سلامت نیوز |
۳ هفته پیش

افزایش سطح سرب خون خطر پوکی استخوان در زنان سلامت نیوز

به گزارشسلامت نیوز به نقل از ایسنا از مدیکال‌دیالوگز، عوامل خطرپوکی استخوانمی‌توانند قابل اصلاح و یا غیر قابل تغییر باشند همچنین کمبود مواد معدنی ضروری مانند کلسیم و منیزیم می‌تواند در ایجاد پوکی استخوان نقش داشته باشد.منایج تحقیقات نشان داده‌اند که عناصر کمیاب برای رشد و متابولیسم استخوان ضروری هستند اما نقش خاص آنها در پوکی استخوان به‌خوبی درک نشده است.

یافته‌های یک تحقیق نشان داد که سطوح بالای سرب خون با کاهش تراکم استخوان در ستون فقرات کمر، لگن و کل استخوان ران زنان مرتبط است. از سوی دیگر، افزایش سطح سلنیوم خون با افزایش تراکم استخوان در لگن مرتبط است. هیچ ارتباطی برای سایر عناصر کمیاب مانند آهن، روی، مس، منگنز، کادمیوم یا جیوه یافت نشد. محققان همچنین پیشنهاد کردند که افزایش سطح سرب خون ممکن است خطر پوکی استخوان را در زنان افزایش دهد، در حالی که سایر عناصر کمیاب چنین تأثیری ندارند.

محققان دانشکده پرستاری و مرکز تحقیقات غدد درون ریز شیانگیا، چین، یک تحقیق مقطعی با استفاده از داده‌های بررسی ملی سلامت و تغذیه (2011-2016) انجام دادند و تراکم مواد معدنی استخوان را در ستون فقرات کمری، لگن، و کل استخوان ران با عناصر کمیاب خون مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنان از مدل‌های رگرسیون خطی و لجستیک چند متغیره برای تعیین ارتباط مربوط به تراکم استخوان، عناصر کمیاب و خطر پوکی استخوان بین بزرگسالان آمریکایی استفاده کردند.

از یافته‌های کلیدی حاصل از تحقیق، محققان دریافتند که سطوح بالای سرب خون با کاهش تراکم استخوان در ستون فقرات کمری، لگن و کل استخوان ران در زنان مرتبط است. سطوح بالاتر سلنیوم خون با افزایش تراکم مواد معدنی استخوان لگن در زنان مرتبط بود. هیچ ارتباط خطی بین تراکم مواد معدنی استخوان و سایر عناصر کمیاب خون وجود نداشت. ارتباط بین سطوح سرب، شیوع تراکم پایین مواد معدنی استخوان و شیوع پوکی استخوان معنا دار بود و هیچ ارتباطی بین سایر عناصر کمیاب خون و تراکم پایین مواد معدنی استخوان یا پوکی استخوان مشاهده نشد.

آنان گفتند که این تحقیق درک جامعی از رابطه بین عناصر کمیاب خون و تراکم مواد معدنی استخوان ارائه می‌دهد. بر اساس یافته‌های این تحقیق، سطوح بالای سرب خون برای توده استخوانی زنان مضر است.

محدودیت‌های تحقیق شامل تجزیه و تحلیل مقطعی، تنظیم متغیرهای کمکی و عدم گنجاندن متغیرهای مخدوش‌کننده مانند رژیم غذایی و سبک زندگی است که ممکن است بر ارتباط بین عناصر کمیاب خون و تراکم مواد معدنی استخوان تاثیر بگذارد.

یافته‌های این تحقیق در مجله Orthopaedic Surgery and Research منتشر شده است.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

 مدیر گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی بابل، از احتمال افزایش ناباروری در صورت سقط جنایی جنین خبر داد و گفت: در بعضی موارد بانوانی که در سنین جوانی سقط جنین جنایی داشته‌اند ممکن است هرگز بچه‌دار نشوند.

5 ساعت پیش

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت گفت: سیگارهای الکترونیک به دلیل داشتن نیکوتین سمی بوده و وابستگی به استعمال ایجاد خواهند کرد.

3 روز پیش

معمولاً همه ما با رعایت یک‌سری اصول اولیه، از جمله تغذیه سالم و فعالیت جسمانی، فکر می‌کنیم که به سلامت خود خیلی اهمیت می‌دهیم؛ اما حقیقت این است که حتی آگاه‌ترین افراد در میان ما نیز مستعد اشتباهات کوچکی هستند که می‌تواند سلامتی را به خطر بیندازد.

پریروز

یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد افرادی که پایین‌ترین سطح کلسترول را داشتند، احتمال کمتری داشت به ۱۰۰ سالگی برسند

5 روز پیش

 روده‌ی بزرگ نقش مهمی در عملکرد گوارش دارد. وقتی روده را پاک‌سازی می‌کنید، بدنتان سم‌زدایی می‌شود و سموم و ضایعاتی که در روده بزرگ جمع شده‌اند از بدن خارج می‌شوند، در نتیجه فشار و ناراحتی گوارش تسکین می‌یابد. پاک‌سازی روده‌ها فواید دیگری هم دارد، از بهبود سیستم ایمنی گرفته تا کاستن از ریسک سرطان کولون.

پریروز

بدن شما زمانی کم آب می‌شود که آب دفع شده از بدن بیشتر از مقدار جذب آن باشد. آب به طور معمول به دلیل تنفس، تعریق، ادرار و مدفوع از دست می‌رود.

3 روز پیش

وقتی فرزند شما چیزهای آزاردهنده ای می گوید، واقعاً می تواند شما را ناراحت کند . باید بدانید تقریباً همیشه یک دلیل قابل شناسایی پشت این رفتار آنها وجود دارد.

دیروز

​​​​​​​سفر به اصفهان می‌تواند سفری متفاوت باشد اگر شما اصفهان را در کنار تماشا کردن، لمس کنید و زیبایی‌های آن را در ذهن خود به‌خاطر بسپارید.

دیروز

با افزایش سن در دهه چهارم زندگیتان برای مراقب از سلامت بدن و سبک زندگیتان حساسیت‌ بیشتر از پیش نیاز است به همین منظور کارهایی هست که دیگر نباید انجام دهید.

دیروز

بیشتر...