مجله دلتا |
۱ هفته پیش

موزه دکتر معین در تهران عمارت سریال شهرزاد عمارت استاد معین خانه شهرزاد مجله دلتا

خانه موزه دکتر معین و استاد امیر جاهد یکی از دیدنی‌های پایتخت است که در خیابان پیروزی و یکی از محله‌های قدیمی به نام چهارصد دستگاه قرار دارد.
موزه دکتر معین در تهران

خانه موزه دکتر معین که با نام خانه فرهنگ ساز و ادب نیز شناخته می‌شود، اولین مرکز تخصصی ادبیات، موسیقی و خوش‌نویسی کشور است. با ما درمجله دلتاهمراه باشید تا باموزه دکتر معین در تهرانآشنا شوید.

موزه دکتر معین در تهران

خانه موزه دکتر معین در سال ۱۳۸۳ توسط شهرداری تهران مرمت و بازسازی و درب آن به روی علاقه‌مندان باز شد. از این خانه محلی برای برگزاری نشست‌ها و کلاس‌های ادبی استفاده و هنری استفاده می‌شود.  در آن آثار و وسایلی از استاد معین و امیرجاهد به نمایش گذاشته شده است.

عمارت سریال شهرزاد

دکتر محمد معین، مولف و مصحح فرهنگ فارسی معین، برهان قاطع و دهخدا است. وی را می‌توان وارث واژه‌ها و پدر لغت‌نامه ایران بعد از دهخدا دانست. دکتر معین همچنین اولین فارغ‌التحصیل در مقطع دکتری غیرپزشکی در رشته ادبیات و زبان پارسی در ایران است. خانه این استاد گران‌قدر در جوار خانه محمد علی امیر جاهد، موسیقی‌دان، تصنیف‌ساز نامی دوره مشروطه، خالق تصنیف‌هایی چون «در ملک ایران»، «هزاردستان به چمن» و رئیس اولین هنرستان شبانه‌روزی موسیقی کشور قرار دارد. استاد امیر جاهد همچنین پدر همسر دکتر معین بود.

خانه استاد معین و امیرجاهد در منطقه ۱۴ شهرداری تهران، خیابان پیروزی و در محله قدیمی چهارصد دستگاه واقع است و یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار می‌رود. این دو خانه در طول سال‌های زندگی این دو فرهیخته محل رفت و آمد بزرگان موسیقی و ادبیات بوده است و به‌عنوان خانه فرهنگ ساز و ادب شناخته می‌شود.

کاربری فعلی خانه دکتر معین

در حال حاضرخانهاستاد معین به‌عنوان خانه موزه دکتر معین و امیرجاهد و مرکز موسیقی و ادبیات فعالیت می‌کند. طبقه همکف خانه بیشتر به امور اداری موزه اختصاص دارد و کلاس‌های موسیقی در این طبقه و طبقه زیرزمین تشکیل می‌شود. در طبقه دوم خانه نیز کتابخانه و دفتر کار دکتر به‌همراه میز کار و کتاب‌های ایشان واقع است.

در خانه‌موزه معین انواع سازها، تابلوهای شعر و خوش‌نویسی، تابلوهای استادان موسیقی و ادبیات و زندگی‌نامه‌ این هنرمندان از جمله خود استاد امیرجاهد و دکتر معین، لوازم شخصی استاد معین مانند کارت عروسی، کارت‌های شناسایی، دانش‌نامه‌ها، مدارک تحصیلی، جایزه‌ها و نشان‌های مهم بین‌المللی، کتاب‌ها، دست‌نوشته‌ها و یادداشت‌های ایشان برای نگارشلغت‌نامهدر معرض نمایش قرار دارد.

عمارت استاد معین

مسیر دسترسی خانه دکتر معین

دسترسی به خانه دکتر معین از طریق ایستگاه ابن سینا در خط شماره چهار مترو امکان‌پذیر است. از این ایستگاه تا رسیدن به این خانه حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پیاده‌روی در پیش دارید.

همچنین می‌توانید از طریق اتوبان امام علی (ع) و سپس خیابان بسطامی می‌توانید خودتان را به این مکان برسانید.

پیشنهاد مطالعه:شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمنداین آبشار شما را به سنگ تبدیل می‌کند

دانلود اپلیکیشن


#‌گردشگری #‌سفر منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

آفت کرم غوزه به مزارع پنبه خسارت وارد کرد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

13 ساعت پیش

صادرات بیش از 45 هزار تن انار فرآورده ها از ساوه پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

13 ساعت پیش

احتمال افت تولید زعفران نسبت به سال قبل پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

13 ساعت پیش

نان سنتی کشور در شهریور باکیفیت تر شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

13 ساعت پیش

ما در این مطلب قصد داریم به معرفی یکی از  مکان‌های بی‌نظیر و طبیعی کشورمان بپردازیم. با ما همراه باشید تا با چاهکوه در قشم آشنا شوید.

18 ساعت پیش

وزیر کشاورزی به طور جدی به خرید تضمینی خرما رسیدگی کند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

20 ساعت پیش

کشت گندم به یک میلیون هکتار رسید پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

20 ساعت پیش

تحویل کود اوره به کشاورزان بدون کودهای فسفاته پتاسه ممنوع شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

20 ساعت پیش

جنگل زیبا و تماشایی ابر شبیه به اقیانوسی در دل جنگل است. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با جنگل ابر در شاهرود آشنا شوید.

21 ساعت پیش

کوه گلک سرخ و زیباست و می‌توان از خاکش به‌عنوان خوراکی استفاده کرد. در ادامه این مطلب با کوه خوراکی گلک در جزیره هرمز آشنا می‌شوید.

پریروز

ضرورت تغییر نظام های غذایی در جهان پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

اگر ممنوعیت واردات برداشته نشود برنج ایرانی خارجی گران می شود پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

 ویژگی این تپه‌ها اشکال غیرمعمول آن‌ها به‌صورت مخروط‌های همسان و مرتفع است. با ما همراه باشید تا با تپه‌ های شکلاتی در فلیپین آشنا شوید.

2 روز پیش

دیزباد در ناحیه شمال کیلومتر ۸۰ جاده مشهد نیشابور قرار دارد. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با روستای دیزباد در مشهد آشنا شوید.

2 روز پیش

حتما به یکی از کافه‌هایی که این مطلب از مجله دلتا به شما معرفی می‌کنیم سر بزنید. با ما همراه باشید تا با کافه های روباز در تهران آشنا شوید.

3 روز پیش

بیشتر...