تولید میلیون تن سیب زمینی در سال زراعی ۱۴۰۰ ۱۳۹۹ پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

تولید ۵.۲ میلیون تن سیب‌زمینی در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹
اقتصادسبز آنلاین: مدیرکل دفتر سبزی‌ها و گیاهان جالیزی وزارت جهاد‌کشاورزی گفت: در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، در سطح ۱۴۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی، سیب‌زمینی کشت شده و برآورد تولید این محصول ۵.۲ میلیون تن است.

اقتصادسبز آنلاین: مدیرکل دفتر سبزی‌ها و گیاهان جالیزی وزارت جهاد‌کشاورزی گفت: در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، در سطح ۱۴۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی، سیب‌زمینی کشت شده و برآورد تولید این محصول ۵.۲ میلیون تن است.

به گزارش خبرنگار ما، حسین اصغری،‌مدیرکل دفتر سبزی‌ها و گیاهان جالیزی وزارت جهاد‌کشاورزی با اشاره به این که در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، عملکرد تولید سیب زمینی ۳۶.۶ تن در هکتار بوده است، اظهار داشت: عملکرد تولید سیب زمینی با سال گذشته اختلاف چشمگیری ندارد و ادعای مطرح شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر این که «بر اثر سرمازدگی آخر فصل تولید پاییزه عملکرد از ۶۰ تن به ۲۵ تن رسیده» با برآوردهای میدانی سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها مغایرت دارد.
وی با بیان این که عملکرد امسال با سال گذشته اختلاف چشمگیری ندارد، افزود: به دلیل اتمام دوره رشد گیاه و رسیدگی محصول، سرمازدگی تاثیری در کاهش عملکرد نداشته است.
اصغری با اشاره به برداشت ۵ میلیون و ۵۴۴ هزار تنی سیب زمینی از سطح ۱۴۹ هزار هکتار از اراضی در سال گذشته، خاطرنشان کرد: سال زراعی گذشته میزان تولید سیب زمینی ۲۶۱ هزار تن بیش از برنامه ابلاغی بود و به دلیل مازاد تولید، میانگین قیمت ۲۱۴۰۰ ریالی سر مزرعه، مورد رضایت تولیدکنندگان نبود.

بیشتر بخوانید:وقتی بسته‌های زائد «مک دونالد» برای تولید دستمال کاغذی استفاده می‌شوند

وی ادامه داد: در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، کل تولید ۱۶۷ هزار تن کمتر از برنامه است و با اعداد و ارقام اعلامی درباره کاهش ۵۰ درصدی تولید، متفاوت است.
اصغری گفت: برای سال جاری با توجه به تولید بالای فصل پاییز که حدود ۶۹ درصد کل تولید سالیانه را شامل می‌شود و همچنین مصرف ماهانه حدود ۵۰۰ هزار تن، نیاز کشور اعم از تازه خوری، صادرات، صنایع، مصرف بذر و ضایعات، همه ساله بخش عمده ای از تولید پاییزه (شهریور تا آبان ماه هنگام برداشت سیب زمینی پاییزه) برای مصرف ۷ ماهه کشور به انبار‌ها منتقل و به تدریج با توجه به نیاز بازار به مبادی مصرف عرضه می‌شود.
وی تصریح کرد: تولید و مصرف مستمر سیب زمینی در کشور و عرضه و تقاضای محصولات مختلف سبزی و صیفی به صورت دایم در حال انجام است.
اصغری در مورد صادرات محصول سیب زمینی اظهار داشت: بررسی میانگین صادرات سه ساله نشان می‌دهد نزدیک به ۷۰ درصد از کل صادرات سیب زمینی در سال‌های ۹۷ تا ۹۹ در ۶ ماهه دوم سال انجام می‌شود.
وی در عین حال اظهار داشت: هیچ ممنوعیتی از طرف ایران برای صادرات محصولات سبزی و صیفی از جمله سیب زمینی وضع نشده است.
مدیرکل دفتر سبزی‌ها و گیاهان جالیزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بازارهای صادراتی با توجه به تولید داخلی خود نسبت به تامین کسری از محل واردات اقدام می‌کنند. / ایلنا



#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

عکس های غول پیکرترین گربه جهان به طول بیش از 1 متربرخی از حیوانات خانگی در جهان بسیار بزرگ می باشند این حیوانات در اثر مواظبت صاحبشان بزرگ می شوند. در ادامه جزئیات بیشتر تصاویری از غول پیکرترین گربه جهان

6 ساعت پیش

غذای مورد علاقه جن ها چیست و جنیان چگونه غذا می خورند ؟اگر این سوال ذهن شما را مشغول کرده است که غذای مورد علاقه جن ها چیست و چگونه غذا

7 ساعت پیش

محصولات کشاورزی باید شناسنامه دار شوند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

8 ساعت پیش

شروع به کار پروژه خودکفایی کشور در کودهای فسفاته پتاسه پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

8 ساعت پیش

دفاع تمام قد مهاجر از محصولات کشاورزی ایران پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

8 ساعت پیش

جدیدترین قیمت میوه در بازار پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

8 ساعت پیش

کشورهای اروپایی بزرگترین مشتری فندق ترکیه پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

15 ساعت پیش

یارانه ۱۹ میلیارد دلاری هند برای کود به کشاورزان پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

15 ساعت پیش

کاهش 60 درصدی صادرات سیب زمینی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

15 ساعت پیش

تضمین سلامت، اولویت تامین کالاهای اساسی وارداتی است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

15 ساعت پیش

زنگ خطر تعطیلی کارخانجات آرد به گوش می رسد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

15 ساعت پیش

جزییات برگشت فلفل دلمه ای صادراتی ایران از روسیه پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

15 ساعت پیش

برگزاری هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران از ۲۸ دی ماه پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

15 ساعت پیش

ثروتمندان پارسال 17 برابر کم درآمدها برنج ایرانی مصرف کردند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

15 ساعت پیش

چرا لیموشیرین گران شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

17 ساعت پیش

بیشتر...