استقبال کشاورزان از قیمت ۷۵۰۰ تومانی خرید تضمینی گندم پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

استقبال کشاورزان از قیمت ۷۵۰۰ تومانی خرید تضمینی گندم
اقتصادسبز آنلاین: رییس بنیاد ملی گندمکاران کشور قیمت تعیین شده ۷ هزار و ۵۰۰ تومانی برای خرید تضمینی گندم را با توجه به نرخ فعلی تورم «مناسب» توصیف کرد و گفت: این نرخ مورد استقبال کشاورزان قرار گرفته است.

اقتصادسبز آنلاین: رییس بنیاد ملی گندمکاران کشور قیمت تعیین شده ۷ هزار و ۵۰۰ تومانی برای خرید تضمینی گندم را با توجه به نرخ فعلی تورم «مناسب» توصیف کرد و گفت: این نرخ مورد استقبال کشاورزان قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار ما، «عطاالله هاشمی»، رییس بنیاد ملی گندمکاران کشور، درباره قیمت جدید خرید تضمینی گندم افزود: بنیاد ملی گندمکاران با وجود شرکت در جلسات شورای قیمت گذاری در سال‌جاری، دو سالی است که وارد اجرای کشت قراردادی در مزارع دیم گندم دوروم شده است.
رییس بنیاد ملی گندمکاران کشور با بیان اینکه امسال ۸۰ هزارتن کشت قراردادی با کارخانجات ماکارونی تفاهم شده است، اظهار داشت: سال گذشته کشت قراردادی دیم گندم دوروم به میزان ۵۰ هزار تن بوده است.
وی تصریح کرد: این قرارداد با انجمن صنفی کارخانجات ماکارونی در راستای کشت قراردادی بسته شد و این گندم ۱۰ درصد بالاتر از نرخ خرید تضمینی کارخانجات از کشاورزان خریداری شده و پول آن نیز ظرف مدت ۴۸ ساعت به طور نقدی پرداخت شد.
هاشمی گفت: با تلاش هایی که مجموعه بنیاد ملی گندمکاران و تشکل های عضو ملی شورا داشتند، برای قیمت گذاری تمام محصولات کشاورزی به ویژه گندم، امسال به قیمت مطلوب ۷هزار و ۵۰۰ تومان برای هر کیلوگرم بر مبنای هزینه های تولید و سود متعارف رسیدیم.

بیشتر بخوانید:«نبض اقتصاد» شهریور در خلق استراتژی‌های نوین تجاری

وی اضافه کرد: امسال با توجه به نرخ تورم موجود و نهاده ها و وضعیت آب و هوایی امیدواریم تولید خوبی نسبت به سال های گذشته داشته باشیم.
عضو شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی گفت: نرخ گندم در سال زارعی جاری موجب رغبت کشاورزان شده و به نظر می رسد امسال کشت گندم خوبی داشته باشیم.
وی درباره خرید تضمینی گندم سال زراعی گذشته اظهار داشت: بحث میزان تولید و خرید تضمینی دولت دو موضوع متفاوت است زیرا در سال زراعی گذشته، با مشکل جدی کمبود بارندگی در مزارع دیم روبرو بودیم که خسارت زیادی به این بخش وارد کرد و موجب کاهش تولید محصول شد.
هاشمی اضافه کرد: همچنین سال گذشته با وجود بالا بودن نرخ نهاده های تولید، قیمت خرید تضمینی مورد رضایت کشاورزان نبود، بنابراین بخشی از نهاده ها در انبارها ماند، بخشی قاچاق شد و بخشی هم به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار گرفت که همین موضوع در کاهش خرید تضمینی گندم توسط دولت موثر بود.
وی اظهارامیدواری کرد: به نظر می‌رسد امسال با توجه به قیمت مناسب تعیین شده و اعلام به موقع نرخ، برنامه ریزی خوبی برای تولید انجام شود.
رییس بنیاد ملی گندمکاران گفت: بنابراین امسال قرار است در بحث کشت قراردادی با کارخانجات آردسازی در حد دو میلیون تن گندم کشت قراردادی را به امضا برسانیم که می تواند سال خوبی برای گندمکاران باشد.
به گزارش ایرنا، به تازگی معاون زراعی وزارت جهاد کشاورزی خرید تضمینی گندم را برای سال زارعی جدید ۱۰ میلیون تن برآورد کرد.
همچین طبق مصوبه شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی، برای سال زراعی ۱۴۰۱ – ۱۴۰۰ قیمت هرکیلوگرم گندم معمولی نان ۷هزار و ۵۰۰ تومان و گندم دوروم (ماکارونی) ۷هزار و ۸۰۰ تومان تعیین شده است. /ایرنا#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بازگشت بیش از 100طرح راکد نیمه تمام به چرخه تولید پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

طرح امنیت غذایی در کنترل قیمت ها موثر است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

در جنوب غربی نامیبیا ناحیه وسیعی وجود دارد که ورود به داخلش بیش از یک قرن است ممنوع شده. به این ناحیه منطقه ممنوعه می‌گویند.

1 روز پیش

آبخیزداری نیازمند قانون ردیف بودجه مستقل است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

گر از اهالی تهران هستید و به دنبال مقصدی خنک، باصفا و بسیار نزدیک برای گذراندن تعطیلات آخر هفته خود می‌گردید به آبشار کفترلو بروید.

1 روز پیش

هشدار وزیر جهادکشاورزی به دلالان خط قرمز، حمایت از تولید است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

پریروز

خشکسالی میزان تولید زعفران را کاهش داد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

پریروز

سازمان برنامه درخواست وزیر جهادکشاورزی را برای ثبات قیمت سبوس رد کرد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

پریروز

موافقت مجلس با تشکیل سازمان سرمایه گذاری تجارت کشاورزی ایران پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

پریروز

بسته سیاست های حمایتی از زعفران تا دوشنبه آینده اعلام می شود پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

شروع خرید تضمینی خرمای استعمران پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

ساخت تراکتوری با فیلم های پلاستیکی محافظ پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

چشمه خمده متعلق به سازمان خاص یا شخص خاصی نیست و جزء منابع طبیعی قرار دارد. برای دسترسی به این منطقه از تهران به سمت فیروزکوه حرکت کنید.

2 روز پیش

طرح جهش تولید در دیمزارها تدوین شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

برداشت مرکبات مازندران با نارنگی زودرس شروع شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

بیشتر...