خبرآنلاین |
2 ماه پیش

موشک ۲۹ متری آلفا، رقیب جدید موشک های اسپیس ایکس عکس خبرآنلاین

موشک ۲۹ متری آلفا، رقیب جدید موشک‌های اسپیس‌ایکس / عکس

ایسنا نوشت: موشک "آلفا" طی پرواز آزمایشی خود توانست تعدادی ماهواره را با موفقیت به مدار زمین برساند.

موشک "آلفا"(Alpha) متعلق به شرکت آمریکایی "فایرفلای اروسپیس"(Firefly Aerospace)، یک پرواز آزمایشی را در اول اکتبر انجام داد و برای نخستین بار با موفقیت تعداد انگشت‌شماری از ماهواره‌های کوچک را به مدار زمین رساند.

این موشک ۲۹ متری، از "پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ"(VBG) کالیفرنیا بلند شد و یک ماموریت نمایشی را آغاز کرد که شرکت فایرفلای آن را "پرواز آلفا ۲: به سوی سیاهی"(Alpha Flight ۲: To The Black) نامید.

همان گونه که از نام آن مشخص است، این دومین پرتاب مداری آلفا بود. طی نخستین پرواز آزمایشی از وندنبرگ در سپتامبر سال ۲۰۲۱، یکی از چهار موتور "ریور"(Reaver) مرحله اول موشک، پیش از موعد خاموش شد و به از دست دادن ماموریت انجامید.

در این پرتاب جدید، اوضاع بهتر شد. آلفا به آرامی به آسمان کالیفرنیا صعود کرد و طبق برنامه به نشانه‌های مورد نظر رسید. دو مرحله موشک حدود ۲.۵ دقیقه پس از بلند شدن، از زمین جدا شدند و مرحله بالایی پنج دقیقه پس از آن در مدار انتقال قرار گرفت.

مرحله فوقانی حدود ۵۳ دقیقه پس از پرتاب، با تک موتور "لایتنینگ"(Lightning) خود، در مداری که ۳۰۰ کیلومتر بالاتر از زمین قرار داشت، مانور داد.

موشک ۲۹ متری آلفا، رقیب جدید موشک‌های اسپیس‌ایکس / عکس

در طرح ماموریت مقرر شده بود که هر سه محموله درست کمتر از یک ساعت پس از بلند شدن مستقر شوند. گروه پرتاب طی پخش اینترنتی خود گفتند که این هدف واقعا محقق شده است. مرحله بالایی آلفا در زمان استقرار، با ایستگاه زمینی ارتباط نداشت. بنابراین، اخبار این موفقیت در لحظه منتشر نشد.

هر سه محموله، کوچک و هر کدام به اندازه یک قرص نان هستند. یکی از آنها به نام "سرنیتی"(Serenity) متعلق به سازمان غیرانتفاعی "تیچرز این اسپیس"(Teachers in Space) است. براساس شرح ماموریت شرکت فایرفلای، سرنیتی برای جمع‌آوری انواع داده‌ها طی پرواز طراحی شده است که با جامعه آموزشی به اشتراک گذاشته خواهند شد.

موشک آلفا به گونه‌ای طراحی شده است که ماهواره‌های کوچک را در مدار قرار دهد. براساس راهنمای کاربر آلفای شرکت فایرفلای، این موشک می‌تواند ۱۱۷۰ کیلوگرم محموله را با هزینه ۱۵ میلیون دلار در هر پرتاب به مدار پایین زمین برساند.

فایرفلای می‌خواهد که آلفا یک گزینه پیشرو در صنعت پرتاب ماهواره‌های کوچک باشد. این یک فضای رقابتی است که بازیکنانی مانند "راکت لب"(Rocket Lab)، "ویرجین اوربیت"(Virgin Orbit) و "اسپیس ایکس"(SpaceX) را دارد.

این پرواز آزمایشی در ابتدا قرار بود روز ۱۱ سپتامبر انجام شود اما فایرفلای به دلیل کاهش غیرمنتظره فشار هلیوم، این تلاش را متوقف کرد. سپس، پیش‌بینی‌های نامطلوب آب‌وهوا، مأموریت را به ۳۰ سپتامبر سوق داد. تلاش در آن روز، درست پس از احتراق موتور متوقف شد و پرتاب را یک روز دیگر به تاخیر انداخت.

۵۸۵۸#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

زومیت نوشت: موتور جست‌وجوی گوگل ازاین‌پس قرار است نتایج ۶ صفحه‌ی مجزا را در قالب یک صفحه‌نمایش دهد. این سیستم پیمایش پیوسته مشابه فید شبکه‌های اجتماعی است.

15 ساعت پیش

ایسنا نوشت: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پی ارسال «پیام هشدار زلزله» دستور پیگیری موضوع و برخورد با مقصرین احتمالی را داد.

10 ساعت پیش

اگر همه چیز به خوبی پیش برود، یکشنبه هفته آینده با فرود فضاپیمای اوراین ناسا در اقیانوس آرام، ماموریت ۲۵ روزه آرتمیس ۱ با موفقیت به پایان خواهد رسید.

7 ساعت پیش

نقشه راه لیتوگرافی های ۴ نانومتری و ۳ نانومتری و ۲ نانومتری و 20A و 18A آنگستروم اینتل Intel تا سال ۲۰۲۵ به نمایش گذاشته شد برای رقابت با TSMC و سامسونگ.

9 ساعت پیش

خیزش هوش مصنوعی؛ آیا ربات های مبتنی بر هوش مصنوعی قدرت کافی برای پایان دادن به سلطه‌ی گوگل را دراختیار دارند؟

15 ساعت پیش

مرکز فضای مجازی به متا نامه داده و ضمن متهم کردن اینستاگرام به نقض قوانین جمهوری اسلامی ایران و قوانین خود این پلتفرم به متا مهلت ۱۰ روزه داده تا نماینده معرفی

8 ساعت پیش

دیجیاتو نوشت: نظرسنجی ایران تلنت نشان می‌دهد ۱۰ درصد شرکت‌ها دست به تعدیل و ۱۵ درصد نیز روند استخدام نیرو را متوقف کرده‌اند.

13 ساعت پیش

دیجیاتو نوشت: آیا می‌دانید لوگوی اپل که امروزه یک نماد است، چگونه طراحی شده و استیو جابز چه نقشی در طراحی آن داشته است؟

8 ساعت پیش

در سال ۲۰۲۲ بازی‌هایی به بازار آمدند که می‌توان گفت نتوانسته‌اند خود را به خوبی به بازار معرفی کنند اما با این حال می‌توان گفت این بازی‌ها جذابیت های خود را دارند و تجربه های متفاوتی را برای گیمرها به ارمغان می‌اورند.

7 ساعت پیش

بیشتر...