حقوق نیوز |
5 روز پیش

چرا موسیقی غمگین باعث ایجاد حس خوب در انسان می شود حقوق نیوز

موسیقی غمگین

تاثیر موسیقی غمگین بر انسان

مطابق برخی پژوهش‌ها، وقتی در زندگی واقعیْ کسی را از دست می‌دهیم، یا با رنج دیگران همدردی می‌کنیم، هورمون‌هایی مثل پرولاکتین و اُکسی‌توسین در بدن ما آزاد می‌شود. این مواد به ما کمک می‌کنند تا حس ناکامی و درد را در بدن مهار کنیم. این هورمون‌ها حس آرامش، تسکین، و امنیت را به ما القاء می‌کنند.

در واقع حس همدلی با ترانه‌های غمگین، یا یادآوری دردهای خودمان، می‌تواند باعث تغییرات شیمیایی مثبتی در بدن ما شود. گویی شنیدن ترانه غمگین، مثل تزریق قطره‌ای مورفین در روان ماست.

با این حال، این دست تئوری‌ها هنوز کاملا اثبات نشده است.

روان‌شناسی موسیقی غمگین

یکی از دلایلی که دوست داریم ترانه‌های غمگین گوش کنیم، این است که نوعی وجد درونی را در ما خلق می‌کنند؛ در سانسکریت به این می‌گویند «کاما موتا» به معنای ملهم یا متاثر از عشق. این حس الهام‌ یافتگی، عواطفی جسمانی را در ما برمی‌انگیزد: مثلا حس سیخ‌شدن موها، موج هیجانی، تپش قلب، گرما، و حس شعف.

ولی چرا چنین حسی به ما دست می‌دهد؟ جیمز بالدوین نویسنده فقید آمریکایی گفته جالبی دارد؛ می‌گوید، «چیزهایی که بیشترین رنج را به من تحمیل کردند، همان چیزهایی بودند که مرا با تمام آدم‌های زنده و مرده پیوند دادند». این احساس ناشی از کشف پیوند نزدیک ما با بقیه انسان‌ هاست.

شاید برای همین است که (مطابق یک تحقیق) بیشتر کسانی که از موسیقی به وجد می‌آیند، افرادی هستند که حس همدلی قوی‌ ای هم دارند. این حس همدلی، به هم‌ رسانی جمعی عواطف و احساسات ما کمک می‌کند. مطابق یک پژوهش، این هم‌رسانی جمعی منجر به احساس تسلی و تعلق در مردم می‌شود.

موسیقیِ غمگین یک جایگزین اجتماعی به ما می‌دهد، یعنی مثل یک دوست عمل می‌کند: یک دوست خیالی که سعی می‌کند با ما همدلی و همدردی، و از ما حمایت کند.

درعین‌ حال، احساس وجد ممکن است ناشی از یادآوری خاطرات مهم زندگی ما باشد که با شنیدن ترانه‌ای غمگین برانگیخته می‌شوند ‌ــ‌ منظور احساس نوستالژی است. آهنگ‌های فوق‌ العاده نوستالژیک ممکن است به جای غم، احساس شادی را در ما القاء کنند.

مطابق یک پژوهش، فقط حدود ۲۵ درصد مردم وقتی موزیک غمگین گوش می‌دهند، واقعا دچار حس غم می‌شوند. بقیه ۸۵ درصد مردم، اغلب عواطف دیگری، عمدتا نوستالژی را تجربه می‌کنند. این حس نوستالژی می‌تواند حس همبستگی اجتماعی را در ما تقویت کند، و از عواطفی چون پوچی بکاهد، و اضطراب را تسکین دهد.

یک نظریهٔ روان‌شناختی کاملا متفاوت در مورد ترانه‌های غمگین، مفهوم «باشگاه هیجانی» است. یعنی این نوع ترانه‌ها، فضای امن و کنترل‌شده در اختیار ما قرار می‌دهند که بتوانیم غم و اندوه را در خودمان شبیه‌سازی کنیم. شبیه مبارزه مجازی نئو و مورفیوس در فیلم ماتریکس.

شبیه‌سازی غم، به ما کمک می‌کند کار با این عاطفه را یاد بگیریم. به این شیوه می‌توانیم حس همدردی خود را ارتقاء دهیم، و پاسخ‌های مختلف به این تجربه را آزمایش کنیم و یاد بگیریم. پس اگر بعدا در زندگی واقعی آن را تجربه کنیم، آمادگی قبلیِ بهتری داریم. در این مورد، دلیل لذت‌بردن از این‌گونه تجربهٔ مجازی، شاید این باشد که ما را تشویق به یادگیری و استفاده از آن می‌کند.

غم و معنای زندگی

برای بسیاری از مردم شاید دلیل لذت‌بردن از ترانه‌های غمگین، وجود غم یا نوستالژی نباشد. بلکه صرفا از زیبایی موجود در این ترانه‌ها لذت می‌برند. یعنی برای آن‌ها زیبایی ترانه تصادفا آمیخته به حس غم است. چون معلوم شده است که زیبایی هم می‌تواند همان حس وجد را در افراد تحریک کند و منجر به الهام‌ شدگی شود.

گذشته از همهٔ این‌ها، بحث فرهنگی هم هست. لذتِ شنیدن ترانه‌های غمگین ممکن است به خلق معنا در زندگی ربط داشته باشد. یعنی درک زندگی در گذار درد و رنج.

این همان کاری‌ست که هنر تراژیک انجام می‌دهد؛ درد و رنج و غم دنیا را می‌گیرد و سعی می‌کند معنای آن را کشف کند. به قول فردریش نیچه فیلسوف آلمانی: هر کس که انگیزه‌ای برای زیستن دارد، هر طور باشد آن را تاب می‌آورد.

سرانجام این‌که ترانه‌های غمگین برای هر کدام از ما معنایی متفاوت دارند. بعضی از ما برای رسیدن به آرامش یا حس تعلق یا موقع فکرکردن آهنگ‌های غمگین گوش می‌کنیم. یا برای تجربهٔ زیبایی، تسکین‌گرفتن یا حس نوستالژی به آن پناه می‌بریم.

پیام عمومی ترانه‌های غمگین این است که: من هم در رنج تو شریکم. این به ما امکان می‌دهد که دردِ دیگران را حس کنیم، رنج‌مان را به دیگران نشان دهیم، و با دیگران و گذشته و امروز ارتباط برقرار کنیم. و زیبایی حقیقی در همین انسانیتِ مشترک ماست.#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

موضوع عشق واقعی قرن ها مورد بحث بوده است. بدبین ها اغلب قسم می خورند که وجود ندارد، در حالی که رمانتیک های ناامید فکر می کنند همه باید برای یافتن همنوعان خود تلاش کنند. با توجه به اینکه علم اکنون…

پریروز

تجربه افکار و تمایلات خودکشی می تواند ترسناک و مقابله کننده باشد. بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود چنین افکاری را تجربه خواهند کرد. وقتی احساس خودکشی می کنید یا شروع به فکر کردن به مرگ می کنید،…

3 روز پیش

احساس تحقیر شدن در رابطه یکی از مشکلاتی است که عمیقاً روابط عاطفی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به آن آسیب می‌زند. این احساس باعث می‌شود که افراد اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و نتوانند آن طور که می‌خواهند در زندگی عمل کنند.

3 روز پیش

به غیر از معدود روشنفکران، این اشتباه نیست که فرض کنیم و بگوییم که اکثر مردم امروز خوشحال نیستند. دلیل این امر این است که انسان بیش از حد مادی گرا شده است. او بیشتر بر جمع آوری مادیات و از دست دادن…

4 روز پیش

نیکتوفوبیا (ترس از تاریکی در بزرگسالان): ممکن است همه ی ما ترس از تاریکی را در کودکی و زمان های دور تجربه کرده باشیم اما این

5 روز پیش

هرازگاهی ممکن است بپرسید: چرا من اینقدر ناراضی هستم؟ آیا تاریکی عاطفی افراد انتخاب خودشان است؟ یا شرایط زندگی خارج از کنترل آنهاست؟ در حالی که افسردگی و سایر بیماری‌های روان‌شناختی قطعاً یک بیماری…

6 روز پیش

فوبیا یک ترس غیرمنطقی از چیزی است که بعید است باعث آسیب شود. خود این کلمه از کلمه یونانی phobos گرفته شده است که به معنای ترس یا وحشت است. به عنوان مثال هیدروفوبیا به معنای واقعی کلمه ترس از آب است.…

۱ هفته پیش

افراد مبتلا به پیکا موادی را مصرف می‌کنند که ارزش غذایی ندارند. از مواد بی‌ضرری مثل یخ گرفته تا مواد خطرناک مثل تکه‌های رنگ یا فلز.

۱ هفته پیش

شاید مصاحبه‌کنندگان برای سنجش توانایی شما برنامه‌ای غافل‌گیرکننده داشته باشند. ۱۵ توصیه کاربردی برای موفقیت در مصاحبه تحصیلی را بخوانید.

۱ هفته پیش

در طی چند ماه گذشته، من از تعداد زیادی زن و مرد شنیده ام که پس از اعتماد به افراد اشتباه، چالش های عمیق و حتی آسیب های روحی را تجربه کرده اند. از آنجایی که آنها به این افراد جعلی، متقلب یا افراد بی…

۱ هفته پیش

قاطعیت یعنی تصمیم‌گیری با بررسی منطقی جوانب مختلف بدون وسواس درباره نتیجه‌ای کاملا درست. افراد قاطع بدون ترس از نتیجه تصمیم‌گیری می‌کنند.

۱ هفته پیش

غم انگیز است که شکست عشقی به یک مشکل بسیار رایج در میان جوانان مدرن امروزی تبدیل شده است، اینطور نیست؟ عشق شما اغلب عمر کوتاهی دارد. به این دلیل که شما سطحی به رابطه نگاه می کنید. وقتی عشق شما فیزیکی…

۱ هفته پیش

ایمونوتراپی یا ایمنی درمانی نوعی درمان نوین و پیشرفته برای درمان سرطان است که با تحریک سیستم ایمنی عمل می‌کند. در این روش از داروهای مهارکننده وارسی ایمنی

۱ هفته پیش

چشم در چشم شدن دو نفر در فضایی شلوغ، و واکنشی که به آن نشان می‌دهند، شبیه یک سکانس کلیشه‌ای یک فیلم عاشقانه است. اما واکنش‌های پیچیده و ناخودآگاهی که افراد به چنین اتفاقی نشان می‌دهند به هیچ وجه ادا اطوار نیست.

۱ هفته پیش

سندرم بیت المقدس گروهی از پدیده های ذهنی است که شامل وجود ایده های وسواسی با مضمون مذهبی، هذیان ها یا سایر تجربیات شبیه روان پریشی است که با بازدید از شهر اورشلیم ایجاد می شود.

۱ هفته پیش

بیشتر...