دینو |
1 سال پیش

اثر دانینگ کروگر: دلیل علمی این که چرا افراد نالایق اعتماد به نفس بیشتری دارند دینو

ممکن است هنگام معاشرت با دوستان یا در یک شام خانوادگی یا کاری شاهد این صحنه بوده باشید که شخصی که دانش بسیار کمی در یک موضوع دارد ادعا می‌کند که چیزهای بیشتری می‌داند. این شخص حتی ممکن است در تخصص یا کار خود فخرفروشی هم بکند.

اثر دانینگ-کروگر و خود بزرگ‌بینی

اسم این پدیدهاثر دانینگ-کروگراست.این یک بیماری،سندرم یا بیماری روانی نیست و تا حدودی در همه وجود دارد. در این اثر، افرادحس خود بزرگ‌بینیو توهم فکری دارند و به اشتباه، توانایی‌ یا دانش‌شان را در موضوعات مختلف بسیار بیش از اندازهٔ واقعی می‌دانند.

دیوید دانینگ و جاستین کروگر در سال 1999 در مورد این موضوع پژوهش‌هایی انجم دادند.

آن‌ها در این پژوهش از افراد در مورد موضوعات مختلفی مانند دستور زبان، استدلال منطقی و حس طنز و شوخ طبیعی سؤال کردند. پس از هر آزمون، آنها از شرکت‌کنندگان پرسیدند که در مورد نتایج آزمون چه فکری می‌کنند و چند نفر از شرکت کنندگان دیگر را شکست می‌دهند. نتیجه در کمال تعجب این بود که افرادی که در آزمون‌ها ضعیف عمل کردند، خود را بیشتر شایسته نتایج بهتر می‌دانستند و ادعا بیشتری داشتند.

در واقع شرکت کنندگانی که امتیاز کمتری (زیر 10) کسب کردند، نتیجه خود را نزدیک به 70 می‌دانستند و کسانی که کمترین احتمال را برای گرفتن نتایج خوب می‌دادند، دانش بالا و نمره‌های بالاتری داشتند.

نتایج دانینگ و کروگر حداقل در ده‌ها حوزه مختلف تکرار شده است: مهارت‌های ریاضی، شطرنج، دانش پزشکی جراحان و…

در طول انتخابات و در ماه‌های پس از تحلیف ریاست جمهوری (در دوران ترامپ)، علاقه عموم به اثر دانینگ-کروگر بیشتر شد. بر اساس گوگل ترندز، جستجوهای گوگل برای “دانینگ کروگر” در ماه می 2017 به اوج خود رسید و از آن زمان تا کنون همچنان بالا بوده است.

دانینگ در ارتباط با این ترندینگ گفت: “بدیهی است که این به ترامپ و رفتارهای مختلفی که با مردم و رسانه‌ها داشته، مربوط می‌شود.

اظهارات ترامپ مملو از اشتباهات، نادرستی‌ها است اما او به استعداد خود اطمینان زیادی دارد. او می‌گوید که زیاد مطالعه نمی‌کند و مسائل را با دانشی که از قبل داشته حل می‌کند که البته نمونه بارز این رفتار را در دیگر رهبران و بسیاری از شخصیت‌‌های شاخص جهان هم می‌توان دید.

پیامدهای اثر دانینگ:

این اثر معمولا بی‌ضرر است. اگر تا به حال از پاسخ دادن به سؤالات امتحان خود مطمئن بوده‌اید اما معلم آنها را نادرست در نظر گرفته است، تجربه مواجه با این اثر را دارید.

از طرفی دیگر، این اثر می‌تواند کشنده باشد. در سال 2017، جراح سابق مغز و اعصاب کریستوفر دانچ به دلیل معلول کردن چندین بیمار به حبس ابد محکوم شد.

سه راه برای غلبه بر اثر دانینگ-کروگر:

1. آنچه را که می‌دانید زیر سوال ببرید

آیا شما در مورد نظرات متفاوت با دید باز فکر می‌کنید یا فقط به چیزهایی که به آنها اعتقاد داریم توجه می‌کنید؟

الگوریتم‌های رسانه‌های اجتماعی طوری طراحی شده‌اند که ما را فقط در معرض پست‌ها و دیدگاه‌هایی که با آنها موافقیم قرار می‌دهند و ما تصویر بزرگتر را از دست می‌دهیم! و شروع می‌کنیم به این باور که دیدگاه ما برای شکل دادن به یک تصویر واقعی از واقعیت، کافی است.

اگر فکر می‌کنید که در مورد مسئله‌ای صلاحیت بالایی دارید، اندکی صبر کنید و خودتان را زیر سوال ببرید و به چالش بکشید.

2. به یادگیری ادامه دهید

هرچه در موضوع مورد نظر خود مهارت بیشتری داشته باشید، بیشتر تحت تاثیر اثر دانینگ کروگر هستید. زیرا افرادی که متخصص هستند یا به کاری علاقه دارند ممکن است چیزی از دنیای خارج از حرفه‌ و کار خود ندانند. پس سعی کنید که منعطف باشید و هر روز حداقل یک چیز جدید یاد بگیرید.

3. با انتقاد‌ها روبرو شوید

از افراد دیگر کمک بگیرید. با کمک از افراد دیگر برای انتقاد از کارتان (به ویژه ناشناس)، می‌توانید در مورد مشکلاتی که باید روی آنها تمرکز کنید، بیشتر آگاه شوید.

پس حتما زمان‌هایی که قربانی اثر دانینگ-کروگر شدید، به یاد داشته باشید که دانش خود را زیر سوال ببرید، به یادگیری ادامه دهید و مدام انتقاد و بازخورد عینی بخواهید.

  • 7 نشانه افرادی با هوش هیجانی بالا که از پس مشکلات زندگی راحت تر بر می‌ آیند
  • داشتن دوستان ثروتمند در دوران کودکی می تواند درآمد شما را در آینده افزایش دهد


#‌سرگرمی #‌دانستنی منبع: دینو

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در این مقاله خواهیم گفت که K-Pop چیست و تاثیر آن بر زندگی نوجوانان در سراسر جهان چگونه است و به بررسی عمیق و جامع این پدیده پرداخته خواهد شد.

1 ماه پیش

افراد باهوش توانایی ابتکار در حل مسائل را دارند که می‌تواند به عنوان یکی دیگر از معیارها برای شناخت آن‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

2 ماه پیش

Station to Station هم اکنون بر روی کامپیوترهای شخصی در دسترس است. تریلر راه اندازی بازی ایستگاه به ایستگاه را هم اکنون می‌توانید در ایموجو مشاهده کنید تا

1 ماه پیش

Hunt: Showdown یک بازی تیر اندازی اول شخص PvPvE تاکتیکی جهان باز است که توسط Crytek ساخته شده است. در Bayou باید به دنبال جایزه بگردید، هیولاهای کابوس وار را

2 ماه پیش

در این ویدئو 10 تا از بهترین کامیون‌های Snowrunner در سال 2023 که کارایی نسبتا مشابهی با هم دارند را به شما معرفی می کنیم. برای آشنایی با این 10 کامیون این

2 ماه پیش

برخی افراد می‌گویند کوچکترین مسئله‌ای می‌تواند باعث گریه آن‌ها بشود. اما ایا اشک از چه چیزی ساخته شده است؟

2 ماه پیش

افزایش قابل توجه جمعیت منجر به ازدحام قابل توجهی در شهر های بزرگ جهان شده است که باعث نگرانی در مورد آلودگی و ازدحام بیش از حد شده است.

2 ماه پیش

تریلر رونمایی از بازی Empire of the Ants ، یک بازی ماجراجویی استراتژی فوتورئالیسی آینده که بر اساس کتاب امپراتوری مورچه ها اثر برنارد وبر است، میبینید. در

1 ماه پیش

قرار گرفتن در معرض نور شب مانند نور گوشی، ساعت داخلی بدن ما را به هم می‌زند و خطر ابتلا به بیماری‌های روانی مانند افسردگی را در ما افزایش می‌

1 ماه پیش

بیشتر...