حقوق نیوز |
۳ هفته پیش

چگونه عزت نفس پایین بر روابط عاشقانه شما تاثیر می گذارد حقوق نیوز

چگونه عزت نفس پایین بر روابط عاشقانه شما تأثیر می گذارد

وقتی صحبت از زندگی عاشقانه شما به میان می آید، عزت نفس بسیار مهم است. بیاموزید که چگونه بیشتر از آن بهره ببرید تا بتوانید روابط خود را بهبود بخشید.

عزت نفس پایین نه تنها بر شما تأثیر می گذارد، بلکه می تواند تأثیر منفی بر دیگری نیز داشته باشد.

چه با یک جدایی بد یا از دست دادن شغل روبرو باشید، همه گاهی اوقات با عزت نفس پایین دست و پنجه نرم می کنند. وقتی اتفاق بدی می‌افتد، معمولاً منتقد درونی‌تان حرف‌هایی مانند «تو به اندازه‌ی کافی خوب نیستی» یا «هیچ‌وقت خوشحال نخواهی شد» را به زبان بیاورد.

در حالی که داشتن نوسانات در اعتماد به نفس طبیعی است - به خصوص زمانی که زندگی شما را در معرض خطر قرار می دهد - اگر عزت نفس شما به طور مداوم کمبود داشته باشد، می تواند تأثیر منفی نه تنها بر شما، بلکه بر روابط عاشقانه شما نیز داشته باشد.

در ادامه بخوانید تا بدانید چگونه عزت نفس شما بر زندگی عشقی شما تأثیر می گذارد و چه کاری می توانید برای تقویت اعتماد به نفس خود انجام دهید.

از نظر علمی چگونه عزت نفس پایین بر روابط تأثیر می گذارد؟

تحقیقات نشان می‌دهد که عزت‌ نفس می‌تواند به همان اندازه که بر رضایت همسرتان تأثیر می‌گذارد، بر رضایت از رابطه شما نیز تأثیر بگذارد. وقتی نسبت به خود احساس بدی دارید، ناامنی‌هایتان می‌تواند به نحوه رفتارتان با طرف مقابلتان نفوذ کند – و این می‌تواند تأثیر منفی بر هر دوی شما داشته باشد.

به علاوه، طبق تحقیقات مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی، عزت نفس پایین می تواند درک شما را از شریک زندگی تان مخدوش کند.

در این مطالعه، محققان از بیش از 500 مرد و زن خواستند تا پرسشنامه‌هایی را در مورد عزت نفس خود تکمیل کنند و سپس از آنها پرسیدند که تا چه اندازه از نقص‌های شریک زندگی‌شان تهدید می‌شوند. آنهایی که اعتماد به نفس پایینی داشتند نه تنها بیشتر از ناقص بودن شریک زندگی خود تهدید می شدند، بلکه به احتمال زیاد رابطه خود را سیاه و سفید می بینند: همه خوب یا همه بد.

دکتر استیون گراهام، نویسنده اصلی این مطالعه و دانشیار روانشناسی در کالج جدید فلوریدا در ساراسوتا، می گوید: داشتن چنین دیدگاه قطبی شده نسبت به همسرتان می تواند برای رابطه شما سخت باشد. او توضیح می‌دهد: «اگر دیدگاه من نسبت به شما خیلی سریع تغییر می‌کند، یک دقیقه در مورد شما مثبت فکر می‌کنم و لحظه‌ی بعد منفی، ممکن است طرف مقابل احساس ناامنی کند.

او اضافه می کند که پیش بینی پذیری در یک رابطه بسیار مهم است. مشخص شده است که این یک شاخص کلیدی از کیفیت صمیمیت مشترک بین یک زوج است.

علاوه بر تأثیر بر درک شما از شریک زندگی تان، داشتن عزت نفس پایین می تواند شما را در مورد رابطه خود به طور کلی مضطرب تر کند.

هیدی ریگیو، دکترای روانشناس اجتماعی و استادیار روانشناسی در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس آنجلس، می گوید: «شما ممکن است بترسید که شریک زندگیتان شما را ترک کند، یا به خاطر چیزهای دیگری که دیگران دو بار درباره آنها فکر نمی کنند وحشت کنید. "این می تواند منجر به حملات پانیک یا حسادت شدید شود."

چگونه عزت نفس خود را تقویت کنیم؟

دکتر ریجیو می‌گوید چه عزت‌نفس شما به‌طور لحظه‌ای از بین رفته باشد یا برای مدت طولانی نسبت به خود احساس بدی داشته باشید، کلید بازسازی اعتماد به نفس شما تغییر افکار منفی است.

یک مکان خوب برای شروع این است که به خودگویی منفی خود توجه کنید و آن را معکوس کنید. او توضیح می دهد که خود گفتاری همان فیلمنامه درونی است که در یک حلقه بی پایان در مغز شما پخش می شود. اگر همه چیزهایی که به خود می گویید منفی است، بر احساس شما نسبت به خودتان تأثیر می گذارد.

ریجو می‌گوید: «وقتی متوجه می‌شوید که دوست‌داشتنی نیستید، یا هیچ‌کس شما را جذاب نمی‌بیند، باید متوقف شوید و به شیوه‌ای مثبت با خودتان صحبت کنید. به خودتان بگویید که صحبت‌های منفی واقع بینانه نیست و یک تحریف است.» سپس فیلمنامه را ورق بزنید و چیزی مثبت در مورد خودتان بگویید.

ریجو خاطرنشان می کند که می توانید خود را طوری آموزش دهید که افکار آگاهانه و مثبتی داشته باشید که به شما کمک می کند در برابر آن افکار منفی مبارزه کنید. هر چه بیشتر تمرین کنید، اعتماد به نفس خود را بیشتر پرورش خواهید داد.#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تشخیص عشق می تواند بسیار سخت باشد. اما دانستن زمان دور شدن از عشق عاشقانه حتی سخت تر است. ممکن است سال‌ها صبر کرده باشید تا بتوانید کسی را پیدا کنید که واقعاً احساس می‌کردید دوستش دارید. با این حال،…

دیروز

ممکن است شنیده باشید که فیلم های پورنو برای همه چیزها از جمله آسیب رساندن به روابط و صمیمیت سرزنش می شوند. برخی افراد حتی گفته اند که تماشای «بیش از حد» پورن می تواند باعث اضطراب عملکرد شود و در…

دیروز

در جامعه ما، سوء استفاده جنسی و خشونت علیه مردان اغلب نادیده گرفته می شود و مورد غفلت قرار می گیرد. این مشکلی واقعی است که بسیاری از پسران و مردان روزانه با آن روبرو هستند. چگونه می توانیم این واقعیت…

دیروز

شاید دختر توانای شما شروع به صحبت در مورد یک همکلاسی با نگاهی رویایی در چشمانش کرده باشد، شاید او و دوستانش بر سر یک ستاره پاپ یا دلقک سینما می خندند یا شاید او به طور مستقیم به شما گفته است که می…

۱ هفته پیش

درست است که داشتن احساسات ناخوشایند تجربه خوبی نیست، اما می‌تواند فرصتی برای ایجاد تغییرات مثبت، پیشرفت شخصی و توسعه فردی باشد.

۱ هفته پیش

در نظام آموزش نتیجه محور به ماحصل آموزش توجه می‌شود، یعنی اینکه چرا باید یک درس آموخته شود و قرار است چه کاربردی داشته باشد.

۱ هفته پیش

بیشتر...