۱ هفته پیش
2 بازدید

افزایش 40درصدی پرونده‌های مهریه - آسیب های اجتماعی - سلامت اجتماعی

افزایش 40درصدی پرونده‌های مهریه

سلامت نیوز:افزایش مشکلات اقتصادی همانطور که بر افزایش میزان طلاق موثر است، بر میزان درخواست‌ها برای پرداخت مهریه نیز موثر بوده است.بدین صورت که زوجی که تصمیم به جدایی می‌گیرند اگر شرایط اقتصادی نرمال باشد زوجه آنچنان بر دریافت مهریه سماجت نکرده و از حق خود می‌گذرد اما وقتی شرایط اقتصادی دشوار و خطیر باشد قطعا فشار بیشتری بر همسر سابق خود وارد می‌کند تا بتواند توسط همان مهریه روزگار خود راسپری کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آفتاب یزد ،چه بسا افزایش پرونده‌های مربوط به دریافت مهریه به همین دلیل باشدآفتاب یز _ یگانه شوق الشعرا: آمار پرونده‌های مهریه در کشور افزایش 40 درصدی داشته است. به نظر می‌رسد شرایط جدید و بد کشور باعت این افزایش شده است.

مسئول اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفته است: « تعداد ۹۳ هزار و ۷۱۱ فقره پرونده اجرای مهریه از فروردین تا پایان مهر سال جاری ثبت شده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که تعداد ۶۷ هزار و ۸۱ فقره بود حاکی از رشد ۴۰ درصدی است. » سید محمد هاشمی مقدم با اشاره به اجرای بند «ب» ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم توسعه افزود:

« مراجعه ابتدایی برای دادخواست مهریه به دادگاه‌ها طبق قانون مذکور ممنوع اعلام شده و متقاضیان ابتدا باید برای مطالبه و اجرای مهریه به ادارات ثبت اسناد مراجعه کنند. در این ماده قانونی آمده است:«مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجراء از طریق ادارات اجرای مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجرای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اجرا می‌شوند.

ادارات مذکور مکلفند بلافاصله پس از تقاضای اجرائیه نسبت به شناسایی و توقیف اموال مدیون اقدام کنند. چنانچه مرجع مذکور نتواند ظرف مدت دو ماه از تقاضای اجراء، نسبت به شناسایی و توقیف اموال متعهد سند، اقدام کند یا ظرف مدت شش ماه نسبت به اجرای مفاد سند اقدام نماید، متعهدٌله سند می‌تواند با انصراف از اجرای مفاد سند به محاکم دادگستری رجوع نماید. »

هاشمی مقدم اظهار داشت: « این حکم قانون موجب شده که مراجعه به ادارات ثبت برای صدور اجراییه مهریه افزایش یابد البته سال‌های گذشته هم این فرایند بوده اما اکنون در کل کشور دادگاه‌ها دیگر ابتدا دادخواست مهریه را نمی‌پذیرند و به همین دلیل مراجعه به ثبت افزایش چشمگیری پیدا کرده است. »

تفکر رویایی از ازدواج باعث سرخوردگی همسران می‌شود

در خصوص این موضوع فاطمه فرحمند روانشناس خانواده به آفتاب یزد گفت:« درباره علل این افزایش باید بگویم در کشورما بحران‌های اقتصادی زیادی وجود دارد و این باعث فشارهای مالی در زندگی زناشویی شده است.

این فشارها باعث شده‌اند که خلق افراد پایین بیاید و افسردگی در میان آن‌ها بیشتر شود همچنینمنفی گرایی بیشتری در میان زوجین به وجود آمده است علاوه بر این اعتیاد، خیانت‌های زناشویی و استفاده بالای زوجین از تلفن همراه و در راستای این موضوع بی‌توجهی به همسر از دیگر عوامل است.

مجموعه‌ای از عوامل فردی، اجتماعی و روانی در تصمیم گیری‌ها درباره موضوع طلاق دخیل هستند گاهی هم ازدواج زودهنگام و داشتن تفکر رویایی از ازدواج باعث سرخوردگی همسران می‌شود به عبارتی افراد با این نوع از تصورات رویایی زمانی که وارد زندگی مشترک می‌شوند و با چالش‌ها و مشکلات رو به رو می‌شوند بسیار سرخورده می‌شوند. این باورهای ناکارآمد یکی از اصلی‌ترین علل جدایی و سردی روابط زناشویی است. در گذشته چون صبر و شکیبایی بیشتری در میان افراد وجود داشت این مسائل راحت‌تر حل می‌شدند. »

در گذشته زنان به دلیل عدم استقلال مالی مجبور بودند

که سختی‌های زندگی را تحمل کنندوی در ادامه گفت: « آموزش زوجین درباره مقولاتی مانند ازدواج و طلاق می‌تواند بسیار مفید باشد. در نهایت استقلال زنان و کارکردن آن‌ها در بیرون از منزل باعث شده است که زنان برای فرار از ازدواج مشکل دار خود به طلاق روی آورند به عبارتی دیگر در گذشته زنان به دلیل عدم استقلال مالی مجبور بودند که برای گذران زندگی خود، سختی‌های زندگی را تحمل کنند البته خود قانون مهریه و پرداخت آن هم باعث به وجود آمدن استقلال نسبی در میان زنان و سطح رفاه نسبی بیشتر شده است.

در گذشته طلاق قبح بیشتری داشت و در میان مردم تابو بود که تبعات طلاق را بپذیرند اما امروزه طلاق برای مردم خیلی عادی‌تر شده است و همسران قادر هستند که خیلی راحت‌تر از گذشته حتی بدون اطلاع از خانواده‌ها از یکدیگر جدا شوند. زوجین می‌توانند به کمک روانشناسان کیفیت زندگی خود را افزایش دهند و بهتر است قبل از طلاق از مشاورین کمک بگیرند زیرا مشکلات بعد از طلاق معمولا از مشکلات خود زندگی زوجین بیشتر است و من در میان مراجعین خود افرادی را دیده‌ام که بعد از جدایی از طلاق خود پشیمان شده‌اند زیرا از تبعات طلاق اطلاع نداشته اند. »

90 درصد از دوستی‌های قبل از ازدواج به ازدواج ختم نمی‌شوند

در همین خصوص دکتر مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی به آفتاب یزد گفت: « طلاق بدون علت‌ها معنا ندارد و معلولی از علت‌های زیادی است. معنا و مفهوم ازدواج‌ها تغییر کرده است و امروز افراد از همان ابتدا به طلاق فکر می‌کنند پس مفهوم ازدواج دیگر مفهوم تشکیل خانواده نیست.

امروزه روابط قبل از ازدواج که بدون اطلاع خانواده‌ها هستند بی‌فایده‌اند و در ادامه خانواده‌ها با این دست از ازدواج‌ها که مبنایی دوستی دارند مخالف هستند. بر اساس بررسی‌ها مشخص شده است 90 درصد از دوستی‌های قبل از ازدواج به ازدواج ختم نمی‌شوند زیرا افراد را برای ازدواج‌‌، خانواده‌ها مشخص می‌کنند. ملاک ازدواج‌ها وضع مالی خانواده‌ها و شغل خانواده است این بدان معنااست که ازدواج به یک قرارداد تجاری تبدیل شده است. »>وام ازدواج نشانه عدم توانایی افراد برای تشکیل خانواده استوی در ادامه گفت:

« در اسلام گفته شده است مردی می‌تواند ازدواج کند که سرپناه داشته باشد و مخارج خود و فرد دیگری را تامین کند و برای همسر خود زندگی‌ای فراهم کند که در خانه پدری‌اش داشته است. وام ازدواج دریافت کردن نشانه آن است که اصلا فرد توانایی تشکیل خانواده را ندارد و امروزه خیلی از افراد تنها برای دریافت وام یا فرار از سربازی به ازدواج روی می‌آورند. افراد امنیت شغلی ندارند و به امید شغل خود تشکیل زندگی مشترک می‌دهند اما بعد از مدتی از شغل خود اخراج می‌شوند و دیگر توانایی تامین هزینه زندگی را نخواهند داشت.

همچنین دخالت‌های بی‌جا خانواده باعث شده است که زندگی‌ها استحکام پیدا نکنند و افراد نتوانند به تنهایی مستقل شوند پس نباید جوانان به امید کمک دیگری به ازدواج روی آورند. مشاهده می‌شود بسیاری از افراد از اوایل ازدواج با یکدیگر مشکل دارند ولی بسیاری از روانشناسان و مشاوران آن‌ها را به سمت تشکیل خانواده به اشتباه سوق داده اند. »

یک نکته مهم

به نظر می‌رسد افزایش مشکلات اقتصادی همانطور که بر افزایش میزان طلاق موثر است، بر میزان درخواست‌ها برای پرداخت مهریه نیز موثر بوده است.بدین صورت که زوجی که تصمیم به جدایی می‌گیرند اگر شرایط اقتصادی نرمال باشد زوجه آنچنان بر دریافت مهریه سماجت نکرده‌ و از حق خود می‌گذرد اما وقتی شرابط اقتصادی دشوار و خطیر باشد قطعا فشار بیشتری بر همسر سابق خود وارد می‌کند تا بتواند توسط همان مهریه روزگار خود راسپری کند.چه بسا افزایش پرونده‌های مربوط به دریافت مهریه به همیندلیل باشد.#‌اخبار_سلامتی
منبع: سلامت نیوز


مطالب پیشنهادی

تاکید وزیر دفاع بر وحدت، برادری و تعامل میان ارتش و سپاه/نقش شهید صیادشیرازی در فرماندهی عملیات‌های بزرگ جنگ بی‌بدیل است

تسنیم نوشت: وزیر دفاع در پیامی عنوان کرد: حماسه‌آفرینی‌ها و نقش بی‌بدیل و بارز شهید پرافتخار صیادشیرازی در طراحی و فرماندهی عملیات‌های بزرگ در دوران هشت سال دفاع مقدس و خلق پیروزی‌های بی‌شمار از او خورشیدی بی‌بدیل ساخت.

سه قوه، دشمن مشترک را فراموش نکنند

در سال ۹۸ با چالش های زیادی مواجه شدیم. از بلایای طبیعی که در اول سال رخ داد تا بیماری کرونا که از اول اسفندماه در کشور شیوع پیدا کرد.

تقدیر دستیار ویژه لاریجانی از کمک های چین به ایران در روزهای نشر کرونا

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل کمک‌های ⁧چین⁩ به ایران در مبارزه با ⁧کرونا را⁩ قابل تقدیر دانست.

پخت کیک و شیرینی | نکات مهم پیرامون پخت کیک و شیرینی و پف کردن آن

پخت کیک و شیرینی و نکات مهم پیرامون پخت کیک و شیرینی و پف کردن آن و نکات لازم برای پف کردن کیک و شیرینی و روش پخت کیک را در پرشین وی بخوانید

نکات آشپزی | نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند

نکات آشپزی و آشنایی با نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند و ترفندهای خانه داری و نکات مهم آشپزی و ترفندهای مهم اشپزی را در پرشین وی بخوانید

سرنوشت نامعلوم ۲ خواسته سیاسی روحانی؛ افزایش اختیارات و همه‌پرسی

بارها از اختیاراتی ویژه برای ریاست جمهور حرف زده، اختیاراتی که معتقد است اصل ۱۱۳ قانون اساسی به آن اشاره دارد اما تفسیرها اشتباه است، حتی معتقد به رفراندوم و رجوع به آراء مردمی در آن مسائلی که بن بست ایجاد می شود، است اما هیچکدام از دو خواسته سیاسی روحانی طی ۶ سال گذشته راه به جایی نبرده است.

تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، آرمان‌ها و دغدغه‌ها

ضمن عرض تبریک چهل و یکمین سالروز تأسیس جمهوری اسلامی در ایران به محضر هموطنان عزیز، لازم می دانم به همین مناسبت مطالبی را در خصوص نحوه تحقق آرمانهای نظام و نگرانیها و دغدغه های پیش رو باستحضار برسانم:

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

خداحافظی با مردِ «شماره یک» مجلس / روزگار پساپارلمانی لاریجانی

روزگار پسا پارلمانی علی لاریجانی چگونه خواهد گذشت؟ آیا او رخت سیاست را از تن بدر خواهد کرد و به گوشه دنج سیاست می رود یا استراحتی کوتاه کرده و برای ۱۴۰۰ آماده می شود یا...

نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش | نکات مهم و نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش

نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نکاتی پیرامون نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نحوه دم کردن انواع قهوه و روش دم کردن قهوه را در پرشین وی بخوانید

دستورات مهم روحانی درباره اجرای فاصله‌گذاری هوشمند مقابله با کرونا

رئیس جمهور پس از دریافت گزارش‌های جداگانه‌ای از وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند از روز شنبه و آغاز فعالیت کسب و کارهای کم‌ریسک در همه استان‌ها به جز تهران، تاکید کرد که این طرح باید با نظارت دقیق و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرا شود.

روایت میرسلیم از اختلاف نظرها بین آیت‌الله خامنه‌ای و میرحسین موسوی درباره نحوه اداره کشور

میرسلیم می گوید بین آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور بودند و میرحسین موسوی که نخست وزیر بود درباره نحوه اداره کشور توسط دولت و توجه به بخش خصوصی اتفاق نظر وجود نداشت.

ماجرای توئیت جنجالی میرسلیم

فارس نوشت: دفتر سیدمصطفی میرسلیم منتخب دوم مردم تهران در مجلس یازدهم درباره یک توییت توضیحاتی ارائه کرد.

نصیحت مشفقانه به منتخبان جدید خانه ملت

من به تازگی راجع به کارنامه سال ۹۸ فکر می کردم، از سیل در روزهای ابتدایی سال شروع شد، ابتدا پنج استان را به خود درگیر کرد و سپس به ۲۵ استان رسید.

مصوبه مهم دولت درباره افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در سال ۹۹

در جلسه امروز هیئت وزیران، که به ریاست حجت‌الاسلام روحانی، رئیس جمهوری برگزار شد، میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۹ مشخص شد.

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

چگونه مرغ را آبپز کنیم | چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد

چگونه مرغ را آبپز کنیم و چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد و روش مزه دار کردن مرغ و چگونه مرغ خوشمزه طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

این زیردریایی ارتش قابل رهگیری و کشف نیست + عکس

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: زیردریایی کلاس غدیر که در مراحل اورهال قرارداشت صبح امروز چهارشنبه ٢٠ فروردین به آب انداخته شد.

برگ برنده اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰؛ ظریف،عارف، مطهری، جهانگیری یا...؟

۱۴۰۰ برای اصلاح طلبان سرنوشت ساز است، یا سورپرایز انتخابات می شوند و در روزهای سرخوشی اصولگرایان کاندیدایی رو می کنند که برگ برنده شان در انتخابات شود یا باید سنگری دیگر را هم به رقیب واگذار کنند.

مطالب مرتبط

ورزش و میگرن

آموزش ماساژ صورت

آموزش ماساژ کف پا

ماساژ لاغری