آذربایجانی که نخل ندارد خرما صادر می کند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

آذربایجانی که نخل ندارد خرما صادر می‌کند
اقتصادسبز آنلاین: آذربایجان شرقی بزرگ‌ترین صادرکننده خرما در کشور است به گونه‌ای که بیش از ۲۰ هزار تن خرما از این استان به کشورهای مختلف صادر شده است و این استان حتی یک نفر نخل نیز ندارد.

اقتصادسبز آنلاین: آذربایجان شرقی بزرگ‌ترین صادرکننده خرما در کشور است به گونه‌ای که بیش از ۲۰ هزار تن خرما از این استان به کشورهای مختلف صادر شده است و این استان حتی یک نفر نخل نیز ندارد.

به گزارش خبرنگار ما، استان آذربایجان شرقی با سابقه ۱۲ ساله در زمینه فرآوری و صادرات خرما، در حال حاضر بزرگ‌ترین صادر کننده این محصول در کشور است به گونه‌ای که بیش از ۲۰ هزار تن خرما از استان آذربایجان شرقی به کشورهای مختلفی صادر می‌شود.
استان آذربایجان شرقی با دارا بودن ۱۵ کارخانه فرآوری و بسته بندی، موفق به شناسایی بازارهای هدف و سلایق آنها شده است و با وارد کردن محصول خرما از ۵ استان حاصلخیز، خود را به عنوان استان برتر در فرآوری و بسته بندیخرمامعرفی کرده است.

فرآوری و صادرات خرما در استان آذربایجان شرقی
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: با وجود اینکه خرما یک محصول گرمسیری است و امکان کاشت آن در این استان آذربایجان شرقی وجود ندارد اما در حال حاضر، فرآوری کننده و صادر کننده محصولخرماهستیم.

آذربایجان شرقی بزرگ‌ترین صادرکننده خرما در کشور
اکبر فتحی ادامه داد: تجار، محصول خرما را از مناطق حاصل خیز وارد کرده و در استان آذربایجان شرقی فرآوری و صادر می‌کنند.
وی با اشاره به صنعت فرآوری خرما در استان آذربایجان شرقی افزود: کارخانجات فرآوریخرمادر (شهرک سرمایه گذاری خارجی) مرند، شهرک صنعتی عالی نسب، شبستر، آذرشهر، اسکو، بستان آباد و تبریز وجود دارد که به صورت شیره انگور و هم‌چنین بسته بندی شده در بازارهای جهانی پسند، بسته بندی و صادر می‌شود.
فتحی گفت: استان آذربایجان شرقی حدود ۱۲ سال است که در حوزه فرآوری خرما و صادرات آن، نقش بی بدیلی دارد و از سال گذشته نیز افزایش یافته است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی بیان کرد: تجار قابل در استان آذربایجان شرقی با شناسایی بازارهای هدف در فرآوری، بسته بندی و صنایع تبدیلی اقدامات خوبی انجام یافته است.
وی اصلی‌ترین بازار هدف در صادراتخرمارا کشور روسیه معرفی کرده و افزود: صادرات علاوه بر کشور روسیه که اصلی‌ترین بازار هدف می‌باشد به کشورهای ترکیه، ارمنستان و گرجستان نیز انجام می‌پذیرد.

بیشتر بخوانید:ساخت دستگاه بازرس برای مزارع کشاورزی عمودی

بزرگ‌ترین صادر کننده خرما در کشور
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: محصول خرما از ۵ استان فارس، بوشهر، کرمان، بندر عباس و سیستان و بلوچستان به استان آذربایجان شرقی وارد می‌شود.
ایاز برنو ادامه داد: استان آذربایجان شرقی بزرگ‌ترین صادر کننده خرما در کشور است که این محصول به کشورهای روسیه، ترکیه، ارمنستان، گرجستان، اروپا به خصوص کشور آلمان صادر می‌شود.
وی با اشاره به صادرات بیش از ۲۰ هزار تنی خرما از استان آذربایجان شرقی اشاره کرده و گفت: در حال حاضر ۱۵ واحد فرآوری و بسته بندی خرما در شبستر، آذرشهر، اسکو، بستان آباد و تبریز وجود دارد که تعداد واحدهای فرآوری در تبریز بسیار است.
برنو به تنوع بسیار در محصول خرما اشاره کرده و بیان کرد: معمولاً ۴ نوع خرما صادر می‌شود که در این میان، خرمای صنعتی درجه ۳ نیز به شیره و خمیر خرما تبدیل شده و به کشورهای افغانستان، عراق، ترکیه و روسیه صادر می‌شود.

بسته‌بندی خرما بر اساس سلایق بازارهای جهانی
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی افزود: ۲۰ هزار تن خرما در بسته‌بندی‌های مختلف به کشورهای هدف صادر می‌شود؛ بدین گونه که کشور ترکیه خواهان بسته بندی‌های بشقابی ۳۰۰ گرمی است و کشور روسیه نیز، خواهان بسته‌بندی قوطی خرما در ۸۰۰ گرم است که از این رو بسته‌بندی مطابق با سلایق بازارهای هدف انجام و صادر می‌شود.
مدیر یک شرکت فرآوری خرما نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: این کارخانه فرآوری و بسته بندی خرما از سال ۱۳۷۸ تأسیس شده و ۵۰ نفر در این کارخانه مشغول فعالیت هستند.
حیدر صبرپور ادامه داد: محصول خرما از استان‌های جنوبی نظیر سیستان و بلوچستان، خوزستان، کرمان، فارس و بوشهر وارد این کارخانه می‌شود و اغلب خرمای ربی، مضافتی و پیارم فرآوری و به کشورهای اوراسیا، آسیای میانه، روسیه و کشورهای اروپایی صادر می‌شود.
وی به صادرات ۲۵۰۰ تنی خرما به طور سالیانه اشاره کرده و گفت: اما متأسفانه در حوزه صادرات و بازگشت ارز با مشکلاتی روبرو هستیم.
در حال حاضر استان آذربایجان شرقی توانسته است سابقه درخشانی را در امر فرآوری، بسته بندی و صادرات خرمارقمبزند به گونه‌ای که بیش از ۲۰ هزار تن خرما از استان آذربایجان شرقی به کشورهای مختلف صادر می‌شود. / مهر

گزارش از: آناهیتا رحیمی

 #‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

عکس های غول پیکرترین گربه جهان به طول بیش از 1 متربرخی از حیوانات خانگی در جهان بسیار بزرگ می باشند این حیوانات در اثر مواظبت صاحبشان بزرگ می شوند. در ادامه جزئیات بیشتر تصاویری از غول پیکرترین گربه جهان

8 ساعت پیش

غذای مورد علاقه جن ها چیست و جنیان چگونه غذا می خورند ؟اگر این سوال ذهن شما را مشغول کرده است که غذای مورد علاقه جن ها چیست و چگونه غذا

8 ساعت پیش

محصولات کشاورزی باید شناسنامه دار شوند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

9 ساعت پیش

شروع به کار پروژه خودکفایی کشور در کودهای فسفاته پتاسه پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

9 ساعت پیش

دفاع تمام قد مهاجر از محصولات کشاورزی ایران پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

9 ساعت پیش

جدیدترین قیمت میوه در بازار پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

9 ساعت پیش

کشورهای اروپایی بزرگترین مشتری فندق ترکیه پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

16 ساعت پیش

یارانه ۱۹ میلیارد دلاری هند برای کود به کشاورزان پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

16 ساعت پیش

کاهش 60 درصدی صادرات سیب زمینی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

16 ساعت پیش

تضمین سلامت، اولویت تامین کالاهای اساسی وارداتی است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

16 ساعت پیش

زنگ خطر تعطیلی کارخانجات آرد به گوش می رسد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

16 ساعت پیش

جزییات برگشت فلفل دلمه ای صادراتی ایران از روسیه پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

16 ساعت پیش

برگزاری هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران از ۲۸ دی ماه پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

16 ساعت پیش

ثروتمندان پارسال 17 برابر کم درآمدها برنج ایرانی مصرف کردند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

16 ساعت پیش

چرا لیموشیرین گران شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

18 ساعت پیش

بیشتر...