سه اقدام دولت برای حمایت از باغداران پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

سه اقدام دولت برای حمایت از باغداران
اقتصادسبز آنلاین: رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: صادرات به کشورهای مستقل مشترک‌المنافع آغاز شده و خرید از کشاورزان برای ذخیره‌سازی یا تحویل به کارخانه های کنسانتره انجام می‌شود.

اقتصادسبز آنلاین: رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: صادرات به کشورهای مستقل مشترک‌المنافع آغاز شده و خرید از کشاورزان برای ذخیره‌سازی یا تحویل به کارخانه های کنسانتره انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار ما، چند ماهی است باغداران به ویژه منطقه شمال غرب کشور از نبود مشتری و قیمت پایین سیب به شدت گله‌مندند، محصول آنها دستشان مانده و در شبکه‌های مجازی تصاویر میوه‌های تل‌ انبار شده در کنار جاده‌ها دست به دست می‌شود.
این مشکل امسال نیست، سال‌های گذشته هم وضعیت مشابهی وجود داشت و هنوز مشکل آنها حل نشده است. سیب محصول چند ساله است و کشاورزان به راحتی نمی‌توانند برنامه‌های تولید را تغییر دهند. بنابراین دولت باید فکری به حال این تولیدکنندگان بکند تا هم آنها و منافع ملی کشور به خطر نیفتد.
با سیدرضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی درباره آخرین وضعیت تولیدکنندگان و بازار صحبت کردیم.

*سه اقدام برای تعادل عرضه و تقاضای سیب در بازار
نورانی افزود: صادرات به کشورهای مستقل مشترک‌المنافع انجام می‌شود. از سوی دیگر دولت خرید سیب از باغداران را برای ذخیره‌سازی انجام می‌دهد. همچنین سیب‌های درجه 2 و 3 نیز از آنها کیلویی 460 تومان خریداری می‌شود و به کارخانه‌های تولید کنستانتره و پوره هدایت می‌شود.
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی اظهار داشت: مجموعه این اقدامات باعث شده که تعادل نسبی در بازار و نیز عرضه و تقاضا صورت بگیرد.
وی این را هم گفت که دولت سیب در جه دو و سه را که به قمیت 460 تومان از باغدار خریداری می کند به قیمت کمتر به کارخانه می دهد.

بیشتر بخوانید:مقررات‌زدایی از تولید اولویت دولت سیزدهم

* کند شدن صادرات به دلیل اقدامات اخیر آذربایجان
نورانی گفت: متأسفانه روند صادرات به کشورهای مستقل مشترک‌المنافع به دلیل اتفاقاتی که اخیرا در مرز آذربایجان وجود داشته و آنها از کامیون‌داران عوارض می‌گرفتند تا حدودی کند شده و همین مسأله باعث شد تعدادی از کامیون‌ها محصولاتشان بی‌کیفیت و پلاسیده شده و مرجوع شود.
وی تعداد کامیون‌های مرجوعی را 2 تا 3 دستگاه عنوان کرد.

* آغاز خرید از باغداران برای ذخیره‌سازی
به گفته این مسئول خرید سیب از باغداران برای ذخیره‌سازی هم آغاز شده که قیمت آن در شهرهای مختلف به این شرح است: هر کیلوگرم سیب در شهرستان‌های مشکن شهر و مراغه از باغدار 4500 تا 6000 تومان، در ارومیه 4 تا 6 هزار تومان و در کردستان 3 هزار تومان خریداری می‌شود.

* افزایش هزینه‌های جانبی
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی تصریح کرد: هزینه‌های جاری برای تولید کنندگان و صادرکنندگان افزایش یافته است. به طوری که هزینه حمل هر کیلو سیب از ارومیه به کارخانه‌های تهران و اطراف 400 تا 500 تومان است و این هزینه‌ها در داخل استان کیلویی 200 تا 300 تومان می‌باشد.
وی افزود: همچنین هزینه چیدن هر کیلو سب 500 تومان و کاغذهای بسته بندی 200 تا 300 تومان شده و همه اینها هزینه‌ها را افزایش داده است. / فارس#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

گرانفروشی میوه به سبک شرکت های بسته بندی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

نیم ساعت پیش

انحصار در واردات توزیع نهاده های دامی اولویت مبارزه با فساد است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

نیم ساعت پیش

طرح جدید سه بعدی برای پرورش دام زنده پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

نیم ساعت پیش

ضرورت احداث جایگاه های سوخت ماشین آلات کشاورزی در روستاها پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 ساعت پیش

درباره این دریا هم در سنت‌های اسلامی و هم در سنت‌های مصریان باستان آماده است. در این مطلب شما را با دریای مرده در اردن آشنا خواهیم کرد.

6 ساعت پیش

مطالبات آردسازان از دولت قبل باقی مانده است سند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

22 ساعت پیش

دامدار کارت برای دامداران کشور صادر می شود پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

22 ساعت پیش

نگاهی به گزینه های احتمالی مدیرعاملی شرکت بازرگانی دولتی ایران پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

22 ساعت پیش

موز هندی در راه ایران پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

22 ساعت پیش

افزایش هزار تنی صادرات پسته در نیمه نخست سالجاری پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

22 ساعت پیش

ملخ های صحرایی چه زمانی وارد کشور می شوند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

22 ساعت پیش

برداشت زعفران تا پایان آذر ادامه دارد حداکثر قیمت هر مثقال زعفران ۹۰ هزار تومان پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

22 ساعت پیش

یکی از جنگل‌های بلژیک، نه در آغاز فصل بلکه در این وقت از سال، میزبان توریست‌ها است. با ما همراه باشید تا با جنگل هالربوس در بلژیک آشنا شوید.

دیروز

صیانت از محیط زیست جزو اولویت های کشور است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

بیشتر...