زومیت |
1 ماه پیش

گربه ها از غریبه هایی که رفتار بدی با صاحبشان دارند، دوری نمی کنند زومیت

گربه‌ها از غریبه‌هایی که رفتار بدی با صاحبشان دارند، دوری نمی‌کنند

گربه‌ها از غریبه‌هایی که رفتار بدی با صاحبشان دارند، دوری نمی‌کنند

نتیجه‌ی مطالعه‌ی پژوهشگران ژاپنی نشان می‌دهد که گربه‌ها برخلاف سگ‌ها، از غریبه‌هایی که رفتار خوبی با صاحبشان ندارند، اجتناب نمی‌کنند.

کلیشه‌ای قدیمی در مورد تفاوت گربه‌ و سگ‌ وجود دارد. گفته می‌شود سگ‌ها بسیار باوفا و بامحبت هستند ولی گربه‌ها بی‌اعتنا و بی‌تفاوت. بیشتر افراد گربه‌دوست احتمالا موافق این مسئله نیستند و نمی‌توانند باور کنند گربه‌ای که در آغوش آن‌ها استراحت می‌کند، به آن‌ها اهمیتی نمی‌دهد.

پژوهش انجام‌شده در زمینه‌ی شناخت گربه‌ها حاکی از آن است که این حیوانات با صاحب خود پیوند عاطفی ایجاد می‌کنند. به نظر می‌رسد گربه‌ها اضطراب جدایی را تجربه می‌کنند و در برابر صدای صاحبشان بیش از صدای غریبه‌ها واکنش نشان می‌دهند و در موقعیت‌های ترسناک به‌دنبال اطمینان خاطر از سوی صاحبشان هستند؛ امامطالعه‌ی پژوهشگران ژاپنی، تصویر ارتباط ما با گربه‌ها را پیچیده‌تر می‌کند.

پژوهشگران با تطبیق روشی که قبلاً برای مطالعه‌ی سگ‌ها استفاده شده بود، دریافتند که گربه‌ها (برخلاف سگ‌ها) از غریبه‌هایی که از کمک به صاحبشان امتناع می‌کنند، دوری نمی‌کنند. در این آزمایش، گربه صاحبش را می‌دید که سعی دارد جعبه‌ای را باز کند تا به چیزی که درون آن است، برسد. دو فرد غریبه در دو طرف صاحب گربه نشسته بودند و او روی به یکی از آن‌ها می‌کرد و از او کمک می‌خواست.

در آزمایش‌های «کمک‌کننده»، فرد غریبه به صاحب گربه کمک کرد تا جعبه را باز کند. در آزمایش‌های دیگر، فرد غریبه از این کار امتناع کرد. غریبه‌ی دیگر در هر دو حالت هیچ کاری انجام نمی‌داد. سپس هر دو غریبه به گربه غذایی را پیشنهاد کردند و دانشمندان مشاهده کردند که گربه ابتدا به کدام‌یک نزدیک می‌شود.

آیا گربه گرفتن غذا از دست فرد کمک‌کننده را بر تماشاچی منفعل ترجیح می‌داد؟ این می‌تواند نشان‌دهنده‌ی سوگیری مثبت باشد و نشان می‌دهد تعامل مفید موجب شد که گربه احساس صمیمیت بیشتری با فرد غریبه کند. آیا او از گرفتن غذا از دست فردی که به صاحبش کمک نکرد، امتناع می‌کرد؟ این سوگیری منفی می‌تواند به معنای این باشد که گربه احساس بی‌اعتمادی می‌کند.

وقتی از این روش برای آزمودن سگ‌ها استفاده شد، آن‌ها سوگیری منفی آشکاری نشان دادند. سگ‌ها ترجیح می‌دادند از غریبه‌ای که از کمک به صاحب آن‌ها امتناع کرده است، غذا نگیرند. در مقابل، گربه‌ها در مطالعه‌ی جدید کاملا بی‌تفاوت بودند. آن‌ها هیچ اولویتی برای فرد کمک‌کننده و هیچ اجتنابی از فردی که کمک نکرده بود، نشان ندادند. ظاهرا به نظر گربه‌ها غذا، غذا است.

نشانه‌های اجتماعی

نتیجه‌گیری ما از این آزمایش چه باید باشد؟ یک نتیجه‌ی گمراه‌کننده این است که گربه‌ها خودخواه هستند و نمی‌توانند نگران نحوه‌ی رفتار دیگران صاحبشان باشند. این نتیجه‌گیری ممکن است با پیش‌فرض‌های ما در مورد گربه‌ها متناسب باشد؛ اما مثالی از سوگیری انسان‌انگاری است. سوگیری انسان‌انگاری شامل تفسیر رفتار گربه‌ها به صورتی است که گویی آن‌ها انسان‌های کوچک خزداری هستند؛ به‌جای تفکر در مورد آن‌ها به‌عنوان موجوداتی که طرز فکر خود را دارند.

برای درک واقعی گربه‌ها باید از این ذهنیت انسان‌محور خارج شویم و به‌عنوان گربه به آن‌ها فکر کنیم. با انجام این کار، آنچه محتمل به نظر می‌رسد این نیست که گربه‌های مورد مطالعه خودخواه بودند؛ بلکه نشان می‌دهد آن‌ها قادر به درک تعاملات اجتماعی میان انسان‌ها نبودند. آن‌ها نمی‌دانستند برخی از غریبه‌ها کمک نمی‌کنند.

مقاله‌های مرتبط:

گربه‌ها می‌توانند برخی از نشانه‌های اجتماعی انسان را متوجه شوند. آن‌ها اشاره‌ی انسان را دنبال می‌کنند و در برابر عواطف انسانی حساس هستند؛ اما احتمالا نسبت به سگ‌ها، کمتر روابط اجتماعی ما را درک می‌کنند.

گربه‌ها نسبت به سگ‌ها دیرتر اهلی شده‌اند و طی این فرایند تغییر کمتری پیدا کرده‌اند. سگ‌ها از نسل جانوران اجتماعی هستند که به‌صورت گروهی شکار می‌کردند؛ اما اجداد گربه‌ها شکارچیان عمدتاً انفرادی بودند. اهلی‌سازی احتمالا مهارت‌های اجتماعی سگ‌ها را تقویت کرده است؛ اما شاید در مورد گربه‌ها که از ابتدا از آگاهی اجتماعی کمتری برخوردار بودند، این کار را انجام نداده باشد؛ بنابراین نباید خیلی زود نتیجه‌گیری کنیم که گربه‌ها به رفتار دیگران در مورد ما اهمیتی نمی‌دهند. آنچه احتمال بیشتری دارد این است که آن‌ها فقط متوجه این مسئله نمی‌شوند.

با وجود محبوبیتی که گربه‌ها در میان انسان‌ها دارند، هنوز در مورد تفکر آن‌ها دانش نسبتا کمی داریم. پژوهش‌های آینده ممکن است نشان بدهند که درک گربه‌ها از انسان‌ها کمتر از چیزی است که تصور می‌کنیم. از طرف دیگر، ممکن است مشخص شود که گربه‌ها بهتر می‌توانند پویایی اجتماعی انسان‌ها را در زمینه‌های مختلف تشخیص بدهند  نتیجه‌ی مطالعات هرچه باشد، نباید اجازه بدهیم پیش‌داوری‌ یا انسان‌انگاری بر تفسیر ما از رفتار گربه‌ها اثر داشته باشد. قبل از اینکه گربه‌های خود را به‌عنوان بی‌تفاوت یا خودخواه قضاوت کنیم، ابتدا باید جهان را از نگاه آن‌ها ببینیم.
#‌فناوری #‌تکنولوژی #‌علمی منبع: زومیت

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رییس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به این موضوع که وزارت ارتباطات کمترین نقش را در فیلترینگ پلتفرم‌ها دارد تاکید کرده که مرجع اصلی فیلترینگ در ایران

1 ساعت پیش

بررسی‌های جدید محققان براساس شواهد و دلایل محکم علمی نشان می‌دهد که ویروس کرونا عمدتا از طریق هوا منتقل می‌شود. این محققان تاکید می‌کنند اگر ماسک مناسب بررسی‌های جدید محققان براساس شواهد و دلایل محکم علمی نشان می‌دهد که ویروس کرونا عمدتا از طریق هوا منتقل می‌شود. این محققان تاکید می‌کنند

1 ساعت پیش

هواوی که در حال حاضر با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند، اکنون قصد دارد محصولات جدیدی را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

1 ساعت پیش

تصاویر رنگی که به تازگی بر اساس مدل‌های ارائه شده از از آیفون ۱۳ منتشر شده ناچ کوچکتر و تنظیم مجدد دوربین‌های عقب را نشان می‌دهد.

1 ساعت پیش

پتنت جدید سامسونگ گوشی تاشویی را نشان می‌دهد که به دو طرف تا می‌شود. سامسونگ امسال حداقل از دو گوشی تاشو جدید رونمایی می‌کند.

1 ساعت پیش

بانک مرکزی ترکیه هرگونه پرداخت برای خرید و فروش کالا و خدمات از طریق رمزارزها در این کشور از ۱۰ اردیبهشت ماه (‌۳۰ آوریل) ممنوع کرد. این ممنوعیت صرفا برای بانک مرکزی ترکیه هرگونه پرداخت برای خرید و فروش کالا و خدمات از طریق رمزارزها در این کشور از ۱۰ اردیبهشت ماه (‌۳۰ آوریل) ممنوع کرد.

1 ساعت پیش

سطح نشین ساخت شرکت ژاپنی آی اسپیس ispace قرار است در سال ۲۰۲۲ ماه نورد اماراتی راشد را برفراز موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس به سطح قمری برساند.

2 ساعت پیش

100 درصد انرژی تجدیدپذیر در فعالیت های کاری فیسبوک / Facebook استفاده می‌شود. هدف بعدی فیس بوک تبدیل شدن به شرکت کربن صفر تا سال ۲۰۳۰ است.

2 ساعت پیش

همان‌گونه که وزیر بهداشت اعلام کرده بود، رنگ‌بندی وضعیت کرونا در کشور از قرمز به‌سمت سیاه حرکت می‌کند و اکنون ۶۳ شهرستان در وضعیت سیاه قرار گرفتند.

3 ساعت پیش

مدیرعامل فایزر می‌گوید با توجه به جهش‌های ویروس کرونا، افراد واکسینه شده بعد از گذشت ۶ الی ۱۲ ماه از دریافت دوز دوم واکسن کرونا، احتمالا به دوز سوم نیز مدیرعامل فایزر می‌گوید با توجه به جهش‌های ویروس کرونا، افراد واکسینه شده بعد از گذشت ۶ الی ۱۲ ماه از دریافت دوز دوم واکسن کرونا،

5 ساعت پیش

نتایج مطالعه اخیر محققان نشان می‌دهد یادگیری ماشینی مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند به عنوان یکی از راهکارهای موثر برای جلوگیری از شیوع

5 ساعت پیش

بخشی از بیت‌کوین ساکن که در 2016 توسط هکرها از صرافی رمزارز بیتفینکس به سرقت رفته بود، امروز جابه‌جا شد.

5 ساعت پیش

استاندارد IP68 شیائومی می ۱۱ اولترا توسط یک غواص و در زیر آب مورد آزمایش قرار گرفته و شیائومی نتایج آن را در ویبو به اشتراک گذاشته است.

5 ساعت پیش

تحقیقات کمیسیون حفاظت از داده ایرلند روی فیسبوک / Facebook به دلیل افشای اطلاعات 533 میلیون کاربر و بررسی نقض قانون حریم خصوصی اتحادیه اروپا توسط فیس بوک.

6 ساعت پیش

گوگل اسیستنت / Google Assistant از این پس آیفون های اپل / Apple iPhone را که در حالت سایلنت هستند نیز در صورت گم شدن به زنگ درمی‌آورد.

6 ساعت پیش

بیشتر...