خبرآنلاین |
۲ هفته پیش

قدیمی ترین لباس جهان سلیقه انسان های باستانی عکس خبرآنلاین

زومیت نوشت: لباس برای (بیشتر) انسان‌ها مهم است و از ما دربرابر عوامل محیطی محافظت می‌کند و در فرهنگ نیز جایگاه برجسته‌ای دارد، اما از چه زمانی شروع به لباس پوشیدن کردیم؟

قدیمی‌ترین شواهد مستقیم از لباس پوشیدن انسان خردمند، جامه‌ای معروف به «لباس ترخان» است. لباس ترخان پیراهن کتانی یقه هفتی است که توسط فلندرز پتری مصرشناس در مقبره‌ای در قبرستان ترخان مصر باستان کشف شد. به‌گزارش آی‌اف‌ال ساینس، در سال‌های اخیر تاریخ‌گذاری رادیوکربن نشان داد این لباس بین سال‌های ۳۴۸۲ تا ۳۱۰۲ قبل از میلاد دوخته شده است.

قدیمی‌ترین لباس جهان/ سلیقه انسان‌های باستانی/ عکس
لباس ترخان قدیمی‌ترین لباسی است که تاکنون پیدا شده است.

تاکنون باستان‌شناسان لباسی قدیمی‌تر از لباس ترخان پیدا نکرده‌اند. این امر تعجب‌آور نیست؛ برخلاف امروز که بسیاری از لباس‌ها از الیاف مصنوعی زیست‌تخریب‌ناپذیر ساخته می‌شوند، لباس‌های قدیمی از الیاف زیست‌تخریب‌پذیر حیوانی یا گیاهی مانند پشم یا کتان ساخته می‌شدند. لباس ترخان احتمالا به این خاطر دوام آورده است که در محیط بسیار خشکی قرار داشته که از تخریب آن جلوگیری کرده است.

هرچند لباس ترخان (تقریبا) تنها لباس بسیار قدیمی است که پیدا کرده‌ایم، اولین شاهد از منسوجات بافته‌شده نیست. این‌جا است که شواهد حالت غیرمستقیم به خود می‌گیرد. به‌عنوان مثال، باستان‌شناسان تکه‌هایی از منسوجات بافته‌شده گیاهی را در بقایای سکونتگاه باستانی چاتال‌هویوک ترکیه کشف کردند که تصور می‌شود حدود ۸۵۰۰ سال قدمت داشته باشد. این امر می‌تواند نشان دهد مردم در آن زمان لباس می‌ساختند و لباس می‌پوشیدند.

اگر درمورد الیاف بررسی کنیم، شواهد بسیار قدیمی‌تری نسبت‌به تکه‌های پارچه موجود در ترکیه وجود دارد. پژوهشگران در غاری در گرجستان الیاف کتان نبافته را پیدا کردند. برخی از الیاف پیچانده شده بودند و با رنگ‌های طبیعی رنگ شده بودند که پژوهشگران آن را به‌عنوان شاهدی برای ساختن لباس پیشنهاد کردند. این الیاف حدود ۳۰ هزار سال قدمت دارند که جهش قابل‌توجهی در زمان منشا لباس است.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهاناپلیکیشن خبرآنلاینرا نصب کنید.


#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

روزیاتو نوشت:‌ پرنده نظامی که ظاهراً شهرت خود را به خاطر حوادث مرگبار به دست آورده است، پس از سانحه ای در اواخر ماه گذشته که چهارمین حادثه مرگبار آن در کم تر از دو سال است، بار دیگر بحث برانگیز شده است.

2 ساعت پیش

باحضور مسئولان استانی پروژه‌های مخابراتی شهری و روستایی در شهرستان ایذه افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت

6 ساعت پیش

هوش مصنوعی در سال‌های اخیر پیشرفت‌های چشمگیری داشته و روز به روز تشخیص اینکه چه چیزی توسط هوش مصنوعی ساخته شده سخت و سخت‌تر می‌شود. حالا در همین راستا ما شما را به یک چالش دعوت می‌کنیم.

3 ساعت پیش

اسپوتنیک نوشت: شرکت روسی "کلاشنیکف" تحویل مدل جدیدی از کیت تجهیزات جنگی انفرادی با مارک "استرلوک" (Strelok) را به ارتش روسیه آغاز کرده است.

3 ساعت پیش

زومیت نوشت: اپل با وجود داشتن رقبای قدرتمند در بازار چین، همچنان پیشتاز بازار گوشی‌های پریمیوم است.

2 ساعت پیش

حاضرید تا یک بازی جذاب انجام دهید؟ کار راحت است؛ فقط قرار است تشخیص دهیم که کدام عکس، چهره‌ای واقعی انسان است و کدام تصویر توسط هوش مصنوعی خلق شده است.

9 ساعت پیش

زومیت نوشت: پلیس فتا از آنتی ویروس موبایلی بومی به نام «فارز» رونمایی کرده و از شورای عالی فضای مجازی خواسته است استفاده از آن را اجباری کند.

3 ساعت پیش

چیزی به سمت سیاره ما در حال حرکت است که می‌تواند به تمام زندگی روی زمین پایان دهد. این یک سوزن معمولی با وزن حدود 5 گرم است. چه اتفاقی پس از این برخورد برای زمین می‌افتد؟

8 ساعت پیش

ایسنا نوشت:  شرکت هیوندای طرح جدیدی از چرخ و لاستیک ارائه کرده است که دارای زنجیر چرخ داخلی است، سیستمی که با فشار یک دکمه باز و جمع می‌شود و به طور بالقوه به فرآیند دشوار و پردردسر بستن و باز کردن سنتی زنجیر چرخ در شرایط برف و بوران پایان می‌دهد.

5 ساعت پیش

بیشتر...