سامانه های ناکارآمد نفس بازار را می گیرد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

سامانه‌های ناکارآمد نفس بازار را می‌گیرد
محمدرضا مرتضوی رییس خانه صمت تهران: نظامی که وزارت جهاد کشاورزی برای تامین نهاده‌های دامی و توزیع آن اجرا کرده جامد و بی روح است و پویایی کافی برای پیشگیری از بروز کمبود در بازار را ندارد.

محمدرضا مرتضوی رییس خانه صمت تهران: نظامی که وزارت جهاد کشاورزی برای تامین نهاده‌های دامی و توزیع آن اجرا کرده جامد و بی روح است و پویایی کافی برای پیشگیری از بروز کمبود در بازار را ندارد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادغذا «فودپرس»، چند روز پس از آنکه کاوه زرگران رییس هیات مدیره انجمن غلات در سخنانی به نقد عملکرد وزارت جهاد کشاورزی پرداخته بود این بار محمدرضا مرتضوی عضو هیات مدیره انجمن غلات در یادداشتی اختصاصی برای سایت خبری اتاق تهران که درآن سمت وی رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران ذکر شده است به نقد عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در زمینه بازار نهاده‌های دامی و سامانه بازارگاه پرداخته است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید.

سامانه‌های ناکارآمد نفس بازار را می‌گیرد

محمدرضا مرتضوی – رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران

محدودیت در تخصیص و انتقال ارز مورد نیاز برای نهاده‌های دامی، از ریشه‌های بروز مشکلات امروز در بازار محصولات دام و طیور است. بی نظمی‌ها و ناهماهنگی در تامین ارز، در نهایت به کاهش چشم گیر واردات بعضی نهاده‌های دامی انجامید که از جمله آن اقلامی مثل جو و سویا بود. التهاب بازار پیامد طبیعی کاهش واردات است که باید توسط وزارت جهاد کشاورزی مدیریت می‌شد. با این حال دیدیم که وزارت خانه به جای کاستن از تنش‌ها در بازار، با راه اندازی سامانه و تلاش برای عرضه میلیون‌ها تن نهاده دامی در سیستمی که امتحان خود را پس نداده بود، به سختی کار افزود. با راه اندازی بازارگاه نهاده‌های کشاورزی، نهاده‌های دامی حکم جریان عظیم آبی را پیدا کرد که پشت سدی جمع شده و قطره ای به بازار تزریق می‌شد. مشکل دیگر، تلاش وزارت جهاد کشاورزی برای رفع مشکلات سامانه حین عملیات و اجرا بود. راه اندازی این سامانه شوکی دیگر به بازار بود. سامانه ای که مشکلات آن حل ناشده باقی مانده بود و می‌خواست میلیون‌ها تن نهاده‌ها را در بازار توزیع کند.
کمبود منابع ارزی، مشکل تجربه نشده ای برای واردکنندگان نهاده‌های نبود. شرکت‌های بزرگ واردکننده نهاده‌های دامی، در بخش خصوصی و دولتی، که سابقه طولانی در این بازار دارند می‌توانستند با ابتکار خود جلوی مشکلات امروز در بازار را بگیرند اما نقش اجرایی این شرکت‌ها در فرایند تامین، با تصمیم‌های وزارت جهاد کشاورزی کمرنگ شد. امروز این شرکت‌ها نقشی در بازار نهاده‌های دامی ندارند. این شرکت‌ها پیشتر می‌توانستند اقلام مورد نیاز را نسیه بخرند و به مشتریان داخلی نسیه بفروشند اما امروز همه متقاضیان نهاده‌های دامی باید کالای مورد نیاز خود را با پرداخت پول نقد دریافت کنند.

بیشتر بخوانید:2021؛ سال ظهور نوآوری برندهای موادغذایی و نوشیدنی جهان

نظامی که وزارت جهاد کشاورزی برای تامین نهاده‌های دامی و توزیع آن اجرا کرده جامد و بی روح است و پویایی کافی برای پیشگیری از بروز کمبود در بازار را ندارد. هرچند دولت در ایجاد سامانه‌ها به دنبال شفافیت و کنترل است اما بی توجهی به روح و مکانیزم بازار، باعث شده این سامانه‌های ناکارآمد، نفس بازار را بگیرد. در جریان واردات نهاده‌ها وزارت جهاد کشاورزی از تجربه چند دهه ای شرکت‌های با سابقه در این زمینه استفاده نکرد و ابتکارات دولتمردان هم نتوانست مانع بروز بحران در بازار شود.
غلات یک حوزه تخصصی در تجارت جهانی است که در همه کشورها به تدریج، در دست گروه‌های بزرگ اقتصادی متمرکز شده است. ماهیت این فعالیت تجاری این است و نمی توان آن را با اتکا به توان شرکت‌های کوچک پیش برد. در کشور ما هم شرکت‌های خصوصی و دولتی بزرگ در تامین نهاده‌های دامی فعالیت می‌کردند اما وزارت جهاد از تجربه آن‌ها استفاده نکرد.#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کاهش قدرت خرید، واردات برنج خارجی را کاهش داد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 ساعت پیش

خام فروشی ضربه بزرگی به صنعت گیاهان دارویی می زند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 ساعت پیش

مردم با خرید کالاهای ایرانی به تولید محصولات داخلی رواج بخشند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

11 ساعت پیش

واگذاری سازمان تعاون روستایی با اصل ۴۴ قانون اساسی مغایرت دارد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

11 ساعت پیش

پیش بینی تولید ۱۲ میلیون تن گندم در کشور پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

11 ساعت پیش

برگشت اختیارات بازار مرغ محصولات کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

11 ساعت پیش

مفاد اجرای تفاهمنامه سازمان تعاون روستایی با شبکه توسعه اجتماعی رسالت پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

مطمئنا برای شما هم پیش آمده است که از کلاس‌های زبان انگلیسی خسته شده باشید یا اصلا وقت شرکت در کلاس‌های زبان انگلیسی را به‌دلیل مشغله‌های کاری، درسی،

1 روز پیش

گیاهان هوازی را چطور نگهداری کنیم؟ اینجا با انواع مختلف گیاهان هوازی آشنا میشویم و روش صحیح آبیاری، نور و دما و نحوه کوددهی این گیاهان جذاب را بررسی میکنیم.

1 روز پیش

انتقادات نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس از سیاستگزاری در حوزه امنیت غذایی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

بازار زعفران در رکود به سر می برد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

اتصال برنامه چندکاره کنترل زمین به ماشین آلات کشاورزی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

بانک کشاورزی برای انجام کار امور توسعه ای مصمم است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

توسعه تعاملات فدراسیون تشکل های صنایع غذایی با شبکه تعاونی ها تشکل های کشاورزی برای حل مشکلات تکمیل زنجیره تولید پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

خرید تضمینی برگ سبز چای به بالای ۴۰ هزار تن رسید پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

بیشتر...