مجله دلتا |
۱ هفته پیش

منطقه ممنوعه پارک ملی ممنوعه در نامیبیا بیابان های ممنوعه نامیب مجله دلتا

این منطقه استراتژیک را «بهشت الماس» می‌دانند. هر وجب از خاک این منطقه پر از الماس‌هایی است که در طول سه میلیارد سال و بر اثر فعل و انفعالات آتشفشانی شکل گرفته است.
منطقه ممنوعه

در جنوب غربی نامیبیا ناحیه وسیعی وجود دارد که ورود به داخلش بیش از یک قرن است ممنوع شده. به این ناحیه «اسپرگیبیت» می‌گویند که کلمه آلمانیمنطقه ممنوعهاست. با ما در بخش گردشگریمجله دلتاهمراه باشید تا بدانید چرا کسی حق ورود به این ناحیه را ندارد.

پارک ملی

در سال ۲۰۰۸، اسپرگیبیت که حدود ۲۶ هزار کیلومتر مربع ازبیابان‌های نامیبرا پوشش می‌دهد به پارک ملی تبدیل شد. اما همچنان هیچ‌کس حق بازدید از بیشتر قسمت‌هایش را ندارد، گروه‌های گردشگری فقط می‌توانند از بخش کوچکی از این پارک دیدن کنند که شامل دو شهرک معدن متروک است. آن هم به شرط اینکه اجازه مخصوص از وزارت محیط و گردشگری داشته باشند و یک راهنمای تور مجاز آن‌ها را همراهی کند.

چرا مسئولان دوست ندارند گردشگران این منطقه را جست‌وجو کنند

پارک ملی ممنوعه در نامیبیا

اسپرگیبیت یکی از غنی‌ترین منابع الماس دنیاست، الماس‌هایی که فورانآتشفشاندر حدود ۳ میلیارد سال قبل آن‌ها را به سطح زمین آورده است. با فرسایش آتشفشان‌ها، الماس‌ها شکسته و با جزر و مدهای قوی در سواحل پراکنده شدند. برای همین است که شرکت دی بیر همچنان هر سال بیش از یک میلیون قیراط الماس از سواحل و دریا جمع‌آوری می‌کند.

محافظت همه‌جانبه

امروز از این منطقه ممنوعه به شدت محافظت می‌شود و هر کس که به صورت غیرقانونی سنگی را از این پارک جدا کند با ۱۵ سال زندان روبه‌رو می‌شود، در هنگام ورود و خروج به داخل این پارک بازدیدکنندگان و کارگران توسط ماموران بازدید بدنی و از اشعه ایکس رد می‌شوند. برای اینکه هیچ‌کس الماس‌ها را درون دستگاهی پنهان نکند، تمام ابزارهایی که به داخل این پارک می‌روند نباید از داخلش به بیرون آورده شوند و به همین دلیل است که هر کامیون و ماشین حفاری که از دهه ۱۹۲۰ به اسپرگیبیت رفته‌اند همچنان آنجا مانده‌اند.

بیابان های ممنوعه نامیب

دیدنی‌های این پارک ملی

حدود ۶۰۰ هزار فوک خزپوش قهوه‌ای در این پارک زندگی می‌کنند که ۵۰ درصد جمعیت فوک دنیا را شامل می‌شوند. جذاب‌ترین بخش این پارک شهرک‌های معدنش است. از بین این شهرک‌ها، کولمانسکوپ به دلیل مناظر تماشایی و خانه‌های ماسه‌ای‌اش از همه محبوب‌تر است و سوژه‌های زیادی برای عکاس‌ها دارد.
دیگر جاذبه‌های این پارک روستای پومونا است که گفته می‌شود پرسرعت‌ترین بادهای آفریقای جنوبی را دارد. دره «فیری تیل» هم از دیگر جاذبه‌های اینجاست و آن‌قدر الماس دارد که به راحتی می‌توانید آن‌ها را به کمک یک بیلچه جمع‌آوری کنید!

پیشنهاد مطالعه: برای خواندن مطالب بیشتربلندترین بادگیر خشتی جهان را در باغ دولت‌آباد ببینیدمراجعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌گردشگری #‌سفر منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

انواع برنج ایرانی با کیفیت های مختلف را بشناسید پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 ساعت پیش

تشکل های کشاورزی قدرتمند یکپارچه نیستند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 ساعت پیش

آرد سه نرخی بازار نان را بهم ریخته است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 ساعت پیش

عملکرد تسهیلاتی بانک کشاورزی ۶۰ درصد رشد کرد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 ساعت پیش

بی‌دلیل نیست که به دره‌ کامچاتکا «دره‌ مرگ» گفته می‌شود. در ادامه‌ این مطلب همراه ما باشید تا درباره دره مرگ روسیه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

7 ساعت پیش

قبایلی وجود دارند که حتی نمی‌توان گفت آن‌ها در بدوی ترین حالت ممکن زندگی می‌کنند. با ما همراه باشید تا به جزیره اومو در قاره آفریقا سفر کنیم.

10 ساعت پیش

همه حلقه های کشاورزی باید سهم بری عادلانه ای داشته باشند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

12 ساعت پیش

نان گران نمی شود پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

12 ساعت پیش

قیمت گذاری دستوری ارز ۴۲۰۰ تومانی باید از اقتصاد کشور حذف شوند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

12 ساعت پیش

مبارزه علیه ملخ صحرایی به ۸۰ هزار هکتار می رسد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

12 ساعت پیش

افزایش دلاری قیمت گندم در بازارهای جهانی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

12 ساعت پیش

حمایت از تولید استراتژیک تقویت حوزه تحقیق توسعه اولویت های دولت سیزدهم پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

12 ساعت پیش

دره ستارگان از پدیده‌های منحصربه‌فرد زمین‌شناسی به حساب می‌آید. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با دره ستارگان قشم آشنا شوید.

13 ساعت پیش

سرزمینی هیجان‌انگیز که به قول محلی‌ها، محل سکونت اجنه است. با ما در این مطلب همراه باشید تا همه چیز را درمورد ریگ جن سمنان کشف کنید.

1 روز پیش

این باغ را فردی به نام درویش خان اسفندیارپور ساخته است. در ادامه به داستان پشت پرده باغ سنگی سیرجان می پردازد. با ما در مجله دلتا همراه شوید.

1 روز پیش

بیشتر...