خشکسالی تهدیدی برای تامین آب شرب شده است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

خشکسالی تهدیدی برای تامین آب شرب شده است
اقتصادسبز آنلاین: عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه خشکسالی تهدیدی برای تامین آب شرب شده است، اظهار کرد: برای تامین آب شرب برخی از مناطق جنوبی کشور، استفاده از خط لوله برای انتقال آب خلیج فارس در دستور کار قرار گرفته است.

اقتصادسبز آنلاین: عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه خشکسالی تهدیدی برای تامین آب شرب شده است، اظهار کرد: برای تامین آب شرب برخی از مناطق جنوبی کشور، استفاده از خط لوله برای انتقال آب خلیج فارس در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار ما، ذبیح‌الله اعظمی ساردوئی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، یکی از بزرگترین مشکلات سالجاری را خشکسالی عنوان کرد و گفت: این تهدید آنقدر جدی است که برخی از مناطق کشور با کمبود آب شرب در تابستان مواجه کرده است.
وی یادآور شد: میزان بارندگی در برخی مناطق به یک دهم سال گذشته کاهش یافته است که به معنی کمبود شدید آب برای شرب و کشاورزی است.
نماینده مردم‌ جیرفت از نمونه این مناطق را شهر کرمان و رفسنجان نام برد که به طور قطع با نبود آب شرب در تابستان مواجه خواهند شد.
به گفته اعظمی ساردوئی؛ برای تامین آب شرب و کشاورزی برخی از مناطق استان کرمان، در مجمع نمایندگان تصمیم به استفاده از آب خط لوله خلیج فارس گرفته شده است و اعتباری معادل یک هزار میلیارد تومان نیز برای آن تخصیص یافته است.
وی از دیگر خطراتی که خشکسالی سالجاری بر آن دامن زده را افزایش فرونشست زمین در سراسر کشور برشمرد.
اعظمی ساردوئی اضافه کرد: یکی از عوامل تشدید کننده فرونشست زمین برداشت‌های بیش از حد از منابع آب زیرزمینی است.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس چاه‌های غیر مجاز را از مهمترین عوامل تاثیرگذار در فرونشت‌ها دانست و افزود: آمار نشان می‌دهد تعداد چاه‌های غیر مجاز چندین برابر چاه‌های مجاز است که نشان از کم کاری مسئولان در این بخش دارد.
اعظمی ساردوئی خاطر نشان کرد: کمیسیون کشاورزی بارها در اینباره با وزیر نیرو و معاونانش جلسه برگزار کرده است و آن‌ها قول داده‌اند که چاه‌های غیر مجاز را تعیین تکلیف کنند، اما کار بسیار کند پیش می‌رود.
وی با تاکید بر لزوم تجهیر سریع‌تر چاه‌ها به کنتر هوشمند، گفت: کنتر هوشمند امکان کشت محصولات در زمان مناسب با صرفه جویی حداکثری آب را فراهم می‌کند که قدمی بزرگ برای مقابله با خشکسالی است.

بیشتر بخوانید:‌افزایش ۳ برابری صادرات سیب‌زمینی از اردبیل

اعظمی ساردوئی با اشاره به تغییرات اقلیمی رخ داده در سراسر جهان اظهار کرد: ایران نیز از این تغییرات مستثنی نبوده و شاهد سیل یا تگرگ‌های بی‌موقع هستیم که محصولات کشاورزی را نابود می‌کنند و خسارت بسیاری بر جای می‌گذارند.

وی تصریح کرد: در این ارتباط دانشمندان ایرانی همپای سایر دانشمندان جهان تحقیقات درخور انجام داده‌اند که می‌تواند مرجع مناسبی برای برخورد با شرایط پیش روی کشور با تغییرات بیشتر اقلیمی باشد.
اعظمی ساردوئی از مسئولان خواست که به مطالعه این تحقیقات که در مجله معتبر نیچر منتشر شده است بپردازند و بر اساس واقعیت‌های مطرح شده در آن خود را برای آینده آماده کنند.
وی طرح موضوع خشکسالی و راه‌های کاهش تهدید و خطرات آن به اولین جلسه کمیسیون کشاورزی پس از پایان تعطیلات مجلس خبر داد.
اعظمی ساردوئی افزود: در جلسه کمیسیون کشاورزی از وزیر نیرو و معاونین وی دعوت به عمل خواهد آمد چراکه بدون همکاری آن‌ها مقابله با شرایط خشکسالی امکان‌پذیر نخواهد بود. / مهر

 #‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

آفت کش مورد نیاز کشور تا شروع سال زراعی ۱۴۰۱ تامین می شود پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

قدردانی استاندار تهران از عملکرد بانک کشاورزی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

واردات برنج کاهش یافت پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

قیمت سبوس رسما آزاد شد سند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

دست بافته های بانوان هنرمند روستای خوراشاد در بازارهای جهانی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

سیستم هوشمند دوکاره سم زدایی پاکسازی اراضی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

کاهش ۲۵ درصدی قیمت میوه تا پایان هفته پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

کسری گندم برای صنایع غذایی، ادعای تکراری مافیای واردات پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

چرا بخش کشاورزی برای دولت سیزدهم مهم است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

ادغام سازمان تعاون روستایی باید بر اساس مصوبه مجلس باشد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

آشنایی با زیباترین و معروف ترین جزایر کشور های آسیایی شرقی   سفر به کشورهای آسیایی شرقی می تواند برای شما تجربه متفاوتی را رقم بزند با توسعه گردشگری در آسیا، شمار گردشگران به بالاترین آمار خود رسیده است و سالانه میزبان گردشگران زیادی از اقصی نقاط جهان می باشند   دوتا از معروف ترین و پ

3 روز پیش

با کدام قطار از تهران به قزوین برویم   قزوین با وجود اینکه یکی از شهرهای نزدیک به تهران است اما به دلیل جمعیت بالا و مسافران زیادی که به تهران دارد یکی از پرترددترین مسیرها است   به همین منظور و به دلیل به وجود آمدن شلوغی در این خط، مسیر تهران قزوین دارای حداقل 4 قطار است و مسافران ر

3 روز پیش

آفتاب سوختگی گیاهان یکی از مشکلات رایج روزهای گرم سال است. در این مطلب درباره دلایل این مشکل و روش‌های احیای گیاهان آسیب‌دیده صحبت می‌کنیم.

5 روز پیش

بیشتر...