زومیت |
2 سال پیش

آیا داروی رمدسیویر می تواند ویروس کرونا را از بین ببرد

کشف دارویی مؤثر برای درمان کووید ۱۹ می‌تواند مبارزه دربرابر این همه‌گیری را دگرگون کند. بدون وجود چنین دارویی، کل کشورها مجبور هستند برای کنترل شیوعویروسکرونای جدید که طبق گزارش‌ها رسمی، در سرتاسر جهان بیش‌از ۲ میلیون نفر را عفونی کرده و جان حدود ۱۵۰ هزار نفر را گرفته است، ارتباطات خود را محدود کنند. البته تلفات واقعی ناشی‌از این بیماری احتمالا بسیار بیشتر است. یک روش درمانی مؤثر به کشورها اجازه خواهد داد که از محدودیت‌هایی که اقتصادشان را تحت‌فشار قرار داده است، کم کنند. کشورها با آگاهی از اینکه قادر به درمان بیماری هستند، می‌توانند با کاهش محدودیت‌های آمدوشد، ریسک ابتلای افراد بیشتر را به جان بخرند.

امیدواری به کشف دارویی برای کووید ۱۹ موجب انجام پژوهش درمورد داروهای موجود شده است.دونالد ترامپازهیدروکسی کلروکینسخن می‌گوید که داروی ضدمالاریا است؛ اما اینرمدسیویر، یک داروی ضدویروسی آزمایشی است که بیش از همه هیجان‌آور بوده است. قیمت سهام شرکت سازنده‌ی آن یعنیگیلیاد (Gilead Sciences)در ۱۷ آوریل پس از انتشار خبری در وب‌سایتاستتدرزمینه‌ی بحثی پیرامون نتایج قابل‌توجه این دارو در یک کارآزمایی، ۱۲ درصد افزایش پیدا کرد.

برخلاف دارویی نظیر هیدروکسی کلروکین که برای درمان بیماری‌های دیگر ساخته شده‌ اما ممکن است دارای اثرات ضدویروسی نیز باشد، رمدسیویر از ابتدا برای کشتن ویروس‌ها طراحی شده است. این دارو، مولکولی است که باعنوان آنالوگ نوکلئوتیدی شناخته می‌شود و ساختار آن تقلیدی است از حروفی که در ساخت توالی RNA ویروس استفاده می‌شود. ایده آن است که وقتی ویروس سعی می‌کند از این شبه حرف‌ها استفاده کند، در عملکردش اختلال ایجاد می‌شود.

گیلیاد شرکت داروسازی مستقر در کالیفرنیا داروی رمدسیویر را برای درمان ابولا توسعه داد. اگرچه داروی مذکور در این مورد، عملکرد ضعیفی داشت، آزمایش‌ها نشان داده‌اند که دربرابر طیف وسیعی از ویروس‌ها مؤثر است. بنابراین می‌توان امیدوار بود که شاید دربرابرویروس کروناجدید (SARS-CoV-2) نیز مؤثر واقع شود. بااین‌حال، این مسئله که آیا رمدسیویر واقعا روی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ اثر دارد، مشخص نیست. دو کارآزمایی در کشورچینبه‌علت نبود شرکت‌کننده شکست خورد. چین کارآزمایی‌های خود را نسبتا دیر شروع کرد، بنابراین به‌کارگیری تعداد کافی از بیماران در کارآزمایی‌ها دشوار بود.

به‌نقل از مطالعه‌ای که به‌تازگی در مجله‌ی پزشکی معتبر نیوانگلند منتشر شد و در آن داروی رمدسیویر به ۵۳ فرد مبتلا به کووید ۱۹ با وضعیت وخیم داده شد، ۶۸ درصد از بیماران بهبود پیدا کردند. البته این مطالعه موجب اختلاف‌نظر بین دانشمندان شده است. اول از همه اینکه باتوجه به تعداد کم بیماران، خطا می‌تواند بزرگ باشد. علاوه‌براین کارآزمایی، تصادفی‌شده نبود، بنابراین هیچ راهی وجود ندارد که دریابیم آیا نمونه‌ی مورد مطالعه، نماینده‌ی مناسبی از جامعه‌ی افرادِ به‌شدت بیمار بوده است. آخر اینکه، گروه مقایسه‌ای وجود نداشت که به آن‌ها دارونما داده شود (دارونما: ماده‌ای بدون اثر درمانی، برای نشان دادن اثربخشی واقعی دارو).

رمدسیویر

البته گزارش وب‌سایت استت چیزی بیش از درز کردن گفت‌وگوی میان دو پزشک بود. این صحبت‌ها مبتنی‌بر کارآزمایی است در دانشگاه شیکاگو روی ۱۲۵ بیمار انجام شد که بیشتر آن‌ها در اثر ابتلا به کووید ۱۹ به‌شدت بیمار بودند. گفته می‌شود یکی از پزشکان گفته است که بیشتر بیماران مرخص شده‌ و تنها دو نفر فوت کرده‌اند. اما حتی اگر چنین چیزی درست باشد، فقدان گروه دارونما، ارزیابی ارزش واقعی دارو را دشوار می‌کند. خود دانشگاه شیکاگو هشدار داده است که نتیجه‌گیری در این مورد زودهنگام و ازنظر علمی نادرست بود.

استفان ایوانز، استاد همه‌گیرشناسی دارویی در دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن، هشدار می‌دهد که درمورد رمدسیویر، نمونه‌های زیادی وجود دارد که در آن به اشتباه و براساس داده‌های غیرتصادفی تصور می‌شد درمان مزایای قابل‌توجهی دارد.

خوشبختانه تعدادی کارآزمایی‌ دارای استاندارد طلایی درحال انجام است. یکی از تلاش‌های جهانی تحت حمایت سازمان جهانی بهداشت در اواسط مارس آغاز شده است و انتظار می‌رود که نتایج پس از ماه ژوئن حاصل شود. کارآزمایی دیگری به‌وسیله‌ی مؤسسه‌ی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا در‌حال انجام است و نتایج آن ممکن است در اواخر ماه مه در دسترس قرار گیرد.

البته حتی اگر رمدسیویر موفقیت‌آمیز باشد، هنوز دارویی آزمایشی محسوب می‌شود و معمولا مقادیر کمی از چنین داروهایی در دسترس است. در این راستا، شرکت گیلیاد تولید خود را افزایش داده است تا تقاضا برای استفاده در کارآزمایی‌ها را برآورده کند. شرکت مذکور، در تاریخ ۵ آوریل، گفت که به‌اندازه‌ی ۱۴۰ هزار بیمار دارو ‌دارد. چنین ارقامی بزرگ‌تر از چیزی است که مورد نیاز کارآزمایی‌های بالینی است و نشان می‌دهد که گیلیاد درحال افزایش تولید برای استفاده‌های بالینی است. این شرکت همچنین گفته که امیدوار است با دسترسی به مواد خام، تولید خود را دوباره افزایش دهد.

اما همچنان، بهترین راه‌حل همه‌گیری جهانی کووید ۱۹، ساخت واکسنی علیه ویروس کرونا جدید است. واکسن به‌جای درمان افراد پس از بیماری، از ابتلای آن‌ها به بیماری پیشگیری می‌کند اما یک داروی مؤثر حتی در مقادیر کم موجب تفاوت زیادی می‌شود، مخصوصا که می‌تواند موجب سرعت بخشیدن به فرایند توسعه‌ی واکسن شود. سریع‌ترین راه برای آزمایش کارآیی واکسن این است که واکسن را به گروهی از داوطلبان بدهیم (گروه دیگر نیز یک دارونما دریافت کنند) و سپس آن‌ها را درمعرض ویروس کرونا قرار دهیم. این رویکرد ازنظر اخلاقی برای بیماری نوظهوری که درمان شناخته‌شده‌ای ندارد، مورد تردید است. اگرچه یک درمان خوب احتمال پیشرفت چنین کارآزمایی‌های چالش‌برانگیز انسانی را بیشتر می‌کند.#‌فناوری #‌تکنولوژی #‌علمی منبع: زومیت

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تعداد کاربران تلگرام پریمیوم Telegram Premium پرمیوم به یک میلیون نفر رسید. آخرین اخبار تلگرام و لیست جدیدترین تغییرات و قابلیت ها.

20 ساعت پیش

دیجیاتو نوشت:‌ تصویر شگفت‌انگیز امروز ناسا با جزئیات بی‌سابقه در طیف فروسرخ توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب ثبت شده است.

20 ساعت پیش

زومیت نوشت: اپل می‌گوید ازاین‌پس ساکنان هشت کشور دیگر نیز درکنار مشتریان آمریکایی می‌توانند برخی از دستگاه‌های این شرکت را در خانه تعمیر کنند.

9 ساعت پیش

مهر نوشت: شرکت نورالینک متعلق به ایلان ماسک به دلیل نقض احتمالی حقوق حیوانات با تحقیق از سوی دولت فدرال روبرو شده است.

10 ساعت پیش

لایحه CHIPS اتحادیه اروپا درصورت تصویب ۴۳ میلیارد دلار بودجه دراختیار صنعت تراشه قرار می‌دهد. برنامه اروپا برای رقابت با نیمه‌هادی آمریکا.

دیروز

در پی دریافت پیام هشدار زلزله در تلفن همراه برخی شهروندان، این خبر از سوی خبرگزاری میزان و شبکه خبر تکذیب شد. این تکذیب از سوی تلویزیون ستاد بحران و مخابرات انجام گرفته است.

6 ساعت پیش

خودرو اپل احتمالا قرار نیست خودران باشد. قیمت ماشین اپل Apple و ویژگی های اولین خودرو هوشمند سازنده آیفون. تاریخ عرضه خودرو اپل احتمالا سال ۲۰۲۶ است.

9 ساعت پیش

نسخه ۱۰۸ پایدار مرورگر مایکروسافت اج با امکانات جدید و رفع آسیب‌پذیری‌های امنیتی قبل منتشر شد.

23 ساعت پیش

مایکروسافت مشکلات جدیدی را در ویندوز و ویندوز سرور در ارتباط با برنامه‌های متصل به بانک‌های داده تأیید کرد.

9 ساعت پیش

بیشتر...