بیتوته |
11 ماه پیش

بیوگرافی علیرضا امینی کارگردان، فیلم نامه نویس تهیه کننده

بیوگرافی علیرضا امینی کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کنندهعلیرضا امینی کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس

علیرضا امینی، کارگردان، فیلمنامه‌نویس، تهیه‌کننده و تدوین‌گر ایرانی است که در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۴۸ به دنیا آمد. او دارای مدرک فوق لیسانس در رشته کارگردانی تئاتر از دانشگاه آزاد اسلامی است. فعالیت حرفه‌ای خود را با کارگردانی فیلم‌های کوتاه از سال ۱۳۷۲ آغاز کرد و در سال ۱۳۷۸ به عنوان دستیار کارگردان با فیلم "زمانی برای مستی اسب‌ها" به کار خود ادامه داد. سپس در فیلم "صنم" نقش بازی کرد.

چکیده ای از بیوگرافی علیرضا امینی

نام: علیرضا امینی

تاریخ تولد: ۱۰ دی ۱۳۴۸

محل تولد: اراک

ملیت:ایرانی

حرفه: کارگردان، تهیه‌کننده، فیلم‌نامه‌نویس، تدوین‌گر، هنرپیشه، جلوه‌های ویژه

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۲ تا به حال

بیوگرافی علیرضا امینی

علیرضا امینی، کارگردان، فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده ایرانی در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۴۸ در اراک به دنیا آمد و دارای مدرک فوق لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه آزاد اسلامی است. وی از سال ۱۳۷۲ با کارگردانی فیلم‌های کوتاه در حوزه سینما و تلویزیون شروع به فعالیت کرد. سال ۱۳۷۸ با فیلم "زمانی برای مستی اسب‌ها" به عنوان دستیار کارگردان وارد عرصه‌ی سینما شد و در فیلم "صنم" بازی کرد.

امینی در سال ۱۳۷۹ جلوه‌های ویژه فیلم "هفت پرده" را انجام داد و در سال ۱۳۸۰ فیلم‌نامه ی "نامه‌های باد" را نوشت و آن را کارگردانی و تدوین کرد. این فیلم موفق به دریافت جایزه سیمرغ بلورین بهترین اثر هنر و تجربه از بیست و یکمین جشنواره فیلم فجر شد.

سپس امینی فیلم‌های "کنار رودخانه"، "دانه‌های ریز برف کنار رودخانه"، "زمان می‌ایستد"، "فقط چشم‌هاتو ببند" و "استشهادی برای خدا" را ساخت. در سال ۱۳۸۸، فیلم موفق "هفت دقیقه تا پاییز" را کارگردانیکرد و موفق به دریافت دیپلم افتخاری بهترین کارگردان از بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر شد.

فیلم "انتهای خیابان هشتم" نیز در سال ۱۳۸۹ توقیف شد، اما پس از دو سال در نوروز سال ۱۳۹۱ اکران شد. این فیلم با سانسور چندین سکانس مواجه شد. همچنین فیلم "بلوک ۹ خروجی ۲" نیز برای دریافت پروانه نمایش با مشکل مواجه شد، اما پس از ۴ سال توقیف، سال ۱۳۹۶ توانست نظر اعضای شورای پروانه نمایش را بدست آورد و با پذیرش رده‌بندی سنی، پروانه نمایشگاه‌های سینمایی شد.

شروع فعالیت علیرضا امینی

علیرضا امینی، کارگردان و تهیه‌کننده ایرانی است. وی دارای مدرک فوق لیسانس در رشته کارگردانی تئاتر از دانشگاه آزاد اسلامی است. امینی از سن ۲۳ سالگی با ساخت فیلم‌های کوتاه به فعالیت سینمایی پرداخت و همچنین تجربه دستیاری در این حوزه را نیز دارد. او در سال ۱۳۷۲، یک سال پس از فارغ التحصیلی، با ساخت فیلم کوتاه شروع به کار کرد و سپس در سال ۱۳۷۸ به عنوان دستیار بهمن قبادی در فیلم "زمانی برای مستی اسب‌ها" فعالیت کرد.

تجربه بازیگری علیرضا امینی

در سال ۱۳۷۸، علیرضا امینی با ساخت فیلم "صنم" به بازیگری پرداخت و در کنار بازیگرانی همچون رویا نونهالی و فرخ نعمتی به این حرفه روی آورد، اما این تجربه به شدت موفقیت‌آمیز نبود. در سال ۱۳۷۹، او برای فیلم "هفت پرده" به کارگردانی فرزاد موتمن، کار جلوه‌های ویژه را انجام داد.

ازدواج علیرضا امینی

از ازدواج علیرضا امینی اطلاعی در دست نیست.

جوایز علیرضا امینی

خارجی

- جایزه بهترین فیلم برای دانه‌های ریز برف از جشنواره فیلم پوسان ـ دوره هشتم (۲۰۰۳-کره جنوبی)

- جایزه بهترین دستاوردهای هنری برای دانه‌های ریز برف از جشنوارهٔ بین‌المللی فیلم تسالوینکی ـ دوره چهل و چهارم (یونان)

- تقدیرنامه هیئت داوران برای دانه‌های ریز برف از جشنواره فیلم لوکارنو ـ دوره پنجاه و ششم (سوئیس)

- جایزه محیط زیست هیئت داوران جوانان برای دانه‌های ریز برف از جشنواره فیلم لوکارن ـ دوره پنجاه و ششم (سوئیس)

داخلی

- سیمرغ بلورین بهترین اثر هنر و تجربه برای نامه‌های باد از جشنواره فیلم فجر ـ دوره بیست و یکم

- دیپلم افتخاری بهترین کارگردان برای هفت دقیقه تا پاییز از جشنواره فیلم فجر ـ بیست و هشتم

فعالیت‌های علیرضا امینی

تهیه‌کننده

- دانه‌های ریز برف (۱۳۸۲)

- زمان می‌ایستد (۱۳۸۴)

- فقط چشم‌هاتو ببند (۱۳۸۵)

کارگردانی

تدوین

نامه‌های باد (۱۳۸۰)کنار رودخانه (۱۳۸۲)دانه‌های ریز برف (۱۳۸۲)
زمان می‌ایستد (۱۳۸۴)به فاصله یک نفس (۱۳۸۹)من دیوانه نیستم (۱۳۹۷)

تصاویر علیرضا امینی

گردآوری:بخش فرهنگو هنر بیتوته#‌عکس_خودرو منبع: بیتوته

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اطلاعات بیشتر در رابطه با خاقانی شعر،دیوان خاقانی،خاقانی زندگی‌نامه،شاعر خاقانی،خاقانی اشعار،خاقانی و ادبیات فارسی،تأثیر خاقانی در شعر فارسی،خاقانی و فلسفه،خاقانی و عرفان،مولوی و خاقانی به سایت بیتوته مراجعه کنید.

9 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با مستانه مهاجر،زندگی نامه مستانه مهاجر،عکس های مستانه مهاجر،مستانه مهاجر و دخترش،پژمان بازغی و مستانه مهاجر،بیوگرافی مستانه مهاجر،فیلم جوجه تیغی مستانه مهاجر،فیلم مستانه مهاجر،مستانه مهاجر و همسرش،بیماری مستانه مهاجر به سایت بیتوته مراجعه کنید.

7 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با حمیدالدین ،حمیدالدّینِ بلخی، عالم و دانشمند فرهیختۀ بلخی،زندگی‌نامه حمیدالدّینِ بلخی، عمر ابن‌محمود حمیدالدین بلخی،قاضی‌القضات،لقب حمیدالدّینِ بلخی،مقامات حمیدی،آثارحمیدالدّینِ بلخی به سایت بیتوته مراجعه کنید.

10 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با داریوش مهرجویی،فیلم‌ساز ایرانی،سینما ایران،آثار داریوش مهرجویی،بیوگرافی داریوش مهرجویی،سینمای موج نو،فیلم گاو،فیلم سنتوری ،جشنواره‌های فیلم داریوش مهرجویی ،فیلم‌های ممنوع‌التصویرداریوش مهرجویی،فیلم‌های توقیف شده داریوش مهرجویی،جایزه شوالیه ادب و هنرداریوش مهرجویی،مهرجویی و سینمای ایران،فیلم‌سازان برجسته ایرانی،مهرجویی و موسیقی،داریوش مهرجویی و ترجمه کتاب‌ها،انتقادات به سیاست‌ها در آثار داریوش مهرجویی به سایت بیتوته مراجعه کنید.

9 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با علی عظیمی ، بیوگرافی علی عظیمی ، عکس های علی عظیمی ، تصاویر علی عظیمی ، علی عظیمی آهنگساز ، زندگی نامه علی عظیمی ، پیش درآمد علی عظیمی ، آهنگ علی عظیمی ، علی عظیمی خواننده ، علی عظیمی و همسرش ، همسر علی عظیمی به سایت بیتوته مراجعه کنید.

9 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با هومر،ایلیاد،ادیسه،شاعر یونانی،ادبیات یونان باستان،قهرمانی،اسطوره‌ها،موسیقی هومری،اثرات فرهنگی،تأثیر هومر در ادبیات و هنر،مسابقه هومر و هزیود،نقد اثر هومر،تاریخچه نسخه‌های هومر،اشعار حماسی،نویسندگان باستان،شاعران ادبیات یونان،معتبرترین نویسندگان تاریخ به سایت بیتوته مراجعه کنید.

8 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه باچارلز دیکنز،زندگی و آثار چارلز دیکنز،رمان‌های چارلز دیکنز،ادبیات انگلیسی،داستان‌های کلاسیک،نویسندگان دوره ویکتوریایی،اجتماع شناسی در آثار دیکنز،دیکنز و فقر،معنویت در دنیای چارلز دیکنز،پیامدهای اجتماعی در رمان‌های دیکنز،تاریخ ادبی،تأثیرات دیکنز در ادب و فرهنگ جهانی،طبقه‌بندی اجتماعی در آثار چارلز دیکنز،دیکنز و تغییرات اجتماعی در دوره ویکتوریایی،تأثیرات فرهنگی و اجتماعی دیکنز در دنیای معاصر به سایت بیتوته مراجعه کنید.

7 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه بابیوگرافی گروه ایتیز،اعضای ATEEZ،پروفایل ATEEZ،حقایق ATEEZ،اولین بازی ATEEZ،جوایز ATEEZ،آهنگ های ATEEZ،ATEEZگروه ،فن ATEEZ،تور ATEEZ،کی پاپ،گروه پسر،موسیقی کره جنوبی،سرگرمی،فرهنگ پاپ سبک موسیقی ایتیز به سایت بیتوته مراجعه کنید.

10 ماه پیش

اطلاعات بیشتر در رابطه با سوزنی سمرقندی،شاعران هجاگو،اشعار سوزنی سمرقندی،شعر فارسی قرن ششم هجری،هزلیات سوزنی سمرقندی،شاعران ایرانی قرن ششم هجری،اندیشه‌های سوزنی سمرقندی،شعر هجوگو،ادبیات ایران در دوران سلجوقیان،اندیشه‌های اجتماعی در شعر سوزنی سمرقندی به سایت بیتوته مراجعه کنید.

7 ماه پیش

بیشتر...