بازتاب های سفر ظریف در رسانه های آسیای مرکزی اخبار ترکیه اوراسیا اخبار بین الملل تسنیم Tasnim


بازتاب‌های سفر ظریف در رسانه‌های آسیای مرکزی

سفر وزیر امور خارجه کشورمان به ۴ جمهوری آسیای مرکزی هم‌زمان با حضور وزیر دفاع تاجیکستان در تهران طی روزهای اخیر مورد توجه رسانه‌های کشورهای این منطقه قرار گرفته است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌المللخبرگزاری تسنیم، بسیاری از رسانه‌ها سفر وزیر امور خارجه کشورمان به تاجیکستان و یک هفته بعد به چهار کشور دیگر آسیای مرکزی را نشانه‌ای از رویکرد جدید ایران به این منطقه راهبردی در نظر گرفته‌اند.

محمدجواد ظریف عصر یکشنبه 8 فروردین برای شرکت در اجلاس «قلب آسیا-روند استانبول» عازم دوشنبه، پایتخت تاجیکستان شد. وی همچنین از تاریخ 16 فروردین دور جدید سفرهای خود به آسیای مرکزی را با بازدید از ازبکستان آغاز کرد.

ظریف پس از آن نیز دیدارهایی با مقامات قرقیزستان در بیشکک و قزاقستان در نورسلطان ترتیب داد. ترکمنستان نیز آخرین سفر وزیر امور خارجه کشورمان در آسیای مرکزی بود. در همین بازه، وزیر دفاع تاجیکستان نیز به منظور برگزاری برخی مذاکرات و رایزنی‌ها در حوزه همکاری‌های دفاعی به تهران سفر کرد.

ازبکستان

در ازبکستان تقریباً تمام رسانه‌های بزرگ سفر وزیر امور خارجه کشورمان به تاشکند و دیدار با مقامات این کشور را به طور کامل پوشش دادند.

خبرگزاری رسمی دولتی ازبکستان UZA به بررسی جزئیات رسمی دیدارهای وزیر امور خارجه با مقامات ازبکستان پرداخت. خبرگزاری KUN نیز که از جمله پربازدیدترین رسانه‌های ازبکستان محسوب می‌شود، ضمن پوششاخبارسفر ظریف، این دیدارها را نشانه‌ای از توسعه روابط دو کشور عنوان کرد.

روزنامه Uzdaily نیز با اشاره به علاقه‌مندی ایران به شرکت در کنفرانس «آسیای مرکزی و جنوبی: ارتباطات منطقه‌ای»، نقش همکاری‌های ایران و ازبکستان را در مساله افغانستان مهم ارزیابی کرد.

پایگاه «گازیتا» نیز در گزارشی به ابعاد مختلف روابط اخیر ایران و ازبکستان در حوزه لغو روادید، کاهش تعرفه‌های گمرکی، برقراری پروازهای منظم از تهران به تاشکند و بخارا و دیگر حوزه‌های تعامل دو کشور پرداخت.

خبرگزاری «دریا» نیز گزارش خود را بر امضای سند تفاهم‌نامه همکاری وزارتخانه‌های خارجه دو کشور با تاکید بر سفر سال 2018 عبدالعزیز کامل‌اف به تهران متمرکز کرد.

قرقیزستان

خبرگزاری دولتی «خبر» با اشاره به دیدارهای ظریف با سادیر جباروف، رئیس‌جمهور و روسلان قزاق‌بایف، وزیر امور خارجه قرقیزستان، روابط دو کشور را رو به رشد توصیف کرد.

خبرگزاری «آکی‌پرس» نیز با پوشش دیدارهای ظریف، دعوت رسمی وزیر امور خارجه ایران از همتای قرقیزی‌ و نیز رئیس‌جمهور این کشور به تهران را مورد تاکید قرار داد.

پایگاه خبری-تحلیلی «کاکتوس» با انتشار گزارشی تحت عنوان «راه‌ها و ترانزیت: چه حوزه‌های دیگری، تجار ایرانی را به قرقیزستان جلب می‌کند؟» به بررسی مهم‌ترین ابعاد تعاملات ایران و قرقیزستان پرداخت.

در این گزارش به میزان زیادی بر پتانسیل‌های همکاری دو کشور در حوزه ترانزیت تاکید شده است. خبرگزاری «24» اما تیتر خود را بر «دعوت رسمی از سادیر جباروف برای سفر به ایران» اختصاص داد.

پایگاه‌های خبری و رسانه‌های دیگر قرقیزستان نیز از جمله پایگاه «آسیای مرکزی»، «بارکلد»، روزنامه «وچرنی بیشکک» و ... همگی به پوشش دیدارهای وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات قرقیز پرداختند.

قزاقستان

در میان رسانه‌های کشورهای آسیای مرکزی بیشترین بازخوردها در رسانه‌های قزاقستان مشاهده می‌شود.

«کازاینفورم» به عنوان خبرگزاری رسمی دولتی این کشور در صفحه روسی خود به تنهایی 6 گزارش مختلف از ابعاد گوناگون سفر وزیر امور خارجه کشورمان به قزاقستان از جمله در حوزه تجارت، چشم‌انداز توسعه همکاری‌ها و دیدارهای سیاسی ظریف منتشر کرد.

پایگاه خبری- تحلیلی «نور» نیز در گزارش خود به دعوت رسمی از قاسم ژومارت توکایف، رئیس‌جمهور قزاقستان به تهران توسط ظریف پرداخت. پایگاه خبری «زاکون» نیز که یکی از پربازدیدترین خبرگزاری‌های قزاقستان محسوب می‌شود، در چند گزارشاخبارسفر وزیر امور خارجه کشورمان به این کشور را پوشش داد.

در همین راستا پایگاه خبری-تحلیلی «بایگه نیوز» با تاکید بر ظرفیت‌های ترانزیت در همکاری‌های دو کشور، دسترسی قزاقستان به خلیج فارس به واسطه همکاری با ایران را در تیتر اصلی خود مورد تاکید قرار داد. در این گزارش همچنین بر ضرورت توسعه همه ابعاد روابط در خصوص بهره‌مندی از ظرفیت‌های ترانزیتی نیز تاکید شد.

پایگاه خبری-تحلیلی «کاپیتال» نیز با انتشار یک گزارش در خصوص کاهش واردات گوشت قرمز از قزاقستان توسط ایران، در گزارش دیگری که در همان روز منتشر شد با اشاره به کاهش 37 درصدی مبادلات تجاری دو کشور در سال 2020، بر توافقات صورت گرفته میان طرفین در زمینه توسعه مبادلات تجاری تاکید کرد.

تاجیکستان

اگرچه وزیر امور خارجه کشورمان سفر خود را به تاجیکستان حدوداً یک هفته قبل به پایان رسانده بود، ولیکن بازخورد دیگر سفرهای ظریف به آسیای مرکزی و همچنیناخبارو تحولات مربوط به دیدارهای شیرعلی میرزا، وزیر دفاع تاجیکستان در تهران در رسانه‌های این کشور پوشش داده شدند.

خبرگزاری رسمی و دولتی خاور طیاخباری که در صفحات فارسی و تاجیکی خود منتشر کرد، به سفر وزیر دفاع این کشور به تهران اشاره کرد. پایگاه روزنامه «فرژ» طی گزارشی به سفر محمدجواد ظریف به ازبکستان پرداخت و بر ابعاد توسعه مناسبات تهران و تاشکند تاکید کرد.

صفحه تاجیکی خبرگزاری اسپوتنیک نیز طی یک گزارش دیدارهای اخیر وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات قزاقستان را پوشش داد و بر توسعه مناسبات ایران و آسیای مرکزی تاکید کرد. خبرگزاری آسیاپلاس اما تنها به پوشش سفر وزیر دفاع تاجیکستان به تهران و مساله صادرات احتمالی تسلیحات ایران به تاجیکستان در کنار فرایند استرداد زندانیان پرداخت.

خبرگزاری «پرسا» نیز با انتشار دو گزارش از دیدارهای وزرای دفاع ایران و تاجیکستان، ضمن اشاره به لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران توسط شورای امنیت، بر توافقات احتمالی دفاعی دو کشور تاکید کرد.

صفحه تاجیکی رادیو آزادی نیز صرفاً به انتشار خبری از سفر وزیر دفاع تاجیکستان به تهران و مبادلات صورت گرفته در حوزه زندانیان پرداخت. با این حال «آزدا‌تی‌وی» ضمن انتشار چند تحلیل در خصوص دیدارهای مقامات دفاعی دو کشور، گزارش‌هایی نیز از سفر وزیر امور خارجه کشورمان به کشورهای آسیای مرکزی منتشر کرد.

چرا روابط با قزاقستان برای ایران مهم است؟
چالش‌هایی که مانع از روابط خویشاوندی ایران و ترکمنستان هستند
سفر ظریف به ازبکستان و محورهای مهم روابط دوجانبه

 

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بندرعباس-مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان از برگزاری نخستین جشنواره نقاشی شنی در جزیره هرمز خبرداد.

لحظاتی پیش

تعداد ۱۵۱ نفر از کارکنان منطقه عملیاتی آغار و دالان در راستای تعهد به مسئولیت های اجتماعی و به منظور تامین نیاز بانک خون استان فارس، ۶۸ هزار سی سی از خون خود را به نیازمندان اهدا نمودند.

7 دقیقه پیش

فریبا نادری عکس جدیدی را در صفحه اش منتشر کرد.

9 دقیقه پیش

شرایط سفارش اینترنتی کتب درسی از 22 فروردین 1400,نحوه سفارش اینترنتی کتب درسی در سال 1400,زمان ثبت سفارش اینترنتی کتب درسی در سال 1400,جدول زمانبندی ثبت سفارش کتب درسی در سال 1400,نحوه برگزاری امتحانات خرداد 1400

12 دقیقه پیش

پیش بینی آب و هوا در هفته چهارم فروردین ۱۴۰۰,پیش بینی هواشناسی بعد از 21 فروردین 1400,پیش بینی آب و هوا در پایان فروردین 1400,پیش بینی جدید آب و هوا

12 دقیقه پیش

بندرعباس-مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس پرسنل این پالایشگاه را مدافعان امنیت سبد سوخت کشور خواند و گفت: در شرایط فعلی صیانت از فرآیند تولید فرآورده‌های استراتژیک از اهمیت بسیاری برخوردار است.

یک ربع پیش

شرکت جنرال موتورز با دریافت بودجه‌ای از دولت آمریکا درصدد تولد حسگرهایی است که بر روی انواع گوشی‌ها قابل نصب بوده و قادر به شناسایی ویروس کرونا هستند.

یک ربع پیش

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تاکید بر لغو کامل تحریم‌ها در یک مرحله افزود: مابه گام به گام و مرحله به مرحله بودن لغو تحریم‌ها اعتقادی نداریم و حتماً باید رفع تحریم‌ها را راستی آزمایی کنیم.

یک ربع پیش

در مراسمی سه تن از چهره های نامدار ورزشی کشور، حسین رضا زاده و محسن بیرانوند قهرمانان وزنه برداری و حمید لکزایی قهرمان رشته بدن‌سازی، نشان های جهانی خود را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کردند.

یک ربع پیش

بندرعباس-استاندار هرمزگان گفت: شمار مراجعان، بستری و فوتی‌های کرونا دو برابر هفته‌های گذشته است.

نیم ساعت پیش

سفر یک درد است، در خانه ماندن هم یک درد/خسته شده بودم و هم من و هم همسرم به مسافرت نیاز داشتیم/اگر کرونا نگرفته بودیم هیچ وقت مسافرت نمی‌رفتیم/دنیا به سمتی می‌رود که پروتکل‌های بهداشتی بخشی از سبک زندگی می‌شود

نیم ساعت پیش

ویتامین سی یک ویتامین محلول در آب است و بدن شما برای عملکردهای متعدد روزانه به آن نیاز دارد. زنان بزرگسال روزانه به ۷۵ میلی گرم و مردان به ۹۰ میلی گرم ویتامین سی نیاز دارند. شما به راحتی می توانید این ویتامین را از طریق مصرف برخی مواد غذایی به بدن برسانید.

نیم ساعت پیش

وزیر راه و شهرسازی گفت: فعالیت سامانه ثبت املاک به این صورت است که هر کسی هر جایی که سکونت دارد و هر کسی که مالکیت دارد باید دارایی و ملک مسکونی خودش را در این سامانه وارد کند.

نیم ساعت پیش

کاور مدل Sb-۰۰۱ مناسب برای گوشی موبایل اپل Iphone ۷ / ۸ به قیمت ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان در بازار به فروش می‌رسد.

1 ساعت پیش

علی دایی می‌گوید از میان ۵ برادری که در خانواده بودند، ۴ نفر استقلالی بودند.

1 ساعت پیش

بیشتر...