خروج سالانه ۴۵۰ میلیون دلار ارز برای واردات موز پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

خروج سالانه ۴۵۰ میلیون دلار ارز برای واردات موز
اقتصادسبز آنلاین:‌ مدیر طرح‌های ویژه معاونت امور باغبانی گفت: سالیانه ۴۵۰ میلیون دلار ارز برای واردات موز و ۱۰۰ میلیون دلار دیگر برای واردات میوه‌های گرمسیری از کشور خارج می‌شود.

اقتصادسبز آنلاین:‌ مدیر طرح‌های ویژه معاونت امور باغبانی گفت: سالیانه ۴۵۰ میلیون دلار ارز برای واردات موز و ۱۰۰ میلیون دلار دیگر برای واردات میوه‌های گرمسیری از کشور خارج می‌شود.

به گزارش خبرنگار ما،‌ شاهین رستم‌پور، مدیر طرح‌های ویژه معاونت امور باغبانی با بیان اینکه امکان تامین نیمی از نیاز کشور به میوه‌های گرمسیری در سواحل مکران قابل کشت است، اظهار کرد: با برنامه ریزی‌های انجام شده در صورت فراهم شدن زیرساخت‌ها در اراضی مستعد کشت در سواحل مکران، بیش از ۵۰ درصد نیاز مردم برای مصرف چهار میوه گرمسیری موز، نارگیل، انبه و آناناس در برنامه هفتم توسعه در کشور تولید می‌شود.
او با اشاره به خروج سالانه ۴۵۰ میلیون دلار ارز بابت واردات موز و حدود ۱۰۰ میلیون دلار برای واردات سایر محصولات گرمسیری به کشور گفت: با احداث باغات میوه‌های گرمسیری در سواحل مکران، تنها در زمینه موز سالانه حداقل بیش از ۲۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی طی برنامه هفتم توسعه خواهیم داشت.
رستم‌پور، توسعه کشت محصولات گرمسیری را از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در بخش باغبانی اعلام کرد و گفت: سیاست کلان وزارتخانه این است که از ظرفیت بالقوه سواحل مکران در تولید میوه‌های گرمسیری استفاده کند.

بیشتر بخوانید:دستگاه کالیبراسیون که به کشاورزان مشاوره مالی می‌دهد

مشاور معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: ما در سواحل مکران، اراضی بسیار مستعد، اقلیم و رطوبت مناسب برای کشت محصولات گرمسیری داریم، اما مشکل اصلی در این مناطق کمبود آب شیرین است.
او، خرید و نصب دستگاه‌های آب شیرین کن را برای استفاده از آب دریا به منظور آبیاری باغات ضروری دانست و گفت: در سواحل مکران، اراضی مستعد و مناسب را شناسایی، مطالعه و مشخص کرده‌ایم و شرکت‌های بزرگ سرمایه گذاری علاقه‌مند به توسعه کشت و تولید محصولات گرمسیری می‌توانند با سرمایه‌های خود، دستگاه‌های آب شیرین کن را خریداری و نصب کرده و آب مورد نیاز اراضی باغی را فراهم کنند.
رستم پور افزود: در یکی از مناطق سواحل مکران بین کنارک و چابهار، پنج شرکت سرمایه گذاری که متقاضی فعالیت در کشت محصولات باغی گرمسیری هستند، کارهای زیرساختی را انجام داده و قرارداد اولیه برای خرید دستگاه‌های آب شیرین کن را با شرکت‌های داخلی و خارجی منعقد کرده‌اند.
او در ادامه گفت: هدف ما این است که همراه با توسعه کشت و احداث باغات و اجرای طرح‌ها، از دانش و فناوری‌های جدید دنیا به ویژه در سواحل مکران استفاده کنیم.
مدیر طرح‌های ویژه معاونت امور باغبانی در پایان تصریح کرد: سیاست معاونت امور باغبانی بر این است که از طریق دستگاه‌های آب شیرین کن که با تکنولوژی‌های جدید انرژی کمتری مصرف می‌کنند و همچنین با استفاده از پوشش‌ها و سایبان‌های باغبانی مناسب و استاندارد، عملکرد تولید در واحد سطح در باغات احداثی در سواحل مکران افزایش یابد و علاوه بر آن تنش‌های محیطی به حداقل برسد و در مصرف آب صرفه جویی شود. / باشگاه خبرنگاران جوان#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

چشمه هفت رنگ مجن در شاهرود از نوع چشمه‌‌های گوگردی محسوب می‌شود و در ۲۵ کیلومتری شمال شاهرود در میان شکاف دره‌‌های قله شاهوار واقع شده است.

19 ساعت پیش

قبرستان هایگیت لندن از دوره ویکتوریا در این شهر باقی مانده و افراد سرشناس و حتی خون‌آشام‌ها هم در بخش‌های مختلف آن دفن هستند.

22 ساعت پیش

خزانه جواهرات ملی خزانه‌ای است که تعدادی از برترین جواهرات ایران و جهان را در خود جای داده و به نام موزه جواهرات ملی نیز شناخته می‌شود.

دیروز

باغ شازده ماهان از زیباترین جاذبه‌های ایران، در جنوب شرقی کرمان قرار گرفته‌است که تا حد زیادی در بین گردشگران ایرانی مهجور مانده است.

1 روز پیش

خانه وحشت وایت چپل یک خانه ظاهرا جن‌زده است که تجربیاتی ترسناک را برای مهمانان خود تهیه و تدارک دیده است.

2 روز پیش

در استان تهران یکی از آبشارهای بسیار زیبا را به شما معرفی می‌کنیم که با یکی دو ساعت پیاده‌روی به آنجا می‌رسید. نامش آبشار ایگل فشم است.

3 روز پیش

نگاهی بر بازار میوه صیفی پرتقاضاترین اقلام کدامند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

علیرضا مهاجر ، سرپرست معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی منصوب شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

آنالیز تولید صادرات گل گیاه پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

کاهش ۱۸ درصدی تولید برنج کشور پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

روکش تقویتی مخصوص محصولات گلخانه ای پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

واردکنندگان برنج دست به دامن رییس جمهور شدند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

در این بخش از گردشگری سیاه، ترسناک ترین مکان های دنیا را با هم می‌خوانیم که ترس را در وجود شما می‌اندازد. دیدن آن را از دست ندهید.

3 روز پیش

پیش بینی دولت قبل غلط از آب درآمد دولت جدید باید میلیون تن گندم وارد کند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

در یکی از مناطق شهری دانمارک دهکده سبز دایره ای قرار دارد. خانه‌های این منطقه در شبکه‌ای از فضاهای سبز دایره‌ای ساخته شده‌اند.

4 روز پیش

بیشتر...