خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

قیافه عجیب ترسناک خوک دوران دایناسورها عکس خبرآنلاین

قیافه عجیب و ترسناک خوک دوران دایناسورها / عکس

ایسنا نوشت: یک فسیل جدید نشان داده است که "بیل‌خزنده"(Lystrosaurus) که به آن خوک دوران دایناسورها می‌گویند، دو عاج و یک پوزه داشته است و همچنین مشخص شده است که از چه چیزهایی تغذیه می‌کرده است.

یک مطالعه اخیر بر روی یک مجموعه فسیلی ۲۵۰ میلیون ساله که قبلاً از صحرای کارو در آفریقای جنوبی کشف شده است، اسرار مختلفی را از بیل‌خزنده‌ که با نام "بیل‌سوسمار" نیز شناخته می‌شوند، نشان داده است. حیوان عجیبی که در دوران پرمین و تریاس در زمین پرسه می‌زد و از بزرگترین رویداد فاجعه‌بار آن زمان جان سالم به در برد.

دانشمندان می‌گویند جالب توجه است که بیل‌خزنده شبیه به یک خزنده به نظر می‌رسیده، اما ویژگی‌هایی شبیه به پستانداران داشته است.

این حیوان گیاه‌خواری بوده و بدنی شبیه به خوک امروزی داشته است. بیل‌خزنده مانند گرازهای وحشی امروزی، دو عاج کوچک داشته که احتمالاً برای پاره کردن و بریدن گیاهان سخت استفاده می‌شده است. علاوه بر این، بیل‌خزنده به جای دهان، پوزه‌ای بدون دندان داشته که عاج‌ها از کناره‌های آن بیرون می‌آمدند، البته نه دقیقا در جهت عاج‌هایی که در گراز دیده می‌شود.

بیشتر بخوانید:

  • عکسl تصاویر خیره‌کننده از اشیاء باستانی یک غار مخفی در فلسطین !

  • عکس | کشف استثنایی فسیل سالم و دست‌نخورده یک دایناسور

به گفته محققان، فسیل‌های کشف‌شده در صحرای کارو نشان‌دهنده یک کشف بسیار نادر است، زیرا قسمت‌هایی از پوست این بیل‌خزنده‌ها حفظ شده است.

بیل‌خزنده یک بازمانده باورنکردنی بوده است

۱۱ سال از کشف اولین فسیل بیل‌خزنده در صحرای کارو می‌گذرد. از آن زمان در مجموع ۱۷۰ نمونه ماقبل تاریخ از جمله بقایای ۸ بیل‌خزنده در این مکان پیدا شده است و در کمال تعجب، دو تن از این حیوانات حتی پس از گذشت میلیون‌ها سال از مرگ‌شان در حالی که قسمت‌هایی از پوست‌شان دست نخورده دفن شده بود، پیدا شدند.

اعتقاد بر این است که شرایط بسیار خشک مانند خشکسالی موجب مرگ و فسیل شدن سریع این بیل‌خزنده‌های کشف شده، شده است و به دلیل خشکی بوده که برخی از قسمت‌های پوست آن‌ها آن‌قدر خشک شده که همراه با استخوان‌هایشان مومیایی شده است.

قیافه عجیب و ترسناک خوک دوران دایناسورها / عکس

فسیل‌های صحرای کارو نشان می‌دهد که بسیاری از بیل‌خزنده‌ها ممکن است قبل از مرگ‌شان در جستجوی غذا و آب در این مکان جمع شده باشند.

یکی از جذاب‌ترین چیزها در مورد بیل‌خزنده‌ها به عنوان یک گونه این است که ویژگی‌های پستانداران و خزندگان را با هم داشته‌اند. به همین دلیل است که آنها را به عنوان دَدکمانان(Therapsids) که اجداد مستقیم پستانداران هستند و همچنین به عنوان هم‌کمانان(protomammals) طبقه‌بندی می‌شوند.

جالب اینجاست که این گونه در طول زندگی خود توانسته از یک رویداد فاجعه بار بزرگ نیز جان سالم به در ببرد. به عنوان مثال، محققان ادعا می‌کنند که ۲۵۲ میلیون سال پیش، بیش از ۷۰ درصد از حیوانات خشکی روی زمین به دلیل رویدادهای انقراض دسته جمعی در مقیاس انبوه که عمدتاً توسط فوران آتشفشان‌های بزرگ در سیبری ایجاد شده بود، منقرض شدند.

انقراض دسته جمعی نه، اما گرسنگی و تشنگی بیل‌خزنده‌ها را منقرض کرد

بیل‌خزنده‌ها برای مدت طولانی پس از آن رویدادها احتمالاً به این دلیل که در طول دوره نابودی و انقراض دسته جمعی در خواب زمستانی بوده‌اند، زنده مانده‌اند. آنها همچنین یکی از اولین حیواناتی هستند که توانایی خواب زمستانی را داشته‌اند. علاوه بر این، بیل‌خزنده‌ها نه تنها در آفریقا بلکه در بخش‌هایی از آسیا(هند و چین) و قطب جنوب نیز زندگی می‌کرده‌اند.

در سال‌های پس از انقراض دسته جمعی، زمین مراحل مختلفی از تغییرات آب و هوایی را پشت سر گذاشت و بیل‌خزنده‌ها عمدتاً تحت تأثیر خشکسالی قرار گرفتند که منجر به کمبود غذا و آب شد. وقوع مکرر خشکسالی بر جمعیت آنها تأثیر نامطلوب گذاشت و در نهایت باعث انقراض آنها شد.

پیا ویگلیتی یک دیرینه‌شناس در موزه فیلد در شیکاگو و یکی از نویسندگان این مطالعه می‌گوید: همانطور که امروز در جریان گرم شدن کره زمین مشاهده می‌کنیم، به نظر می‌رسد که گرمایش زمین احتمال رخدادهای شدید را افزایش می‌دهد. این ممکن است همان چیزی باشد که در تریاس اولیه رخ داده است و این خشکسالی‌های مکرر بیشتر اتفاق می‌افتاده‌اند.

۵۸۵۸#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

زومیت نوشت:‌ شورای رقابت اعلام کرد هرگونه افزایش در هزینه‌ی خدمات تلفن ثابت تا زمان ارائه‌ی دقیق هزینه‌ی تمام‌شده باید متوقف شود.

16 ساعت پیش

مطالعه‌ای که روی ماهی و سلول‌های انسان انجام شده است، نشان می‌دهد هورمون اکسی‌توسین به ترمیم قلب آسیب‌دیده کمک می‌کند.

20 ساعت پیش

شورای رقابت دستور توقف افزایش هزینه خدمات تلفن ثابت را صادر کرد.

19 ساعت پیش

ایسنا نوشت: محققان می‌گویند، ویروس کاکساکی که یکی از انواع انتروویروس‌ها است، با ابتلا به دیابت نوع ۱ مرتبط است.

21 ساعت پیش

دیجیاتو نوشت: کشتی جدید New Aden چین با کمک چهار بادبان پیشرفته می‌تواند در هر سفر از نشر ۲۹۰۰ تن آلودگی کربن دی‌اکسید جلوگیری کند.

22 ساعت پیش

مشخصات گوشی ناشناخته‌ای از سونی با تراشه Dimensity 8000 مدیاتک و ۱۲ گیگابایت رم در گیک بنچ مشاهده شده است.

19 ساعت پیش

درآمد اپ استور اپل در ماه سپتامبر با کاهش ۵ درصدی مواجه شده است که این میزان کاهش در ۷ سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

20 ساعت پیش

تبلت مقرون‌به‌صرفه ردمی پد با نمایشگر ۱۰٫۶ ایینچی و تراشه Helio G99 با باتری ۵۰۰۰ میلی‌آمپرساعتی برای بازار هند رسماً معرفی شد.

22 ساعت پیش

گجت‌نیوز نوشت: بازی کلش آف کلنز در ایران رفع فیلتر شد. این بازی محبوب که حدود ۱۰ روز قبل به دلایل نامعلومی فیلتر شده بود به تازگی مجددا در دسترس کاربران قرار گرفت.

23 ساعت پیش

بیشتر...