دینو |
2 ماه پیش

دلیل سیخ شدن مو بدن از نگاه علمی چیست دینو

حتما توجه کرده‌اید که گاهی اوقات نسیم سردی در خیابان می‌وزد، به خود می‌لرزید وموی شما شروع به سیخ شدنمی‌کند و برجستگی‌های ریزی روی سطح پوست شما ظاهر می‌شوند. این واکنش فیزیکی زمانی که سردمان باشد، ترسیده باشیم و یا حتی تحت تاثیر چیزی قرار گرفته باشیم، اتفاق می‌افتد.

سیخ شدن موی بدن

در زیر پوست، هزاران عضله ریز راست کننده مو به نام Arrector pili muscle وجود دارد (یکی برای هر موی بدن). اعصاب پیچیده شده در اطراف پیلی آرکتور، سیگنال‌های الکتریکی را منتقل می‌کنند که به ماهیچه‌ها می گوید چه زمانی منقبض شوند. وقتی این انقباض اتفاق می‌افتد، ماهیچه‌ها موهای چسبیده را بالا می‌برند و موهای شما سیخ می‌شود.

بر اساس مقاله‌ای در سال 2014، سیخ شدن موی بدن در انسان هدف مشخصی ندارد، اما توانایی بلند کردن موهای بدن برای اکثر پستانداران مو بلند، مفید است. زیرا با پف کردن خز و پرها و تشکیل یک لایه عایق، می‌توانند از خود در برابر سرما و عوامل محیطی محافظت کنند.

توماس شوبرت، روانشناس دانشگاه اسلو در نروژ، که پژوهش‌هایی را در مورد رابطه بین سیخ شدن مو بدن و احساسات انجام داده است، می‌گوید: وقتی حیوانات پشمالو احساس خطر می‌کنند، این کار باعث می‌شود آن‌ها در برابر خطرات بالقوه بزرگ‌تر به نظر برسند. بسیاری از گونه‌های پستاندار، از جمله شامپانزه‌ها که یکی از نزدیک‌ترین بستگان نخستی انسان هستند، همین واکنش را به ترس یا پرخاشگری دارند.

این ویژگی در اولین پستانداران وجود داشته است و به نخستی‌ها منتقل شده که درست قبل یا بعد از انقراض دایناسورها در حدود 66 میلیون سال پیش ظهور کردند و سپس به انسان‌ها رسیده است. اما این ویژگی کار زیادی برای ما انجام نمی‌دهد و فقط یادگاری از اجداد پستاندار ما است.

البته، ما فقط زمانی که سردمان است یا ترسیده‌ایم، سیخ شدن مو را تجربه نمی‌کنیم. بلکه هنگامی که احساسات قوی را تجربه می‌کنیم، این اتفاق برایمان می‌افتد.

این واکنش احتمالاً زمانی می‌افتد که سیستم عصبی ما فعال شود. در واقع اعصابی که در اطراف ماهیچه‌های آرکتور پیلی پیچیده شده‌اند، اهمیتی نمی‌دهند که شما ترسیده باشید، هیجان‌زده باشید یا حرکت کنید. آنها فقط سیل سیگنال‌های شیمیایی را از مغز دریافت می‌کنند.

با استفاده از یک تکنیک تصویربرداری( به نام میکروسکوپ الکترونی)، دانشمندان متوجه شدند که این اعصاب با سلول‌های بنیادی مو و پیلی در هم تنیده شده‌اند. بر اساس این نتایج، محققان به نتیجه رسیدند که سیخ شدن مو باعث می‌شود تا خز بیشتری رو بدن حیوانات رشد کند که یکی از دلایل انتقال این ویژگی به تقریباً همه گونه‌های پستانداران است.

در پایان، آن موهایی که در یک پیاده روی سرد به خانه رو پوست شما سیخ می‌شوند، کار زیادی برای گرم نگه داشتن شما انجام نمی‌دهند. در عوض، یادآور پیوندهای خانوادگی بین ما، پرندگان، خزندگان و پسرعموهای پستاندارمان هستند.

  • با زیاد نشستن و عدم تحرک چه اتفاقی ممکن است برای بدن شما بیفتد؟
  • چرا بدن ما دچار آلرژی می شود؟


#‌سرگرمی #‌دانستنی منبع: دینو

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در این مطلب دانستنی هایی در مورد بدنتان با شما به اشتراک می‌گذاریم که به احتمال زیاد نمی‌دانید و می‌تواند شما را شگفت زده کند.

1 ماه پیش

ترس از دلقک یا کولروفوبیا همانند ترس از مرگ، آمپول زدن و سخنرانی در جمع در لیست رایج‌ترین ترس‌ها قرار دارد.

5 ماه پیش

ریختن آب دهان در خواب می‌تواند ناخوشایند و یا خجالت‌آور باشد، به‌خصوص اگر در کنار کسی دیگری بخوابید یا در یک مکان عمومی چرت بزنید.

2 ماه پیش

اگر گرمای زیادی را تحمل می‌کنیدیا در هزینه خود صرفه جویی می‌کنید، در اینجا راه‌هایی برای خنک ماندن بدون تهویه کننده هوا در گرما وجود دارد.

3 ماه پیش

آب نارگیل که سرشار از الکترولیت‌ها و طعم است، مایع شفافی است که در داخل نارگیل‌های جوان وجود دارد و فواید زیادی برای سلامتی دارد.

3 ماه پیش

در این مطلب، قصد داریم چند مورد از ویژگی‌ های خاص بدنی که موجب تنوع و منحصربه‌فرد بودن افراد می‌شوند را با شما به اشتراک بگذاریم.

4 ماه پیش

سلفی گرفتن قوانین و ترفند های خاص خودش را دارد که بلاگرها و سایر افرادی که درگیر مد هستند، برای مدت طولانی از آن استفاده می‌کنند.

5 ماه پیش

در این مطلب 25 نفر از افرادی که دارای بالاترین IQ در جهان هستند یا بوده‌اند (چه بر اساس آزمایش و چه بر اساس تخمین) را معرفی خواهیم کرد.

5 ماه پیش

سیخ شدن مو بدن زمانی که سردمان باشد، ترسیده باشیم و یا حتی تحت تاثیر چیزی قرار گرفته باشیم، اتفاق می‌افتد.

2 ماه پیش

بیشتر...