حقوق نیوز |
5 ماه پیش

چگونه با اندوه از دست دادن خواهر برادر کنار بیاییم حقوق نیوز

چگونه با اندوه از دست دادن خواهر و برادر کنار بیاییم

دردی که بعد از مرگ یک خواهر یا برادر احساس می کنید می تواند بسیار زیاد باشد. احساس غم و اندوه یا احساس بزرگ از دست دادن پاسخ های طبیعی به از دست دادن فردی مهم در زندگی شما هستند. از دست دادن یک برادر یا خواهر به ویژه چالش برانگیز است.

این مقاله به این موضوع می‌پردازد که چرا از دست دادن خواهر یا برادر متفاوت از انواع دیگر از دست دادن است، چگونه از دست دادن خواهر یا برادر زیاد مورد بحث قرار نمی‌گیرد، واکنش‌ها و اثرات از دست دادن خواهر یا برادر، مدت زمان سوگواری و راه‌هایی برای کمک به شما برای مقابله با غم و اندوه خواهر و برادر.

چرا خواهر و برادر خاص هستند

خواهر و برادر نقش ویژه ای در خانواده ما دارند. آنها اغلب می توانند به عنوان بهترین دوستان ما عمل کنند و تبدیل به افرادی شوند که ما به آنها اعتماد می کنیم. ما با خواهر و برادرهای کوچکترمان می جنگیم، از خواهر و برادرهای بزرگترمان می آموزیم، با برادران و خواهرانمان بازی می کنیم و با آنها رقابت می کنیم.

در واقع، ما روابط ویژه ای با برادران و خواهران خود برقرار می کنیم. این روابط با والدین، سایر اقوام و حتی فرزندان خودمان متفاوت است.

از دست دادن خواهر و برادر نادیده گرفته می شود

پزشکان و محققان در زمینه روانشناسی توجه زیادی به رابطه ویژه خواهر و برادر یا چگونگی تأثیر مرگ بر خواهر و برادرها نکرده اند. بحث در مورد عزاداری خواهر و برادر به شدت توسط برنامه ها، خدمات و انجمن ها نادیده گرفته شده است، اما این روند شروع به تغییر کرده است.

پس از مرگ پسر یا دختر جامعه از والدین آنها حمایت می کند. دوستان، همسایگان و اعضای خانواده برای آوردن غذا، برقراری تماس تلفنی و کمک به والدین تمرکز خواهند کرد. اما به خواهر و برادرها اجازه داده نمی شود که خودشان را غمگین کنند.

به آنها گفته می شود که برای والدین خود قوی باشند. اغلب، خواهران و برادران در تنظیم برنامه های تشییع جنازه و کمک به والدین خود در گذراندن چنین دوران سختی نقش دارند. مراقبت زمانی که خودتان وقت برای اندوهگین شدن ندارید، سنگین است.

واکنش های رایج به مرگ یک عزیز

واکنش‌های رایج پس از تحمل یک فاجعه بزرگ، مرگ، رویداد آسیب‌زا یا فقدان شدید عبارتند از:

 • شوکه شدن
 • ناباوری
 • انکار
 • اضطراب
 • پریشانی
 • خشم
 • دوره های غم و اندوه
 • از دست دادن خواب
 • از دست دادن اشتها

کارشناسان همچنین به واکنش هایی اشاره می کنند که به نظر می رسد در آنچه که پنج مرحله غم نامیده می شود، قرار می گیرند. این چارچوبی است که توسط الیزابت کوبلر راس، روانپزشک سوئیسی-آمریکایی توسعه یافته است. مراحل پنج گانه شامل:

 • انکار
 • خشم
 • چانه زنی
 • افسردگی
 • پذیرش

اما خود کوبلر راس گفت که این فرآیند خطی یا قابل پیش بینی نیست. واکنش‌های عاطفی و فرآیند سوگواری در هر فرد متفاوت است. درد و احساسات شما منحصر به شماست.

تأثیراتی که ممکن است مرگ یک خواهر یا برادر روی شما داشته باشد

چه از طریق یک بیماری طولانی مدت مانند سرطان یا یک مرگ ناگهانی در اثر تصادف رانندگی، از دست دادن یک خواهر یا برادر می تواند دردسرساز باشد. شما ممکن است احساس کنید که زندگی از نظم خارج شده است یا درهم و برهم است. ما به طور منطقی برای از دست دادن والدین بزرگتر یا پدربزرگ و مادربزرگ آماده هستیم. اما خواهر و برادرهای ما مانند همسالان ما هستند.

ما ریتم های روزمره زندگی را با رشد آنها تجربه کرده ایم، از جمله تولدها، تعطیلات، و رویدادهای خاص. آنها شاهد مشاجرات والدین ما، نقل مکان های ما به محله های مختلف و روزهای سخت ما بوده اند. ما انتظار داشتیم که آنها برای نقاط عطف آینده نیز در کنار ما باشند.

مرگ یک خواهر یا برادر می تواند اثرات متعددی بر شما داشته باشد. فراتر از تلاش برای کنار آمدن با اندوه خود، ممکن است مجبور شوید با چالش‌های جدیدی مانند موارد زیر که در زیر فهرست شده‌اند، مبارزه کنید.

تغییرات در دینامیک خانواده

وقتی خواهر یا برادری می میرد، نقش ها و مسئولیت ها ممکن است متزلزل شود. اگر برادرتان رهبر خانواده بود، حالا چه کسی این نقش را بر عهده می‌گیرد؟ ناراحتی شما با پویایی خانواده جدید ممکن است استرس بیشتری به اندوه شما بیافزاید.

از دست دادن یک رابطه نزدیک

از آنجایی که خواهر و برادر اغلب عمیقاً به هم مرتبط هستند، ممکن است شما هم یک خواهر و هم بهترین رفیق خود را از دست داده باشید. اگر در یک تجارت خانوادگی کار می کردید، از دست دادن برادرتان ممکن است نشان دهنده از دست دادن دوست تجاری شما باشد.

احساس گناه عمیق

اگر خواهر نوزاد شما فوت کرده است، احساس گناه برای زنده ماندن او دور از ذهن نیست. کسانی که خواهر و برادر خود را از دست می دهند، اغلب در مورد دعواهای دوران کودکی احساس گناه می کنند و فرصت عذرخواهی ندارند. اگر در بزرگسالی با خواهر یا برادر خود بیگانه بودید، ممکن است احساس گناه کنید زیرا اکنون برای برقراری ارتباط مجدد خیلی دیر شده است.

برخورد با دوستانی که کمک کننده نیستند

دوستان ممکن است از شما دوری کنند زیرا نمی دانند چه بگویند. دیگران ممکن است جملات اشتباهی مانند "او در جای بهتری است" یا "به من اجازه دهید تا بدانم چگونه می توانم کمک کنم" بگویند.

در این لحظات، اگر به آن ها علاقه دارید، می‌توانید به دوستانتان پیشنهاد دهید که بیایند و در حالی که گریه می‌کنید، با شما بنشینند، برایتان غذا بیاورند یا فقط دستتان را بگیرند.

ترس از ابتلا به بیماری

برای مثال، خواهر و برادر شما از سرطان در گذشته اند و ممکن است اکنون شما و یا عزازان دیگرتان نیاز به آزمایش داشته باشید. به خصوص اگر احتمال ژنتیکی وجود داشته باشد که ممکن است به همان سرطان مبتلا شوید. به اندوه شما (و اندوه در مورد هر رنجی که یکی از عزیزانتان متحمل شده است) این ترس جدید است که شما یا خواهر یا برادر دیگری نیز به بیماری مهلکی مبتلا شوید اضافه می شود.

چه مدت برای عزاداری طولانی است؟

هیچ زمان "طبیعی" برای غم از دست دادن یک خواهر یا برادر وجود ندارد. با گذشت زمان، غم باید کاهش یابد و شما باید بتوانید عمل کنید. این بدان معنا نیست که غم و اندوه به طور کامل ناپدید می شود. همچنین این بدان معنا نیست که از دست دادن خواهر یا برادر خود احساس غم و اندوه یا تنهایی نخواهید کرد. این بدان معنی است که شما دوباره شروع به یافتن اوقات شاد و لذت بخش خواهید کرد و به زندگی روزمره خود باز خواهید گشت.

غم پیچیده

اما برای برخی، احساس از دست دادن آنقدر شدید است که ناتوان کننده می شود. این به غم پیچیده معروف است. به آن اختلال سوگ پیچیده مداوم نیز می گویند.

در غم و اندوه پیچیده، احساسات دردناک زندگی را به شدت مختل می کند. واکنش ها بیش از حد، وسواسی و شدید هستند. با غم و اندوه پیچیده، مردم قادر به از سرگیری زندگی خود به شیوه ای سالم نیستند و به کمک های درمانی نیاز دارند.

مقابله با غم و اندوه پس از مرگ خواهر و برادر

برای کسانی که پس از دست دادن یک خواهر یا برادر داغدار شده اند، در اینجا راه هایی وجود دارد که به شما کمک می کند تا با غم و اندوه کنار بیایید و راهی برای از بازیابی خود پیدا کنید.

برخی از پیشنهادات برای اولین بار در سفر غم و اندوه شما مناسب تر هستند، برخی برای بعدها:

با خود مهربان و ملایم باشید.همانطور که در حال یادگیری هستید، غم و اندوه یک فرآیند پیچیده است.

بیشتر استراحت کنید و بخوابید.افراد سوگوار ممکن است از نظر جسمی و عاطفی بیشتر احساس خستگی کنند.

از احساس درد غافل نشوید.به خود فرصتی برای جریحه دار شدن بدهید تا بتوانید از آن عبور کنید.

وقت خود را با خانواده و دوستان بگذرانید.اگرچه ممکن است تنهایی را بخواهید اما خود را حذف یا منزوی نکنید.

کارهای کوچکی انجام دهید که شما را خوشحال می کند.در باغ کار کنید، با تلفن خود بازی کنید و لذت های کوچک را در زندگی خود ادغام کنید.

به خودتان اجازه شادی بدهید.اگر از غذا خوردن لذت می برید یا با آهنگی که دوست دارید می رقصید، شرمنده یا گناهکار نباشید.

هر چه زودتر به روال خود بازگردید.به طور منظم غذا بخورید، پیاده روی کنید و کار را از سر بگیرید.

روی معنویت و خلاقیت تمرکز کنید.مهم است که انرژی خود را به سمت انجام کارهایی که باعث شادی شما می شود، تغییر دهید. این فرصت عالی برای شماست تا از خلاقیت خود بهره ببرید. می توانید شعر بنویسید، نقاشی کنید، یا حتی نامه ای برای عزیزتان بنویسید.

یک مراسم به یاد خواهر و برادر خود ایجاد کنید.اگر خواهر شما بر اثر سرطان سینه فوت کرد، ممکن است هر سال در یک تحقیق 5K برای سرطان سینه شرکت کنید.

کاری برای احترام به زندگی خواهر و برادر خود انجام دهید.هدف این است که با هر اقدامی یاد خواهر و برادر خود را گرامی بدارید.

به یک گروه حمایتی بپیوندید.دیگران نیز در حال عبور از آنچه شما هستید، هستند. گروه‌های حمایت از سوگواری آنلاین می‌توانند جامعه ای امن را به شما ارائه دهند که در آن عزاداری کنید.#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اگر اختلال رشدی دارید، ممکن است در به کارگیری تعامل اجتماعی، حافظه، ادراک، توجه، زبان و حل مسئله مشکل داشته باشید.

5 ماه پیش

کمال گرایی چیست؟ آیا استانداردهای بالایی برای خود تعیین می کنید؟ آیا دریافت چیزی کمتر از نمره A در مدرسه باعث بحران در شما می شود؟ اگر با چیزی کمتر از عالی بودن استرس دارید، ممکن است یک کمال گرا…

5 ماه پیش

دردی که بعد از مرگ یک خواهر یا برادر احساس می کنید می تواند بسیار زیاد باشد. احساس غم و اندوه یا احساس بزرگ از دست دادن پاسخ های طبیعی به از دست دادن فردی مهم در زندگی شما هستند. از دست دادن یک برادر…

5 ماه پیش

شوهرتان از جزئیات جدایی دوستش خبر ندارد! همسرتان پیگیرانه در فکر هدیه تولد دوستش است! عجیب است؟ از تفاوت دوستی در مردان و زنان گفتیم.

5 ماه پیش

خودآزاری چیست؟ خودآزاری می تواند به اشکال مختلف از جمله بریدن، چیدن، خراشیدن، سوزاندن پوست و ضربه زدن به قسمت هایی از بدن باشد. اشکال کمتر آشکار آسیب نیز می تواند به عنوان اعمال آسیب به خود طبقه بندی…

5 ماه پیش

کارمندی یا شغل آزاد؟ باید نظرات شخصی را کنار بگذارید و موارد مختلفی را در نظر بگیرید. در این مقاله کارمندی را با شغل آزاد مقایسه کردیم.

5 ماه پیش

آیا متوجه می‌شوید که هر وقت مشکلی پیش می‌آید می‌گویید «همه تقصیر من است»؟ آیا با احساس گناه و شرم بی پایان زندگی می کنید؟ و خود را برای هر تعارض رابطه ای سرزنش کنید؟ مشکل تصمیم گیری

5 ماه پیش

یادگیری تحمل ناامیدی بهتر برای کودکان برای دستیابی به بهترین رفاه ممکن کلیدی است. چند تکنیک ساده برای رسیدن به آن را به شما آموزش می دهیم. در مقاله امروز، می‌خواهیم ۷ تمرین را برای کودکان ارائه دهیم…

5 ماه پیش

افسردگی فصلی، که قبلا به عنوان اختلال عاطفی فصلی (SAD) شناخته می شد، شامل علائمی است که با تغییر فصل ظاهر می شوند و می روند. آخرین ویرایش «راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5)» رسماً این…

5 ماه پیش

بیشتر...