خبرآنلاین |
1 ماه پیش

دو میلیارد دلاری که دور ریخته شد خبرآنلاین

دو میلیارد دلاری که دور ریخته شد

در یک شکست بزرگ برای آینده عملیات فضایی، ناسا پروژه سوخت‌گیری دو میلیارد دلاری خود به نام اوسام-۱ (OSAM-1) را متوقف کرد. این تصمیم در بحبوحه انتقادات شدید از پیمانکار اصلی برنامه یعنی مکسار (Maxar) گرفته شده است و ناظر آژانس فضایی ناسا عملکرد آنها را «ضعیف» می‌داند.

به گزارشخبرآنلاین، اوسام- ۱ (OSAM-1) که اکنون لغو شده است یک جاه طلبی جسورانه برای افزایش عمر ماهواره‌های قدیمی از طریق سرویس‌دهی و سوخت‌رسانی در مدار بوده و اکنون تقریبا یک دهه تلاش متوقف شده است.

به نقل از ایسنا، بیانیه ناسا صراحتا علت توقف این پروژه را افزایش موانع فنی، هزینه‌های بالون‌سازی و جدول زمانی دائما در حال تغییر می‌داند.

این اعلامیه تاثیر قابل توجهی بر شهرت مدیریت پروژه ناسا دارد. سخنگوی این آژانس اعتراف کرده که ۴۵۰ نفر از کارمندان به کار بر روی اوسام-۱ اختصاص داده شده‌اند که این ناامید کننده است. با وجود توقف ناگهانی، آژانس قول داده است که از این نیروی کار در طول سال مالی حمایت کند.

پیمانکار زیر ذره‌بین

مکسار، پیمانکار اصلی این پروژه، با سرزنش سخت ناسا مواجه است. سخنگوی آنها اذعان می‌کند: ما ناامید شده‌ایم. او سعی می‌کرد لحنی دیپلماتیک داشته باشد، حتی در شرایطی که ناسا کاملا تقصیرها را متوجه مکسار می‌دانست.

علاوه بر این، تغییر ساختار مکسار به بخش‌های اطلاعاتی و ساخت فضاپیما ممکن است به بروز این مشکل کمک کرده باشد. در سال ۲۰۱۵، سازندگان برای اولین بار اوسام-۱ را متصور شدند. هدف بلندپروازانه آنها افزایش طول عمر عملیاتی ماهواره لندست ۷ از طریق سرویس‌دهی به آن بود. با این حال، این پروژه سال‌ها از زمان‌بندی عقب افتاد و با اختلاف قابل توجهی از هزینه اولیه برآورد شده مواجه شد.

توجه به مدیریت ناسا

شاید بدترین گزارش ماه اکتبر توسط بازرس کل ناسا باشد. این یافته‌ها تصویری از مکسار که حوزه کاری را دست کم می‌گیرد و فاقد تجهیزات فنی برای برآورده کردن خواسته‌های ناسا است، نشان می‌دهد. با این حال، در یک ارزیابی تند، این گزارش حتی انگشت خود را به سمت مرکز گادرد خود ناسا نیز نشانه می‌رود و آنها را به سوء استفاده از جنبه‌های کلیدی پروژه متهم می‌کند.

پایان ناگهانی برنامه اوسام-۱ سوالاتی را در مورد آمادگی بخش خصوصی برای مدیریت این ابتکارات فضایی پیچیده ایجاد می‌کند.

در حالی که شرکت‌هایی مانند نورثروب گرومن (Northrop Grumman) با ماموریت‌های افزایش عمر ماهواره‌ موفق عمل کرده‌اند، سوخت‌گیری در مدار ممکن است چالشی دشوارتر از آنچه صنعت پیش‌بینی می‌کند، باشد.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهاناپلیکیشن خبرآنلاینرا نصب کنید.


#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بلک‌ویو به‌زودی ارزان‌ترین گوشی تاشدنی جهان را با دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی رونمایی خواهد کرد.

1 ساعت پیش

درحالی‌که ارزان‌ترین خودروی صفرکیلومتر بازار کشورمان حدود ۴۴۰ میلیون تومان قیمت دارد، خواهیم دید با کمتر از نصف این رقم چه خودروهای کارکرده‌ای می‌توان خرید.

نیم ساعت پیش

گوشی تاشدنی جدید گلکسی زد فلیپ ۶ سامسونگ با تراشه‌ی قدرتمند کوالکام در گیک‌بنچ رؤیت شد.

18 ساعت پیش

به‌لطف شبیه‌ساز Provenance اجرای بازی‌های قدیمی سگا و آتاری و پلی استیشن روی آیفون امکان‌پذیر می‌شود.

2 ساعت پیش

پولستار به‌عنوان رقیب تسلا در صنعت خودروهای برقی، می‌خواهد وارد بازار موبایل شود.

4 ساعت پیش

یک جت جنگنده‌ی مجهزبه هوش مصنوعی اولین نبرد موفقیت‌آمیز خود را با خلبان انسانی انجام داد.

5 ساعت پیش

با وجود آنکه فضانوردان از ماسک‌های گرمایشی استفاده کردند، اما گونه‌های هر سه نفرشان دچار سرمازدگی شده بود. آن‌ها با سرعت ۳۰۰ کیلومتر برساعت فرود می‌آمدند و دمای هوا نیز حدود ۵۰- درجه سانتیگراد بود.

3 ساعت پیش

نمونه‌های اولیه کراس اوور جدید آلمانی، به ایران وارد شد.

5 ساعت پیش

توان پهپادسازی ایران به حدی رسیده است که یک پهپاد سنگین وزن تولید کند.

8 ساعت پیش

بیشتر...