آیچوب |
۳ هفته پیش

دلایل سوختن رنگ چیست چرا رنگ چروک می شود

سوختن رنگ یا چروک شدن رنگ یکی از مشکلاتی است که ممکن است در زمان اجرای رنگ چوب یا رنگ خودرو با آن روبرو شوید. در این مقاله متمرکز به توضیح در مورد دلیل چروک شدن رنگ چوب می‌پردازیم؛ اما اگر در زمینه رنگ خودرو و هرگونه فلز دیگر فعالیت داشته باشید، پیشنهاد می کنیم این مقاله و ویدئو تماشا کنید.

یراق درب کشویی
آموزش اتصالات نجاری

سوختن رنگ چیست؟ چرا رنگ چروک می شود؟

دسترسی سریع :پنهان
1سوختن رنگ چیست؟ چرا رنگ چروک می شود؟
2تماشا آنلاین ویدئو دلایل سوختن رنگ چوب
3دلایل چروک شدن رنگ چوب چیست؟
3.1اجرای لایه ضخیم و تجمع رنگ روی
3.2اجرای رنگ فوری روی رنگ روغنی
3.3استفاده از تینر قوی روی تینر ضعیف
3.4اجازه ندادید رنگ زیرین خشک شود!
3.5تینر یا استون یا رنگ پاک کن روی رنگ ریخته شده!
4سخن پایانی در مورد دلایل سوختن رنگ

سوختن رنگ اصطلاحی رایج در صنعت چوب است. شاید نتوان از نظر فنی اصطلاح درستی برای این مشکل در رنگ پیدا کرد؛ اما همانطور که در تصویر می بینید، بافتی شبیه به سوختگی در رنگ ایجاد می شود. ای نوع بافت چروک شکل حاصل اشتباه در زمان پاشش رنگ است.

معمولاً یک رنگ خشک شده با چنین مشکلاتی مواجه نمی‌شود. شما زمانی با سوختن رنگ چوب مواجه می‌شوید که در حال رنگ کردن چوب هستید و یا اینکه دقایقی از اجرای رنگ گذشته باشد.

خبر بد اینکه باید به سختی مشکل را حل کنید و خبر خوب اینکه سازه هنوز به دست مشتری نرسیده است و فرصت دارید که ایرادات کار را برطرف کنید.

تماشا آنلاین ویدئو دلایل سوختن رنگ چوب

تماشا این ویدئو در برخی اپراتورها با ترافیک نیم بها محاسبه می‌شود!

دلایل چروک شدن رنگ چوب چیست؟

همانطور که بالا توضیح دادیم، در ۹۰ درصد مواقع سوختن رنگ چوب به دلیل اشتباه اپراتور در اجرای رنگ به وجود می‌آید. وقتی بدانید اشتباه از سمت شماست، بهتر می‌توانید در جهت حل مشکل تصمیم بگیرید.

در زیر به توضیح در مورد برخی دلایلی که ممکن است باعث سوختن رنگ شوند را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. این شما هستید که باید قضاوت کنید که کدام عامل باعث خرابی رنگ شده است.

ما در این مقاله محدودیت هایی برای تایپ متن داریم؛ اما در ویدئو به توضیح کامل دقیق در مورد هر بخش پرداختیم.

دلایل چروک شدن رنگ چوب

اجازه دهید قبل از شروع به توضیح در مورد هر یک از دلایل، به فلسفه ایجاد این مشکل بپردازیم. معمولاً وقتی دولایه رنگ روی هم اجرا می شود و این لایه ها تفاوت هایی از نظر نوع حلال و ساختار و قدرت داشته باشند این مشکل پیش می‌آید.

اجرای لایه ضخیم و تجمع رنگ روی

در زمان اجرای رنگ، پاشش یکنواخت و یک دست خیلی مهم است. شما باید دست خود را به گونه‌ای حرکت دهید که رنگ کاملاً یکنواخت و با یک ضخامت مشخص روی کار اجرا شود.

در واقع دست باید هم از نظر فاصله با سطح کار و هم از نظر سرعت حرکت روی قطعه کار کاملاً یکنواخت باشد.

اگر شما بخواهید با اجرا زیاد رنگ ایرادات کار را پوشش دهید و یا اینکه رنگ را زیباتر جلوه دهید، اشتباه می کنید.

دانلود دوره رنگکار ماهر

معمولاً در گوشه‌های کار و قسمت هایی که چند بار پیستوله از روی آن حرکت می‌کند این مشکل پیش می‌آید.

در ویدئو توضیحات بیشتری در این مورد داده شد.

اجرای رنگ فوری روی رنگ روغنی

این نکته را همیشه مد نظر داشته باشید.به هیچ عنوان رنگ فوری را روی روغنی اجرا نکنید. تینر رنگ فوری بسیار قوی تر و درجه حلالیت آن زیاد است. از نظر شیمیایی وقتی رنگ فوری را روی رنگ روغنی اجرا می کنید، باید انتظار سوختن رنگ و چروک شدن رنگ زیرین (رنگ روغنی را داشته باشید)

استفاده از تینر قوی روی تینر ضعیف

تینر در گریدهای مختلفی به بازار عرضه می شود و هر یک کاربرد مخصوص به خود را دارند. شما باید با توجه به نوع رنگ و تینر مخصوص به آن اقدام به ترکیب رنگ کنید. در ویدئو کامل توضیح دادیم که چه تینری مربوط به چه رنگی هست.

در مطالب قبلی هم به معرفی انواع تینر و کاربرد هر یک پرداخته بودیم که پیشنهاد می کنیم این مقاله را برای افزایش آگاهی خود برای فعالیت اصولی در این حوزه مطالعه کنید.

پیشنهاد آیچوب:

معرفی انواع تینر | تینر روغنی | تینر فوری | تینر پلی اورتان

مهم نیست از چه رنگی استفاده می‌کند. یک نکته را همیشه باید در نظر داشته باشید که حداکثر تلاش خود را کنید که رنگ در لایه های سنگین روی هم اجرا نکنید. اگر هم مجبور شدید دو بار رنگ اجرا کنید، رنگ دست دوم را با تینری سبک از تینر دست اول اجرا کنید.

دلایل سوختن رنگ چوب

اجازه ندادید رنگ زیرین خشک شود!

یکی از نکته هایی که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، فاصله بین اجرای دست اول و دست دوم و حتی دست سوم و چهارم است.

شما باید دست دوم و سوم را زمانی اجرا کنید که رنگ به سمت ژل شدن (سخت شدن) نرود. اگر زمان زیادی از اجرای رنگ بگذرد و رنگ دست بعدی را اجرا کنید بسیار سریع رنگ زیرین چروک می شود و یا به اصطلاح می‌سوزد.

یا اجازه دهید رنگ کامل خشک شود (۷۲ ساعت) یا اینکه در زمان کوتاه انجام دهید (زیر ۵ دقیقه)

تینر یا استون یا رنگ پاک کن روی رنگ ریخته شده!

یکی دیگر از مواردی که باید رعایت کنید، جلوگیری از ریختن حلال های قوی مانند بنزین و تینر فوری و استون و لاک پاک کن روی سطح سازه های چوبی رنگ شده است. همه این موادها قدرت حل کنندگی بسیار زیادی دارند و در صورتی که مدت زمان زیادی (بیشتر از ۱ دقیقه) روی رنگ باقی بمانند، موجب خرابی آن خواهند شد.

پیشنهاد آیچوب:

۷ اشتباه بزرگ و رایج در زمان اجرای سیلر روی چوب و رنگ چوب

دلایل سوختن رنگ چوب چیست

سخن پایانی در مورد دلایل سوختن رنگ

در این مقاله تلاش کردیم توضیحات کلی در مورد دلایل چروک شدن و تاول زدن رنگ با شما در میان بگذاریم؛ اما در ویدئو موجود در همین مقاله به توضیحات دقیق تر و بیشتری در مورد دلایل سوختن رنگ پرداختیم.

پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از سوختن رنگ در زمان اجرای رنگ به اندازه کافی رنگ اجرا کنید و ترجیحاً از اجرای رنگ جدید روی رنگ قدیمی بپرهیزید.

منبع:آیچوب

(کپی کننده ها، لطفاً برای جمع آوری مقاله سایت خود، کمی فکر کنید و از حاصل دسترنج خودتان استفاده کنید. در صورت مشاهده مقالات کپی شده، به گوگل گزارش خواهیم داد.)

روغن گیاهی مونوکوت


#‌چوب #‌صنعت_چوب منبع: آیچوب

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...