چطور |
۱ هفته پیش

به عزیزان افسرده مان چه هدیه ای بدهیم ایده هایی ناب برای بهبود حال دوستانمان چطور

افسردگیاحساس آزاردهنده‌ای ایجاد می‌کند و هرکسی نمی‌تواند درد عمیق این افراد را درک کند؛ ولی گاهی با دادن هدیه به این افراد، می‌توانیم به آنها نشان دهیم که کنارشان هستیم. البته قطعا کنترل و درمان این اختلال فقط شامل دادن هدیه نمی‌شود و به یک انگیزه و اراده درونی و بیرونی قوی نیاز دارد؛ اما با دادن هدیه‌های زیر به عزیزان افسرده‌تان می‌توانید حال آنها را بهتر کنید و به آنها نشان دهید که برایتان ارزشمند هستند.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:
هدایای دوستانه|هدایای نوشتنی و خواندنی|هدایای درمانی|هدایای معنوی|هدایای دیگر

در این مقاله، ما هدیه به افراد افسرده را در چند بخش توضیح می‌دهیم تا شما راحت‌تر بتوانید هدیه موردنظرتان را انتخاب کنید.

هدیه‌های دوستانه برای افراد افسرده

۱. پتوی وزن‌دار

پتوی وزن‌دار هدیه‌ای برای افراد افسرده

این پتو یک هدیه عالی برای افراد افسرده است چون تسکین‌دهنده افسردگی و رفع‌کنندهاضطرابوبی‌خوابیاست. این هدیه دوست‌داشتنی تأثیر زیادی برمدیریت استرسودرمان افسردگیدارد.

ظاهر این پتو مانند پتوهای معمولی است؛ با این تفاوت که توپ‌هایی در آن جاسازی شده که وزن پتو را به حدود ۴ کیلوگرم می‌رساند. وقتی که از این پتو استفاده می‌کنید، انگار کسی شما را در آغوش گرفته است. وزن استاندارد این پتو باید مطابق بدن شما باشد. پتوی سنگین، آزاردهنده و یا سبک مثل پتوهای عادی است و تأثیر زیادی نخواهد داشت.

نکته: بعضی افراد با در آغوش گرفتن یک بالش، همین احساس آرامش و دوری از استرس را خواهند داشت.

۲. شمع معطر

شمع معطر برای هدیه به دوست افسرده

سوزاندن شمع‌های معطر، آرامش‌بخش و نشاط‌آور است. این شمع‌ها به‌دلیل داشتن موادی مثلاسطوخودوس، وانیل و بابونه خاصیت درمانی دارند. حتی می‌توان شمع‌های معطر را در اطراف آپارتمان خود چید و به‌جایمدیتیشن، به شمع‌ها خیره شد.

گاهی اوقات علاوه‌ بر رایحه و بوی شمع‌ها، روشن کردن آنها نیز می‌تواند احساس خوبی به دیگران دهد. نور کوچکی که فضای تاریک اتاق را روشن می‌کند، باعثآرامش ذهن، کاهش استرس و اضطراب، افزایش شادی، نشاط و آرامش دیگران می‌شود.

۳. جعبه شادی

جعبه شادی برای افراد افسرده

ارسال این جعبه شادی می‌تواند ایده بسیار جالبی باشد. درون جعبه می‌توانید چیزهای مختلفی مثلشکلات، شمع، کوکتل حمام، هدیه، وسایل موردعلاقه و هر چیزی که دوست افسرده شما را شاد می‌کند، قرار دهید. این جعبه می‌تواند یک هدیه عالی برای عزیزانتان باشد.

۴. جعبه امید

جعبه امید هدیه به افراد افسرده

جعبه امید یک هدیه خلاقانه برای دادن امید وانگیزهبه عزیزانتان یا حتی خودتان است. در این جعبه می‌توانید صنایع‌دستی، شمع، وسایل آرایش، کارت‌پستال، جواهرات یا هر چیز جالب و زیبای دیگری را بگذارید.

جعبه‌ها معمولا برای همه هدیه خوب و باارزشی هستند؛ پس سعی کنید همیشه بهترین چیزها را در این جعبه‌ها قرار دهید.

۵. دستگاه خوشبوکننده هوا

به‌جای زدن روغن به پارچه و وسایل مختلف، روغن‌های معطر و درمانی را در هوای خانه پخش کنید تا دوست افسرده شما هم از بوی خوب آن به وجد بیاید. می‌توانید از یک دستگاه خوشبوکننده هوا استفاده کنید. این دستگاه طبق زمان‌بندی خاصی که شما مشخص کرده‌اید، این روغن‌های معطر را در فضای خانه شما پخش می‌کند.

۶. هنرهای دستی

هدیه به افراد افسرده با هنرهای دستی

بافتنی، قلاب‌دوزی، خیاطی و سایرهنرهای دستیهدیه‌هایی ارزشمند هستند که هر کسی را خوشحال می‌کنند. شما می‌توانید با هنر دست خودتان چیزهایی بسازید و به کسانی که دوستشان دارید، هدیه کنید.

۷. جوراب

جوراب رنگی برای افراد افسرده

شاید باورتان نشود، ولی جوراب قشنگ هر کسی را خوشحال می‌کند! جوراب‌های زیبا و فانتزی بخرید و به عزیز افسرده‌تان هدیه بدهید. دوست افسرده‌تان هر وقت احساس افسردگی و تنهایی کند، به آنها نگاه خواهد کرد و یاد شما می‌افتد.

این جوراب‌ها افراد افسرده را مجبور می‌کنند که آنها را به پا کرده و بیرون بروند. شاید جوراب یک نقطه شروع خوب برایاجتماعی شدنو جلوگیری از افسردگی باشد. خرید یک دمپایی یا کفش زیبا نیز بسیار مؤثر است. ذوق و شوق استفاده و پوشیدن آنها می‌تواند هر کسی را مجبور کند که حتی برای مدت کوتاهی از خانه خود بیرون بیاید.

۸. پازل

پازل ذهن افراد افسرده را تحریک می‌کند

پازل بزرگ و ۱۰۰۰تکه گاهی بهترین هدیه برای افراد افسرده محسوب می‌شود. انجام پازل برای بسیاری از افراد باعث می‌شود که به‌راحتی روی واقعیتتمرکزکنند و بتوانند در مواقع مشکل به‌راحتی تصمیم بگیرند. آنها می‌توانند در زندگی واقعی نیز تکه‌های پازل را طوری کنار هم بچینند که بتواند معماهای زندگی‌شان را حل کند. این بازی یک راه عالی برایرسیدن به آرامشذهنی است.

می‌توانید در هنگام چیدن پازل به یک موسیقی آرام نیز گوش دهید. ترکیب این دو باهم یک ضداسترس قوی است.

۹. کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان

رنگ‌آمیزی، خوش‌نویسی، طراحی و یا حتی کشیدن خطوط درهم تأثیر زیادی در حفظ آرامش وکاهش استرسدارد. ۱۵ دقیقه رنگ‌آمیزی، بسیاری از دردها، استرس‌ها و مشکلات روزانه را کاهش می‌دهد. می‌توانید در کنار رنگ‌آمیزی یک فنجان چای بریزید و به یک موسیقی شاد نیز گوش دهید.

۱۰.جعبه آب گرم

آب گرم باعث آرامش و نشاط می‌شود. اگر دوستتان بهحمام‌کردنو آب گرم علاقه دارد، می‌توانید برایش جعبه آب گرم بخرید. این جعبه شامل بمب حمام، شمع، نمک حمام،صابون دست‌سازو موارد بسیار دیگری است.

۱۱. هدفون لغو کننده سروصدا

این هدفون سروصدای محیط و اطراف را از بین می‌برد و به آرام کردن ذهن و آرامش کمک زیادی می‌کند.

هدایای نوشتنی و خواندنی برای افراد افسرده

۱۲. دفتر خاطرات

دفتر خاطرات هدیه ارزشمند برای افراد افسرده

داشتن یکدفترچه خاطراتهدیه خوبی برای بهبود افراد افسرده است. شما احساسات، اهداف، یادداشت‌ها و تمام نکات روزانه خود را در طول دوران افسردگی در این دفترچه یادداشت می‌کنید تا کم‌کم به یک زندگی شاد برسید.

یک دفتر خاطرات زیبا با رنگ بسیار جذاب برای دوست افسرده خودتان بخرید و از او بخواهید و روزانه یک خط در مورد وقایع زندگی خود را در آن بنویسد. بعد از یک سال می‌تواند آنها را بخواند و از وضعیت روحی و مراحل پیشرفت بهبود خود مطلع شود.

۱۳. جملات انگیزشی

جملات انگیزشی برای افراد افسرده

جملات الهام بخش و انگیزشیرا چاپ کنید و به دیوار خانه بزنید. از دوست افسرده خودتان بخواهید هر روز به جملات فکر کند. همچنین می‌توانید این جملات را روی لیوان یا وسایل دیگر چاپ کرده و به دیگران هم هدیه دهید. یک لیوان با عکس فرد موردعلاقه، هر چیز دوست داشتنی یا یک جمله تأثیرگذار انگیزشی می‌تواند بهترین هدیه برای افراد افسرده باشد.

هر روز صبح که دوستتان می‌خواهد چای یا آب بخورد، دیدن آن لیوان احساس خوبی را در او به وجود می‌آورد؛ بنابراین روزش را با حس‌وحال خوبی شروع می‌کند.

۱۴. نامه‌های نوستالژیک

نوشتن نامه هدیه ای برای افسردگی

همیشه به عزیزان‌تان نامه‌ها و پیام‌هایی بفرستید تا بفهمند برای شما ارزشمندند. خواندن دوباره کلمات مهربانانه و جملات پر از احساس شما، به آنها می‌فهماند که دوست‌داشتنی هستند و نباید ناامید شوند.به خاطرات خوب و چیزهایی که از کنار هم بودن یاد گرفته‌اید فکر کنید. از دوستتان بخواهید این یادداشت‌ها و جملات زیبا را در یک ظرف بیندازد یا روی یک تابلو بچسباند.

گاهی اوقات افراد افسرده خصوصیات خوب خود را فراموش می‌کنند. خواندن دوباره یادداشت‌های دیگران باعث می‌شود خوبی‌های خود را به یاد بیاورند،مثبت فکر کنندوافکار منفیرا از خود دور کنند. این یک راه ساده اما بسیار تأثیرگذار است.

۱۵. کتاب

هدیه کتاب برای افراد افسرده

کتاب‌ها همیشه بهترین دوست و همدم انسان‌ها هستند. با خواندن کتاب، دوست شما می‌تواند برای مدتی از افکار منفی خود فاصله بگیرد و با شخصیت‌های داستان هم‌ذات‌پنداری کند. خواندنکتاب‌های انگیزشیو مثبت قدم مهمی برای بهبود بیماری است.

۱۶. گیاهان و حیوانات خانگی

داشتن چیزی یا شخصی که باید از او مراقبت و نگهداری شود، باعث ایجاد انگیزه و شور و نشاط در فرد افسرده می‌شود. این چیز می‌تواند یک گیاه یا یکحیوان خانگیباشد. مراقبت از گیاهان بسیار ساده است و فواید زیادی برای سلامتی دارد. شما می‌توانید از گیاهانی مانندآلوورا، لیلی صلح، گل عنکلوتی، گیاه سرخس بوستون یا پاچیرا نگهداری کنید یا آنها را به دیگران هدیه دهید.

هدایای درمانی برای افراد افسرده

۱۷. نوردرمانی

قرار گرفتن در معرض نور خورشید، باعث شادی و نشاط می‌شود. عملکرد این نور شبیه نور خورشید است. در زمستان که نور زیادی به شما نمی‌رسد، استفاده ازنور درمانیبسیار موثر است. دوست شما می‌تواند در کنار نور درمانی، از مکمل‌هایویتامین دیهم استفاده کند.

۱۸. چالش سم‌زدایی ۳۰روزه

دوستتان را به یک چالش سم‌زدایی جذاب دعوت کنید. با سم‌زدایی و ازبین‌بردن فکرهای منفی در زندگی، می‌توانید زندگی شادتر و بهتری به دوستتان هدیه بدهید. سم‌زدایی بهترین روش براییادگیریراه‌های جدید و بهبود زندگی شخصی است.

۱۹. دمنوش منیزیم

منیزیمبرای افسردگی و اضطراب بسیار مفید است. افراد بعد از استفاده از منیزیم احساس آرامش و شادی دارند.

حتما برای استفاده از منیزیم باید با پزشک مشورت شود، زیرا استفاده زیاد از آن می‌تواند باعث شکم‌درد شود.

۲۰. پد حرارتی

این پد یا بالشتک گردنی به‌ویژه در ماه‌های سرد سال باعث تسکین درد وگرفتگی عضلانیمی‌شود و گرمای آن شادی و نشاط در فرد ایجاد می‌کند.

۲۱. خمیردرمانی

خمیردرمانی مانند خمیربازی خردسالان است؛ با این تفاوت که شما می‌توانید در مواقع استرس و اضطراب از آن استفاده کنید. مانند توپ استرس و دیگراسباب‌بازی‌های ضداسترس، شما با فشار دادن این خمیر می‌توانید استرس و اضطراب خود را از بین ببرید.

۲۲. روغن‌های درمان افسردگی

روغن‌های معطر برای درمان افسردگی

این روغن‌ها دارایرایحه درمانیو آرامش‌بخش هستند و استرس را کاهش می‌دهند؛ مثلا می‌توانید چند قطره از روغن اسطوخودوس را روی پرده، بالش، پارچه یا هر جای دیگری که بیشتر استفاده می‌کنید، بریزید تا عطر آن در همه اتاق پخش شود.

  • ترکیب اسطوخودوس، گریپ‌فروت و ترنج نیز به آرامش قبل از خواب کمک می‌کند.
  • روغن پرتقال و لیمو نیز باعث افزایش روحیه و شادی و نشاط می‌شود.
  • روغن نارگیل سی‌بی‌سی هم یکی دیگر از انواع روغن‌هایی استکه اگر پوست سر را چند دقیقه با آن ماساژ دهیم، باعث احساس آرامش و نشاط می‌شود.

هدایای غیرمادی برای افراد افسرده

۲۳. تفریح کردن

یکی از راه‌های تغییر روحیه وشاد بودنسفر، تفریح یا گذراندن وقت با دوستان و خانواده است. برای چند ماه بعدِ خود و دوست افسرده‌تان برنامه بچینید و چند روز بهسفربروید. با این کار نه‌تنها در طول سفر، بلکه قبل و بعد از آن نیز تا مدت‌ها روحیه خوب و شادی خواهید داشت.

تنهایی می‌تواند مشکل و اضطراب افراد افسرده را بدتر و بیشتر کند. گاهی اوقات نیز بیرون رفتن برای آنها چالش بزرگی است؛ اما اگر دوستتان می‌خواهد افسردگی را کم‌کم پشت سر بگذارد و روحیه خوبی داشته باشد، بهتر است یک سفر خوب با افراد مورد علاقه‌‌اش را برنامه‌ریزی کند.

۲۴. درک و پشتیبانی

هدیه به افراد افسرده

درک و حمایت از یکدیگر تاثیر زیادی در روحیه افراد دارد. این احساس نه‌تنها در افراد مبتلا به افسردگی، بلکه تمامی آدم‌ها ضروری است؛ پس اگر کسی در اطراف شما به افسردگی مبتلا است، بهترین هدیه‌ای که به او می توانید بدهید،درک احساساتو حمایت از او در تمام مشکلات زندگی است. گاهی اوقات فرد مبتلا نمی‌تواندعلت ناراحتیو افسردگی خود را توضیح دهد. در اینجا تلاش و حمایت شماست که می‌تواند احساس ناراحتی او را کاهش دهد و او را شاد کند.

شما باید به افراد مبتلا به افسردگی بگویید که آنها را در هر شرایطی که هستند یا هر احساسی که دارند، دوست دارید. آنها باید بدانند که شما آنها را می‌پذیرید و درک می‌کنید. گاهی اوقات ابراز عشق و علاقه می‌تواند بزرگ‌ترین و بهترین هدیه برای دیگران، به‌ویژه افراد افسرده باشد.

۲۵. دعوت به خودمراقبتی

رسیدگی به خود برای افراد افسرده

گاهی رسیدگی و مراقبت از خود،آرایش کردن، مرتب کردن موها، استفاده از لوازم آرایشی لوکس و فانتزی، حمام داغ، استفاده از روغن‌ها و ماسک‌های مختلف به آدم‌ها حس مهم بودن می‌دهد. پوشیدن لباس زیبا، اسپری‌ بدن و حتی خریدن یک جفت جوراب جدید و زیبا می‌توانند افسردگی را کاهش دهد.

بعضی از آدم‌ها با پوشیدن یک لباس سایز بزرگ و راحت احساس امنیت و راحتی می‌کنند.اعتمادبه‌نفسآنها بیشتر می‌شود و شادی و نشاط خود را به دست می‌آورند؛ بنابراین با خود می‌گویند من مهم هستم، چون از خودم مراقبت می‌کنم و به خودم می‌رسم. این حس نقطه مقابل افسردگی است.

۲۶. دیدار و ملاقات

وقتی فردی به‌شدت افسرده است، قادر به انجام فعالیت‌های روزمره خود نخواهد بود. شما می‌توانید به دیدن او بروید و کارهایی مانندتمیز‌کردن خانه،مرتب‌کردن، خرید، آشپزی و سایر فعالیت‌های روزمره را برایش انجام دهید. حتی حضور فیزیکی شما به آنها یادآوری می‌کند که شما او را دوست دارید و تنها نیست. این احساس کمک زیادی به درمان افسردگی می‌کند.

۲۷. شکرگزاری

قدردانی از چیزهای روزمره تأثیر بسیار زیادی بر روحیه و جلوگیری از افسردگی دارد. به او بگویید هر روز چیزهایی را که برای داشتن آنها خوشحال است روی یک کاغذ بنویسد و خدا را بابت داشتن آنها شکر کند. فراموش نکنید که یک روز خوب با سپاسگزاری شروع می‌شود.

۲۸. دعوت به انجام فعالیت‌های هنری

انجام هر نوع هنری باعث آرامش می‌شود و به فرد کمک می‌کند تا احساس درونی خودش را ابراز کند. با کمک به او برای انجام یک هنر در اوقات فراغت، فکرهای منفی را از او دور کنید تا فقط روی کار خودش تمرکز کند. مطمئنا از نتیجه کار شگفت‌زده خواهید شد.

سخن آخر

بهترین هدیه برای افراد افسرده

در کنار تمام هدیه‌های ذکرشده برای افراد افسرده،گوش کردن به موسیقی،دیدن فیلمو … می‌توانند به‌طور موقت شخص افسرده را شاد کنند؛ اما بهبودی و درمان افسردگی فرایند طولانی‌مدتی است. مهم‌ترین نکته برای دادن انگیزه به فرد افسرده این است که به او بفهمانید که همیشه در کنار او هستید. وقتی که آنها بفهمند تنها نیستند، این مسیر را سریع‌تر و راحت‌تر طی می‌کنند.

وظیفه خانواده، دوستان و اطرافیان افراد مبتلا به افسردگی این است که به‌طور منظم با آنها در تماس باشند، نامه بنویسند، کارت‌پستال ارسال کنند یا در زمان‌های خاص و موقعیت‌های مهم هدیه مناسب به آنها بدهند؛ اما در تمامی مراحل بهبود بیماری، حضور یکروان‌درمانگرمتخصص می‌تواند بهداشت وسلامت روحو جسم آنها را تضمین کند.

شما برای کمک به دوستان و عزیزان افسرده خود چکار می‌کنید؟ چه هدیه‌ای آنها را بیشتر از همه خوشحال می‌کند؟#‌روانشناسی منبع: چطور

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کتاب‌هایی را معرفی کنیم که از لحاظ فضا و ساختار به کتاب جزء از کل شباهت‌ دارند. طرفداران کتاب جزء از کل این مطلب را از دست ندهند.

۱ هفته پیش

عجیب‌ترین افرادی که تابحال دیده اید؟ همه ما در زندگی گاه به ایجاد تغییراتی در ظاهر خود فکر کرده ایم. اکثر افرادی که خواهان تغییر در ظاهر خود هستند زیبایی و زیبا شدن معیار اصلی تصمیم گیری آن ها می…

۱ هفته پیش

بیشتر...