راهکار مقابله با بحران بی آبی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

راهکار مقابله با بحران بی‌آبی
اقتصادسبز آنلاین: رییس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با اجرای شورای سیاستگزاری که مشکل خرید تضمینی محصولات کشاورزی را برطرف می‌کند دیگر بهانه‌ای برای اجرا نکردن «الگوی کشت» از سوی وزارت جهادکشاورزی وجود ندارد.

اقتصادسبز آنلاین: رییس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با اجرای شورای سیاستگزاری که مشکل خرید تضمینی محصولات کشاورزی را برطرف می‌کند دیگر بهانه‌ای برای اجرا نکردن «الگوی کشت» از سوی وزارت جهادکشاورزی وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار ما،‌ محمد‌جواد عسگری، رییس کمیسیون کشاورزی مجلس در برنامه زنده کنفرانس خبری رادیو گفت‌‌و‌گو با عنوان «بحران کم‌آبی، کشاورزی و امنیت غذایی»، در پاسخ به سؤوال خبرنگار فارس، که عقب ماندگی‌هایی در اصلاح گیاهان مقاوم به خشکی وجود دارد که بخش تحقیقات عمده دلایل آن را کمبود بودجه تحقیقاتی عنوان می‌کند، چه برنامه‌ای در این زمینه دارید؟ گفت: بودجه تحقیقات 1400 بیشترین میزان نسبت به سال های گذشته است که امیدواریم نتیجه خود را در سال‌های آینده در این بخش بگذارد.
عسگری در عین حال تاکید کرد که بخش تحقیقات بیشترین تاثیر را می تواند در مقابله با بحران کم آبی و افزایش ضریب امنیت غذایی در کشور داشته باشد و متاسفانه محققان این بخش در گذشته کار کافی در این زمینه انجام نداده اند.

*وزارت جهاد کشاورزی بهانه ای برای اجرا نکردن «الگوی کشت» ندارد
رییس کمیسیون کشاورزی مجلس در پاسخ به این سوال که «طرح الگوی کشت»که 10 سال است روی میز دولتی ها خوش کرده اما هیچ الزامی برای اجرای آن از سوی مجلس وجود نداشته این در حالی است که آب زیادی به جای تولید محصولات اساسی و استراتژیک صرف محصولات پرآب بر می شود، مثلا جایگاه اول و دوم خربزه و هندوانه دنیا را داریم، سالانه بیش از 5.5 میلیون تن گوجه فرنگی تولید می کنیم و جایگاه مناسب تولید صیفی جات را در دنیا داریم اما در محصولات اساسی مانند دانه های روغنی، خوراک دام، گندم، برنج و غیره وابستگی شدید تا 90 درصد داریم، افزود: مشکل اصلی اجرای الگوی کشت در سالهای گذشته خرید تضمینی محصولات کشاورزی بود یعنی نمی شد به کشاورزی نسخه بدهی اما تضمینی برای خرید محصولش نداشته باشی و به این دلیل اجرای این طرح معطل ماند.

بیشتر بخوانید:مقررات‌زدایی از تولید اولویت دولت سیزدهم

وی افزود: «شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی» تشکیل شده است و این مشکل خرید تضمینی را بر طرف کرده است و اکنون وزارت جهاد کشاورزی هیچ بهانه ای برای اجرا نکردن «الگوی کشت» ندارد.
به گفته وی «شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی» که به ریاست وزیر جهاد کشاورزی است، نمایندگان کشاورزان و نمایندگان مجلس هم حضور د دارند که منافع کشاورزان بیشتر مد نظر قرار می گیرد.

*«آب مجازی» راهکار دانشمندان برای مقابله با بحران بی آبی
خبرنگار فارس، در این برنامه استفاده از «آب مجازی» را راهکار کارشناسان کشاورزی برای مقابله با بحران کم آبی عنوان کرد که امروزه کشت تولید های مزیت دار و واردات محصولات بدون مزیت در کشورها توانسته 369 میلیارد متر مکعب آب صرفه جویی کند، علاوه بر آن 40 درصد آب کشاورزی کشورهای اروپایی به واسطه استفاده از آب مجازی به خارج از مرزها هدایت شده در حالی که در ایران در این زمینه کاری نشده و چرا مجلس به این مهم ورود نکرده است؟ رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در این زمینه پاسخی نداد.
رییس کمیسیون کشاورزی مجلس، در این برنامه تحقیقات، حفاظت از خاک، استفاده از روش های نوین آبیاری و اجرایالگوی کشترا راهکار مقابله با بحران بی آبی عنوان کرد. / فارس

 #‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سفر به روستایی خلوت، قطعا از آن دسته تجربه‌هایی است که نباید از دست داد. با ما همراه شوید و درباره روستای دیورش در گیلان بیشتر بخوانید.

7 ساعت پیش

کوه گلک سرخ و زیباست و می‌توان از خاکش به‌عنوان خوراکی استفاده کرد. در ادامه این مطلب با کوه خوراکی گلک در جزیره هرمز آشنا می‌شوید.

13 ساعت پیش

ضرورت تغییر نظام های غذایی در جهان پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

ایران بزرگترین وارد کننده غلات از روسیه شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

 ویژگی این تپه‌ها اشکال غیرمعمول آن‌ها به‌صورت مخروط‌های همسان و مرتفع است. با ما همراه باشید تا با تپه‌ های شکلاتی در فلیپین آشنا شوید.

1 روز پیش

دیزباد در ناحیه شمال کیلومتر ۸۰ جاده مشهد نیشابور قرار دارد. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با روستای دیزباد در مشهد آشنا شوید.

1 روز پیش

به جرات می‌توان گفت که چابهار سرزمین شگفتی‌ها است. در ادامه این مطلب از مجله دلتا شما را با روستای گاندو در چابهار آشنا می‌کنیم.

3 روز پیش

دریاچه کیندی قزاقستان یک ویژگی منحصر بفرد دارد و آن وجود یک جنگل در زیر آن است. درختان این منطقه بصورت برعکس در درون آب قرار گرفته‌اند.

3 روز پیش

یکی از حیرت‌انگیزترین عجایب جهان آبشار ویکتوریا در قطب جنوب است. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا این پدیده عجیب را بشناسیم.

3 روز پیش

قدردانی رییس جمهور از اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در تامین نهاده های دامی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 روز پیش

دستورالعمل خرید حمایتی زعفران ابلاغ شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 روز پیش

مرداب هسل یا تالاب کنیچال یکی از جاذبه‌های طبیعی و شگفت‌انگیز استان مازندران است. با ما همراه باشید تا با مرداب هسل در چالوس آشنا شوید.

4 روز پیش

کشاورزان بدون الگوی کشت سرگردان هستند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 روز پیش

ضریب ناامنی غذایی در کشور به ۴۰ درصد رسیده است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

افزایش تولید ۱۰ میلیون تنی محصولات زراعی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

بیشتر...