژگی های ژنتیکی ویروس کرونای جدید

بنابر اعلام پژوهشگران کروناویروس‌ها جز ویروس‌های پاکت دار و دارای RNA تک رشته ای، positive –sense با منشأ جانوری و متعلق به خانواده Coronaviridae و دسته Nidovirales هستند.

اگرچه به گفته محققان خفاش‌ها احتمالاً میزبان مخزن SARS-CoV-۲ هستند، اما محققان در تازه‌ترین تحقیق دریافتند که ممکن است موجود زنده دیگری به عنوان میزبان واسطه‌ای انتقال ویروس کرونای جدید و عامل انتقال به انسان‌ها باشند.

بنابر تحقیقی ۳۳ مورد از ۵۸۵ نمونه زیست محیطی موجود در بازار غذا‌های دریایی هانان برای کرونا ویروس نوین ۲۰۱۹ مثبت بودند. برخی از این موارد شامل انواع حیوانات زنده مانند جوجه تیغی، گورکن، مار، لاک‌پشت، پرنده و احتمالا مورچه خوار هستند، اما خفاش‌ها را در بر نمی‌گیرد.

محققان اعلام کرده اند که بنابراین خفاش‌ها احتمال تماس مستقیم با انسان را نداشته‌اند و انتقال مستقیم ویروس از خفاش به انسان بعید به نظر می‌رسد، چرا که در گذشته نیز اگر چه کرونا ویروس سارس و کرونا ویروس مرس از خفاش‌ها به عنوان مخزن اصلی و طبیعی سرچشمه گرفتند، اما به ترتیب از طریق میزبان‌های نوعی گربه civet و شتر به انسان منتقل شدند.

منشاء جدید ویروس کرونا کشف شد/ پانگولین عامل ابتلا به کووید ۱۹ در انسان‌هاست!؟

مورچه خوار پولک دار عامل انتقال کرونا به انسان

بنابر اعلام محققان مواردی از ابتلا به SARS-CoV-۲ در پانگولین‌ها یا مورچه‌خوار پولک‌دار که به سزمین چین قاچاق می‌شوند، گزارش شده است. همچنین محققان دریافتند که ترتیب توالی متاژنومی کروناویروس‌های مربوط به پانگولین، متعلق به دو زیرشاخه از کرونا ویروس‌های مرتبط با SARS-CoV-۲ است.

کشف چندین ردیف مشترک بین کرونا ویروس پانگولین و شباهت آن‌ها با SARS-CoV-۲ که اکنون در جهان شیوع پیدا کرده، حاکی از آن است که پانگولین‌ها باید در شیوع کرونا ویروس‌های جدید به عنوان میزبان احتمالی در نظر گرفته شوند و برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا باید از قاچاق و فروش مورچه خوار‌های پولک دار جلوگیری شود.

به دلیل ناشناخته بودن ویروس مطالعات زیادی برای منشاء و عوامل انتقال باید صورت گیرد، اما مهمترین مسئله این است که حالا جهانیان باید قوی و محکم دربرابر این ویروس موذی مقاومت کنند تا هر چه زودتر بتوان کرونا را شکست داد و به سیر طبیعی زندگی بازگشت.

منشاء جدید ویروس کرونا کشف شد/ پانگولین عامل ابتلا به کووید ۱۹ در انسان‌هاست!؟

انتهای پیام/

 #‌اخبار_علمی_پزشکی
منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران


تبلیغات

مطالب مرتبط

دیدار دوستانه فوتبال بین تیم آتش نشانی تهران و تیم هنرمندان یادواره شهدای پلاسکو روز دوشنبه (۲۹ دی) برگزار شد.

2 ساعت پیش

روزنامه‌های اقتصادی دوشنبه ۲۹ دی

11 ساعت پیش

نام شیرینی که به میان آید کمتر کسی است که در ذهنش شیرینی‌های سنتی و اصیل یزدی تداعی نشود؛ سوغات شیرینی‌ که حالا دیگر شهرت جهانی دارد.

12 ساعت پیش

وزیر ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه وزارتخانه متبوعش از هیچ کاندیدایی در انتخابات فدراسیون فوتبال حمایت نمی کند، گفت: "اگر نامزدی اعلام کند که مورد حمایت وزارت ورزش است، این مسئله صحت ندارد". او همچنین تاکید کرد که این فدراسیون به عنوان یک موسسه عمومی غیردولتی، ملزم به رعایت قوانین و مقررات داخلی است و بر این اساس بازنشستگان نمی توانند در انتخابات فدراسیون فوتبال حضور داشته باشند.

16 ساعت پیش

در ادامه مطلب امروز یکی از کراس اوورهای فاو در برند بستیون یا بسترن را انتخاب کرده ایم که با مدل  X40 در بازار چین ارائه و قیمتی بین 10220 تا 14800 دلار دارد.

20 ساعت پیش

کابینه و کارمندان ترامپ در حال ترک کردن کاخ سفید در آخرین روز‌های ریاست جمهوری ترامپ.

22 ساعت پیش

تصاویر مربوط به خودرو هیوندای ولوستر 2021 را مشاهده می کنید.

دیروز

مشخصات فنی خودرو نیسان Juke Sport با میتسوبیشی ASX در این گزارش آمده است تا به کمک آن‌ها بتوانید خودرو مناسب مورد نظر خود را انتخاب کنید.

دیروز

تیزرهای جدیدی از هیوندای کنا N منتشر شده و حالا نیز کره‌ای‌ها تصاویر و جزئیات بیشتری از این خودرو را اعلام کرده‌اند. هیوندای که از کنا N به عنوان یک شاسی‌بلند داغ نام برده اولین کراس اوور پرفورمنس این برند خواهد بود. کره‌ای‌ها فعلاً همه...

دیروز

جو بایدن اعلام کرد وندی شرمن، هدایت ‌کننده مذاکرات برجام را به عنوان معاون وزیر خارجه معرفی می ‌کند. رئیس جمهور منتخب آمریکا تیم وزارت خارجه خود را با گروهی از دیپلمات‌ ها و پیشکسوتان دولت اوباما پر کرده؛ تصمیمی که نشان از عزم او برای بازگشت به سیاست خارجی پیش از دوران چهار ساله ترامپ دارد.

دیروز

گروه استان ها_ هم زمان با فرا رسیدن سال روز شهادت حضرت زهرا(س) مراسم عزاداری با حضور مراجع تقلید برگزار شد.

دیروز

مراسم عزاداری سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) ، صبح روز یکشنبه (۲۸ دی) در قم برگزار شد.

دیروز

در کنار پژوهش‌های گوناگون حوزه پزشکی با هدف غلبه بر کووید-۱۹، بسیاری از شرکت‌های فعال در حوزه فناوری نیز به ارائه دستاوردهایی پرداخته‌اند که می‌توانند به مقابله با این بیماری کمک کنند.

دیروز

قیمت سکه پارسیان کادویی امروز یکشنبه ۲۸ دی ۹۹ را در زیر می‌بینید.

دیروز