آیچوب |
3 سال پیش

خطرات استفاده از پیستوله رنگ کاری چیست

پیستوله رنگ کاری از گذشته تا به امروز یکی از ابزارهای مورد استفاده در رنگ کاری و به‌خصوص رنگ کاری چوب است. از نظر ساختاری و فیزیکی این ابزار هیچ خطری ندارد. نکته‌ای که در مورد پیستوله اهمیت دارد، خطری است که در زمان اجرای رنگ با شما همراه است و ممکن است به شما آسیب برساند.

رنگ چوب,رنگکاری چوب,استفاده از پیستوله,پیستوله رنگ کاری,پیستوله نقاشی,نقاشی چوب,ایمنی کارگاه رنگ کاری,

معمولاً رنگ‌هایی که در رنگ کاری چوب مورد استفاده قرار می‌گیرند (سیلر، کیلر، نیم پلی استر و…) بسیار سمی و اشتعال زا هستند. این رنگ‌ها عموماً با پیستوله اجرای می‌شوند و عمل پاشش رنگ توسط اپراتور با پیستوله موجب معلق شدن ذرات گرد رنگ در محیط کارگاه می‌شود.

با حضور در کارگاه‌های مختلف شاهد اجرای رنگ توسط اساتید هستیم و متأسفانه برخی از این دوستان از خطرات پاشش رنگ با پیستوله آگاه نیستند و برای خود و دیگران خطر می‌آفرینند. در این نوشته به بررسی خطرات پیش روی شما در زمان کار با پیستوله خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

در گزارش سازمان آتش نشانی امریکا، بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ به‌طور متوسط سالانه ۱۶۰.۹۱۰ مورد آتش سوزی در اثر احتراق مایعات قابل اشتعال صورت گرفته که ۴۵۴ نفر در اثر این حوادث جان باختند و ۳۹۱۰ به شدت آسیب دیدند.

پیشنهاد آیچوب:

یک کارگاه رنگ کاری چوب استاندارد، چه ویژگی‌هایی دارد؟

رنگ چوب,رنگکاری چوب,استفاده از پیستوله,پیستوله رنگ کاری,پیستوله نقاشی,نقاشی چوب,ایمنی کارگاه رنگ کاری,

در زمان پاشش رنگ با پیستوله به غیر از مواد مایع خارج شده از نازل پیستوله، بخارهایی هم منتشر می‌شود که شدیداً اشتعال زا هستند. برای کاهش خطر آتش سوزی و تهدید سلامت خود در زمان کار با پیستوله باید مواردی را رعایت کنید تا از آسیب‌های احتمالی در امان باشید.

استفاده از تجهیزات ایمنی در زمان کار با پیستوله

دسترسی سریع :پنهان
1استفاده از تجهیزات ایمنی در زمان کار با پیستوله
2خروج گرد رنگ از فضای کارگاه
3عوامل آتش‌زا را دور کنید!
4در مسیر خروج رنگ نباشید!
5نشتی پیستوله را برطرف کنید
6از عینک محافظ چشم استفاده کنید

نکته اول در زمان استفاده از پیستوله رنگ کاری، پوشیدن لباس مناسب هست. هرقدر سیستم مکنده مناسب قوی در اختیار داشته باشید، باز هم ممکن است گرد رنگ به سمت شما برگردد و بر روی پوست بدنتان بنشیند.

شاید در زمان پاشش سیلر متوجه این موضوع نشوید؛ اما بعد از پاشش نیم پلی استر، مطمئناً بر روی دست و مو و صورت خود چسبناکی رنگ را حس خواهید کرد.

پس بسیار مراقب باشید که لباس آستین‌بلند و پوشیده و ماسک (تمام صورت ترجیحاً) دستکش و کلاه به تن کنید. شرکت‌های بزرگ برای اساتید بخش رنگ لباس‌های یک‌بارمصرف رنگ تهیه می‌کنند که بدن را کامل پوشش می‌دهد.

رنگ‌های فوری و روغنی بسیار مضر و سرطان‌زا هستند. لطفاً با جان خود بازی نکنید.

خروج گرد رنگ از فضای کارگاه

نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، این هست که راهکاری بی اندیشید که بتوانید گرد رنگ را از فضای کارگاه خالی کنید. گرد رنگ معلق در فضا برای سلامتی شما بسیار مضر هست. این گرد به سیستم تنفسی و دفاعی بدن شما آسیب خواهند رساند و به‌سادگی مبتلا به بیماری‌های تنفسی و پوستی و خونی خواهید شد.

خارج نمودن گرد رنگ با روش‌های مثل مکش هوا و آبشار رنگ مزیت دیگری هم دارد. گرد رنگ و بخارهای معلق در هوا به شدت مستعد آتش گرفتن و انفجار هستند. هر چه سریع‌تر به فکر راهکاری برای خروج رنگ از فضای کارگاه باشید.

پیشنهاد آیچوب:

آبشار رنگ چیست و چه کاربردی در رنگ کاری دارد؟!

عوامل آتش‌زا را دور کنید!

همان‌طور که اشاره شد، گرد رنگ و بخار حاصل رنگ پاشی با پیستوله با یک جرقه کوچک هم ممکن است آتش بگیرند و انفجار مهیبی رخ دهد. به هیچ عنوان در زمان اجرای رنگ و پس از اتمام رنگ کاری، در فضای داخل کارگاه سیگار نکشید و آتش روشن نکنید.

در یکی از کارگاه‌ها، رنگ کار پس از اتمام رنگ کاری (حدود ۲۰ دقیقه پس از اتمام کار) به دلیل روشن نمودن سیگار، موجب آتش گرفتن بخارهای موجود در هوا شدند و متأسفانه صدمات جدی به کارگاه و ایشان وارد شد.

در فصل زمستان از روشن نگه داشتن بخاری (برقی، گازی و هیزمی) در زمان پاشش رنگ و پس از آن خودداری کنید.

اتاق اجرای رنگ ترجیحاً باید از مواد محافظ در برابر آتش ساخته شود. همچنین می‌توان با هزینه بسیار اندک، سیستم اطفاء حریق هوشمند نصب نمود.

رنگ چوب,رنگکاری چوب,استفاده از پیستوله,پیستوله رنگ کاری,پیستوله نقاشی,نقاشی چوب,ایمنی کارگاه رنگ کاری,

در مسیر خروج رنگ نباشید!

اگر در اتاق رنگ و یا فضای بیرون از کارگاه اقدام به رنگ کاری می‌کنید، باید زیرکی به خرج دهید. ابتدا مقداری رنگ را در فضای کارگاه اسپری کنید و حرکت گرد رنگ را دنبال کنید. با مشاهده مسیر حرکت گرد رنگ جایگاه درست خود را پیدا می‌کنید.

بسیار مراقب باشید که در مسیر خروج یا حرکت گرد رنگ قرار نگیرید. این بی توجهی معمولاً در رنگ کارهای تازه‌کار هست و به‌مرور زمان تجربه کسب خواهند کرد که چگونه از گرد رنگ فرار کنند و کجا بایستند که کمترین میزان درگیری را گرد رنگ را داشته باشند.

رنگ,رنگ چوب,آموزش رنگ چوب,دوره رنگ چوب,آموزش آنلاین رنگ چوب,رنگ کار ماهر,آموزش رنگ وودیانو,آموزش رنگ آیچوب,رنگ ام دی اف خام,تغییر رنگ چوب,سفید کردن رنگ چوب,

نشتی پیستوله را برطرف کنید

ممکن است به هر دلیلی پیستوله رنگ کاری نشتی رنگ داشته باشد. شما باید این نشتی را حتماً برطرف کنید. اول اینکه نشت رنگ بر روی دست موجب ایجاد بیماری‌های پوستی خواهد شد. همچنین بدنه پیستوله به‌مرور زمان به رنگ آغشته می‌شود و پاک کردن آن ساده نیست.

از عینک محافظ چشم استفاده کنید

شاید در نگاه اول این کار نیاز نباشد؛ اما پس از استفاده از عینک متوجه می‌شود که چقدر گرد رنگ بر روی چشمان شما می‌نشیند و بدن شما مجبور است از خود دفاع کند.

سخن پایانی:

رعایت نکته‌های ایمنی معمولاً از سوی اساتید ایرانی نادیده گرفته می‌شود. تأمین ایمنی هزینه چندانی ندارد؛ اما سلامت شما را تضمین خواهد کرد. هیچ چیز در دنیا با ارزش‌تر از سلامتی نیست و همه بر این موضوع اتفاق‌نظر دارند. امیدواریم همیشه سالم و تندرست باشید.

پیشنهاد آیچوب:

خرید پیستوله برقی یا خرید پیستوله بادی، کدام‌یک بهتر است؟!

www.ichoob.ir#‌چوب #‌صنعت_چوب منبع: آیچوب

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

آموزش مشاغل به کودکان با بازی و شعر «بزرگ شدی می‌خوای چیکاره بشی؟»؛ بعید است در زمان کودکی این سوال از شما پرسیده نشده باشد یا خودتان این سوال را از

۲ هفته پیش

جاهای دیدنی اصفهان برای عکاسی اصفهان با داشتن بیش از صد اثر تاریخی، طبیعی و هنری مکانی جذاب را برای علاقه‌مندان به هنر و تاریخ باستانی ایران فراهم می‌کند.

۲ هفته پیش

پیر شدن واقعیتی اجتناب‌ناپذیر در زندگی است و سلول‌های بدن با بالا رفتن سن به تدریج پیر می‌شوند. اما برخی ویتامین‌ها و مواد مغذی وجود دارند که از پیری

۲ هفته پیش

این روزها نام سفرکارت علی بابا را می‌توان از زبان بسیاری از افراد شنید. جدیدترین محصول علی‌بابا به‌قدری خاص و متمایز طراحی شده که توانسته در مدت زمان

۱ هفته پیش

Honor Magic5 Pro یک گوشی هوشمند قدرتمند با ویژگی های منحصر به فرد است .آنر آخرین گوشی خود را با نام Magic5 Pro در کنار اولین عرضه...

۴ هفته پیش

چطور در خانه یک سافت باکس مقوایی رایگان بسازیم. خلاقیت در عکاسی, سافت باکس, نورپردازی

۱ هفته پیش

برنامه بزرگ ناسا برای آوردن اینترنت به ماه ! این آژانس در حال برنامه ریزی برای ایجاد تعدادی زیرساخت در ماه و اطراف آن است

۴ هفته پیش

در دنیای کریپتوکارنسی‌ها تعداد زیادی صرافی فعال هستند که نحوه عملکرد آن‌ها به دو ­صورت متمرکز و غیرمتمرکز است. البته به ­دلیل مشکلات بسیار زیادی که ناشی

3 روز پیش

رئیس اتحادیه تجار و بازرگانان سنگال از همکاری دوجانبه با ایران برای تولید و واردات شاهین و ساینا و دیگر خودرو‌ها به این کشور خبر داد.

۴ هفته پیش

بیشتر...