زومیت |
۱ هفته پیش

شناسایی ویروس هایی که احتمالا دنیاگیری بعدی را شروع خواهند کرد زومیت

شناسایی ویروس‌هایی که احتمالا دنیاگیری بعدی را آغاز خواهند کرد

شناسایی ویروس‌هایی که احتمالا دنیاگیری بعدی را آغاز خواهند کرد

پژوهشگران ابزار آنلاین جدیدی طراحی کرده‌اند که ویروس‌ها را براساس قابلیت پرش از حیوانات به انسان و ایجاد دنیاگیری رتبه‌بندی می‌کند.

ویروس کرونای جدید SARS-CoV-2 جدیدترین پاتوژنی است که از حیوانات به انسان‌ها سرریز می‌شود؛ اما صدهاهزار ویروس دیگر که در حیوانات در کمین هستند، تهدید مشابهی می‌توانند ایجاد کنند. به‌گزارشلایو ساینس، به‌تازگی ابزار آنلاین جدیدی طراحی شده است که ویروس‌ها را براساس قابلیت پرش از حیوانات به انسان و ایجاد دنیاگیری رتبه‌بندی می‌کند. ابزار مذکور اسپیل‌اور (SpillOver) نام دارد و فهرستی از ویروس‌های جانوری تازه‌کشف‌شده را ارائه می‌دهد که بیشترین تهدید را برای سلامتی انسان ایجاد می‌کنند.

پژوهشگران امیدوار هستند دانشمندان دیگر و سیاست‌گذاران و مقام‌های بهداشت عمومی بتوانند از ابزار دسترسی آزاد آن‌ها استفاده کنند تا ویروس‌ها را برای مطالعه‌ی بیشتر و نظارت و اقدامات مرتبط با کاهش خطر ازجمله تولیدواکسنیا ایجاد درمان پیش از سرریز‌شدن بیماری اولویت‌بندی کنند.زویی گرنجاز دانشگاه کالیفرنیا سرپرستی گروه طراحی و ساخت اسپیل‌اور را برعهده داشته است. وی در بیانیه‌ای می‌گوید:

ویروس SARS-CoV-2 تنها یک نمونه از هزاران ویروسی است که قابلیت سرریز از حیوانات به انسان‌ها را دارند. نه‌تنها باید تهدیدهای ویروسی با بیشترین خطر سرریز را پیش از وقوع دنیاگیری ویران‌گر بعدی شناسایی کنیم؛ بلکه باید بتوانیم چنین تهدیدهایی را اولویت‌بندی کنیم.

خطر سرریز

پژوهشگران در مجله‌ی PNAS مقاله‌ای مربوط به ابزار اسپیل‌اور منتشر کردند و در آن نوشتند که چیزی حدود ۲۵۰ ویروس منتقل‌شدنی بین انسان و حیوان وجود دارد؛ یعنی آن‌ها قبلا از حیوانات به انسان سرریز شده‌اند و تخمین زده می‌شود بیش از پانصدهزار ویروس دیگر قابلیت سرریز داشته باشند.

احتمال پرش از حیوان به انسان در همه‌ی ویروس‌ها برابر نیست؛ بنابراین، پژوهشگران برای هریک از ویروس‌ها امتیازی محاسبه کردند که به‌عنوان روشی برای ارزیابی و مقایسه‌ی خطرهای آن‌ها بتواند استفاده شود. این ابزار برای محاسبه‌ی این امتیاز، ۳۲ عامل خطر مرتبط با ویروس و میزبان آن را در نظر می‌گیرد؛ مانند اینکه ویروس مدنظر چند گونه‌ی حیوانی را آلوده می‌کند و میزان تعامل انسان با حیوانات وحشی در منطقه‌ی شناسایی‌شده‌ی ویروس در آن چقدر است. سپس، پژوهشگران از ابزار خود برای رتبه‌بندی ۸۸۷ ویروس حیات‌وحش براساس خطر سرریز آن‌ها استفاده کردند. گفتنی است بیشتر ویروس‌های حاضر در رتبه‌بندی به‌تازگی کشف شده‌اند؛ اما برخی از آن‌ها قبلا به‌عنوان ویروس مشترک انسان و حیوان شناسایی شده‌اند.

مقاله‌های مرتبط:

دوازده ویروس اول موجود در فهرست به‌عنوان عوامل بیماری‌زای مشترک بین انسان و حیوان شناسایی شده بودند. ویروس‌های لاسا و SARS-CoV-2 و ابولا در رتبه‌ی اول تا سوم قرار داشتند. میزبان حیوانی اصلی ویروس لاسا موش صحرایی و میزبان اصلی ویروس ابولا تصور می‌شود که خفاش‌ها باشند. میزبان حیوانی اصلی SARS-CoV-2 ناشناخته است؛ اما مشخص شده که این ویروس مینک‌ها و شیرها و ببرها را آلوده می‌کند. نویسندگان می‌گویند انتظار این نتیجه را داشتند که پاتوژن‌های مشترک بین انسان و حیوان در اول فهرست قرار گیرند و از آن برای اعتبارسنجی ابزارشان استفاده کردند.

حال این پرسش مطرح می‌شود: با‌توجه‌به تهدید گسترده‌ی کنونی برای سلامت انسان، چرا SARS-CoV-2 در رتبه‌ی اول قرار نگرفت؟ پژوهشگران معتقدند ابزار آن‌ها ویروس‌ها را براساس ظرفیت رویدادهای سرریز آینده رتبه‌بندی می‌کند. علاوه‌بر‌این، برخی از اطلاعات مهم درباره‌ی SARS-CoV-2 ناشناخته مانده است؛ ازجمله تعداد گونه‌های میزبانی که ویروس مذکور آن‌ها را آلوده می‌کند و با کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی آن، می‌تواند در رتبه‌ی اول قرار گیرد.

براساس اطلاعات حاصل از اسپیل‌اور، در میان ویروس‌هایی که هنوز بین انسان و حیوان مشترک نیستند، ویروس قرارگرفته در صدر فهرست ویروس کرونای 229E (سویه‌ی خفاش) بود که به همان خانواده‌ی ویروسی تعلق دارد که SARS-CoV-2 نیز عضو آن است و در آفریقا خفاش‌ها را آلوده می‌کند. ویروس مهم دیگر ویروس کرونای PREDICT CoV-35 است که او نیز به خانواده‌ی ویروس‌هایکرونا متعلق است و در آفریقا و آسیای جنوب‌شرقی خفاش‌ها را آلوده می‌کند.

نویسندگان خاطرنشان می‌کنند اسپیل‌اور پلتفرمی است که به پژوهشگران دیگران اجازه می‌دهد تا داده‌های مربوط به ویروس‌های قبلا قرارگرفته در فهرست را به آن اضافه کنند یا ویروس‌هایی را به آن بیفزایند و با اضافه‌شدن اطلاعات جدید، رتبه‌بندی ممکن است تغییر کند.جونا مازت، یکی از نویسندگان مقاله از دانشگاه کالیفرنیا، در بیانیه‌ای اعلام می‌کند:

این ابزار قرار است گفت‌وگویی جهانی را آغاز کند که به ما اجازه دهد از آنچه در گذشته درباره‌ی رتبه‌بندی ویروس‌ها فکر می‌کردیم، فراتر برویم و همکاری علمی در زمان واقعی را امکان‌پذیر می‌کند تا تهدیدهای جدید را سریعا شناسایی کنیم. اسپیل‌اور می‌تواند درک ما از تهدیدهای سلامتی ناشی از ویروس‌ها را افزایش دهد و به کمک کند قبل از اینکه دنیاگیری‌های آینده بتواند شعله‌ور شود، خطر سرریز را کاهش دهیم.
#‌فناوری #‌تکنولوژی #‌علمی منبع: زومیت

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ردیت با یک اپ جدید به نام «Reddit Talk» به مبارزه کلاب هاوس رفته. این برنامه امکان گفتگوی صوتی میان کاربران را ممکن می‌کند.

9 دقیقه پیش

دولت انگلیس دستور داده تا معامله ۴۰ میلیارد دلاری انویدیا برای خرید شرکت آرم مورد تحقیق و تفحص قرار بگیرد. شورای رقابت بریتانیا تا اوایل مرداد گزارش

یک ربع پیش

به دنبال گزارش مواردی از لخته شدن خون نادر در اثر تزریق واکسن کرونا جانسون و جانسون تولید این واکسن تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

نیم ساعت پیش

علت احساس گرسنگی مداوم حتی پس از خوردن غذا، افت قند خون و افزایش اشتها و مصرف کالری بیشتر است که می تواند موجب افزایش وزن شود.

2 ساعت پیش

موزیلا نسخه ۸۸ مرورگر فایرفاکس را با چند تغییر کوچک اما مهم منتشر کرد. این نسخه آخرین آپدیتی است که قبل از تحول ظاهری فایرفاکس با رابط کاربری جدید

2 ساعت پیش

استارتاپ لوردستون موتورز در جدیدترین اقدام خود، نسخه رالی از پیکاپ الکتریکی اندورانس را معرفی کرده است. خودرویی که روی آن، نام SCORE San Felipe 250 را

3 ساعت پیش

طبق شایعات، گوشی‌های تاشدنی گلکسی زد فولد ۳ و گلکسی زد فلیپ ۲ سامسونگ که در سال ۲۰۲۱ راهی بازار خواهند شد، در برابر نفوذ آب و گردوغبار مقاوم خواهند بود.

4 ساعت پیش

مناطق طبیعی و طبیعت وبکر در مناطق زیادی تحت تأثیر آسیب انسان، گونه‌های جانوری و تنوع زیستی خود را از دست داده است؛ اما برخی از اکوسیستم ها را میتوان ترمیم کرد.

5 ساعت پیش

دستاورد دانشمندان دانشگاه فناوری وین و دانشگاه اوترخت به شناسایی نوع خاصی از امواج نور منتهی شده است که توانایی عبور از مواد دارد و اجسام جامد را نامرئی می‌کند.

5 ساعت پیش

انتظار می‌رود کره‌ای‌ها تولید مانیتور و نمایشگرهای دیگر محصولات الکترونیکی را نیز بزودی در این کشور آغاز کنند. 

14 ساعت پیش

نوامبر 2020 بود که هوندا از هشتمین نسل سیویک پرده‌برداری کرد. اما آن زمان، نسخه‌ای به نمایش عموم درآمد، مدل پرتوتایپ یا اولیه این خودرو بود. اکنون

14 ساعت پیش

فیسبوک می‌گوید کارمندان این شرکت می‌توانند تحت شرایط خاص و با حقوق و دستمزد پایین‌تر همچنان به صورت دورکاری به فعالیت خود ادامه بدهند.

14 ساعت پیش

هوش مصنوعی FlavorGraph سونی به عنوان راهکاری متفاوت، پیش‌بینی می‌کند کدام ترکیبات غذایی و چاشنی‌ها می‌توانند مزه‌ای لذیذ ایجاد کنند. 

14 ساعت پیش

در آستانه برگزاری نمایشگاه خودرو شانگهای، کمپانی گریت وال ORA برخی از تصاویر محصول تمام الکتریکی جدیدش که با الهام از فولکس واگن بیتل کلاسیک طراحی شده را

14 ساعت پیش

مشخصات گوشی ارزان قیمت موتو جی ۶۰ و موتو جی ۴۰ فیوژن، دوربین اصلی جی ۶۰ رزولوشن ۱۰۸ مگاپیکسل و جی ۴۰ فیوژن، ۶۴ مگاپیکسل است. سیستم‌عامل هر دو مدل اندروید ۱۱ است

15 ساعت پیش

بیشتر...