خبرگزاری رضوی |
4 روز پیش

کرونا بزرگترین چالش بشری است - رضوی

استاد علوم ارتباطات اجتماعی در گفت و گو با خبرگزاری رضوی؛
کرونا بزرگترین چالش بشری است
 جعفر شاهرخی در گفت و گو باخبرگزاری رضویبا اشاره به پاندمی کرونا اظهار کرد: کرونا اتفاقی است که از آن به عنوان بزرگترین چالش بشری و نقطه عطف در تاریخ یاد می شود و با سرعت شیوع غیر قابل باور و کنترل نشدنی و اشکال مختلف ابتلا، بحران بزرگی را برای تمامی جهان به وجود آورده است که پیش از این کمتر سابقه داشته و قریب به اتفاق کارشناسان و پژوهشگران مربوطه را به این یقین رسانده که به علت جا خوش کردن این ویروس در زندگی مردم، حداقل تا مدتها راهی جز همزیستی با آن وجود ندارد.
وی در خصوص بحران هایی که این بیماری ناشناخته همراه خود آورده ، افزود: این مسئله گرچه صرفاً یک مقوله بهداشتی است و در حوزه سلامت قابلیت تحلیل بیشتری دارد، لکن بحران های جدی در این سطح از گستردگی، بحران‌هایی چند بعدی هستند که همه ابعاد زندگی اعم از اقتصاد، سیاست، فرهنگ، آموزش، محیط زیست، آداب و رسوم و ... اجزاء لاینفک حوزه نفوذ و تاثیر آن به شمار می‌روند.

اتحاد ملت ها در برابر کرونا
این استاد ارتباطات ادامه داد: همه گیری کرونا در وهله اول سیاست گذاری را در تمام جهان با تغییر محسوس و جدی مواجه کرد که محور اصلی آن نزدیک تر شدن حکومت ها، دولتها و ملتها، فارغ از هر قشر و مذهب و نژاد است که با هدف عبور از این بحران صورت پذیرفته است. احساس و باور مردم به امکان مرگ قریب الوقوع ناشی از انتقال ویروس - که می‌تواند بی‌توجهی به مباحث بهداشتی و پاکیزگی یکی از علل وقوع آن باشد ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های اجتماعی، کاهش محسوس تعاملات فردی، تعطیلی مراکز آموزشی - رفاهی- ورزشی، لغو مجالس شادی و عزا و بالاخره تنهایی اجباری بشر، به انسانها یادآوری کرد که باهم بودن، مهربانی، همدردی، همدلی و ... نعمت های بی نظیر خداوندی است که چه آسان از کنار آن می‌گذریم و قدر آن را نمی دانیم.
وی با اشاره به تبعات گسترده کووید ۱۹ تاکید کرد: از دیگر تبعات این پاندمی که می توان آن را مثبت دانست، ترجیح منافع جمعی بر منافع فردی است. امروزه نگرانی های فردی جای خود را به نگرانی های جمعی داده است. واقعاً چه کسی است که از این بحران آسیب ندیده باشد و خاطره ای تلخ روح و روانش را آزار نداده باشد؟
سیل کمک های نقدی و جنسی مردم به طبقات آسیب‌دیده اجتماع که نشان‌دهنده احیای جلوه های ناب اخلاقی - انسانی است و مبین ارتقاء سطح آگاهی و مسئولیت پذیری سرمایه های اجتماعی، از دیگر آثار شیوع این ویروس محسوب می‌شود که بسیار ارزشمند است.

فداکاری کادر درمان
شاهرخی با اشاره به مجاهدت های کادر درمان و فداکاری و تلاش پزشکان و پرستاران و ... افزود: ایثارگری و فداکاری جامعه پزشکی و درمانی، در تمامی دنیا چهره ای به یاد ماندنی و عزتمند از ایشان عرضه کرد که تاریخ هرگز آن را از یاد نخواهد برد.
توجه بیشتر به نقش مؤثر فضای مجازی در فعالیت های اقتصادی و کسب و کار، آموزش، تعاملات فردی، خانوادگی اجتماعی و ... , تطبیق همه ذینفعان در استفاده از فضای مجازی و به تبع آن توسعه علمی در این بستر را به دنبال داشت.
وی اضافه کرد: استیصال جهانیان در مواجهه با این ویروس که مفهوم قدرت را از بمب و موشک به یک ویروس ناشناخته تغییر داد، ضعف اندیشه و داشته های علمی و معادلات مربوطه را در این زمینه به نحو بارزی به اثبات رساند و بسیاری از پیامدهای دیگر نظیر آثار زیست محیطی، ترافیک، تغییر الگوی مصرف، نحوه گذران اوقات فراغت، آموزش، مطالعه، بهداشت را در پی داشت.
وی در پایان تصریح کرد: کرونا در حقیقت پدیده جهانی شدن است , مشروط به اینکه تهدید ها و فرصت ها را با هم ببینیم و به بهترین نحو با آنها مواجه شویم. کرونا تلنگر و هشداری جدی است به غرور جهان و جهانیان که به یاد داشته باشیم تنها راه نجات بشر، توجه به همبستگی اجتماعی، همدلی و بهره گیری از عقل و عشق و مهرورزی به یکدیگر است و اینکه تقویت حس فداکاری، بخشش، غنیمت شمردن لحظات باهم بودن و ترویج قدرشناسی، شکرگزاری نعمت سلامت، درک و احترام متقابل است که به ما برای عبور از این چالش جدی کمک خواهد کرد. با امید که این پندآموزی مقطعی نباشد و بتواند به الگوی فراگیر تبدیل و به عنوان ارزش در جوامع نهادینه شده و تداوم یابد و به زودی شاهد فرا رسیدن روزهای روشن توأم با آرامش، به دور از جنگ، خشونت و دلهره و آسیب های دست ساز بشری و نیز عاری از هرگونه بیماری باشیم.


#‌اخبار_روز
منبع: خبرگزاری رضوی


تبلیغات

مطالب مرتبط

شرکت اپل کار روی یک آیفون با صفحه نمایش تاشو را آغاز کرده که رقیب احتمالی مدلهای مشابه عرضه شده از سوی سامسونگ الکترونیکس و سایرین خواهد بود.

7 ساعت پیش

به نظر می‌رسد خطر کسر امتیاز هم‌ چنان باشگاه پرسپولیس را تهدید می‌کند.

7 ساعت پیش

لاری با اشاره به تقسیم بندی شهرها بر اساس چهار رنگ قرمز، نارنجی، زرد و آبی، گفت: در حال حاضر ۱۰ شهرستان در استان مازندران در وضعیت قرمز قرار دارند.

7 ساعت پیش

مهدی قایدی که کم‌کم به روزهای اوج خود برمی‌گردد، علاوه بر یک تیم قطری از بایرلورکوزن آلمان هم پیشنهاد دارد.

7 ساعت پیش

همانطور که می‌دانید، ساختن یک خودروی سفارشی نیا

7 ساعت پیش

هروویه میلیچ با انتشار یک استوری از هواداران استقلال و مهدی قایدی تشکر کرد.

7 ساعت پیش

در مرحله نهایی رزمایش اقتدار دریایی ۹۹ نیروی دریایی ارتش، یگان‌های این نیرو با شلیک انواع موشک‌های کروز دریایی اهداف خود را مورد اصابت قرار دادند.

7 ساعت پیش

امام جمعه مشهد گفت: یکی از مواردی که خداوند در قرآن دستور اکید داده، چشم پوشی از نامحرم است که نقطه اجرای تقوای عملی در ارتباطات خانوادگی است.

7 ساعت پیش

رسانه قطری معتقد است باشگاه العربی با جانشین مهدی ترابی به توافق رسیده است.

8 ساعت پیش

ماکارونی لازانت تک ماکارون با مقدار ۵۰۰ گرم به قیمت ۸ هزار و ۵۰۰ تومان در بازار به فروش می‌رسد.

8 ساعت پیش

یک زمین شناس گفت :امکان وقوع زلزله‌های بالای ۵ ریشتر روی گسل‌های فعال در مازندران وجود دارد.

8 ساعت پیش

به گفته سیدعباس موسوی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، چند مورد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا انگلیسی در استان داشتیم و هفته آینده پاسخ آزمایشات، نتیجه را مشخص می‌کنیم.

8 ساعت پیش

کانال تلگرامی بنیاد راهبری فضای مجازی جبرئیل نوشت: بعد از مسدود کردن حساب ترامپ به دلیل ترویج شورش و خشونت در ایالات متحده، برخی از کارمندان توییتر از ترس انتقام‌جویی طرفداران او، حساب‌های خود را قفل و شخصی‌سازی کرده‌اند.

8 ساعت پیش

سخنگوی وزارت بهداشت جدیدترین موارد شناسایی و فوتی ناشی از کووید۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته را اعلام کرد.

8 ساعت پیش

اگر دوست داشتید یک لیموزین بزرگ داشته باشید، ام

8 ساعت پیش