احتمال افزایش حمله ملخ صحرایی به کشور پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

احتمال افزایش حمله ملخ صحرایی به کشور
اقتصادسبز آنلاین: یک مقام مسؤول گفت: بنابر پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر بارش‌های نرمال و قدری کمتر از نرمال در ماه‌های آتی و شرایط جوی هفته‌های اخیر، حمله ملخ صحرایی افزایش می‌یابد.

اقتصادسبز آنلاین: یک مقام مسؤول گفت: بنابر پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر بارش‌های نرمال و قدری کمتر از نرمال در ماه‌های آتی و شرایط جوی هفته‌های اخیر، حمله ملخ صحرایی افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار ما، سعید معین، مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات، درباره آخرین وضعیت هجوم ملخ‌های صحرایی به کشور اظهار کرد: با توجه به اینکه بارندگی‌های نرمال در منطقه شرق عربستان و شرق آفریقا طی یک تا ۲ ماه اخیر و چرخنده شاهین که طی روزهای اخیر وارد جنوب ایران همچون سیستان و بلوچستان، هرمزگان شد و عمان و شرق عربستان را هم در برگرفته است و احتمال ازدیاد جمعیت ملخ صحرایی وجود دارد.
او افزود: چرخنده شاهین در زمان حرکت به سمت عمان با سرعت ۱۲۰ کیلومتر حرکت کرد و بارندگی قابل توجهی هم ایجاد کرد که رطوبت و گیاه سبز، ازدیاد جمعیتملخ صحراییرا به دنبال دارد.
به گفته معین، اگر در ماه‌های آینده وضعیت بارندگی در حدنرمال و کمتر نرمال باشد و چند سیلیکون داشته باشیم، این احتمال وجود دارد که بنابر سازمان هواشناسی جهانی، حمله ملخ صحرایی افزایش یابد.
معین ادامه داد: برآوردها حاکی از ان است که اواخر اسفند و اوایل فروردین حمله از شرق عربستان به سمت عربستان انجام شود، حال میزان حجمملخ صحراییتابع شرایط بارش و وزش باد به سمت ایران طی ماه‌های آتی است.

بیشتر بخوانید:ربات تشخیص خطا در شخم‌زنی

مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان هواشناسی از ورودملخ صحراییاز اواسط اسفند به کشور خبر داد و گفت: حملهملخ صحراییاز ۱۵ تا ۲۰ اسفند تا ۱۵ تا ۲۰ فروردین به جنوب ایران صورت خواهد گرفت که بنابر پیش بینی سازمان هواشناسی جهانی بارندگی جنوب ایران در حد نرمال و برخی مناطق کمتر از نرمال از خواهد بود.
او ادامه داد: بنابر نامه ای که به ستاد بحران و وزارت جهاد کشاورزی ارسال کردیم، پیش بینی مبارزه در سطح ۸۰ هزار هکتار خواهد بود، چنانچه اتفاق خاصی رخ دهد که بارندگی‌ها کاهش یابد، سطح مبارزه در حد ۱۹ هزار هکتار خواهد بود‌.
معین با اشاره به مشکلات مبارزه علیه ملخ صحرایی بیان کرد؛ سال ۹۹ بنابر مبارزه ای که علیه ملخ انجام دادیم، دسته جات به سمت هند و پاکستان نرفت و سال ۹۸ هم در سطح ۷۴۶ هزار هکتار مبارزه صورت گرفت و تنها مقدار کمی به سمت هند و پاکستان رفت، اما مشکل اصلی ما این است که در مسیری که از شرق آفریقا به کشور ما می آیند، مبارزه چندانی صورت نمی گیرد.
او ادامه داد: در کشور یمن به سبب جنگ و درگیری مبارزه صورت نمی گیرد، همچنین عربستان هم در برخی سال‌ها مبارزه ای انجام نمی دهد و عمان هم به سبب عدم کشت و کار مبارزه نمی کند که در نهایت آن زمانی کهملخ صحراییوارد جنوب کشور می شود، به دلیل فصل کشت و کار ناگزیر به مبارزه هستیم.
مدیر کل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات میزان سموم در مناطق جنوب کشور را مناسب اعلام کرد و گفت: بنابر اعتباری که در اواخر دولت قبل تصویب شد و در دولت جدید هم مبلغ ۵۰ میلیارد تومان مصوب شد و در نهایت هفته گذشته ۱۰ میلیارد تومان به حساب سازمان واریز و در استان‌های هرمزگان، جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان و جنوب فارس تقسیم شد و الباقی اعتبارات هم تخصیص داده می شود.
او در پایان تصریح کرد: کار شبکه مراقبت و ردیابی در استان‌های جنوبی به صورت منظم در حال انجام است و به صورت هفتگی رطوبت خاک، وضعیت سبز جنگل‌ها و مراتع بررسی و وارد سیستم می‌شود. / باشگاه خبرنگاران جوان#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خرید تضمینی دانه روغنی سویا از ۹۰۰۰ تن گذشت پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

آب اشتغال دو بحران بزرگ کشور پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

کسانی که به رودبار سفر می‌کنند، بازدید از غار دربند را در برنامه‌ خود قرار می‌دهند. با ما همراه باشید تا با غار دربند رشی در گیلان آشنا شوید.

1 روز پیش

تاجیکستان سرمایه گذاری برای ایرانیان را دشوار کرد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

زعفران خراسان جنوبی به قیمت تضمینی فروخته نشد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

همکاری وزارت جهاد کشاورزی کمیته امداد امام خمینی ره برای توانمندسازی روستاییان عشایر پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

استاندارد بین المللی زرشک تدوین شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

عملیات کشاورزی مکانیزه در شالیزارهای کشور به ۶۵ درصد افزایش یافت پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

بیش از ۳۳ هزار پسته خشک از باغ های استان سمنان برداشت شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

آذربایجانی که نخل ندارد خرما صادر می کند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

کتابچه صادرات محصولات کشاورزی به روسیه سوریه رونمایی شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

در این جنگل می‌توانید از رانندگی درمیان تونل رویایی از درختان زیبا لذت ببرید. با ما همراه باشید تا با جنگل دالخانی در رامسر آشنا شوید.

2 روز پیش

قیمت هر کیلو برنج طارم ۴۲ هزار تومان پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

افزایش تولید نارنگی هزینه جمع آوری سیب بالاست پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

تولید میلیون تن سیب زمینی در سال زراعی ۱۴۰۰ ۱۳۹۹ پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

بیشتر...